dlaczego powstają ,,spieki" przy paleniu pelletem?

Wymień się swoimi doświadczeniami.
elvis25

Post autor: elvis25 » ndz lut 05, 2012 1:42 pm

wome pisze:Prosty patent na rurę podającą to jej skrócenie i zamiast przykręcenie opaską do palnika zastosowanie kawałka rury PCW fi 75 jako łącznika -jeden koniec rury PCW na stałe w rurze podającej, drugi koniec wyjmowany z palnika
Witamy na forum :) O tym nie pomyślałem ... jutro kupuje kawałek rury i montuje. Szkoda, że producent o tym nie pomyślał. Ale od czego użytkownicy i ich inwencja twórcza. A teraz o spiekach. Używam pelletu z drewnoopałowe.com 6mm a ostatnio załadowałem pellet z barlinka 8mm, przy czym nie zmieniałem ustawień kotła. Efekt to spieki na palniku :) Po 2-3 dniach wywalam z panika kilka grudek czarnego spieku. Pozatym zmniejszyłem podawanie i powietrze a uzyskuję tą samą temp na kotle. Gorzej z rozpalaniem ... trudno się rozpala z barlinka 2-3 razy to norma a poprzedni szedł za pierwszym razem.

dziunia52

Post autor: dziunia52 » śr lut 22, 2012 4:51 pm

elvis25 pisze:
wome pisze:Prosty patent na rurę podającą to jej skrócenie i zamiast przykręcenie opaską do palnika zastosowanie kawałka rury PCW fi 75 jako łącznika -jeden koniec rury PCW na stałe w rurze podającej, drugi koniec wyjmowany z palnika
Witamy na forum :) O tym nie pomyślałem ... jutro kupuje kawałek rury i montuje. Szkoda, że producent o tym nie pomyślał. Ale od czego użytkownicy i ich inwencja twórcza. A teraz o spiekach. Używam pelletu z drewnoopałowe.com 6mm a ostatnio załadowałem pellet z barlinka 8mm, przy czym nie zmieniałem ustawień kotła. Efekt to spieki na palniku :) Po 2-3 dniach wywalam z panika kilka grudek czarnego spieku. Pozatym zmniejszyłem podawanie i powietrze a uzyskuję tą samą temp na kotle. Gorzej z rozpalaniem ... trudno się rozpala z barlinka 2-3 razy to norma a poprzedni szedł za pierwszym razem.
do Elvis: Od 2 dni palimy Lavą Stelmet. Nie mamy już spieków i nie muszę codziennie wyłączać kotła, żęby wywalić ten spiek. Przetestowaliśmy 4 rodzaje pelletu i stwierdzam, że Lava jest najlepszy. Jeżeli chodzi o wymianę naszego wentylatora, to pamiętam, że serwisant mówił coś o kolorze niebieskim tego wentylatora i że właśnie powinien być dawno wymieniony. Tak też zrobił. Więc pamiętam ten kolor. Pozdrawiam.

dziunia52

Post autor: dziunia52 » śr lut 22, 2012 4:55 pm

ncmarcin pisze:Ja mam podobne doświadczenia z barlinkiem . Od kiedy przeszedłem na lave jest zdecydowanie lepiej. Dziekuje za info odnośnie wentylatora . Ciekaw jestem czy ja mam właściwy. Szkoda że nikt nie informował że wentylatory w części palników mogą być wadliwe(mieć nie właściwe parametry. )
do ncmarcin: wymieniając u nas wentylator, serwisant wspominał o kolorze niebieskim, jako niewłaściwym. Do wymiany. Tak tez uczynił. Rzeczywiście - lava o niebo lepszy od Barlinka. Nie mamy spieków. Pozdrawiam cieplutko

elvis25

Post autor: elvis25 » śr lut 22, 2012 8:46 pm

Jak znajdę w okolicy dostawcę Lawy to spróbuję i będę miał porównanie. Barlinek poza tymi spiekami jest dobry. Ostatnio jak nie chciał się rozpalić to wywaliłem cały palnik z kotła i rozebrałem go na części :) Wyczyściłem grzałkę drobniutkim papierem ściernym i przy okazji wyczyściłem i przedmuchałem. Pellet rozpalił się przy pierwszym podejściu. Obecnie przy temp. w okolicy zera spalam 13kg pelletu na dobę.

dziunia52

Post autor: dziunia52 » pn lip 23, 2012 9:20 pm

Witam. W marcu dokupowałam Barlinek. Sprzedający przyznał, że poprzednia partia pelletu, jaką kupowalismy, powodowała powstawanie spieków. Była to cała wadliwa linia produkcyjna. Kilka worków miałam już nowej linii produkcyjnej - czyściutko w palniku!

elvis25

Post autor: elvis25 » sob wrz 08, 2012 11:09 pm

A ja właśnie szukam miejsca skąd wezmę pellet na zbliżający się sezon. Pod nosem mam tylko Barlinek. Innego pelletu nie znalazłem w okolicy... był jeden ale znajomy testował i oddał 2 tony spowrotem bo nie dało się nim palić, rozsypywał się w pył.

dobromir33

Post autor: dobromir33 » pn cze 03, 2013 8:22 pm

"Spieki" często są właśnie winą rodzaju peletu. Też na początku bałem się, że to awaria kotła, ale jak się ma dobry kocioł na pelet i dobrze się go ustawi nie powinno być problemu. Zmieniłem dostawce i jest ok.

besix

Post autor: besix » wt sty 30, 2018 10:56 pm

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na twoje pytanie , ponieważ wszystko zależy od wydajności podajnika , czyli ile sypie przez godzinę . Niedawno była tu koleżanka , która miała podajnik z wydajnością 24 kg , a ja mam 9,2 kg , więc u tej koleżanki przez te 3,5 sekundy sypnie ponad dwa razy więcej niż u mnie .
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O., Palniki - spalanie”