Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2015-01-12 09:03:15

frrrost
Nowy na forum

Dodatkowy regulator temperatury pokojowej do pieca Mini Bio

witam serdecznie. Mam problem z uzyskaniem odpowiedniej temperatury na I piętrze mojego domu.
Sytuacja wygląda następująco. Posiadam Mini Bio 10kw (nie Luxury). Na dole mam ogrzewanie podłogowe - 6 pętli, na górze kaloryfery. Na dole w salonie mam umieszczony w ścianie na wysokości ok 1,5 metra czujnik temperatury, który przez sterownik pieca załącza pompy c.o. tj. pompę na podłogówkę i jednocześnie pompę zasilającą kaloryfery na górze. Gdy temperatura w salonie osiągnie żądaną wartośc sterownik wyłącza obie pompy. I tu jest problem.  Podłogówka długo utrzymuje temperaturę co powoduje, że temperatura w salonie jest długo utrzymywana i nie załączają się pompy - efekt jest taki, że na górze mam zimno, a zaczyna mi się tam nagrzewać dopiero wtedy gdy temperatura na czujniku w salonie spadnie poniżej zadanej, na co czasami trzeba długo czekać.
Fachowiec zasugorował, żeby odpiąć od sterownika pompę zasilającą kaloryfery i podłączyć ją do bezprzewodowego regulatora pokojowego np. Auraton 200 RTH lub Sarv 105 (koszt 200-250 zł). Czujnik ustawiony na I piętrze będzie regulował załączanie tej pompy gdy temperatura na górze będzie spadać. Wtedy do sterownika pieca będzie podpięta tylko pompa podłogówki, która będzie się załącząć jak dostanie sygnał z czujnika temperatury w salonie.
Czy takie ustawienie będzie poprawne czy nie będzie mi to powodowało nagłego wychładzania kotła gdy będzie ruszała tylko pompa zasilająca kaloryfery. Czy regulator pokojowy podpiąć bezpośrednio pod pompę na kaloryfery, czy w inny sposób.
Czy macie może inny pomysł jak rozwiązać ten problem. Ludzie którzy mi instalowali kocioł stwierdzili, że przy tym modelu (MINI BIO) nie ma możliwości regulowania temperatury osobno na dole i górze, że można podłączyć tylko 1 czujnik temperatury, ale coś nie chce mi się w to wierzyć.
Za udzieloną pomoc z góry dziękuję.

#2 2015-01-12 09:40:33

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Re: Dodatkowy regulator temperatury pokojowej do pieca Mini Bio

Można sterować z automatu więcej niż jednym obiegiem grzewczym, ale to wymaga zakupu modułu rozszerzeń.

Jak masz podłączoną podłogówkę (hydraulicznie)? Jest oddzielna pompa czy rozdzielacz z pompą mieszającą?

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#3 2015-01-12 10:56:24

frrrost
Nowy na forum

podłogówkę mam na rozdzielaczu Maincor z regulatorem termostatycznym ręcznym i z pompą bez siłownika. Regulator miesza wodę a pompa ciągnie ja z pieca. Generalnie zależy mi na tanim rozwiązaniu tego problemu, dlatego pytałem o rozwiązanie z podłączeniem sterownika pokojowego bezpośrednio do pompy. Na logikę to dobre rozwiązanie tylko co na to powie kocioł, który nie będzie "wiedział" o tej pompie.

#4 2015-01-12 11:12:34

Woor
Udziela się

Najprostszym rozwiązaniem byłoby "przerzucenie" czujnika temperatury na piętro (ja tak mam u siebie i mam identyczną sytuację: parter podłogówka, piętro grzejniki). I tak, czujnik dba o komfortową temperaturę na piętrze, a na dole podłogówka jest ciągle dogrzewana w tym samym czasie kiedy działają kaloryfery (mam pompy podłogówki i kaloryferów wpięte razem jako jedno CO). Rezultat: na parterze nigdy nie było zbyt zimno, raczej za gorąco (dla nas to nie problem, lubimy bardzo ciepło). Ewentualnie mogę zmniejszyć temperaturę podłogówki rozwiązując ten problem (podłogówką steruje osobny węzeł podmieszania z możliwościa regulacji temperatury na wyjściu).

Jeżeli nie chcesz się bawić w przeciąganie nowych kabli, możesz kupić bezprzewodowy czujnik temp z Estymy (koszt około 200-300 Pln)

Pozdr.,

Wojtek

#5 2015-01-12 12:05:30

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Można zrobić tak, można też trochę oszukać i zawiadomić sterownik o dodatkowej pompie i potrzebie grzania. Odezwij się na maila to podeślę Ci schemat.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#6 2015-01-12 13:05:47

frrrost
Nowy na forum

dzieki Woor o tym nie pomyślałem. Czujnik mam niestety zatynkowany w ściane i jeśłi się zdecyduję na takie rozwiązanie to będę musiał trochę pokuć. NIe wiem natomiast jak udaje się Tobie utrzymać temperaturę na dole na podłogówce. Na mój rozum, jeśli tam czujnik na górze gdzie są kaloryfery to obie pompy będą się często wyłączać i załączac gdyż kaloryfery szybko nagrzeją powietrze i czujnik odetnie ich pracę. Wówczas pompa na podłogówce, podczas tak krótkiego działania, nie zdąży nagrzac podłogi. Wiem, że w wyniku przeniesienia czujnika na górę pompy będą sie też dużo częściej załączać i wyłączac ale jakoś wątpię, żeby podłoga zdążyła się nagrzać i efekt w mojej ocenie może być taki, że kocioł będzie cały czas dostawał zimną wode z podłogówki i ciepłą z powrotu z kaloryferów. To chyba nie jest zbyt dla niego zdrowe, a chciałbym żeby długo mi pochodził.
Co sądzisz o takim rozwiązaniu jak pisałem w pierwszym poście - o podłączeniu bezpośrednio regulatora bezprzewodowego do pompy, która pcha wodę do kaloryferów. Wówczas podłogówka działałaby mi jak dotychczas, a górę dogrzewałbym tą druga pompą podłączoną do regulatora znajdującego się na górze. Czy wtedy piec nie będzie też katowany niską temperaturą powrotu z kaloryferów?

#7 2015-01-12 13:24:11

Woor
Udziela się

frrrost, zacznij od maila do karcita, wydaje mi się, że jego sposób może być najtanszym rozwiązaniem twojego problemu.

Odnośnie mojego systemu: masz głowice na kaloryferach? Ja u siebie reguluję to tak, że np ustawiam temp. komfortową na 22 stopnie i przykręcam głowice na kaloryferach na mniej więcej 3 pozycję. Kaloryfer wtedy nie jest aż tak gorący i pokój nagrzewa się wolniej. W taki oto zwykły sposób pompy pracują dłużej. Teraz, przy temperaturach plusowych na zewnątrz, korzystam z programu czasowego: grzeję 3 godziny z rana i 3 wieczorem. W takim trybie podbijam temp komfortową do 23, kaloryfery na 3 i w ciągu tych 3 godzin temp w pokoju tak i tak nie osiągnie tych 23, czyli czujnik temperatury działa jako "bezpiecznik" przegrzania pokoju smile No i dzięki temu pompy cały czas działają.

#8 2015-01-12 13:34:43

frrrost
Nowy na forum

wszystko fajnie tylko:
1. skoro pompy działają u Ciebie dłużej, bo kaloryfery skryzowane i wolno się góra nagrzewa, to gdzie tu ekonomika, przecież wtedy też piec załącza się przez te 3 godz. aby podgrzewać wodę , która wychładza się w kaloryferach,
2. jeśli grzejesz 3 godz. rano i wieczorem to jak utrzymujesz temperaturę w nocy - bo z tego co napisałes rozumiem,  że tylko rano i wieczorem grzejesz. Ja mam ocieplenie 15 lub 20 cm na górze i nie ma mozliwości zeby mi kaloryfery nie grzały w nocy bo rano jest zimno - wynika to przede wszystkim z tego ze mocno u mnie wieje, a teraz to można powiedzieć ze są wichury i wiadomo, wszystko wywiewają

#9 2015-01-12 13:56:33

Woor
Udziela się

frrrost napisał:

wszystko fajnie tylko:
1. skoro pompy działają u Ciebie dłużej, bo kaloryfery skryzowane i wolno się góra nagrzewa, to gdzie tu ekonomika, przecież wtedy też piec załącza się przez te 3 godz. aby podgrzewać wodę , która wychładza się w kaloryferach,
2. jeśli grzejesz 3 godz. rano i wieczorem to jak utrzymujesz temperaturę w nocy - bo z tego co napisałes rozumiem,  że tylko rano i wieczorem grzejesz. Ja mam ocieplenie 15 lub 20 cm na górze i nie ma mozliwości zeby mi kaloryfery nie grzały w nocy bo rano jest zimno - wynika to przede wszystkim z tego ze mocno u mnie wieje, a teraz to można powiedzieć ze są wichury i wiadomo, wszystko wywiewają

Dzięki za komentarz. Ja mam sufit ocieplony 40 cm, ściany 20, dlatego mi tego ciepła wystarcza. W takim razie u ciebie "bawiłbym się" z histeryzą kotła. Np. zwiększyłbym ją do powiedzmy 10-15 stopni, a to przełoży się na mniej więcej póltoragodzinny przestój kotła. W tym czasie temperatura w pokoju spadnie o 0,5-1 stopien (przynajmniej tak przypuszczam) czyli jeszcze akceptowalnie. Jeżeli dobrze to wyregulujesz, to piec będzie pracował w trybie kilka godzin pracy/kilka godzin postój.

Z drugiej strony, są osoby na forum u których piec chodzi całodobowo (bodajże Marecki). Ustawiasz sobie podawanie peletu na absolutne minimum (np. coś w granicach 2), no i piec cichutko będzie sobie "pykał" czego rezultatem będzie ciepło w chacie i małe spalanie. Chociaż przy moim dobrym ociepleniu domu taniej jest gdy właśnie piec pracuje w określonych godzinach niż przez cały czas (może to też kwestia powierzchni, ja grzeję tylko 110 metrów).

Odnośnie twego pytania o powrocie zimnej wody - u mnie to akurat zimna idzie z z powrotu podłogówki, a z kaloryferów jest zimniejsza raptem o 3 stopnie niż na podawaniu. Czy masz zawór 3D/4D na powrocie? Bo jeżeli tak, to nie musisz się zbytnio martwić o zimną wodę z powrotu.

#10 2015-01-12 14:17:06

frrrost
Nowy na forum

ok dzięki za info, czekam na maila ze schematem od drugiego kolegi i będę musiał to przemyśleć. Moze jeszcze ktoś sie wypowie na temat mojego przypadku:)
mam jeszcze na koniec do Ciebie pytanie - może podstawowe ale ja nie jestem zbyt techniczny i pieca do tej pory nie tykałem - jak i gdzie się ustawia, zwiększa tą histeryzę, jak ustawić żeby kocioł chodził non stop i "pykał" pellet.
i ostatnie pytanko: palisz firmowym pelletem BARLINEK/STELMET czy może korzystałeś z innych wynalazków i z jakim rezultatem - chodzi mi oczywiście o koszta.
dzięki wielki

#11 2015-01-12 14:24:20

Woor
Udziela się

frrrost napisał:

ok dzięki za info, czekam na maila ze schematem od drugiego kolegi i będę musiał to przemyśleć. Moze jeszcze ktoś sie wypowie na temat mojego przypadku:)
mam jeszcze na koniec do Ciebie pytanie - może podstawowe ale ja nie jestem zbyt techniczny i pieca do tej pory nie tykałem - jak i gdzie się ustawia, zwiększa tą histeryzę, jak ustawić żeby kocioł chodził non stop i "pykał" pellet.
i ostatnie pytanko: palisz firmowym pelletem BARLINEK/STELMET czy może korzystałeś z innych wynalazków i z jakim rezultatem - chodzi mi oczywiście o koszta.
dzięki wielki

Co do ustawien i innych detali, poczytaj to forum, jest tu masa instrukcji i porad odnośnie optymalnych ustawien palnika, pieca itd.

Odnośnie pelletu - ja jakiejś szczególnej różnicy nie widzę oprócz tego, że zazwyczaj paląc firmowy pellet palnik jest czysty (albo prawie czysty), natomiast paląc produkty no name zdarza się, że na palniku momentalnie tworzy się spiek uniemożliwiający poprawną i długą bezobsługową pracę pieca. Jeżeli nie masz problemów ze spiekami, to ciesz się z życia kolego i pal tym czym palisz smile Z doświadczenia mogę powiedzieć, że lepiej trochę więcej dopłacić za sprawdzony pellet, niż mieć trochę więcej kasy w kieszeni ale mieszkać w kotłowni zamiast "na salonach".

Jeżeli będziesz miał konkretne pytania co do ustawien, to pytaj, pomożemy

Stopka forum