Palnik samoczyszczący-zrób to sam

Wymień się swoimi doświadczeniami.
doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » wt lut 24, 2015 1:07 pm

Wynalazek Romualda był już testowany w naszych palnikach. Niestety nie sprawdził się. Palnik nie generuje już takiej mocy jaką podaje producent. Pellet zostaje częściowo wyrzucony do popielnika gdzie zostaje dopalony lub nie. W oryginalnej wersji palnika Platinum Bio pellet spalany jest na całej powierzchni rusztu.Na załączonych zdjęciach widać , że pellet spalany jest tylko miejscowo. Jeżeli stosowany jest pellet słabszej jakości łopatki służą tylko do rozdrabniania powstałej zgorzeliny.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

Romuald-f

Post autor: Romuald-f » wt lut 24, 2015 1:33 pm

To nie jest mój wynalazek, tylko szanownego kolegi roback. To fakt moc lekko spada. Co do spalania to nie zrzuca pelletu, zależy od ustawienia łopatek. Tak jak wspomniał pomysłodawca trochę dłużej się rozpala, ale przy zastosowaniu pelletu przemysłowego (450 zł.T) zdaje egzamin. Obecnie mam zdemontowane, ponieważ zasypałem dobry pellet.
Kocioł HydroTherm Stiebel Eltron OTS-20T + Platinum Bio 1 16KW. CO i CWU 160L. Powierzchnia domu (ocieplony) ok. 170m2. Same grzejniki Purmo. Instalacja zamknięta miedź, pompa, pojemność wody ok. 100L.

Romuald-f

Post autor: Romuald-f » wt lut 24, 2015 2:09 pm

marecki pisze:Też mi się podoba ten wynalazek ;) Pytanie gdzie jest doradca? Postawił by chociaż butelkę za pomysłowość. Pytanie do "roback": czy czy trzeba odkręcać wiatrak żeby zdjąć ruszt?
Oryginalnie jest śruka M5 z główką na imbus, tylko monter za bardzo ją wkręcił i z imbusa nic nie zostało, musiałem demontować palnik. Wkręciłem z łepkiem sześciokątnym (lepiej do demontażu): http://www.wrzucajfotki.pl/di-ARB1KG4C.jpg
Kocioł HydroTherm Stiebel Eltron OTS-20T + Platinum Bio 1 16KW. CO i CWU 160L. Powierzchnia domu (ocieplony) ok. 170m2. Same grzejniki Purmo. Instalacja zamknięta miedź, pompa, pojemność wody ok. 100L.

roback

Post autor: roback » wt lut 24, 2015 3:14 pm

Wszystko byłoby fajnie gdybyśmy zawsze palili pelletem najwyższej jakości. Jednak wystarczy trochę zanieczyszczeń i robi nam się spiek 2-3cm od ślimaka i pellet pali się właściwie tylko w tym miejscu. Ze śmigłem pali się prawie na całej długości. U mnie na końcu pozostaje kupka spieku, który nie pozwala na wypadanie paliwa. Zewnętrzna łopatka spycha do popielnika tylko popiół i spieki. Nawet "na oko" pali się to lepiej i nie widzę żadnej możliwości obniżenia mocy. Jak już pisałem trafił mi się fatalny opał i bez tego śmigła kocioł by sobie z nim nie poradził.

as1978

Post autor: as1978 » wt lut 24, 2015 7:58 pm

A czy urządzonko nie działało by lepiej gdyby zostawić tylko tę drugą (końcową łopatkę). Spiek zwykle nie występuje w przedniej części palnika.

art

Post autor: art » wt lut 24, 2015 8:29 pm

Po miesięcznym teście ze śmigłem:
- spalanie spadło o 25 procent,
- zastosowałem ruszt do owsa (zaspawane otwory boczne i część przednich) by śmigła były dłuższe i nie tarły o nakładkę szamotową,
- zmniejszyłem nastawy na pow.min.-2, pow.max.-10, podawanie-2,5 (tylko tak nie zrzucało mi pelletu do środka). Tlen na lambdzie 9-10. Przysłona na dmuchawie zasłonięta do połowy. Palnik długi.
Jedynym minusem są czasowe wibracje pieca, co do tej pory nie przyniosło nic złego.

Śmigło wykonane z pręta gwintowanego 8mm, otwór do pręta wykonany na tokarce, łopatki z noża,
MB L 10 kW (ver. 1), 90 m2

maroony

Post autor: maroony » śr lut 25, 2015 10:00 am

Bardzo przydatne wskazówki, dzięki:)

roback

Post autor: roback » śr lut 25, 2015 3:47 pm

Myślę, że spalanie spadło Ci z powodu zmiany ustawień. Niestety nie zauważyłem u siebie oszczędności, tyle tylko, że palnik się nie zapycha.

art

Post autor: art » śr lut 25, 2015 7:01 pm

Być może, ale wcześniej na ww ustawieniach, palnik momentalnie się zapychał spiekiem. Teraz tylko raz na kilka dni wyciągam odkurzaczem sam popiół.
MB L 10 kW (ver. 1), 90 m2

Mateuszz

Post autor: Mateuszz » śr lis 04, 2015 9:24 pm

Może ktoś wstawić aktualne zdj bo stare już wygasly

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O., Palniki - spalanie”