Wygaszanie palnika, a ekonomia

Wymień się swoimi doświadczeniami.
suchy998

Post autor: suchy998 » wt sty 31, 2017 10:27 am

Moc nadzoru nie może być większa od min mocy w Fl. Jak zwiększysz moc min w modulacji, to i nadzór będzie można zwièkszyć.
Pellasx revo mini, ster. PLUM S.control+moduł mieszaczy+ panel pokojowy, defro optima 20kw. Do ogrzania 200m2 i 50m garaż+kotłownia, cwu 500l

laptop

Post autor: laptop » wt sty 31, 2017 10:34 am

A masz jakieś inne możliwości regulacyjne w tej zakładce nadzór w ustawieniach serwisowych? Musiałem znów wrócić do ustawień z wygaszaniem i wysoką temperaturą zadaną. U mnie przy swędzeniu 6/8/10 kW w kotle zbiera się sadza. Sprawdzam teraz 14kW max. Zwiększam jeszcze wiatr dla obserwacji. Wcześniej palnik śmigał z mocami rzędu 20kW i było ok. W spalaniu nie mam żadnych oszczędności przy pracy ciągłej.
PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

suchy998

Post autor: suchy998 » wt sty 31, 2017 12:23 pm

Tylko moc i czas.
Jak Ci sadzi to nie zwiększaj mocy tylko nadmuchy, aż przestanie.
Pellasx revo mini, ster. PLUM S.control+moduł mieszaczy+ panel pokojowy, defro optima 20kw. Do ogrzania 200m2 i 50m garaż+kotłownia, cwu 500l

laptop

Post autor: laptop » wt sty 31, 2017 1:17 pm

A widzisz, też tak sądziłem z tym podmuchem żeby go tam górę ale:
wirexu spaliłem 3-4t i nie było takich akcji; palę nie tylko ja. Zadzwoniłem więc do tych co palą i okazuje się że mają to samo. Telefon do producenta: "No tak tak, to nie pierwszy telefon w tej sprawie, sytuacja jest nam znana, mieliśmy awarię, taka partia poszła, już naprawione..." bla bla bla. Ciekawe awarię czego, chyba trocin. Mam tonę starej partii więc zobaczymy jak to będzie.
Wiatr mam na 35%, a w modulacji mocy korektę 14% co przy max 14kW daje jakieś hmm 1250 albo 1300, wyleciało mi teraz z pamięci.
PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

laptop

Post autor: laptop » wt sty 31, 2017 1:46 pm

No więc właśnie, dlatego zacisnę zęby, dopalę ostatnie worki tego cuda i tyle. A Ty masz teraz ten testowy pellet, z Łodzi?

laptop

Post autor: laptop » śr lut 01, 2017 9:48 am

Jak często sprawdzasz wydajność podajnika? Wczoraj ogromnie się zdziwiłem bo przy "starym" wirexie miałem 12.3 kg/h Nowa dostawa, pałeczki bardzo krótkie, ogólnie jakiś taki inny ten pellet w moim odczuciu. Ważę, a tu 16,1 ! :/ Myślałem, że waga się zawiesiła ale jednak nie.

marecki

Post autor: marecki » śr lut 01, 2017 11:29 am

A to b.źle. Tu nie chodzi tylko o cyferki bo wiadomo, że oszukuje, też to olewam. Chodzi o ustalenie ile przelatuje i kaloryczności/jakości. Bo przy jednym pelecie podawanie 2,5 (ustalone średnie przez modulację FL2 załóżmy z kilku godzin) utrzyma temp. zadaną kotła, a drugi pelet będzie potrzebował na to podawania 3,5. Różnica 1sek.

A w/w przykład w tylko w niewielkim stopniu odbiega od sytuacji, jaką mam w kotłowni. Kiepski pelet z zanieczyszczeniami vs. pelet od lokalnego dostawcy. Są różnice w podawaniu a nie ma w teście wagowym.

Bez zważenia, tzn zrobienia testu nie dowiesz, się czy to wina marnej jakości peletu czy jednak różnic wagowych z "paliwo test". Innymi słowy celujesz tzn dobierasz pelet w ciemno. Proste i skuteczne i sprawdzone, a peletu testowałem już mnóstwo.

marecki

Post autor: marecki » śr lut 01, 2017 11:07 pm

No tak... Michał pośrednio wpłynie i to bardzo, szczególnie jak ktoś (czyli np. ja) kupuje hukowy pelet i jest tego świadomy, m.in przez zrobienie "paliwo test" i porównanie wyników z innym peletem. Więc następnym razem 2x tego samego błędu nie popełnię. Oczywiście, że bezpośrednio to tylko cyferki ale czy w perspektywie czasu taki "paliwo test" może oszczędzić realne pieniążki?

marecki

Post autor: marecki » śr lut 01, 2017 11:52 pm

No nie, nie zrozumiałeś, to że źle pokazuje przerabialiśmy i też to zlewam, zwykłe info :)

Kupuje 200kg peletu producenta A i 200kg B. Worki i jednego i drugiego ważone np. na wadze łazienkowej wskazują po 200kg, czyli OK. Robię paliwo test, które wychodzi równo przy A i B np. 9kg. Problem polega na tym, że żeby utrzymać temp zadaną np. 65'C przez załóżmy 24h: pelet A potrzebuje chwilowego podawania 2,5 a pelet B 3,5. Zakładamy oczywiście, że w trakcie testów warunki na zewnątrz i wewnątrz domu były identyczne.

Rozumiesz teraz co to oznacza?

laptop

Post autor: laptop » czw lut 02, 2017 9:07 am

marecki pisze:Robię paliwo test, które wychodzi równo przy A i B np. 9kg.
Wersja optymistyczna, a co w przypadku kiedy na A masz 12kg, a na B 16kg? Sternik zamykasz oczy i wmawiasz sobie to tylko cyferki? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O., Palniki - spalanie”