Automatyczne regulowanie temperatury pokojowej zaworem 4D.

marecki

Post autor: marecki » pn lut 01, 2016 11:44 pm

darecki pisze:To się nazywa postęp... Ciebie też to nie ominęło, gdyż nie palisz już w tradycyjnym piecu i do tego masz zawór 4D będzie miał za zadanie ustawienie takich proporcji mieszania które zapewnią jednakową temperaturę w pomieszczeniu... gdyż stare przyzwyczajenia użytkowników i wcześniejsze wartości ustawiane na pokrętle staną się nieaktualne...
Gdzieś słyszałem takie powiedzenie czy przysłowie. Taki postęp, masz mniej czasu i wydajesz więcej pieniędzy. Kolego pisałem tu wiele razy: głównie palę w kominku z płaszczem wodnym ;)

marecki

Post autor: marecki » wt lut 02, 2016 12:44 am

A może byśmy tak zaczęli od najważniejszego: zawór 4D ma głownie pełnić rolę ochrony powrotu, czyż nie?

marecki

Post autor: marecki » wt lut 02, 2016 10:30 am

To nie jest teoria to fakt, ameryki nie odkryłeś. Zawór 4d najbliżej kotła stosuje się jako ochronę powrotu, powie ci to prawie każdy hydraulik. Dopiero później robi się regulację temperatury na obwody grzewcze. A to, że ja i jeszcze parę osób z forum osób podłącza grzejniki za zaworem (a podłogówkę poprzez 3d) to jest niejako "przy okazji".

Tylko nie myśl sobie, że jestem krytycznie nastawiony do twojego rozwiązania. Wręcz przeciwnie ale... chcę to zastosować do kominka. W MB10 tego po prostu nie widzę. Z czasu mała korekta manualna 4D mi wystarczy, palnik jest super stabilny, mimo, że ma mniejszą moc od kominka, to jednak równiuteńko grzeje kwadrat.

Natomiast mam problem z kominkiem. Poprzerabiałem go, uzyskując o wiele większą sprawność. Mam problem z niekontrolowanym wzrostem temperatury, często na zegarze jest 90'C i jest potrzebne kręcenie zaworem 4d (rozpalanie- mało odkręcony, praca więcej itd. zależnie ile jest na ruszcie + utrzymywanie 60-80'C w komorze spalania). W sumie wcześniej nawet się nie rozglądałem ale to co podałeś w linkach mi się podoba.

Woor

Post autor: Woor » wt lut 02, 2016 12:49 pm

as1978 pisze:" Ja mam 5 siłowników womix 140 s na zaworach 3 d womix m3 - nie mam żadnego problemu z działaniem systemu - nie ma takiej sytuacji, aby siłownik zbyt wolno obsługiwał zawór i powodował, że kocioł się wygaszał tuż po stracie, gdyż siłownik nie nadąży otwierać zaworu. Wszystko pracuje tak jak sobie tego życzę tj. trzyma zadaną temperaturę obiegu co do stopnia, ustalając temp obiegu według zdefiniowanej dla poszczególnych obiegów krzywej grzania, w oparciu o dane z czujnika temp. zewnętrznej i wewnętrznej. U kolegi woora być może jest problem z ustawieniem serca zaworu - wiem coś o tym, gdyż w trakcie montażu doszło u mnie do przestawienia serca zaworu o 90 stopni skutkiem czego było właśnie przegrzewanie kotła - niby zawór mieszał wodę, ale za mało.
Witam wszystkich w tej burzliwej dyskusji. Dla swojej obrony powiem tylko tyle, że 4D mam zamontowany poprawnie. Co do szybkości samego siłownika mieszacza, to też nie w nim problem, bo widzę na sterowniku MiniBio sygnał, kiedy mieszacz jest otwierany. Działa to mniej więcej tak - mieszacz otwiera się o kilka stopni, potem piec czeka dobrą chwilę, mierzy zmianę temperatury za mieszaczem. I tak od nowa aż do zadanej temperatury CO. Być może u as1978 działa to lepiej, bo możliwie masz większy dom, w tym więcej zimnej wody do ogrzania. Ja u siebie grzeję raptem ze 100 metrów. No i jak pisałem, prawie zawsze mi się piec wygaszał podczas startów, dlatego stałem ze śrubokrętem i przełączałem mieszacz z trybu auto w ręczny. Taka oto automatyka XXI wieku. as1978 - pytanie: czy Twoje mieszczacze od razu ustawiają taką temp. CO, jaką masz zadaną w nastawach? U mnie działa to w taki sposób: w pokoju 20 stopni, zadane 22. Piec startuje i "rozumie", że pomieszczenie trzeba dogrzać. Wtedy na sterowniku widzę, że mieszacz "puszcza" na CO temp. równą temp. pieca! (czyli zawór 4D otawrty na maxa) I nieważne, że w menu miałem temp. CO zadaną ręcznie. Próbowałem korzystać z krzywej temp. wg. temp. zewnętrznej - z tym samym skutkiem. W miarę wygrzewania pomieszczenia sterownik zmiejsza jednak temp. CO, i jak w pokoju temp. dojdzie do 22 to sterownik z łaski swojej ustawi zadane np. 40 stopni. Wnerwiało mnie to niezmiernie, dlatego teraz steruję tym tak, jak marecki - czyli nie steruję, bo ustawiłem 4D pośrodku skali i go nie ruszam. Temp. CO w zależności od stopnia wygrzania systemu waha się w przedziale 40-45 stopni, czego mi w zupełności wystarcza. Lekka dygresja - ponieważ mam ten cholerny siłownik, jakoś swędzą mi ręce, żeby go jednak wykorzystać. Podobnie jak kolega darecki, znalazłem takie cudo, które ma 2-in-1 funkcje: ochrona powrotu i utrzymywanie temp. CO.: http://www.techsterowniki.pl/wp-content/uploads/2015/03/instrukcja_obslugi-ST-430.pdf Co Panowie na to? Jakieś doświadczenia? Pozdr., Wojtek

marecki

Post autor: marecki » wt lut 02, 2016 1:21 pm

darecki pisze:Ale nie chcesz mi wmówić przypadkiem, że dla Ciebie priorytetem jest uzyskanie właściwej temperatury na powrocie do kotła kosztem spadku temperatury zasilania obiegu grzewczego? Bo tak by wynikało z Twojej interpretacji stosowania zaworu 4D. Ważniejsza jest temperatura wody wracającej do kotła niż temperatura zasilania obiegu grzewczego, która decyduje o temperaturze panującej w budynku? Czyli stosując proste i bardzo skuteczne rozwiązanie z jednym zaworem 4D zainstalowanym bezpośrednio na wyjściu z kotła, musielibyśmy pogodzić się w warunkach niskich temperatur panujących na zewnątrz z obniżeniem temperatury w pomieszczeniach... Pierwszy raz spotkałem osobę która woli zmarznąć, byle by tylko zachować właściwą temperaturę wody wracającej do kotła... Bo właśnie do tego prowadzi Twoja interpretacja stosowania zaworu 4D...
Wprowadzasz zamieszanie i niepotrzebną dyskusję. Na kotle MB10 ustawione mam np. 60 'C. Za zaworem 4d zaleznie od otwarcia mam powiedzmy 45-50'C na grzejniki. Dalej na podłogówkę za kolejnym zaworem 3D idzie około 25-30'C. Na ciepło w takim systemie, bez dotykania zaworu 4d, trzeba chwilę poczekać po rozpaleniu aż do cieplejszych powrotów, głównie z grzejników. Wystarczy obniżyć temp na kotle do 55'C i w całym systemie spada temp. System jest b.prosty, skuteczny i takie rozwiązanie wybrałem, wszystkim reguluję już w samej kotłowni. Mam spełnione 2 założenia, ochrona i regulacja (mało tego wymuszona regulacja mocy MB10 na życzenie, przy pracy palnika w trybie ciągłym), czy to tak trudno zrozumieć? Niczego nie wmawiam, jest to moje subiektywne zdanie (i rozwiązanie) pamiętaj o tym. 3 sezon działa perfekcyjnie. Rozwiązań ochrony powrotu jest wiele, i tyle samo regulacji temp. w domu. Mimo nowoczesnego kotła, instalacja pozornie jest mało skomplikowana. A już na peweno nie ma w niej czujników siłowników i wszystkim co jest z tym związane. Co innego kominek. Modulację mocy w kominku robię własnymi rękami, czyt. ilością załadunku paliwa. To musze rozwiązać, pasywnie lub aktywnie.

Woor

Post autor: Woor » wt lut 02, 2016 1:29 pm

Dzięki darecki za radę, ale mam na tyle ciepły dom, że nawet przy ponad minus 20 wystarcza mi tych 40-45 stopni na CO. Po prostu dłużej grzeję i tyle. Ale moja decyzja będzie zależeć od różnicy w cenach między tymi urządzeniami.

Zaletą tego automatycznego rozwiązania byłoby to, że przez pierwsze powiedzmy pół godziny po starcie pieca mieszacz by lepiej chronił powrót kotła. Bo przy zaworze 4D ustawionym na martwo pośrodku przez pierwsze minuty woda na powrocie niestety jest ledwo letnia. Mówiąc szczerze, chyba jednak prędzej padnie mi ta cała automatyka z palnikiem niż ten piec zardzewieje, ale skoro tanim kosztem mógłbym to zmienić, to czemu nie.

marecki

Post autor: marecki » wt lut 02, 2016 1:34 pm

Kolego "woor" przy takim układzie (i otwarciu np. po środku) mimo, jak napisałeś letniej wody, nadal masz ochronę. Bo woda w kotle krąży o wiele wolniej jak za zaworem po stronie pompek. Nie jest to takie agresywne. Pisałęm juz kiedyś o tym, bo w nieobudowanym kominku efekty braku zaworu 4D widac było wyraźnie. Lało się w środku i na zewnątrz.

Woor

Post autor: Woor » wt lut 02, 2016 1:42 pm

Dzięki marecki za komentarz, nie wiedziałem tego.

Przy okazji, masz te tzw. zawirowywacze w "dziurach" wylotowych w kotle? Bo u mnie prz czyszczeniu tych zawirowywaczy tak raz w miesiącu, widzę na nich taki jakby gumowaty nalot. Zastanawiam się, czy jest to rezultat gdzieś tam skroplającej się wody. Samo palenisko jest czyste, jesienią zdjąłem ceramikę, to metalowa komora była prawie jak nowa.

marecki

Post autor: marecki » wt lut 02, 2016 2:46 pm

Może podnieś temp. załączania pompek, ja mam chyba teraz na 50'C. W zawirowywaczach mam tylko pył. Za ceramiką również mam czysto.

Tzw. puntk rosy doskonale widziałem w kominku. Podwójne ścianki i brak zaworu 4d i działy się cyrki. Scianka zew i wewnętrzna (tak tak, tam gdzie było mnóstwo ognia) była mokra a na początku pracy pompek lało się na podłogę (to ze środka było czarne jak smoła). Mało brakowało a kominek by nie powstał. Z zaworem 4d nic takiego nie ma miejsca. Dodatkowo komora spalania ma wyższą temp.

Woor

Post autor: Woor » wt lut 02, 2016 2:51 pm

Ja ma u siebie pompki nastawione chyba nawet na 55 stopni. Przy okazji zrobie zdjęcie tym zawirowywaczom, może będziecie mogli skomentować

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”