Automatyczne regulowanie temperatury pokojowej zaworem 4D.

marecki

Post autor: marecki » pt lut 05, 2016 11:26 am

fotlot pisze:
marecki pisze:Na kotle MB10 ustawione mam np. 60 ''C. Za zaworem 4d zaleznie od otwarcia mam powiedzmy 45-50''C na grzejniki. Dalej na podłogówkę za kolejnym zaworem 3D idzie około 25-30''C. Wystarczy obniżyć temp na kotle do 55''C i w całym systemie spada temp.
Chyba coś nie tak. Jak obniżysz temperaturę na kotle do 55 to za 3D dalej będziesz miał ustawione 25-30*C. Bo taka jest rola zaworu termostatycznego. Czyż nie mam racji?
Niby tak powinno byc ale nie jest. To juz zależy co wraca z powrotów. Widze to na temp. przylgowych. Chociaz taki termostatyczny 3d lepiej trzyma górną granicę.

fotlot

Post autor: fotlot » pt lut 05, 2016 11:32 am

Ależ jest. Powrotów z czego? z rozdzielacza OP czy powrót do kotła? Powrót z rozdzielacza mam 5* niżej niż zasilanie a powrót kotła realizowany prostym obwodem kotłowym z pompą i po rozgrzaniu i włączeniu się pompy kotłowej mam 58.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

marecki

Post autor: marecki » sob lut 06, 2016 11:28 pm

Przepraszam poprawię się. Powróty z grzejników i podłogówki mam połączone, jeszcze przez zaworem 3D. W nast sezonie to przerobię, ale przerobię jak zdecyduję się na siłowniki (wtedy na peweno wywalę termostatyczne 3D). Faktem jest, że jednak różnice temp. w takim układzie jak mam są. Przecież nie masz moich termometrów przylgowych u siebie w kotłowni? :)

fotlot

Post autor: fotlot » ndz lut 07, 2016 8:24 am

Ale mam swoje i nie mam grzejników.Ha :)
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

marecki

Post autor: marecki » sob sty 14, 2017 5:37 pm

Prośba do mojego najdroższego przyjaciela dareckiego: opisz ten sterownik co uruchomiłeś do zaworu 4D (to co mi wysłałeś na PRV). Celowo zaczepiam cię tu żeby i inni skorzystali. I od razu pytanie czy nie będzie problemu z tym sterownikiem podłączyć dwa zawory (2 siłowniki) i czy ewentualnie nie mógłbym podłączyć dodatkowej pompy, która się załączy jak np. kominek osiągnie 90'C?

marecki

Post autor: marecki » ndz sty 15, 2017 11:32 am

Czekamy zatem na opis i zdjęcia. Co prawda ja już to częściowo mam od Ciebie ale wolałbym podyskutować tu. Identyczny sterownik u mnie na razie czeka w pudełku, będę go montował dopiero po sezonie. Trochę mnie niepokoi fakt, że trzeba będzie kupować drugi sterownik. Ale z drugiej strony to z kominkiem mam kłopoty z odbiorem ciepła, MiniBio działa idealnie, tu zaworu 4D nie dotykam się w ogóle. Wczoraj walczyliśmy z sąsiadem nad butelką i za dużo podłożyłem drewna (a wysezonowane jest pięknie) i ponad 90 było, standard :)

kamada

Post autor: kamada » pt lut 10, 2017 7:43 am

Cześć,
widzę, że temat przeszedł na Draco Duo Bio więc i ja się podłącze z moimi pytaniami:
Kocioł użytkuję od września, mam wątpliwości co do instalacji:
- kocioł posiada 2 wyjścia gorącej wody i 2 powroty, do jednego wyjścia mam podłaczony bezpośrednio bojler, a do drugiego zawór 4d na podłogówkę oraz rozdzielacz na grzejniki a przed rozdzielaczem zawór 3d, zarówno do 4d i 3d dociera gorąca woda z pieca (jeden nie ma wpływu na działanie drugiego) pytałem instalatora co z powrotem, bo jest zimny. Mówi że 4d chroni powrót, ale wczoraj sprawdziłem temp powrotu czujnikiem temp z bojera (włożyłem pod otulinę na rurze i temp pokazało 30st, wg zalecen producenta powinno być 55st na powrocie. Najgorsze jest to, że sterownik Estyma nie ma czujnika temp powrotu, niby w panelu wybiera się jaka ma być temp ale co z tego, jak to nie jest mierzone...
Mam zdjęcia ale musze poszperać jak je dodać bo jestem tu nowy.
Co do samego spalania:
pow min 10
pow max 30
podawanie max 1,8
paliwo test 27,5
wart opał 4,9

z ustawieniami próbowałem już różnych opcji, w tej chwili wydaje mi się najlepiej, zauważyłem, że zwiększając nadmuch z takim podawaniem ogień "ie wychodzi" z palnika, tylko spalania odbywa sie w palniku. Jak mam niskie powietrze to ogień swobodnie wychodzi z palnika i ogrzewa kocioł. Pytanie czy to nie jest tak, że jak jest za duże powietrze to ciepło idzie w komin?

Przy dużym powietrzu robi mi się zgorzel w palniku, twarda skorupa, teraz jest lepiej.

pozdrawiam
Tekla Draco Duo Bio 25kw, docelowo 200m, teraz ogrzewane 140m. Cały dom w podłogówce, grzejnik tylko w łazience i w części nieużytkowej.

marecki

Post autor: marecki » pt lut 10, 2017 7:59 am

Standardowo, czyli źle. Tak jak napisałeś 2 zawory działają niezależnie a to błąd. Zawór 3D ma kolejny raz obniżyć (szeregowo) temp to co mu powie 4D. Powrót z 3D ma wracać do 4D a nie do kotła jak można zauważyć z ostatnio prezentowanych instalacjach. Czyli kolego kolejna radosna twórczość pana Henia z drugego końca wsi.

p.s Aha na tyle podłogówki to i tak za moment dostanie opier..., że dałeś 4D do tzw. ochrony (której nie masz) :)

kamada

Post autor: kamada » pt lut 10, 2017 8:05 am

Czy powinno być tak: zasilanie z kotła -> 4d regulujący temp na układ np 50st -> 3d na podłogówkę i tu ręcznie ustawić temp np 30st ?

sterownik Estyma pozwala kontrolować i ustawiać temp CO i to mi się fajnie sprawdza w podłogówce, bo teraz ma 4d z siłownikiem, za 4d czujnik CO a w domu 1 czujnik CTP temp pokojowej. Teraz kocioł reguluje temp w podłogówce a tym samym w domu.

Wiesz coś na temat czujnika temp powrotu w Estyma?
Tekla Draco Duo Bio 25kw, docelowo 200m, teraz ogrzewane 140m. Cały dom w podłogówce, grzejnik tylko w łazience i w części nieużytkowej.

kamada

Post autor: kamada » pt lut 10, 2017 8:17 am

jak byście w taki razie poprowadzili instalację? 4d jest niepotrzebny?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”