Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2014-01-28 22:03:41

Tristan_x
Nowy na forum

Paltinum Bio Kostrzewa 24 kW w kotle Viessmann Vitorond 22 kW

Witam Wszystkich.

W 2012 roku przed rozpoczęciem sezonu zimowego przeszedłem z oleju na pellet. Powodem było jak dobrze wiecie rosnące koszty ogrzewania olejem. Sezon 2011/2012 na oleju pomniejszył moją kieszeń o kwotę ponad 8 tyś złotych. Decyzja w zasadzie była jednogłośna co do zmiany, a o pellecie zadecydowały parametry techniczne kotłowni: brak podpiwniczenia i główny kanał komunikacyjny do garażu.

Koszt palnika i instalacji z przeróbkami pieca wyniósł ok 5500 zł.
Koszt pelletu w sezonie 2012/2013 ok 6 palet peletu Stelmet LAVA 6 mm (worki 15 kg) ok 5500 zł

Szacowany koszt pelletu na sezon 2013/2014 to 5 palet czyli ok 4500 zł

Podsumowując dla niezdecydowanych po 2 latach w moim przypadku zwrócił się już koszt inwestycji. Minus dla wygodnych to cotygodniowe czyszczenie pieca. Ale ogranicza się to z reguły do opróżnienia kotła - ja to robię odkurzaczem. Czas obsługi do 20 min z napełnieniem zbiornika smile.

Dane użytkowe:
- powierzchnia grzewcza pomieszczeń z garażem - 223 m2,
- kubatura pomieszczeń 590m3
- 2 obiegi C.O. parter - podłogówka, piętro - grzejniki (termostaty) podłogówka w łazience
- regulator pogodowy Vitotronic, czujnik temp. zewnętrznej
- podłogówka - zawór mieszający z siłownikiem oraz termostat temp. max

USTAWIENIA PALNIK
- powietrze min (20%): 18
- powietrze max (100%): 35
- podawanie max (100%): 7,5
- moc min (FL2): 40
- moc max (FL2): 100
- modulacja: FL2
- próg foto: 10
- wartość opałowa paliwa: 4,5
- tlen min (20%): 14,0
- tlen max (100%): 8,0
- dawka startowa paliwa: 30

USTAWIENIA KOCIOŁ
- temp 59 st. C - - zmienione z 50 st. C do poprzedniego sezonu
- histereza 8 - zwiększona przy zmianie ustawień temp.
Nowe ustawienie histerezy powodowało zmniejszenie ilości załączeń pieca.

KOCIOŁ STEROWANIE PIECA
- sterowanie w oparciu o sterownik - regulator pogodowy Vitotronic, czujnik temp. zewnętrznej
- podłogówka - zawór mieszający z siłownikiem oraz termostat temp. max
- ustawiona temp. odczuwalna w domu 22 st. C a temp na kotle 50 st. C
- grzanie w 4 cyklach dzienny z nastawem na 22 st. C od 6.00 do 22.00 średnio 2 h jeden cykl
- noc nastaw 19 st. C

Opis problemu.
Od momentu spadku temperatury zewnętrznej do poziomu -10st C zauważyłem, że palnik w zasadzie cały czas pracuje i rzadko osiąga zadaną temp. Jak już ja osiągnie to po wyłączeniu wychłodzenie układu wskutek wymiany ciepła na podłogówce następuje dość szybko. Zanim palnik wystartuje temp. spada o kolejne kilka stopni, co przy zadanej histerezie powoduje, że palnik musi nadrabiać spore ubytki ciepła.
Teraz nie jestem pewien czy takie ustawienia są OK i zachowanie wg nich nie odstaje od normy. Proszę o radę może coś zmienić w ustawieniach. Poprzedni sezon traktowałem testowo i nie przywiązywałem dużej uwagi do ustawień serwisowych. Wg serwisanta doświadczalnie powinno się dojść do optymalnych nastawów. Ktoś z użytkowników pisał o ustawieniach skokowych. Co Wy na to?

Pojawia się też na ruszcie palnika tzw. lekki spiek. Czyściłem kocioł do tej pory co tydzień - co 1 cykl zbiornika (165 kg). Obecnie zużycie wzrosło więc zaglądam do pieca co 4/5 dni.

Jutro planuje czyszczenie generalne - może to wpływa na wymianę ciepła na wymienniku?

Za porady i sugestie z góry dziękuję.
Pozdrawiam pelletowców smile

Ostatnio edytowany przez Tristan_x (2014-01-28 22:04:37)

#2 2014-01-29 13:44:03

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Re: Paltinum Bio Kostrzewa 24 kW w kotle Viessmann Vitorond 22 kW

Moim zdaniem nie chodzi tu o ustawienia palnika tylko o nastawy w Twoim kotle olejowym . To on daje sygnał dla naszego sterownika o potrzebie grzania. Może spróbuj podnieść temp. załączenia się pomp.Części zostanie dostarczona do podłogówki ,a części wróci do kotła.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#3 2014-02-02 11:17:11

Tristan_x
Nowy na forum

Witam ponownie.
Wyczyściłem gruntownie piec a zwłaszcza wymiennik. Czyszczę piec regularnie ale faktycznie na wymienniku zebrało się trochę osadu w postaci pyłu. Szczotką drucianą jednak poszło szybko, a nabyty do czyszczenia kominków odkurzacz, sprawił że obyło się baz bałaganu smile.
Ale do rzeczy. Wykonałem kilka testów zainspirowany opisami na forum. Poniżej moje spostrzeżenia - proszę o komentarze.
Test nr 1 - skokowe ustawienie spalania na palniku.
Zmieniłem ustawienia podawania powietrza na te moim zdaniem najbardziej odpowiadające mocy palnika, pieca i kubaturze domu na wzór opisu osób które przy zadanych ustawieniach osiągnęły optymalne wyniki spalania pelletu.
min - 12
max - 21
Potem obserwując jak szybko piec nagrzewa się do zadanej temp. 60 st. C zwiększałem ilość podawanego paliwa. Od ustawienia 4,5 doszedłem do ustawienia 10,1. Oczywiście np. przy 4,5 piec dochodził do temp. ok 48 st, i tak dalej zwiększałem co parę godzin.
Przy zadanej histerezie 10 oczekiwałem, że palnik będzie pracował na 100% (moc 2) i po osiągnięciu zadanych 60 st przejdzie na 30% (moc 1) i będzie tak pracował do momentu aż temp. spadnie o 10 st, czyli do 50 st. Jednak podczas obserwacji palnik przechodził na słabszą moc już przy temp. 57 st a na 100% mocy przy 54 stopniach. Stopień spalania paliwa też nie był zadawalający - przy temp. zewnętrznej +5 st. C piec spalił ok 35 kg/24 h. Temperatura utrzymywała się domu na poziomie 20-21 st.
Jedno jest pewne wyczyszczenie pieca i powyższy test pokazał, że palnik potrafi osiągnąć żądane 60 st - a to jak pisałem było problemem.
Test 2 - ustawienie pracy palnika na modulacje.
Ustawiłem temp. kotła na 55 st. do testu. Pozostałe bez zmian. Temp. zewn. 7 st na plusie.
Palnik zachowuje się dziwnie - wskazuje 57 st. C i moc zmienia na 33% zamiast dogrzać do temp. i wyłączyć się. Palnik pracuje z różną mocą, ok ale dlaczego nie dąży do zadanej temp. i nie wyłącza się? Teraz jak obserwuje to moc cały czas jest na poziomie 30-34% i temperatura na kotle na poziomie 54-56 st.
Skontaktowałem się z serwisem Kostrzewy. Mam nadzieje, że wizyta wyjaśni sprawę.
Pozdrawiam.

#4 2014-02-02 23:17:14

rafwla
Często się udziela

kolego Tristan, a jaka masz histerezę ustawioną? Na modulacji gdy palnik zaczyna dochodzić do zadanej temperatury ogranicza moc aż do zadanej mocy minimalnej np 30 %. Jeśli dalej pracując na mocy min. przekroczy tem. zadaną o ustawioną histerezę czyli np. nastawiłeś 55 st., histereza 5 a palnik pracując na moc min. osiągnie 60 wtedy wyłączy się. Nie wiem czy jasno to wyjaśniłem?

#5 2014-02-03 22:57:40

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Po to właśnie jest modulacja mocy, żeby palnik dobrał sobie taką, przy której jest w stanie utrzymać zadaną temperaturę. Jeżeli temp spada to dodaje mocy, jeżeli przekracza zadaną mimo że pracuje na mocy min. to się wyłącza. Praca wg mnie prawidłowa, wręcz książkowa.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

Stopka forum