Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2015-01-01 22:32:37

as1978
Często się udziela

upgrade palnika pellets 100 24 kw ver 1.0 ?

Witam wszystkich.

Naszła mnie pewna myśl odnośnie możliwości dalszego upgreadu palnika,  a było nią nałożenie na palnik wyposażony we wkład celarmiczny i  uszczelniony zgodnie ze wskazówkami marckiego, około 20 cm  rury stalowej, (dymowej Q 150 mm pozostałej mi z budowy kominka)  - na wzór rozwiązania stosowanego w palniku paltinium bio 2.

Efekt ( w stosunku do ustawień sprzed modyfikacji): sonda  lambda  poważnie  zwiększa obroty dmuchawy, ponad zadane maximum obrotów dla 100 %  mocy, aby utrzymać tlen na poziomie 8 %. Przy wartości zadanej  dla dmuchawy 20 - 22  jako max, tlen w spalinach  oscyluje w granicach 6 %. Aby uzyskać 8 % tlenu obroty dmuchawy dochodzą nawet do 37, przy niemal  całkowicie otwartej  przesłonie na wentylatorze i przy zadanych obrotach dla 100  % mocy na max 27. Płomień jest bardzo jasny i huczący.

Czy aby przypadkiem nie uzyskałem dalszego wzrostu sprawności, może  zatem  czas na zejście z tlenem do 6 %, aby lambda nie póbowała podbijać obrotów tak, aby uzyskać 8 %, bo i po co?

Zmniejszenie tlenu w spalinach oznacza zmniejszenie straty kominowej, a  zatem zysk na sprawności. Główną przyczyną konieczności dostarczania powietrza w nadmiarze, jest konieczność dostarczenia odpowiednej porcji tlenu w celu zupełnego spalania.

Czyżby udało mi się zmniejszyć niezbędny nadmiar powietrza potrzebnego do spalania?, co o tym myślicie?, czy ktoś wie jakie są optymalne ustawienia tlenu dla platinium bio 2?

Ps.
Wprowadziłem zmianę w ustawieniach zmniejszając tlen przy mocy max do 6 %, nie obserwuję ciemnego płomienia, natol też biały, brak niedopału, obroty w garniacach 21.

#2 2015-01-01 22:58:13

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Re: upgrade palnika pellets 100 24 kw ver 1.0 ?

Zejście poniżej 8% (czyli w testach robiłem w okolicach 2-7%, momentami nawet 0) powoduje czarny osad na kotle. Czyli nie ma to sensu, bo niedopalone gazy drzewne ulatują w komin, tworzy się czad. 8-10% daje delikatnie biały osad. Serwisant również proponował 8% przy 100%. Sądzę, że akurat w tym palniku nie ma sensu więcej kombinować. Zawsze dodatkowa ilość tlenu spowoduje dokładne dopalenie gazów drzewnych. O wychłodzeniu kotła nie ma mowy, najważniejsze są dobre warunki spalania, czyli wysoka temp spalania i tlen. A zauważ, że te 8% ma już sonda na samym końcu kotła, przy wylocie gdzie spaliny juz b.dokładnie wymieszają się z pozostałym tlenem. A ile jest tlenu na na palniku w danym momencie? Sądzę, że nie jest już tak różowo i lepiej jak ogień ma pewien zapas tlenu.

Podobny problem z gazami, co już nie raz pisałem, kombinuję w wodnym kominku: dopalanie spalin, powietrze wtórne. Brak tlenu po zamknięciu przepustnicy powoduje spustoszenie: na szybie (czarna), na ściankach (czarny syf) i piekny kreozot w samym przewodnie kominowym. Obserwuję to w zasadzie na co dzień bo mam pracę m.in instalatorskie na kominach. O znikomej sprawności kotła zasypowego (np. kominka) nie wsopomne, bo to połowę ulatuje w komin.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

Stopka forum