Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2018-02-18 13:08:33

sebastan
Nowy na forum

MiniBio NE 10kw - optymalizacja

W moim palniku mam szamotową nakładkę, kiedyś czytałem tu u Was, że warto uszczelnić szczelinę pomiędzy nakładką, a obudową, tak by powietrze szło tylko komorą spalania.

Zrobiłem to sobie testowo, teraz muszę ustalić moce nadmuchu i mam pytanie, jaki zakres jakości płomienia (flame) jest optymalny przy mocy nominalnej? Mam sterownik PLUM, więc zarówno moce nadmuchu, jak i flame są wyrażone w %.

Komora mi lekko zarasta ciemnym nalotem, czyszczę regularnie i dokładnie 2x w tygodniu.
Chciałbym na początek optymalnie dobrać ustawienia nadmuchu, efekty mogę obserwować z tego co się domyślam tak:

1. oglądanie i ocena wnętrza kotła
2. Jasność płomienia (flame) - jaki zakres optimum? na razie mam ok 30%, szczytowo do 50%.
3. Temperatura spalin - z tego, co czytam 140-150 stopni, tak? Jeśli będzie więcej to nawiew w dół? Ciąg kominowy mam mieszczący się w zakresie.

Zależy mi na tym, by poznać kocioł jak najlepiej, a Wasza wiedza i doświadczenia są nieocenione.

PS. Z jakiegoś powodu skasowane zostało moje konto, założone kilka tygodni temu, oraz skasowane dwa skromne posty bez słowa wyjaśnienia.

Ostatnio edytowany przez sebastan (2018-02-18 13:09:31)

#2 2018-02-18 21:11:35

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: MiniBio NE 10kw - optymalizacja

sebastan napisał:

W moim palniku mam szamotową nakładkę, kiedyś czytałem tu u Was, że warto uszczelnić szczelinę pomiędzy nakładką, a obudową...

Jakie "warto"?
To jest konieczność.

sebastan napisał:

...
Komora mi lekko zarasta ciemnym nalotem, czyszczę regularnie i dokładnie 2x w tygodniu.
Chciałbym na początek optymalnie dobrać ustawienia nadmuchu...

Więc dobieraj i nie trać czasu... bo "ciemny nalot" oznacza generalnie, za mało tlenu w procesie spalania...
Lecz musisz pamiętać też o tym, że bardzo istotną rolę, odgrywa tu także napowietrzenie kotłowni.

sebastan napisał:

...
2. Jasność płomienia (flame) - jaki zakres optimum? na razie mam ok 30%, szczytowo do 50%...

Czym jasność płomienia wyższa... tym lepiej... ale musisz pamiętać o tym, że nakładka szamotowa ogranicza nieco widoczność, więc przy jej zastosowaniu, jasność podawana przez sterownik, może mieć niższą wartość... i wcale  nie musi to oznaczać złych parametrów spalania.

sebastan napisał:

...
3. Temperatura spalin - z tego, co czytam 140-150 stopni, tak? Jeśli będzie więcej to nawiew w dół?...

Musisz się zdecydować, co bierzesz pod uwagę podczas dobierania wielkości nadmuchu, gdyż temperatura spalin, choć jest bardzo istotna i powinno się ją monitorować... to nie jest wyznacznikiem, przy doborze wielkości "nawiewu", który ma ostatecznie decydować o zmniejszaniu czy też zwiększaniu tegoż "nawiewu"...

Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2018-02-19 20:07:28

sebastan
Nowy na forum

OK, to z nadmuchem sobie testuję, już uzyskałem dużo jaśniejszy popiół.

A teraz jeszcze takie coś:

1. Czytam o grzałkach ceramicznych, która konkretnie będzie najbardziej odpowiednia dla mojego palnika? Pasowała by mi wymiana bez przeróbek, bo jest na gwarancji.

2. Najlepszy sposób na najmniejszą ilość odpaleń to zmniejszenie mocy, zmniejszenie górnego zakresu FL, jedno i drugie czy jeszcze coś innego? Aktualnie odpala mi kilkanaście razy na dobę.

#4 2018-02-21 00:51:41

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

sebastan napisał:

...
1. Czytam o grzałkach ceramicznych, która konkretnie będzie najbardziej odpowiednia dla mojego palnika? Pasowała by mi wymiana bez przeróbek, bo jest na gwarancji.

2. Najlepszy sposób na najmniejszą ilość odpaleń to zmniejszenie mocy, zmniejszenie górnego zakresu FL, jedno i drugie czy jeszcze coś innego? Aktualnie odpala mi kilkanaście razy na dobę.

Ad. 1 - Jak "jest na gwarancji"... to nie wymieniaj.

Ad. 2 - Ani "jedno i drugie"... choć oczywiście, optymalne dobranie mocy do indywidualnych potrzeb, zawsze powinno być przeprowadzone (najlepiej, już na etapie doboru mocy kotła)

P.S.
Sterowanie działaniem systemu grzewczego... i optymalne nim zarządzanie... to coś więcej, niż tylko ustawienia samego palnika, na których się skupiłeś.
Kocioł... a co za tym idzie i palnik, działają na potrzeby obwodów grzewczych... więc także odpowiednim oprogramowaniem ogrzewania, optymalizuje się pracę palnika oraz kotła...

Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#5 2018-02-21 01:59:01

marsland
Zaczyna się udzielać

sebastan napisał:

O

Zmniejsz moc poprzez zmnieszenie podawania jak najniżej się da z lekkim zapasem, żeby sprostać aktualnemu zapotrzebowaniu na ciepło.  Jeśli zmniejszenie mocy w stosunku do maksymalnej mocy palnika jest znaczące czyli np. palnik o mocy maksymalnej 24 kw pracuje na mocy max 12kw, 14 kw to podnieś dolny zakres FL od 45 do 50 procent, górny 100 procent.
Znajdź optymalną temperaturę kotła przy której będzie najmniej odpaleń. Będą to raczej wyższe zakresy temperatur.
Przetestuj ustawienia pompy obiegowej  - przestaw ją na wyższy bieg -  być może woda za wolno krąży w obiegu.

Ostatnio edytowany przez marsland (2018-02-21 09:54:23)

Mini Bio Luxury 20 kw, Moduł internetowy VIDE NET, Tech St-431n, Danfoss Link, powierzchnia ogrzewana - 180 m2 - 3 mieszkania  (docelowo 240 m2 - 4 mieszkania) w nieocieplonej poniemieckiej kamienicy

#6 2018-02-21 15:52:16

besix
Często się udziela

sebastan napisał:

OK, to z nadmuchem sobie testuję, już uzyskałem dużo jaśniejszy popiół.

A teraz jeszcze takie coś:

Ilość odpaleń możesz też redukować histerezą kotła, i ewentualnie jeśli posiadasz taką funkcję histerezą pokojowego .

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#7 2018-02-27 16:40:33

Marcin1978
Nowy na forum

A dlaczego koniecznością jest uszczelnienie przestrzeni pomiędzy ceramiką na palniku a palnikiem?

Stopka forum