Wygaszanie palnika, a ekonomia

Wymień się swoimi doświadczeniami.
laptop

Post autor: laptop » wt sty 17, 2017 7:29 am

suchy998 pisze:Moja decyzja -palenie z wygaszaniem, kiedy na dworze jest temp. plusowa.
W moim przypadku również tak i tylko tak. Niestety przy zadanej kotła 63, temp. podłogi 31, grzejniki ~55* i mocy palnika 11kW, po przejściu w nadzór czyli 6kW temp. kotła praktycznie nie spada, a wręcz rośnie! Obserwacje z wczoraj. Niestety przy tak niskiej mocy w kotle już nie jest siwo lecz czarno, a na dodatek po kilku dniach palnik wygląda jak na foto które umieściłem wcześniej.
PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

marecki

Post autor: marecki » wt sty 17, 2017 8:42 am

Jak jest czarno to (a było już wiele wiele razy o tym) brakuje tlenu w procesie spalania. Inaczej, przy tej mocy jaką wymieniłeś czyli 6 kW jest za mało powietrza.

laptop

Post autor: laptop » wt sty 17, 2017 9:48 am

Oczywiście spodziewałem się takiej sugestii, lecz nie to jest zasadniczym problemem:) Problemem jest rosnąca, bądź też długo utrzymująca się temp. w nadzorze przy mocy 6kW. Max czas nadzoru jaki mogę ustawić dla palnika to 60 minut, ten jednak jest zbyt krótki i następuje wygaszenie... A skoro tak czy owak wygasza, to nie ma sensu podtrzymywać takiego stanu rzeczy. I tu dochodzimy do sedna czyli:
suchy998 napisał:

Moja decyzja -palenie z wygaszaniem, kiedy na dworze jest temp. plusowa.

Dodam jeszcze, że przy normalnych mocach pracy nie miałem efektu black ;) wyżej ktoś już pisał, że tak niskie moce pracy to "wędzarnia".
PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

marecki

Post autor: marecki » wt sty 17, 2017 11:16 am

Nie ma tam jakiś opcji ręcznego ustawiania podawania paliwa (czasu podawania) czy ilości wiatru? Czy nie ma tam trybu serwisowego, (trybu admina) żeby to poprzestawiać? W kostrzewie ze sterownkiem estymy możemy sobie to dowolnie ustawiać

laptop

Post autor: laptop » wt sty 17, 2017 12:42 pm

Z tego co doczytałem to kolega suchy998 bawił się tam głębiej w ustawieniach, dawki, wiatr itd, ale efekt był taki, że:
suchy998 napisał:

Moja decyzja -palenie z wygaszaniem, kiedy na dworze jest temp. plusowa.

Chyba jesteśmy skazani na takie ustawienia. U niego przy 4kW też efekt był mizerny. Kocioł ma co prawda mniejszy ale jednak. Zapewne sam zainteresowany wypowie się w najbliższym czasie to może wyjaśni ostatecznie swoje doświadczenia. Ciekaw jestem jakie tam ukryte menu jeszcze występuje. Niestety po aktualizacji oprogramowania "stare" kody przestały mieć zastosowanie:)

suchy998

Post autor: suchy998 » wt sty 17, 2017 4:18 pm

Zarobiony jestem i mało tu zaglądam.
Od soboty nadzór mam ustawiony na 60min, minimalny nadmuch mam ustawiony na 45%, sadzy brak
Moc w nadzorze podam w sobotę, trochę poniżej 4kW.
U mnie w nadzorze też temperatura rośnie,ale tylko o 2*-3*
Pellasx revo mini, ster. PLUM S.control+moduł mieszaczy+ panel pokojowy, defro optima 20kw. Do ogrzania 200m2 i 50m garaż+kotłownia, cwu 500l

fotlot

Post autor: fotlot » wt sty 17, 2017 5:31 pm

PawellPe wrote:

"Napiszę po raz kolejny, bo chyba przeoczyłeś, że mój dom potrzebuje 10 kW przy -20 i ok. 3kW w dzień taki jak dziś. W stopce napisałem "palnik 5-20 kW". Pięć, a więc nie moduluje od zero, tylko od 5 kW. Mój palnik nie jest palnikiem gazowym czy olejowym, tylko pelletowym. Daj znać, jak znajdziesz palnik pelletowy, który pracuje jak gazowy. Odrazu go kupię, serio.
Tobie również życzę powodzenia z palenia pelletem "no name" za 500 zł za tonę. Szczególnie, gdy tak jak ja będziesz mógł być w domu raz na 7-10 dni.
Jak możesz, wrzuć swoje wykresy z odczytami ze sterownika".

Dziękuję Darecki wyręczyłeś mnie po części ale coś dla mnie zostało.
Skoro masz tak niewielkie zapotrzebowanie na energię, to dlaczego zdecydowałeś się na za duży palnik?
Nasze palniki kostrzewowskie właśnie potrafią się tak nisko modulować. Na potwierdzenie patrz poniżej:

Kocioł MiniBio niestety wymaga odpowiedniej jakości pelletu i palenie paliwem no name nie wchodzi w rachubę. Każdy pali jak może, jak pozwala życie zawodowe i tu nic nie poradzisz. Tylko gaz nie wymaga nadzoru.
Poniżej znajdziesz wykres ze sterownika Estyma z nudną, prawie prostą kreską temperatury kotła i mocy palnika. Preferuję palenie ala-long.

Czy to cię satysfakcjonuje? Niestety Estyma to dość prymitywny sterownik z monochromatycznym zobrazowaniem.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

archemidas

Post autor: archemidas » wt sty 17, 2017 8:01 pm

My na ogrzewaniu oszczędzamy przy użyciu nasadek kominowych regulowanych. Dokładnie takich: http://www.polmar.net.pl i musze przyznać że po trzech sezonach grzewczych widzę że różnica jest na korzyść tego rozwiązania, bo znacznie mniejsze jest zużycie opału w ostatnich latach

marecki

Post autor: marecki » wt sty 17, 2017 8:07 pm

Czyżby spamer?

Fotlot optymistyczne masz te parametry :) Wiesz doskonale, że to co na wyświetlaczu to fikcja?

suchy998

Post autor: suchy998 » wt sty 17, 2017 8:19 pm

Fotlot coś za coś, u nas ruszt się obraca i przy tak małej ilości paliwa płomień by się nie utrzymał, za to spalić można raczej wszystko co przez podajnik przejdzie.
Pellasx revo mini, ster. PLUM S.control+moduł mieszaczy+ panel pokojowy, defro optima 20kw. Do ogrzania 200m2 i 50m garaż+kotłownia, cwu 500l

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O., Palniki - spalanie”