Wkładka szamotowa w palniku

ODPOWIEDZ
karcit

Post autor: karcit » sob mar 16, 2013 9:46 pm

Pokusiłem się o dorobienie wkładki szamotowej do palnika. Wyszło mi coś takiego

I mam teraz cyrk ze spalaniem, przesypuje mi niedopalony granulat.

Powietrze zmniejszyłem już na Pmin 1% Pmax 2% i dalej jest przerzucanie, zmniejszenie podawania paliwa skutkuje niedogrzewaniem kotła.

Może przyczyną jest to, że ta wkładka jest za długa. Patrząc na zdjęcia Kostrzewy ledwo wystaje ona z palnika. ma ktoś jakieś pomysły?
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

rafwla

Post autor: rafwla » ndz mar 17, 2013 11:55 pm

Jak mu nie dasz powietrza do spalania to jak ma się spalić i nie przesypywać. To są za niskie ustawienia powietrza. I utnij ten szamot na długość palnika.
Zobacz tutaj jak ja mam. http://www.youtube.com/watch?v=WW28gPtOBJM
Pod spodem na jej dospawanej blasze jest steatyt aby podnieść temperaturę, ale robotę ribi dopiero ten dopalacz w piecu z szamotu. Pozdrawiam i nie zniechęcaj się ja swój okiełznałem po 2 latach.:)

szymko

Post autor: szymko » pn mar 18, 2013 6:47 am

Witajcie, powiedzcie mi co dają te szamoty na palniku?
Czy to daje jakieś oszczędności?
Mini Bio 10, poddasze mieszkalne 120m2, wełna 20cm, sciany 10cm styropian, bez CWU

karcit

Post autor: karcit » pn mar 18, 2013 7:56 am

rafwla pisze:Jak mu nie dasz powietrza do spalania to jak ma się spalić i nie przesypywać.
Wygląda to trochę inaczej, że ten niedopalany pellet nie jest wysuwany z paleniska przez nowe partie paliwa tylko wydmuchiwany ze środka właśnie powietrzem. Stąd moja zabawa powietrzem. Ale problem częściowo ustał. Robiłem to w sobotę, kiedy pieruńsko wiało i ciąg w kominie był kosmiczny. Sprawdzałem wczoraj, trochę się ustabilizowało, ale eksperyment jeszcze w trakcie :).

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » wt mar 19, 2013 8:45 am

Szanowni Forumowicze
Ze względu na wasze zaangażowanie i pomoc w ulepszaniu naszych urządzeń firma Kostrzewa postanowiła ,że dla każdego forumowicza,który napisał powyżej 10 postów na naszym forum ;) otrzyma wkładkę ceramiczną w cenie 100 złotych brutto. Zamówienia z danymi oraz loginem z forum proszę przesyłać na adres dt@kostrzewa.com.pl

Więcej informacji o palnikach:
http://www.kostrzewa.com.pl/#!Produkty-Platinium_Bio_1

Pozdrawiam Doradca Kostrzewy
Palniki na pelety- KOSTRZEWA

karcit

Post autor: karcit » wt mar 19, 2013 9:36 am

Fajna inicjatywa.

szymko

Post autor: szymko » wt mar 19, 2013 2:30 pm

bardzo fajna sprawa, już złożyłem zamówienie.
Proszę doradcę o odpowiedź, jakie są zalety takiej wkładki? czy w każdym przypadku jest zalecana, czy są jakieś odstępstwa.

Pozdrawiam Szymko

ps. czy w komplecie jest tylko wkładka na palnik, czy również okrągła wkładana do wnętrza kotła jak widać to w wersji LUX?
Mini Bio 10, poddasze mieszkalne 120m2, wełna 20cm, sciany 10cm styropian, bez CWU

MW

Post autor: MW » czw mar 21, 2013 11:16 pm

Ja również skorzystam,
pozdrawiam

karcit

Post autor: karcit » czw mar 21, 2013 11:49 pm

A więc, kilka dni testów za mną. Wietrzne dni minęły, a więc i łatwiejsza jest ocena wyników. Niedopalony pellet o którym pisałem na początku jak się okazało były to już tylko bryłki popiołu, które wypadając z paleniska świeciły. Niesprawdziwszy tego ,za rada kolegów skróciłem wkładkę to wymiarów palnika, ale wtedy właśnie pojawił się niedopalony pellet w popiele w postaci twardych grudek. Zrobiłem więc kolejny egzemplarz na długość 24 cm. tak jak na pierwszym zdjęciu, z tym że pozostawiłem ścianki o grubości ok 1,5 cm i lepiej wygładziłem (poprzedni "model" miał bruzdy po tarczy co powodowało spory hałas), zmieniłem też profilowanie końca przylegającego do palnika tu przy fotokomórce. Na razie jest fajnie, w miarę cicho ale głośniej niż bez wkładki. Pellet dopalony.

Z pozytywnych aspektów: palenisko czyste, chociaż przy poprzednim "modelu" (gdzie odstęp między rusztem a wkładką był mniejszy - grubsze ścianki szamotu) było jeszcze czystsze, teraz zostaje mi na środku taka ścieżka zbrylonego popiołu. Kolejna sprawa to wymiennik. Na wymienniku prawie się nie osadza popiół, jest biały nalot i szczątkowe ilości popiołu po spaleniu 170 kg pelletu od ostatniego czyszczenia.

Dante

Post autor: Dante » pt mar 22, 2013 2:45 pm

Napisz proszę czy się coś zmieniło prócz czystości palnika i wymiennika w kontekście ilości spalanego pelletu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Palnik - Platinum Bio 1”