Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#101 2017-12-05 21:35:19

Kotek
Udziela się

Re: Podawanie

zdecydowanie ta z szarym "ustrojstwem" jest bardziej gorąca bo ledwo mogę ją ująć dłonią a ta za zaworem da się, powiedzmy, przez 3-4 sekund, przytrzymać.

#102 2017-12-05 21:54:56

besix
Często się udziela

Myślę że bez wymiany tego 4D na dwa zawory 3D w tym jeden manualny do obniżania temperatury idącej na instalację, a drugi termostatyczny na powrocie i dodatkowej pompy kotłowej , żeby skutecznie chronić powrót nie uda się nic poprawić jesli chodzi o spalanie.
Zmieniłaś tą wartość powietrza max ?

Ostatnio edytowany przez besix (2017-12-05 22:02:04)

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#103 2017-12-05 22:08:54

Andrzej47op
Często się udziela

Jeszcze nie wiadomo nic o instalacji, a dokładniej o rurach gdzie idą... W ścianach, nad sufitami k/g. Czy są zaizolowane, a może jakieś rury wykute są np. w ściany szczytowe i też bez ocieplenia...jeszcze grubość ich, bo jak calowe bez ocieplenia i gdzieś w ścianach pochowane, to umar w butach...

Super mini bio z popielnikiem big_smile

#104 2017-12-05 22:21:12

Kotek
Udziela się

tak zmieniłam i podlogowka właściwie jest ciepława ale kaloryferki takie ledwo, ledwo.
W domu ok.20 °.
No cóż, trzeba będzie się do tego przymierzyć, ponieważ to spalanie nie podoba mi się pod kątem ekonomicznym.
Nie ma to jak kupić dom od Pana weterynarza😂
Napewno wrócę tutaj jeszcze po zmierzeniu tych dwóch temp. powrót i spaliny i chyba aktualnie to by było tyle w temacie.
Wrażenie mam jakbym kończyła fakultet z estymy, kotła i instalacji grzewczych 😂
Chciałabym kolegom bardzo serdecznie podziękować za poświęcony czas i uwagę i naturanie w dalszym ciągu wszelakie porady mile widziane.

#105 2017-12-05 22:24:56

Kotek
Udziela się

to fakt, że wszystkie pochowane i nic nie wiadomo.
Chyba zawezwe tutaj tego magika hydraulika i zmuszę, żeby wszystko wyspiewal

#106 2017-12-05 22:39:26

Andrzej47op
Często się udziela

Od 17-ej grzałaś na podawaniu 2 i max 100, bo chyba nie zostawiłaś mocy max na 53?
Nie wiem czy zmieniałaś zgodnie z sugestią basix podawanie na 3.,ale napisz do jakiej temp  nagrzal się teraz kocioł... Bo podłogówka ledwo ciepła i grzejnik również  lipa..

#107 2017-12-05 23:29:07

Kotek
Udziela się

około 22 godz. było 52 na kotle przy mocy 100.
Ale powietrze było cały czas na 35, dlatego później zmieniłam na 25, podawanie zostało na 2.
I w tej chwili temp. nadal 52.
Czyli na mój babski rozum powinnam zwiększyć podawanie a wraz z tym coś jeszcze?

#108 2017-12-05 23:31:42

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Kotek napisał:

...
dawka startowa paliwa 20 s
...

Przy tak dużej wydajności podajnika... "dawka startowa paliwa" powinna być mniejsza.
Coś koło 10 s. powinno wystarczyć.

P.S.

Kotek napisał:

...
Czyli na mój babski rozum powinnam zwiększyć podawanie a wraz z tym coś jeszcze?

Więc zwiększ na 2,5... i dopasuj powietrze...

Ostatnio edytowany przez darecki (2017-12-05 23:36:00)

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#109 2017-12-05 23:50:05

Andrzej47op
Często się udziela

Basia... Takie pytania, ale postaraj odpowiedziec się w miarę dokładniej.
1.Kupiliscie dom już z tym kotłem? ( chyba tak, bo już nie pamiętam)
2. Jak długo jest używany ten kocioł?
3.Czy podłogówka byla dokładana niedawno, a wcześniej kocioł obsługiwał same grzejniki  ( i czy taka samą ilość grzejników jak teraz )?

Ostatnio edytowany przez Andrzej47op (2017-12-05 23:51:46)

#110 2017-12-06 07:05:40

Kotek
Udziela się

Kupiliśmy ten dom w tym roku.
W kwestii palenia pelletem- stopień wtajemniczenia 0.
Cała instalacja plus kocioł, wszystko jest robione w zeszłym roku.To jest praktycznie drugi sezon grzewczy, z czego pierwszy też już nie przebiegał całkiem w pełni, bo facet się rozchodzil i więcej czasu spędził z bydłem niż w domu.Sypal po prostu pellet i to wszystko.
Trochę nasz błąd ale dom kupiliśmy akurat latem, zaufalismy sprzedawcy, że wszystko dobrze.Bo teoretycznie jest.Kocioł grzeje, podłoga ciepła, tyle,że jakim kosztem.
To paliwo jest zaliczane do ekonomicznych,jednakże w naszym przypadku...
Tym bardziej jak się miejsca do składowania nie posiada i wypada zakupić opał w sezonie grzewczym...

#111 2017-12-06 08:53:49

besix
Często się udziela

Koleżanko taka sytuacja naprawdę jest nie do pozazdroszczenia i np. we mnie budzi szczere współczucie , musisz jednak stawić czoła faktom , a te są takie, że macie przewymiarowany kocioł , instalacja wokół samego kotła jest wykonana źle , sterowanie ogrzewaniem podłogowym też rozwiązano w sposób , który uniemożliwia płynną jego pracę i tu mam na myśli te siłowniki na zasilaniu każdej z pętli odcinające całkowicie przepływ w pętlach , a wystarczyło by obniżać tylko temperaturę czynnika grzewczego, który w tych pętlach krąży.
Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, trzeba rozważyć kilka możliwości poprawy tej sytuacji.
Pierwszym , który ja brał bym pod rozwagę przy tych okolicznościach to dostawienie bufora , czyli takiego zbiornika akumulacyjnego, który pozwoli odebrać nominalną moc tego kotła i odda na instalację tyle ile potrzeba .
Jednak taka przeróbka wymaga dużej ingerencji w instalację przy samym kotle i raczej nie wchodzi w grę w czasie sezonu grzewczego.
Coś jednak zrobić trzeba , więc moja propozycja zastosowania dwóch zaworów 3D z pompą kotłową wydaje się być sensownym rozwiązaniem znacznie poprawiającym sytuację.
Trzeba tylko wymienić część instalacji przy samym kotle , stosując rury , zawory i osprzęt o średnicach nie ograniczających przepływów , czyli grubszych niż są teraz , wyregulować przepływy w pętlach podłogówki , to samo zrobić przy grzejnikach jeżeli zawory grzejnikowe na to pozwalają i dopiero wtedy spróbować dobrać ustawienia sterownika palnika.
Wiem , że może brzmieć to przerażająco , ale wcale takie nie jest i średnio rozgarnięty instalator jak powiesz mu co chcesz zmienić , bez większego problemu powinien to ogarnąć.
Ze swojej strony mam prośbę do kolegów , którzy to czytają , jeżeli macie jakieś uwagi do tego co napisałem to proszę piszcie , a jak macie lepsze pomysły od moich to tym lepiej .

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#112 2017-12-06 09:05:41

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Flirtujecie sobie z koleżanką a sezon trwa. Żadnych konkretnych działań.

Pomysłem, o którym mówiłem wcześniej, było by sprytne uzupełnienie kotła o szamot, nie ukrywam, że to m.in. pomysł dareckiego a skąd się wziął to mało istotne. Co prawda to tylko koncepcja ale nie tak odległa. na pewno realna i świetnie działająca. Uzupełnienie szamotem takiego MINI BIO zmienia diametralnie pracę kotła. W jaki sposób to wiedzą ci co zastosowali.

Koleżanka nie odniosła się nawet słowem do testu, o którym pisałem. Zabawa trwa smile

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#113 2017-12-06 10:22:40

Kotek
Udziela się

marecki,
szamot mam już w kociołku.To,to  akurat serwisant ogarnął.
Na Bufor żadnych szans, bo jolopy nie pomyślały o nim przy projekcie- kotłownia i zwyczajnie nie ma miejsca.
Ja, chociaż wiedzę mam marną, też myślę, że bez paru przeróbek, to walka z wiatrakami

#114 2017-12-06 11:17:55

marecki
Często się udziela

Na duże spalanie może mieć wpływ instalacja, o której zdjęcia lub najlepiej schemat prosimy. Owszem informacji jest co raz więcej ale nadal na temat instalacji są szczątkowe. Zawór 4D widzimy ale co i jak podłączone nadal nie wiadomo. 5 strona.

Parametrem PODAWANIE wyregulujesz moc palnika, jak nie jest ci potrzebna tak duża, bo o tym już przedmówcy pisali, możesz ten parametr zmniejszyć. Zmniejszenie parametru PODAWANIE musi również współgrać z parametrami (zapewne mniejszymi) POWIETRZE MIN i MAX. Plus zakres mocy, bo taka funkcja jest w serwisowym. Pisałem o tym na pierwszej stronie.

Z tego co kiedyś z dareckim pisałem, on powykładał dużą ilość szamotu do kotła (nie wiem czy dobrze pamiętam czy przypadkiem nie mam nawet tych zdjęć) wydłużając bardzo mocno drogę spalin do czopucha. Szamot spowoduje dużą bezwładność temperaturową samego kotła, a ten ułożony blisko płomienia poprawi proces spalania.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#115 2017-12-06 16:17:13

Andrzej47op
Często się udziela

marecki napisał:

Flirtujecie sobie z koleżanką a sezon trwa

Kogo miałeś na myśli pisząc " flirtujecie" 

Takie teksty przenieś sobie na forum, które moderujesz,ewentualnie przenieś się na jakieś forum matrymonialne.

I te filmiki, które tu wstawiasz pokazując nimi porównanie do zaistniałych tu sytuacji i problemów,to uwierz... Nikogo to już tu nie bawi. Być może moderujesz forum " wesoła wieś Pana Zdzicha, to jesteś wytłumaczony.

. P. S.
BASIA głową do góry, a powoli ogarniemy problem... moze i poza tym forum.

#116 2017-12-06 16:35:02

marecki
Często się udziela

Nie chciałbym pisać w stylu dareckiego ale... w zasadzie jakby tak obiektywnie popatrzeć to faktycznie jeszcze nic sensownego w tym wątku nie napisałeś. Jak się mylę to udowodnij.

Wypadało by zacząć od podstaw (chociaż pewny ważny parametr już został zmniejszony). Głównie stosunek powietrza do ustawionego podawania. Żeby jakoś ustalić, że kocioł nie wentyluje się na pusto od za dużej wartości powietrza. Bo jak widać autorka wątku nadal błądzi i nie wie co z czym i jak.

#117 2017-12-06 16:50:10

Kotek
Udziela się

Koledzy...🙉
nie unoscie się...
już prawie pewne,że przy powrocie, przy instalacji zrabany temat..
dalej...nie wiem jakie te rury biegną w tych murach
Kocioł petarda
a podajnik podaje 34 kg pelletu na h w teście.
A jeszcze jakby bylo za mało, to na palniku mam ładne spieki.

#118 2017-12-07 10:43:57

marecki
Często się udziela

Nie wiem, który już kolejny raz proszę, wręcz na kolanach, o schemat instalacji.

#119 2017-12-07 11:22:51

Andrzej47op
Często się udziela

Obwód kotlowy widać na fotce. To co idzie i jaki idzie w ścianach czy nad sufitami, to Barbara nie ma pojęcia, więc co ma narysować? Zdjęcie rozdzielacza widać... Jak jest położona podłogowka i co jest poniżej jej, też Barbara nie wie... Więc co ona ma narysować? Grzejniki na ścianach?

#120 2017-12-07 12:04:02

Kotek
Udziela się

Andrzej 😂

kłania mi się rozmowa z hydraulikiem.
Ktoś tam podobno jakieś fotki robił, jak wejdę w posiadanie, to niezwłocznie dodam.
Narazie jeszcze tak nie mrozi na zewnątrz.

#121 2017-12-07 14:04:48

marecki
Często się udziela

Jak przyjdzie hydraulik to niech on porobi zdjęcia, będzie wiedział co nas interesuje. Akurat tzw. wesołej twórczości artystyczne różnego rodzaju hydraulików na tym forum już trochę było. A ile "naprostowanych" na forum muratora czy elektrody nawet nie wspomnę.

Zalogowałaś się na forum więc aż taka ułomna nie jesteś, wszak to Ty potrzebujesz pomocy smile

Ostatnio edytowany przez marecki (2017-12-07 14:05:30)

#122 2017-12-08 00:48:06

darecki
Często się udziela

besix napisał:

Myślę że bez wymiany tego 4D na dwa zawory 3D w tym jeden manualny do obniżania temperatury idącej na instalację, a drugi termostatyczny na powrocie i dodatkowej pompy kotłowej , żeby skutecznie chronić powrót nie uda się nic poprawić jesli chodzi o spalanie...

Dużo masz jeszcze tak beznadziejnych pomysłów?

Zawór termostatyczny z pompą kotłową na powrocie... stosuje się razem z buforem, lub w duecie ze sprzęgłem hydraulicznym...choć to rozwiązanie jest mało uzasadnione, gdyż samo sprzęgło i dobrze dobrane pompy wystarczą, żeby zapewnić zdrowe warunki pracy w instalacji...

A jeśli zawór termostatyczny, ma być zastosowany bez tych "dodatków"... to nie montuje się go na powrocie, tylko na zasilaniu instalacji... jako zawór rozdzielający, a nie mieszający... ale można to zastosować tylko w najprostszych instalacjach.

Najpierw się sam musisz gruntownie dokształcić, jak widać... zanim zaczniesz innych pouczać.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#123 2017-12-08 09:15:31

besix
Często się udziela

Mała ciekawostka edukacyjna
To krótki cytat
"W przypadku zaworów temperaturowych pompa cyrkulacyjna powinna być zamontowana pomiędzy zaworem a kotłem. Użycie sprzęgła hydraulicznego nie jest wymagane, lecz zalecane. Zawory temperaturowe z wbudowanym elementem termostatycznym mają określoną temperaturę znamionową. Nie potrzebują one żadnej dodatkowej elektroniki.Firma ESBE posiada w swojej ofercie termostatyczne zawory chroniące kocioł"

Tu trochę więcej  https://agaterm.pl/blog/ochrona-kotla-przed-zimnym-powrotem-b17.html
Rozumiem, że zamontowanie zaworu temperaturowego na powrocie, a za nim pompy kotłowej, oczywiście tłoczącej w stronę kotła nie zadziała według naszego urlopowicza ?

#124 2017-12-08 10:07:52

darecki
Często się udziela

besix napisał:

Mała ciekawostka edukacyjna
To krótki cytat
"W przypadku zaworów temperaturowych pompa cyrkulacyjna powinna być zamontowana pomiędzy zaworem a kotłem....
...
Rozumiem, że zamontowanie zaworu temperaturowego na powrocie, a za nim pompy kotłowej, oczywiście tłoczącej w stronę kotła nie zadziała według naszego urlopowicza ?

besix... żeby się edukować... to trzeba najpierw rozumieć co się czyta...

A napisane jest wyraźnie... "pompa cyrkulacyjna".... i nie bez powodu... gdyż przy takim zastosowaniu jest to jedyna pompa....
Więc nie ma mowy, aby za nią montować kolejne pompy zasilające np. 2 obwody grzewcze i do tego jeszcze C.W.U....

Bo takie "cuda"... to tylko z buforem albo sprzęgłem...

Sama pompa "kotłowa" zadziała... to pewne wink ... tylko nie będą prawidłowo działały żadne inne pompy, zamontowane na obwodach grzewczych... i dlatego nie może ich tam być... proste.

Wiem, że nie rozumiesz, więc nie będę się silił na tłumaczenie... bo zwyczajnie szkoda czasu, jeśli czytający nie potrafi czytać ze zrozumieniem prostego tekstu, ani nawet zrozumieć schematów, które przegląda...

P.S.
Pogrążasz się coraz bardziej...

#125 2017-12-08 11:02:57

besix
Często się udziela

Tylko po co ta twoja nadprodukcja nikomu nie potrzebnych postów , urlopowiczu ?
Sytuacja u koleżanki jest na tyle opanowana, że raczej nie będzie potrzebowała pomocy od takiego egocentryka jak ty. Baw się dalej w wyszukiwanie haków na innych użytkowników i w te swoje sasr..e teorie.

Stopka forum