Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2014-01-03 23:11:27

ja
Nowy na forum

pfl15 - wysoka temperatura spalin

Może ma ktoś dla mnie jakieś wskazówki? Piec bardzo szybko się brudzi, codziennie domaga się czyszczenia (i je otrzymuje), temperatury spalin przy 100% mocy wynoszą ponad 200st.C. Ponadto co kilka dni pojawia się komunikat o przegrzaniu kotła. Ogrzewam dom 160m2 do 21 st.C + woda. Zużycie groszka przy temp. zewn.~ 0st.C około 30kg/db. Popiół (a raczej żużel) muszę wybierać co 2 dni, bo nie mieści się w popielniku. Trochę danych: moc dmuchawy dla 20% - 20, następnie wzrost co 5. O2 dla 20% 170, następnie spadek co 10. Dm. rozp. 50, podt. 20, pod. podaj. 7s, pod. dm. 90, dm. pod. 40. Sonda Lambda - tak. Groszek o najlepszych parametrach (oczywiście wg producenta), ale trochę wilgotny.
Jak są potrzebne jakieś dodatkowe dane, to proszę napisać.

#2 2014-01-29 20:24:55

hrupek
Udziela się

Re: pfl15 - wysoka temperatura spalin

Jakie masz ustawienia pieca?
temp. kotla, krzywa, przesuniecie, obnizenie, podawanie, minimalna moc palnika?
Przy 0 st. C na ile by ci  starczyl pelen zasobnik?
Wyglada to jakby piec chodzil na zbyt duzej mocy, szczegolnie przegrzewanie o tym swiadczy.

#3 2014-02-03 18:37:55

ja
Nowy na forum

Dzięki za zainteresowanie. Jednak miesiąc siedzenia w kotłowni albo czytania forum sprawiło, że trochę ten piec wyregulowałem. Problemem był głównie 3. bieg wentylatora ciśn. Zmieniłem na 2. i jest w miarę ok. Spaliny dochodzą max. do 160st., a spalanie przy podobnych temperaturach spadło do 20kg. Gdy próbowałem jeszcze zmniejszać moc dmuchawy, w popielniku pojawiał się niedopalony groszek. Generalnie zmieniałem już chyba wszystkie ustawienia i obecne są chyba optymalne (przynajmniej ja już nie mam więcej pomysłów). Ale do spalania kolegi birchoffa to mi trochę daleko.
Najważniejsze ustawienia: praca pomp od 57st., moc min. 40%, podajnik 1.0/10sek., temp. kotła 60st. z histerezą 2, obniżenie 22st, krzywa 1.0, przesunięcie +4, woda 44st. z histerezą 3, Dm. rozp. 50, podt. 15 min., pod. podaj. 10s, pod. dm. 90, dm. pod. 40, moce dm: 40%-25, 60%-27, 80%-30, 100%-34, O2 20% 195 i maleje co 10. W domu mam 22st w dzień i 21 w nocy.

#4 2014-02-03 20:07:46

hrupek
Udziela się

Masz nowy piec? pfl2 ?
Jakie masz wentylatory ?
2 x WPA 03 i 1 x WC170.4 M ?

Sprawdz to:

1. Po rozmowie z serwisem - oba wentylatory (zap. + cisn.) na 1 bieg. I z tego startuj z ustawieniami.

2. spaliny: 160 to nadal duzo, nie pamietam ile mialem bez oslony czujnika, ale teraz mam maks 115 st. C.
Sprawdz czy po zakonczeniu grzania temp. spalin spada do mniej wiecej temp. pieca lub nieco ponizej.
Jesli nie, to cos nie tak z czujnikiem - latwo go spalic!

3. podawanie: ja przy dobrym groszku mam 1.4/10 i moim zdaniem masz za niskie.

4. obnizenie: im mniejsze tym piec chodzi czesciej/dluzej ale na mniejszych mocach bo ma "mniej do dogrzania". Proponuje ci sprobowac z zejsciem z obnizeniem ponizej 20, ja mam 16.

5. moc dmuchaw i tlen to sprawa indywidualna bo zalezy od ciagu w kominie i podobno jak czytalem na forum mozna krecic lambda w panelu wiec jej wyniki tez nie sa porownywalne.
Generalnie powinienes ustawic minimalne moce przy ktorych dopala prawidlowo wegiel.
Najlepiej wylaczyc lambde, ustawic poszegolne moce, sprawdzic tlen i taki ustawic.
Tylko uwaga, w starych piecach (jak moj, nie wiem jak jest teraz) wlaczona lambda nawet w trybie kominiarz wprowadzala zmiany! Fakt, ma ona obecnie maly wplyw ale trzeba o tym pamietac i powinna byc zgrubnie ustawiona przed odczytem smile

6. jak juz to wszystko ustawisz to obserwuj czy palenisko nie schodzi w glab kolanka bo latwo wypalic w nim dziure, a nowe jedyne 100 pln.

#5 2014-02-05 17:28:21

ja
Nowy na forum

Piec pfl z 2010r.
1. Z wentylatorami mam kłopot. Wyciągowy nie chodzi (wcześniej strasznie buczał - ktoś na forum opisywał ten problem) i nie wiem, czy jest on mi tak potrzebny. Z przodu mam ciśnieniowy, 3 -biegowy. Długo próbowałem ustawiać piec na 1 biegu - bez powodzenia. W popielniku pojawiały się niedopałki, piec bardzo długo się nagrzewał, był zadymiony. Z tyły (koło czystki) mam wentylator zapalarki, też 3 biegowy. Zauważyłem, że wpływ na płomień ma niewielki, to nie zmieniałem ustawienia serwisanta i chodzi na 2-gim biegu. Może go dać na 1.? 

2. Dzisiaj po wyczyszczeniu włączyłem go na kilkanaście minut na 100% i dobiło max. do 133st.  Może problem leży w szybko rosnącej warstwie sadzy na ściankach? To by chyba świadczyło o złych ustawieniach Lambdy. Spaliny spadają poniżej temp. pieca. Czujnik już wymieniałem.

3. A jaki może być skutek zbyt niskiego podawania? Bo przy wyższym podawaniu przesypuje mi groszek sad 

4. Co do obniżenia, to zacząłem kombinować odkąd dogrzewam kominkiem. Przy pierwotnym obniżeniu 10 miałem 24st w domu. Aktualnie mam obniżenie 20, ale będę jeszcze próbował zmieniać.

5. No właśnie myślę, że muszę się jeszcze pobawić trochę Lambdą i mocą dmuchawy.

6. Widziałem zdjęcia hmm

#6 2014-02-05 17:55:24

hrupek
Udziela się

1.Tez czytalem o tym, ze mozna bez wyciagowego, ale nie wiem, nie potwierdzam.
Mysle ze to moze byc po czesci przyczyna problemow? W koncu z jakiegos powodu je montuja.
Ja bym zaczal od wymiany i probowania ustawienia obu went. na 1.

2. Jesli nie masz oslony czujnika to 133 st.  jak najbardziej poprawne. Z oslona pewnie nieco mniej, choc po kilkunastu minutach to w sumie tez by sie pewnie rozgrzala.
Im wiecej brudu tym wieksza temp. bo brud blokuje odbieranie temperatury. Roznica moze byc moim zdaniem nawet kilkanascie stopni.

3. odp pkt 1 i sprawdz jeszcze jedna rzecz. Wentylator cisnieniowy ma taka klapke blokujaca  doplyw powietrza gdy wentylator nie chodzi. z zewnatrz widac mocowanie - poruszaj nim jakimis szczypcami, a jak nie masz pewnosci to zdejmij wentylator i sprawdz czy cos jej nie blokuje. Raz tak mialem.
W stosunku do moich ustawien to masz 30% za malo podawania lub 30% za duzo mocy wentylatorow.

4. ok, kominek wygrywa

#7 2014-02-07 22:02:07

ja
Nowy na forum

Jednak wyciągowy chodzi. Włączyłem tryb "czyszczenie" i słychać pracę.
Problem mam teraz z Lambdą. Próbowałem ją ustawić w różnych mocach, ale ona pokazuje mi wartości np. 204, 209, 212 - a ja max mogę ustawić wartość 200. Nie wiem czy coś źle robię, czy ona źle pokazuje.
Napisz mi proszę - jak Ci się przepalało kolanko, to jakie miałeś maksymalne temp. podajnika?

#8 2014-02-07 22:32:50

hrupek
Udziela się

Na czym polega funkcja czyszczenie?
U mnie tego nie ma a piec masz raptem 2 lata nowszy.

W ustawieniach masz przy wylaczonym piecu funkcje "testowanie wyjsc" uruchom nie wentylator wyciagowy to bedziesz w koncu wiedzia lczy dziala czy nie smile

Z lambda duzo ci nie podpowiem, o jej regulowaniu bylo juz wczesniej, moze trzeba ja w panelu przykrecic by pokazywala mniej?
Moze zadzwon do serwisu? Ja kontaktowalem sie ostatnio i dowiedzialem sie wszystkiego czego chcialem.

Temp. podajnika jest bodajze do palenia pelletem, tam jest chyba problem z paleniem sie wewnatrz kolanka.
Ja mam temp. tak maks 35 st. c.

Problem mam z koncowa czescia podajnika - kolankiem pod palnikiem. A tam to pewnie kilkaset stopni.

#9 2014-02-12 23:40:22

ja
Nowy na forum

Funkcja czyszczenia to nic innego jak wyłączony piec i włączony wentylator wyciągowy. W testowaniu wyjść też wentylator działa, więc spoko.

Co do temp. podajnika to zauważyłem, że rośnie gdy piec się wyłącza i palenisko się obniża (u mnie max. do 27st.), więc myślę, że może to jakoś korelować ze stopniem obniżania się żaru i temp. w kolanku. Byłem ciekawy, ile jest u Ciebie jak miałeś takie przygody.

Znowu pojawiły mi się niedopałki i podniosłem dmuchawę - teraz mam przy 40% - 29 i rośnie co 2.
Muszę nakręcić płomień przy różnych mocach i wtedy ocenisz czy jest podobny jak u Ciebie. Może to kwestia groszku, że potrzebuje więcej mocy na poprawne spalanie?

#10 2014-02-13 00:17:25

hrupek
Udziela się

Eee, myslalem ze f. czyszczenia to cos lepszego, ale dobre i to.

Ja mialem u siebie zapalarke na 2 biegu a cisnieniowy na 1. (zapalarki byl wymieniany, nie zwrocilem uwagi wtedy na ustawienie pokretla) Teraz testuje 1-1, troche niedopala, niedlugo ustawie 1-2.
Dzieki temu wiecej powietrza bedzie przez koronke a mniej przez samo kolanko i mam nadzieje ze sie podniesie spalanie. Nagaru juz mniej.

Talerz potraktowalem uszczelniaczem kominkowym, ma podobno tez pomoc.

Kazda dostawa wegla ma swoje nastawy (gl. chodzi o energetycznosc), dlatego lepiej kupic na raz wiecej.

Klapke sprawdzales?

Stopka forum