Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2018-01-03 09:57:00

dareks09
Zaczyna się udzielać
Od: Ostrołęka

Re: IMMERGAS SOLINE 21 jaki palnik ?

Widziałem to tak samo jak i filmik jak wygląda proces czyszczenia , czytałem trochę opinii użytkowników pieców z tymi palnikami i dlatego mam wątpliwości co do tego "samoczyszczenia"

#27 2018-01-03 11:30:05

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

dareks09 napisał:

... mam wątpliwości co do tego "samoczyszczenia"

To, że masz wątpliwości, nie oznacza wcale, że czyszczenie nie działa, bo działa... choć zasada działania, jest odmienna od rozwiązań "obrotowych"...
A to co łączy te odmienne rozwiązania... jest sterowanie oparte na regulatorach Pluma... co ja traktuję jako minus... i to ujemny wink

Zestaw Pellets 100 -16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator kotłowy Igneo Touch. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony. Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#28 2018-01-03 14:34:19

dareks09
Zaczyna się udzielać

Wątpliwości co do działania mechanizmu samoczyszczenia tego vg mam po przeczytaniu opinii użytkowników kotłów z tym palnikiem nie twierdzę że to wogule nie działa ale ze nie działa tak skutecznie jak obrotówka . Wiem że może się tam coś zablokować przy czyszczeniu i wtedy jest potrzebna pomoc żeby palnik sobie poradził . Najgorzej gdyby się coś takiego stało podczas kilku dniówek nieobecności w domu ... 
Czytałem na innym forum długi wątek o kipi i tam nikt się nie skarżył że samoczyszczenie nie działa ten palnik ma minusy jak wszystko, ale mi zależy na tym żeby palnik był w miarę bez obsługowy , ekonomiczny w użytkowaniu trwały i z możliwością dostosowania efektywnego spalania różnych pelletów , zbóż i zrębków a nie być zmuszonych do kupowania tylko drogich i pewnych firm pelletów . Nie mówię że ten vg jest zły lub że mechanizm samoczyszczenia nie działa ale chciałbym zapytać jak to z nim jest innych użytkowników którzy spalają gorszej jakości pelletu .

#29 2018-01-03 18:21:21

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.

Mniej mechaniki, mniej ma co się zepsuć. Chcesz palić gorszej jakości, zapomnij o platinium bio. Proste. Z tego co widzę VG wyczyści się chyba przy rozpaleniu albo wygaszaniu (choć sądzę to pierwsze). Przy rozpalaniu więc będzie czysty ruszt, widziałem to w biawarze.

A kolejna rzecz, o której wydaje mi się warto pomyśleć, jak obrót wpływa na sprawność palnika i ogólnie jak wpływa na proces spalania? Na razie wyników badań nie widzę. Chciałbym zobaczyć jak to pracuje na (byłym) moim ruskim pelecie z mega zanieczyszczeniami piachem.

Ostatnio edytowany przez marecki (2018-01-03 18:22:27)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#30 2018-01-03 19:20:42

darecki
Często się udziela

dareks09 napisał:

... ale mi zależy na tym żeby palnik był w miarę bez obsługowy , ekonomiczny w użytkowaniu trwały i z możliwością dostosowania efektywnego spalania różnych pelletów , zbóż i zrębków.
..

Jak tak... to zapomnij o palnikach pelletowych  bo żaden z tych które wymieniałeś, nie dają możliwości spalania "zrębków"...

No i po temacie.
Musisz szukać palników "zrębkowych" wink
Powodzenia...

P. S.
Pomogę, bo znam takie palniki od lat 90-tych...

http://hamech.pl/zespol-spalania-rozdro … azsd.html#

Zestaw Pellets 100 -16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator kotłowy Igneo Touch. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony. Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#31 2018-01-03 20:48:47

dareks09
Zaczyna się udzielać

Z tego co się dowiedziałem to jeśli zrębki są dobrze i równo rozdrobnione to można i da się tym palić a nawet jeśli nie to zawsze pozostaje możliwość przepalania zrębkami w okresie kiedy nie jest wymagane ciągle palenie , można wymontować palnik bo chciałbym dorobić sobie drugie drzwiczki żeby można było to szybko zrobić . Nie nastawiam się na palenie zrębkami w tym palniku ale mocno zastanawiam się nad posadzeniem wierzby energetycznej mam wolną działkę ok 50 arów gdzie byłyby idealne warunki na jej rozwój . Dlatego pisałem o zrębkach , nie zamierzam też palić   pelletem za 400-500 zł bo domyślam się że to jest złudna oszczędność . Tylko jeśli mechanizm czyszczenie tego vg nie jest tak skuteczny jak obrotówka to jeśli jestem w domu i mam czas to nie ma problemu mogę od czasu do czasu go wyczyścić ale nie zawsze tak jest . Chciałbym używać pelletu od lokalnych mało znanych dostawców a nie być zmuszonym to zakupy tylko pelletu z dostawą kurierem .

#32 2018-01-04 10:14:45

marecki
Często się udziela

Ty chyba sam nie wiesz czego chcesz? smile

Warto pomyśleć też o drugim źródle zasilania. W przypadku awarii automatu akurat w duże mrozy przyda się drugi prosty kocioł, np. zasypowy albo kominek.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#33 2018-01-04 11:52:33

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

...
Warto pomyśleć też o drugim źródle zasilania. W przypadku awarii automatu akurat w duże mrozy przyda się drugi prosty kocioł, np. zasypowy...

Marecki... ale po co kolega ma  "myśleć o drugim kotle zasypowym"... skoro jeden już posiada i może go awaryjnie wykorzystać do "ręcznego" palenia...
Wystarczy wymontować palnik i zasłonić otwór, przygotowaną do tego celu, izolowaną "zaślepką" i można spalać opał metodą zasypową...

W takiej sytuacji, dobrze jest mieć także instalację, która pozwala na grawitacyjny obieg wody w obwodzie grzewczym, żeby nie trzeba było zawracać sobie głowy, awaryjnym systemami zasilania, które w takim przypadku są zbędne...

#34 2018-01-04 13:32:49

dareks09
Zaczyna się udzielać

darecki napisał:

marecki napisał:

...
Warto pomyśleć też o drugim źródle zasilania. W przypadku awarii automatu akurat w duże mrozy przyda się drugi prosty kocioł, np. zasypowy...

Marecki... ale po co kolega ma  "myśleć o drugim kotle zasypowym"... skoro jeden już posiada i może go awaryjnie wykorzystać do "ręcznego" palenia...
Wystarczy wymontować palnik i zasłonić otwór, przygotowaną do tego celu, izolowaną "zaślepką" i można spalać opał metodą zasypową...

W takiej sytuacji, dobrze jest mieć także instalację, która pozwala na grawitacyjny obieg wody w obwodzie grzewczym, żeby nie trzeba było zawracać sobie głowy, awaryjnym systemami zasilania, które w takim przypadku są zbędne...

Właśnie tak jak piszesz chciałbym mieć możliwość awaryjnego palenia w tym kotle jakby coś się stało z palnikiem lub w przypadku awarii prądu po prostu wymieniam lub zasłaniam drzwiczki oczywiście po zdemontowaniu palnika i wtedy pale "ręcznie " delikatnie grawitacyjnie w chwili obecnej dawałem rade mam obejście na pompie i przekrój rur też nie jest jakiś mocną zdławiony wiec jest taka możliwość .

Myślałem że ktoś się wypowie i mnie przekona do tego vg ale z tego co się dowiedziałem i doczytałem do najbardziej spełniające moje oczekiwania będzie palnik z obrotową komorą spalania jak Kipi

#35 2018-01-04 14:05:46

darecki
Często się udziela

dareks09 napisał:

...
Myślałem że ktoś się wypowie i mnie przekona do tego vg ale z tego co się dowiedziałem i doczytałem do najbardziej spełniające moje oczekiwania będzie palnik z obrotową komorą spalania jak Kipi

Ale jesteś pewien, czy tylko tak Ci się wydaje?
Zestaw pelletowy, to nie jest tylko palnik...
A co z regulatorem kotłowy, który ten palnik ma obsługiwać?

#36 2018-01-04 14:18:18

dareks09
Zaczyna się udzielać

Pewny to byłbym gdybym miał możliwość wypróbowania 2 najlepiej w tym samym czasie na 2 takich samych piecach , ale to nie możliwe .Zawsze jest jakieś ryzyko ale bardziej odpowiednim wyborem z opisu działania i opinii innych użytkowników wydaje się być obrotówka . Co do kwesti sterowników to w kostrzewie byłby to  plum ecomax 920
dużo bardziej rozbudowany niż ecoMax 350 w kipi , nie wiem czy wykorzystywałbym te funkcje które oferuje 920 ? bo jeśli to miałby być tylko ładnie wyglądający sterownik to bez sensu  .
Ogólnie to na początku pisałem jaki mam układ hydrauliczny i co w przyszłości będę chciał zmienić jedynie co to będę chciał zamontować jakiś prosty termostat do pokoju i na podstawie niego żeby zestaw palnikowy utrzymywał temperaturę.

Ostatnio edytowany przez dareks09 (2018-01-04 14:19:53)

#37 2018-01-04 15:50:49

marecki
Często się udziela

Napisałem rzecz jasna subiektywnie własną propozycję. Ja np. mogę zupełnie w 100% odłączyć zaworami jedno ze źródeł zasilania w momencie gdy drugie pracuje. Awaria MiniBio uniemożliwia mi palenie ręczne/awaryjne.

#38 2018-01-04 17:48:51

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

dareks09 napisał:

.
Ogólnie to na początku pisałem jaki mam układ hydrauliczny i co w przyszłości będę chciał zmienić jedynie co to będę chciał zamontować jakiś prosty termostat do pokoju i na podstawie niego żeby zestaw palnikowy utrzymywał temperaturę.

Tak, pisałeś, dom 100m a w nim boiler. Układ w sumie prosty, tylko po co to zabezpieczanie się na wypadek godziny W ? Czy warto dla ciepłego boilera kombinować jak koń pod górę?
Napisz skąd jesteś, uzupełnij puste pole (sygnaturka) może znajdzie się dla Ciebie pelet certyfikowany tuż za płotem. Tylko gdzie ten płot?
Jak wybierałeś żonę to z ilu miałeś do wyboru?( to taki żart)

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#39 2018-01-04 18:05:23

dareks09
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

Tak, pisałeś, dom 100m a w nim boiler. Układ w sumie prosty, tylko po co to zabezpieczanie się na wypadek godziny W ? Czy warto dla ciepłego boilera kombinować jak koń pod górę?
Napisz skąd jesteś, uzupełnij puste pole (sygnaturka) może znajdzie się dla Ciebie pelet certyfikowany tuż za płotem. Tylko gdzie ten płot?
Jak wybierałeś żonę to z ilu miałeś do wyboru?( to taki żart)

Nawet jeśli w okolicy będzie dobry pewny pellet to jakie zalety ma palnik vg a jakie kipi ?bo jak dla to kostrzewa
+Dobre wsparcie serwisowe i pomoc tu na forum
+bardziej rozbudowany sterownik w komplecie
+/-  budowa palnika  zmniejszając lub zwiększając swoje wymiary (zmiana długości rusztu palnika )
minusy
-Cena
-nie do końca spełniający swoja funkcje mechanizm samoczyszczący

Kipi
+Dobre wsparcie serwisowe i pomoc  na forum
+Dobrze działający mechanizm samoczyszczenia
+Cena

minusy
-mniej rozbudowany sterownik w komplecie
-konieczność smarowania mechanizmu obrotowego raz na jakiś czas

#40 2018-01-04 18:27:39

besix
Często się udziela

Kolego każdy zestaw pelletowy ma wady i zalety i nikt za Ciebie nie zdecyduje , chcesz obrotowy z dobrym sterownikiem, musisz dopłacić i dostaniesz lepszy ster ,  ty chcesz tanio i super,a to się nie da smile
VG to nowość i nie ma zbyt wielu userów , którzy mogą go polecić lub nie.

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#41 2018-01-04 18:48:44

dareks09
Zaczyna się udzielać

Wiem że nikt za mnie nie zdecyduje , ale chciałem zapytać bo lepiej zapytać niż  nie pytać i żałować.
Decyzje już podjąłem .

Ostatnio edytowany przez dareks09 (2018-01-04 19:35:34)

#42 2018-01-04 21:38:50

darecki
Często się udziela

dareks09 napisał:

...
Decyzje już podjąłem .

Co być nie wybrał, z tego co brałeś pod uwagę, to nie zapewni Ci to pełnej elastyczności w wyborze np. systemu palenia... gdyż wszystkie palniki z mechanicznym czyszczeniem, mają spore ograniczenia, jeśli chodzi o schodzenie z mocą do niższych jej poziomów.
Dlatego też, w przypadku takich palników, praca z niską mocą w trybie ciągłym, nie jest możliwa...

A z tego co widzę, to kompletnie w swoich postach, nie wspominałeś o jednym z aspektów, który także jest istotny przy wyborze, dopasowanego do potrzeb, zestawu pelletowego, który sprawdzi się najlepiej w Twojej instalacji...

#43 2018-01-04 21:45:03

dareks09
Zaczyna się udzielać

darecki napisał:

dareks09 napisał:

...
Decyzje już podjąłem .

Co być nie wybrał, z tego co brałeś pod uwagę, to nie zapewni Ci to pełnej elastyczności w wyborze np. systemu palenia... gdyż wszystkie palniki z mechanicznym czyszczeniem, mają spore ograniczenia, jeśli chodzi o schodzenie z mocą do niższych jej poziomów.
Dlatego też, w przypadku takich palników, praca z niską mocą w trybie ciągłym, nie jest możliwa...

A z tego co widzę, to kompletnie w swoich postach, nie wspominałeś o jednym z aspektów, który także jest istotny przy wyborze, dopasowanego do potrzeb, zestawu pelletowego, który sprawdzi się najlepiej w Twojej instalacji...

O czym takim nie wspomniałem ?

#44 2018-01-04 23:56:44

darecki
Często się udziela

Kolego dareks09... mało konkretnie opiisałeś  swoje plany związane z dostosowaniem instalacji... a jeszcze mniej konkretnie zamierzenia dotyczące systemu palenia, który masz zamiar realizować... więc jestem tylko ciekaw, na jakiej podstawie dokonałeś wyboru, skoro pomijasz tak istotne aspekty...

P. S.

marecki napisał:

... Masz sondę i wiesz doskonale o czym piszę.

Darecki gdzie wyniki badań laboratoryjnych na potwierdzenie?

Marecki... nie trzeba robić badań, żeby wiedzieć, że palenie z bardzo niską mocą nie jest ekonomiczne... wystarczą badania producentów palników pelletowych,  którzy celowo i z premedytacją, ograniczają dość często, możliwość pracy palnika na bardzo niskim podawaniu... czyli z niską mocą...

Palnik PB1 ze sterownikiem Estymy, to jest wyjątkowy duet, co wcale nie oznacza, że nie dotyczy go spadek efektywności spalania... podczas pracy z niską mocą.
Statystyki prawdopodobnie widziałeś... więc wiesz o czym piszę...

#45 2018-01-05 08:54:08

dareks09
Zaczyna się udzielać

Mało konkretnie napisałem bo w przyszłości będę remontować dom , dojdzie podlogówka i ocieplenie budynku , wymienię też część starych zaworów grzejników  na zawory termostatyczne i zamontuje zawór 3 lub 4 ale muszę to jeszcze przedyskutować z moim znajomym hydraulikiem .
Co do systemu to wszystko wyjdzie w trakcie bo zakładać można wiele wariantów ... W okresie przejściowym mógłbym przepalać " ręcznie" jeśli Palenie zrębkami nie będzie możliwe  przy pomocy palnika . W okresie kiedy trzeba będzie palić ciągle chciałbym mieć większy komfort i nie zaglądać do pieca co kilka godzin i wtedy paliłbym pelletem .

#46 2018-01-05 09:14:39

darecki
Często się udziela

dareks09 napisał:

...
Co do systemu to wszystko wyjdzie w trakcie bo zakładać można wiele wariantów...

Może "wyjdzie"... ale z ilością "wariantów"  to możesz się rozczarować... bo  "wele" ich nie będzie...

P. S.
A jeśli w planie masz podłogówkę... to zapomnij o zaworze 4D... tylko pomyśl o solidnym podniesieniu temperatury wody wracający do kotła...

Ostatnio edytowany przez darecki (2018-01-05 09:15:51)

#47 2018-01-05 10:41:16

dareks09
Zaczyna się udzielać

Własnie dlatego będę musiał przeróbki przemyśleć z hydraulikiem .
Z tego co ustaliłem to Palnik kipi byłby jedna z sterownikiem ecomax 850/860 .

#48 2018-01-06 00:47:30

darecki
Często się udziela

dareks09 napisał:

Własnie dlatego będę musiał przeróbki przemyśleć z hydraulikiem .
Z tego co ustaliłem to Palnik kipi byłby jedna z sterownikiem ecomax 850/860 .

Oby ten hydraulik potrafił myśleć i miał jeszcze wiedzę...

A jeśli chodzi o numerek sterownika, to nie ma on większego znaczenia w kontekście elastyczności jego pracy.

#49 2018-01-06 09:07:09

dareks09
Zaczyna się udzielać

Dlaczego uważasz że wszystkie sterowniki plum są złe ? Dla mnie zmiana tego numeru jest ważna bo w przyszłości jak miałby mieszać to już będzie bo obsługiwać tak czy samo jak pompę od podlogówki

#50 2018-01-06 09:31:42

darecki
Często się udziela

Kolego... to o czym piszesz, jest inną kwestią, niż to o czym ja piszę.
Możliwości obsługi mieszaczy, to jest całkowicie inny temat... zapłacisz drożej, to dostaniesz w komplecie regulator, który pozwoli na sprzętową rozbudowę... ale nie ma to wpływu na elastyczność pracy palnika i możliwość swobodnego wyboru tryby pracy kotła...
Zrozumiesz, jak będziesz użytkował...

Stopka forum