Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2013-02-18 01:25:32

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Błąd wygaszania - co to właściwie takiego?

Witam.
Testuję pellet z Barlinka od kilku dni. Szukam optymalnych ustawień bo zostaje mi nie spiek ale taki zbrylony dość luźno popiół na palenisku. Co ciekawe średnio co dwa dni alarmuje mnie o konieczności wyczyszczenia paleniska komunikat:

KOD 023 - Błąd wygaszania.

Dzisiaj wieczorem również słyszę pik pik z kotłowni. Potwierdzam błąd i otwieram kocioł. No nic nowego trochę tego jest ale nie jakoś strasznie dużo, tak normalnie. Wyczyściłem, zamykam oczywiście zmiana ustawień kocioł popracował z 40 min z różnymi mocami- działa smile. Wygasł i tyle bo nie miał co robić.

Za jakieś pół godziny pik pik z kotłowni - idę i co widzę? KOD 023 a kocioł był na postoju od czasu kiedy wyszedłem.

No dobra historyjka wyszła prawie przygodowa smile ale co ten błąd właściwie oznacza? Na podstawie jakich parametrów (czujników) jest on wyświetlany. W jakimś tam wątku była wzmianka o tym, że zależy od progu foto. Ustawione mam na 10 tak przyjechał palnik. Może coś fotokomórka nie kontaktuje? Ale z drugiej strony na poprzednich pelletach tego nie było,a palnika nie otwierałem właściwie od montażu więc raczej samo z siebie się nie poluzowało.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#2 2013-02-18 14:11:18

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Re: Błąd wygaszania - co to właściwie takiego?

Gdy palnik zaczyna funkcje wygaszania ma na to określony czas około 30 min. Jeżeli przekroczy ten czas ,a czujnik płomienia odczyta większą jasność niż 10 to występuje błąd wygaszania. Spróbuj podnieść próg foto na 15.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewy.

#3 2013-02-18 14:30:41

karcit
Często się udziela

Czyli to zależy tylko od jasności foto? Zatem zapewne problemem jest pozostający niezdmuchnięty popiół na palenisku, który mimo wszystko jeszcze żarzy.

Ale wczorajsza historia jest troszkę ciekawsza, bo po wygaszeniu otwierałem kocioł żeby zobaczyć czy od razu coś nie zostało na palenisku i było wygaszone na czarno. Co może mieć ew. wpływ na przekłamania fotokomórki?

Może uda mi się opanować spalanie Barlinka to samo ustanie. Wcześniej na innych pelletach tego problemu nie miałem. Ale jak coś to wiadomo co zrobić.

#4 2013-02-18 20:33:12

krzych1967-23
Zaczyna się udzielać

Sprawdź cz masz dobrze założony ruszt. Może być też za dużo podawania i wygaszanie trwa zbyt długo.

#5 2013-02-19 07:56:46

karcit
Często się udziela

Na razie jest spokój, zobaczymy co będzie dalej.

#6 2016-03-06 13:34:21

chrzanek
Nowy na forum

Witam. Pozwolę sobie podpiąć do tematu. U mnie również występuje błąd wygaszania. Problemy powstały po rutynowym czyszczeniu pieca. Schemat działania zawsze taki sam. wyłączyłem piec, poczekałem az ostygnie, póżniej wyczyściłem wszystko skręciłem i ponownie właczylem i tu niespodzianka piec przeszedł w stan wygaszania a na fotokomórce pojawiła sie wartosc 255, dziwne bo przeciez płomienia nie było, rozkręcając obudowę palnika sprawdziłem czujnik, był czysty i na swoim miejscu. Próba odłączenia całkowicie zasilanie niczego nie zdziałała, wiec teraz jestem w kropce. Dodam że przywracaniem tez ustawienia fabryczne- ciągle to samo odczyt na foto 254-255. Co mize byc przyczyną takiej sytuacji?

#7 2016-03-06 14:27:26

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

chrzanek napisał:

...przywracaniem tez ustawienia fabryczne- ciągle to samo odczyt na foto 254-255. Co mize byc przyczyną takiej sytuacji?

Nie uważasz że przyczyną może być  sama fotokomórka?
Jeśli widzi coś czego nie ma, to nie jest chyba normalne zjawisko...

chrzanek napisał:

...rozkręcając obudowę palnika sprawdziłem czujnik, był czysty i na swoim miejscu...

Myślisz że do poprawnej pracy fotokomórki wystarczy żeby "była czysta i na swoim miejscu"?
Chyba to jest trochę za mało, skoro ma "halucynacje".

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#8 2016-03-06 19:02:13

karcit
Często się udziela

Zdejmij obudowę palnika i zobacz czy z kabelkami jest wszystko w porządku. Czy są na swoim miejscu i czy nie jest uszkodzona izolacja tego od czujnika.
Możliwe jest oczywiście uszkodzenie samej czujki.

Jeżeli jest na gwarancji to oczywiście wiesz co robić dalej.

#9 2016-03-06 19:32:19

chrzanek
Nowy na forum

Panowie dziekuje za szybką reakcje 😉 Dodam że fotokomórkę sprawdziłem dziś na innym palniku i działała bez problemu, pracowała poprawnie. Gwarancji już nie mam, więc zajrzałem do sterownika. "przedzwoniłem" też przewody i wszystko wydaje się byc sprawne. Jutro podepnę czujnik z dobrego palnika do swojego i zibaczę co będzie. Nie wiem czy to normalne, ale po wypięciu czujnika z kostki sterownik dalej pokazuje płomień na 255

#10 2016-03-07 07:31:14

karcit
Często się udziela

Dlatego sugestia była sprawdzenia przewodów. Może jeszcze przewód pomiędzy sterownikiem a palnikiem, albo w sterowniku coś się wypięło. Przyczyn może być wiele, ale trzeba zacząć od najprostszych myślę.

#11 2016-03-07 08:31:31

Woor
Udziela się

Witam,

Polecam przejrzeć moje dwa poprzednie wątki, w którym problemem był sterownik:

http://www.forum.pellets.com.pl/viewtopic.php?id=1141
http://www.forum.pellets.com.pl/viewtopic.php?id=1239

Dlatego zacząlbym diagnozę od sprawdzenia sygnału na wyjściu ze sterownika. Schemat jest na stronie Estymy w instrukcji palnika Platinum Bio

#12 2016-03-07 09:30:59

karcit
Często się udziela

Tylko nie wiem jakiego sygnału się tam spodziewać. Ten czujnik to fotorezystor, fotodioda, fototranzystor czy jeszcze coś innego? Wie ktoś?

#13 2016-03-08 12:16:31

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Jeżeli sprawdziłeś czujnik płomienia, przewody , podłączenie w płytce palnika i wszystko jest ok to na 90% zostawało uszkodzone wyjście w sterowniku. Jeżeli masz możliwość to wyślij swój regulator do naprawy.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#14 2016-03-08 17:09:09

chrzanek
Nowy na forum

Zrobię tak jak tylko zrobi się cieplej, a teraz póki co będę musiał sie przemęczyć. Dziękuje wszystkim za sugestie, porady.

Stopka forum