Sterownie Lambda- niedopał

karcit

Post autor: karcit » sob sty 10, 2015 8:31 pm

Ale przecierz jest
http://www.forum.pellets.com.pl/viewtopic.php?id=1178
Trochę przemoderowany ale jest
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

vader

Post autor: vader » sob sty 10, 2015 9:14 pm

wlatko ja już chciałem usunąć konto, cenzura jak za komuny,jeszcze raz tak moderator zrobi i bojkotujemy forum!!!

wtatko

Post autor: wtatko » sob sty 10, 2015 9:50 pm

witaj Karcit, możesz wierzyć lub nie ale post został ukryty usunięty nie wiem jak to określić, w każdym razie wątek był niewidoczny, cieszę się że nadal istnieje
pozdrawiam
przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących :)
i wszystkie możliwe bajery do obsługi z sieci ;)

as1978

Post autor: as1978 » sob sty 10, 2015 11:25 pm

Widzę, że Pan też spędza trochę czasu w kotłowni :-) , nie wiedziałem, że tu nie można pisać o modyfikacjach. Palnik to palnik, a że innego producenta to co? Wszystkie są podobne. Dziś jest taki jutro może być inny.

Wracając do tematu wątku: ciekawostka.

Przy ustawieniu palnika na 24 KW - podawanie 14.3 - pellet olimp - 5,3 kwh, test wagi 7,2kg/h - palnik bez problemu - mimo usunięcia wkładu - osiąga 8 % tlenu w spalinach, dmuchawa sięga, aż 45 % przy całkowicie otwartej przesłonie wentylatora.

Wygląda na to, że od palnika bez modyfikacji można oczekiwać 8 % tlenu w spalinach przy 100 % mocy, ale mocy nominalnej, a nie mocy aktualnie ustawionej. ( zwykle mniejszej) Czyli zmniejszając moc należy brać pod uwagę, że tlen w spalinach powinien być wyższy - niż "książkowy", okazuje się ustalony dla mocy nominalnej - tak jak to się dzieje przy modulacji mocy.

O ile i czy jest to zależność liniowa, nie wiem. Nieistotne. Wkład pomaga osiągnąć 8 % tlenu przy mniejszych niż nominalna mocach, likwidując problemy z duszeniem palnika przez lambdę i podnoszac sprawność. Przy mocach wyższych niż 17 KW wkład powoduje u mnie, że palnik wysypuje dużo niespalonego peletu - po prostu go wywiewa, a płomień jest niebieski i huczący. Pokombinuję z podniesieniem wkładki do góry, aby oparła się o górną blache osłony paleniska, ciekawe co z tego wyniknie.

A teraz mi dokopcie, że to wiedza podstawowa,o której się nie pisze i że żadnej ameryki nie odkryłem. :-)

Na razie brak u mnie czasu na wykonanie wcześniej opisanej modyfikacji - trzeba będzie tochę pociąć gumówką i posapawać - oczywiście rurę, bo bez wkładu nie ma jej na czym oprzeć, a wiecie Panowie ile to wymaga czasu i jak to jest jak małżonka nadąsana :-).

marecki

Post autor: marecki » ndz sty 11, 2015 11:12 am

wtatko pisze:witaj Karcit, możesz wierzyć lub nie ale post został ukryty usunięty nie wiem jak to określić, w każdym razie wątek był niewidoczny, cieszę się że nadal istnieje pozdrawiam
Już miałem pisać do wtatko, że również kasuję konto. Brawo dla admina. Na świecie są nie tylko mercedesy panie admin... Forum to odważny temat, bo krytykę również trzeba przyjąć pozdrawiam to ja, zadowolony na dzień dzisiejszy user produktu kostrzewy p.s. post sponsorowany przez warke strong :D

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 18, 2015 10:20 pm

Witam wykonałem syganlizowaną wcześniej nakładkę a la platinium bio 2 na palnik, z rury stalowej. Działa jak wkładka ceramiczna, z tym, że nie zapycha się przy dużym podawaniu. Nakładka na palnik nie pozwala natomiast na zejście z tlenem poniżej 8% . Już przy 7 % komora przydymiona, zatem skład spalin jest zły. Widocznie pelet wymaga nadmiaru powietrza - 1,6 -1,8 do dobrego spalania i nie da się tego obejść :-) tlen 8 % to zatem na razie optimum.

Woor

Post autor: Woor » pn sty 19, 2015 9:15 am

Czy ten poziom tlenu w spalinach to jest jakiś teoretyczny wskaźnik do którego trzeba dążyć? U mnie tlen w spalinach zawsze oscyluje w granicach 4-5%. Przy kompletnie wyłączonym palniku mam wskazania na poziomie 6-7%, więc nie wiem, jak osiągacie tak wysokie rezultaty. Z drugiej strony, wszystko się u mnie ładnie spala, więc nie zawracam sobie głowy tym parametrem.

P.S. Korzystam z nowego białego palnika PB z oryginalny szamotem "stuningowanym" w sposób opisany na tym forum.

marecki

Post autor: marecki » pn sty 19, 2015 3:18 pm

Woor to masz moim zdaniem zbyt mało. Na podstawie różnych mądrych artykułów w necie (nie, nie żadnych teoretyzowań forumowych) można wywnioskować, że kotły na paliwo stałe mają największą sprawność gdy tlen w spalinach zawiera się od około 9 do 11%. Gdy ten zakres zostanie przekroczony w górę czy w dół, sprawność kotła wg badań laboratoryjnych spadała. Czemu w kostrzewie akurat zalecają MINIMUM 8% nie wiem. Ktoś nad tym widać pracował i te 93% sprawności kotła obliczył.

Mimo wszystko uważam, że trzymanie się na siłę tych 8% jest mało możliwe. To nadal palnik na paliwo stałe, nie pali się to idelanie jak gaz olej lub trudny w obsłudze piec zgazowujący drewno.

Woor

Post autor: Woor » wt sty 20, 2015 1:06 pm

Dzięki za komentarz. Ale co mam robić, kiedy przy otwartym oknie na wyłączonym palniku mam maksymalnie 6-7% tlenu? Coś nie tak z sondą lambda?

marecki

Post autor: marecki » wt sty 20, 2015 4:04 pm

Powinno pokazywać np. przy rozpalaniu gdy nie ma jeszcze ognia (ja mówię o oryginalnej fabrycznej w wersji luxury) około 20 -20,6 %. No czyli tyle ile w powietrzu, po prostu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Palnik - Platinum Bio 1”