dlaczego powstają ,,spieki" przy paleniu pelletem?

Wymień się swoimi doświadczeniami.
doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » czw lis 24, 2011 7:35 pm

Przez telefon jest ciężko ustawić kocioł. Aby kocioł prawidłowo pracował należy po wprowadzonych ustawieniach na sterowniku sprawdzić proces spalania. w ten sposób wyeliminujemy złe ustawienie w naszym kotle. Nie ma możliwości spisania ustawień od innego użytkownika do naszego kotła , ponieważ każdy kocioł pracuje pod innym obciążeniem i w innych warunkach. Po ustawieniu kotła przez Pana " Doktora Pellet" proszę o przedstawienie ich na naszym forum

Pozdrawiam Doradca Kostrzewy
Specjaliści w ogrzewaniu: http://www.kostrzewa.com.pl/

DOROTKA1

Post autor: DOROTKA1 » pt lis 25, 2011 7:46 am

na palniku pozostają spieki,które po całej dobie pracy zakrywają prawie cały palnik.Widać tylko małe dziurki od powietrza.Popiół jest siwo-czarny.Czy zmienić coś w ustawieniach?

Pawo-Term

Post autor: Pawo-Term » sob lis 26, 2011 5:25 pm

Do Dorotka1. Jeśli z pelletu z drewna powstają spieki to temperatura żaru przekracza temperaturę topnienia popiołu i to jest główna przyczyna spieków. Pisałem o tym kilka postów wyżej.
Pawo-Term pisze:Powstawanie spieków jest spowodowane dużą zawartością potasu i krzemu. Związki te posiadają stosunkowo niską temperaturę topnienia, stąd też ich zawartość w pelecie znacznie obniża temperaturą mięknięcia popiołu poniżej 900 oC. Przy pellecie ze słomy, lub siana jest to normalne zjawisko. Jeśli spieki powstają przy spalaniu pelletu z drewna świadczy to o tym że pellet zawiera zanieczyszczenia lub domieszki obcych substancji. Zanieczyszczeniami może być piasek, kurz itp. Dodatkiem np. słoma która dodana w procesie produkcji poprawia sprasowanie i nieznacznie zmiana kolor pelletu na ciemniejszy. W brew pozorom produkcja pelletu jest dosyć energochłonna, a przez to nie jest tania. Tańszy pellet z drewna i dobrej jakości może pochodzić od producenta który produkuje na własne potrzeby i sprzedaje nadwyżkę. Myślę ze wyjaśniłem problem powstawania spieków z pelletu i żadne ustawienia naszych kociołków nie pomogą, gdy nasz pellet będzie posiadał dodatki. :D
Można zmniejszyć ilość podawanego powietrza, ale pellet może się nie dopalać do końca, lub zmienić dostawcę. Bobry pellet z drewna powinien się zmieniać w pył wydmuchany z palnika w czasie palenia. Pozdrawiam
PFL 25 KW

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » sob lis 26, 2011 9:08 pm

Spieki na twoim palniku świadczą o dużym zabrudzeniu pelletu piaskiem. Zapewne po kilku godzinach zrzucasz z palnika jedną wielką bryłę popiołu z piaskiem. I tak jak napisał Pawo-Term radzę zmienić dostawcę.

promax@scz.pl

Post autor: promax@scz.pl » ndz lis 27, 2011 10:04 pm

Czy średnica peletu ma wpływ na prace MINIBIO, czy mniejsza srednica może powodować lepsze wypalanie peletu?

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » pn lis 28, 2011 4:43 pm

średnica peletu nie ma znaczenia.Ważne jest , aby po spalonym pelleci pozostawał sypki pył , a nie zgorzelina.

Specjaliści w ogrzewaniu http://www.kostrzewa.com.pl/

Pawel75

Post autor: Pawel75 » śr lis 30, 2011 9:28 am

przyczyną powstawania spieku może też być wilgotność peletu i z pewnością tak jest w Twoim przypadku, może masz dobry pelet ale przechowujesz w warunkach w których łapie wilgoć i wtedy też żadne ustawienia nie pomogą. Ewentualne zanieczyszczenia jakie znajdują się w pelecie mają zdecydowanie mniejszy wpływ na jego spalanie pod warunkiem, że cała biomasa jest po prostu sucha, a więc nie przekracza 15 proc wilgotności.

Sławek D.

Post autor: Sławek D. » śr lis 30, 2011 10:43 am

promax@scz.pl pisze:SławekD, jaki masz tryb modulacje czy skokowy, masz czujnik temperatury w pomieszczeniu? Ile spalasz peletu? Ja jak wyżej wspomniałem mam piec od 2 tygodni, ogrzewam nowo wybudowany dom 130m, dwa poziomy ściany styropian 15cm, poddasze welna 30cm. Jeszcze sie nie przeprowadziłem, robię wykończenie i piec chodzi na minimalnych ustawieniach: powietrze min. 4 powietrze max 7 podawanie 2,2 moc min 30 moc max 70 temperatura 50 pompa 45 Nie mam czujki pokojowej. Ale grzejniki na drugim poziomie ledwo ciepłe, spalanie 0,8 - 1kg/h Piec pracuje w trybie ciagłym i modulacji. Zastanawiam sie jakie bedzie spalanie jak sie przeprowadzę i bede chciał podwyższyć temperature pomieszczeń Zgadzam się z przedmówcami, spieki to nie problem ustawień, czy pieca ale pelletu. Spieki świadczą o zanieczyszczeniu peletu i przekładają się na jego kaloryczność.
Witam, tryb pracy palnika to modulacja , jest czujnik temperatury w pokoju, dom ma trzy kondygnacje 240m kw. Obecne spalanie to 30 do 40kg w zależności od temperatury na dworzu lub na polu jak ktoś jest z południa polski. Pozdrawiam Sławek D.

promax@scz.pl

Post autor: promax@scz.pl » pn gru 05, 2011 11:46 pm

Obserwuję że rura odprowadzająca spaliny do komina jest mocno nagrzana, czyli wnioskuje ze dużo energi zamiast w grzejniki ucieka mi kominem, co jest powodem? Czy układ przepływu ciepła w MINIBIO, czy ustawienia pieca?

rymek

Post autor: rymek » wt gru 06, 2011 11:18 am

na dworzu lub na polu jak ktoś jest z południa polski
Regionalizmów jest wiele; można też mówić "na dworze", ale najlepiej i najbezpieczniej będzie "na zewnątrz". I przy okazji: z południa Polski.
:)

Do promax@scz.pl:
mocno nagrzana rura to pojęcie względne - temperatura powinna wynosić ok. 130 st.C, czyli dosyć wysoko przy dotykaniu ręką. Pomocny będzie termometr spalin. Jeśli temperatura jest dużo wyższa niż te 130 st.C to zmniejsz powietrze max lub podawanie.
Ale tu może niech się wypowiedzą bardziej obeznani użytkownicy - sam na razie kombinuję z różnymi ustawieniami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O., Palniki - spalanie”