Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2017-11-02 12:57:04

woyyteek
Zaczyna się udzielać

Re: Mini Bio NE

darecki napisał:

woyyteek napisał:

...
jak wygląda różnica w palnikach między Luxury a VG. Palnik VG sam się czyści z tego co widziałem w przypadku gorszego pelletu.

Jeśli chodzi o obiegi myślę je połączyć kolektorem i dać taką samą temp. na cały dom. Dałbym tylko na grzejnikach głowice termostatyczne w dobudówce (tam się nie siedzi i nie ma potrzeby żeby było komfortowo). Czy tak będzie ok?
...

Taka sama temperatura zasilania... "na całym domu" nie musi wcale dawać, takiej samej temperatury w pomieszczeniach.
Jeśli chcesz połączyć wszystkie piony... i zastosować jeden tyko mieszacz obniżający temp. zasilania i jedną pompę C.O... czyli zrobić jeden obwód grzewczy, to powinieneś na wszystkich grzejnikach zamontować "głowice termostatyczne", którymi dostosujesz temperatury w każdym pomieszczeniu indywidualnie.
Instalacja będzie wtedy prosta w budowie... ale nie zapomnij o zapewnieniu podniesienia temperatury wody powracającej do kotła... a w takiej konfiguracji, to zawór 4D nie wystarczy, więc musisz myśleć o pompie kotłowej, żeby system był wydolny i przynosił korzyści.

A co się tyczy palników... to różnica w palnikach jest znaczna, ale nie o same palniki tu chodzi, ale także o sterowniki nimi zarządzające, które decydują o "elastyczności" palnika, jeśli chodzi o zakres mocy jaką można uzyskiwać.
Fakt... palnik VG ma ruchomy ruszt, więc funkcja "samoczyszczenia" działa... i to jest plus... ale jego praca, w połączeniu ze sterownikiem Pluma, nie daje tak dużej "elastyczności" w oprogramowaniu mocy, jak to jest w przypadku palnika Platinum Bio 1 ze sterownikiem Estymy, którego moc można oprogramować prawie dowolnie, więc uzyskanie ciągłej pracy bez wygaszeń, jest bezproblemowe... i to jest duży plus... a drugim plusem jest sonda... więc są już 2 plusy i to dodatnie wink

Zestaw powinno dobierać pod konkretne potrzeby... a z Twojego opisu wynika, że naprzeciw Twoim potrzebom

woyyteek napisał:

...
Wstaję o 4:30 rozpalam i jak dzieciaki i żona wstanie to mają w domu już ciepło, żona pali cały dzień tak aby w domu było około 21 stopni. O porze około 22:00 mam już piec wygaszony i rano jak wstaję do pracy nawet przy największych mrozach (wtedy w domu jest około 14 stopni, jak na szkockim zamku) rozpalam i tak całą zimę.

Czy taka konfiguracja jest możliwa do ustawienia przy kotle na pellet i czy to zaniży czy podniesie spalanie paliwa.

Jeśli chodzi Ci o to, czy można ustawić stały harmonogram pracy kotła, czyli też ogrzewania, to oczywiście że można, ale w przypadku sporego wychładzania budynku, lepsze efekty daje tryb "stały".
Jak będziesz już używał, to się przekonasz jak to będzie w Twoim przypadku.
Nocne wygaszanie, zmniejsza nieco ilość spalonego paliwa, ale komfortu cieplnego nie zapewnia, więc ciągła praca ogrzewania jest przyjemniejsza wink
Gdybyś np. zastosował elektroniczne głowice termostatyczne, to mógłbyś sobie programować np. nocne obniżanie temperatury w konkretnych pomieszczeniach indywidualnie, co także przynosiłoby pewne oszczędności... a komfort byłby zachowany...

Jaki minimalny przekrój zaworu 4D ( i może jakiś przykład solidnego producenta) brać pod uwagę w moim przypadku?? Za bardzo też nie rozumiem zasady działania siłownika przy tym zaworze. Lepiej z siłownikiem czy bez? Planuję zakupić Mini Bio Luxury 20KW. Będzie pracował z 12 grzejnikami + 140L CWU. Dom około 160m2, nieocieplony.

#27 2017-11-02 13:13:08

darecki
nowy na forum
Od: Warmia

woyyteek napisał:

...
Jaki minimalny przekrój zaworu 4D ( i może jakiś przykład solidnego producenta) brać pod uwagę w moim przypadku?? Za bardzo też nie rozumiem zasady działania siłownika przy tym zaworze. Lepiej z siłownikiem czy bez? Planuję zakupić Mini Bio Luxury 20KW. Będzie pracował z 12 grzejnikami + 140L CWU. Dom około 160m2, nieocieplony.

Zawór o przekroju 1 1/2 cala jest odpowiednim wyborem.
Polecam Afriso, gdyż można do niego dokupić dość tanio siłownik wraz ze sterowaniem, który obsłuży temat automatycznej regulacji zasilania obiegu grzewczego, w oparciu o czujnik pogodowy... a ponadto przypilnuje temperatury wody powrotnej, gdyż w zestawie jest komplet wszystkich potrzebnych czujników.
Więc zdecydowanie polecam sterowanie, które sprawdza się znakomicie.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#28 2017-11-05 11:01:56

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Dodam tylko, że zawór 4D powinien mieć przyłącze NIE MNIEJSZE jak średnica/wyjście z kotła.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#29 2017-11-05 22:09:20

woyyteek
Zaczyna się udzielać

marecki napisał:

Dodam tylko, że zawór 4D powinien mieć przyłącze NIE MNIEJSZE jak średnica/wyjście z kotła.

Także dziękuję za pomoc :-)

#30 2017-11-06 11:41:36

marecki
Często się udziela

Poczytaj sobie trochę forum, bo zawór 4D można zamontować w najprzeróżniejszy sposób. Tych błędnie zamontowanych tutaj akurat jest sporo, łącznie z opisami co i jak. Hydraulicy mają naprawdę fantazję czasami.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#31 2017-11-06 12:18:12

woyyteek
Zaczyna się udzielać

Ostatnio spotkałem się z czymś takim u kolegi (kocioł Mini Bio 20KW)

http://ibb.co/kcs5yG

Proszę o opinię czy jest ok

#32 2017-11-06 18:03:39

besix
Często się udziela

Tu masz rysunek z prawidłowym podłączeniem https://drive.google.com/file/d/1Jel9QIz7AIs_MMsJbKYpR2M4p1y9ma0d/view?usp=sharing

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#33 2017-11-07 06:56:32

woyyteek
Zaczyna się udzielać

Schemat wydaje się identyczny z tym który posłałem (na moim nie zaznaczałem pompek, zaworów itp.). Pytanie czy sam zawór 4D jest wystarczającym zabezpieczeniem odpowiedniej temperatury powrotu czynnika do kotła? Czy można to zrobić jeszcze lepiej?

#34 2017-11-07 20:09:03

marecki
Często się udziela

4D nie jest idealny jeśli chodzi o ochronę ale realizuje dwa tematy na raz, czyli masz zmniejszoną od razu temp na grzejniki. Przepływ/prędkość wody od strony kotła przy 4D też jest o wiele wolniejszy, zupełne przeciwieństwo np. pompy kotłowej.

Ochronę powrotu można realizować w różny sposób, trochę przykładów na forum jest tylko to porozrzucane, sam pewnie będę miał problem znaleźć ale w wolnym czasie może spróbuje. Sam też masz wyszukiwarkę.

#35 2017-11-08 21:58:47

woyyteek
Zaczyna się udzielać

Szukam cały czas, ale jak już znajdę coś fajnego na forum to w połowie tematu zaczyna się taka młócka między użytkownikami, że za bardzo nie wiadomo na koniec o co chodzi :-)

#36 2017-11-08 22:11:58

besix
Często się udziela

Widzisz kolego woyyteek , na szczęście prowodyr tych młócek, jest na przymusowym urlopie , więc można spokojnie wymieniać sie doświadczeniami.
Ty skoro myślisz o głowicach termostatycznych na grzejnikach , to przemyśl rozwiązanie z zaworem 3D do obniżania temperatury tego co idzie na instalację , a ochronę powrotu zrealizuj na pompie kotłowej.
Zawór 4D i termostaty grzejnikowe to słaby pomysł moim zdaniem

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#37 2017-11-09 11:14:03

marecki
Często się udziela

Jest jeszcze zawór 3d termostatyczny na obiegu kotłowym, o którym np. pisał fotlot (i był tego zwolennikiem).

Jest jeszcze sprzęgło hydrauliczne, ale ja go osobiście np. nie do końca trybie więc nie wypowiadam.

A w te przepychanki warto się zagłębić czasami.

#38 2017-11-09 19:14:08

besix
Często się udziela

Miałem na myśli takie rozwiązanie , https://drive.google.com/file/d/1jltmayHnKFZZGKk_h8W61oNdCVjp1yTE/view?usp=sharing
Nie koniecznie od razu z siłownikiem zaworu , który można zawsze dołozyć

#39 2017-11-09 20:40:44

marecki
Często się udziela

Plus na obiegu kotłowym zawór 3D termostatyczny. Podobno o wiele lepsze rozwiązanie, pisał o tym kiedyś jeden user, szkoda, że go teraz nie ma.

#40 2017-11-09 23:26:06

krzyzak malbork
Często się udziela
Od: Malbork

marecki napisał:

Jest jeszcze sprzęgło hydrauliczne, ale ja go osobiście np. nie do końca trybie więc nie wypowiadam.

Ja u siebie mam w instalacji sprzegło hydrauliczne smile bo ma dwa zródła zasilania kominek + olejak z palnikiem Platinum.I w tym przypadku w sprzegle sie miesza woda smile

Czuc ewidetnie ze po stronie instalacji powrót jest chłodny a po stronie kotła/kominka ciepły. Czyli woda zimna z powrotu miesza sie w sprzegle nie wraca do kotła bezposrednio wink

Tylko dobrze musiałem dobrac pompy zeby to tak jak powinno pracowało i w tym pomógł mi darecki (urlopowicz) smile

VIESSMANN VITOROND 200 + Platinum Bio 16KW. Powierzchnia domu 300m2 całkowita. Grzejniki + dwie pętle podłogówki. CWU 100L+ kominek z płaszczem wodnym

#41 2017-11-10 09:52:55

marecki
Często się udziela

Ale jest z tym trochę zabawy. U sąsiada też swego czasu pozmienialiśmy pompy i wiem, że sprzęgło działa ładnie. Jak instalacja nie jest od razu zrobiona dobrze to potem zabawy jest co nie mara, nieprawdaż?

#42 2017-11-11 00:16:54

krzyzak malbork
Często się udziela
Od: Malbork

Powiem Wam ze kiedys miałem tylko ogrzrwane na olej. Potem zmieniłem na kominek z płaszczem wodnym. A teraz na pellet i przerobiłem cała kotłownie ( łacznie z dołozeniem dwóch petli podłogówki ) co juz wiecie i jakos to ogarnia. W tym sezonie załozylem siłownik na zawór 3d ze sterowniekim TECH i ładnie trzyma temp na grzejniki smile

VIESSMANN VITOROND 200 + Platinum Bio 16KW. Powierzchnia domu 300m2 całkowita. Grzejniki + dwie pętle podłogówki. CWU 100L+ kominek z płaszczem wodnym

#43 Wczoraj 17:22:51

Marcin1978
Nowy na forum

kinox napisał:

Cześć,
dzisiaj dotarł do mnie zamówiony kocioł Mini Bio NE 10kW. Jeszcze go nie rozpakowywałem z folii, gdyż mam jedną wątpliwość. Zarówno z przodu kotła, jak i z tyłu na tabliczce znamionowej jest tylko napis "Mini Bio", nigdzie nie widzę tego magicznego "NE". Oznaczenie na kotle to "v03-T2". Czy dobrze przypuszczam, że "Mini Bio" od "Mini Bio NE" różni się tylko m.in. ceramiką na palniku i w komorze spalania oraz zawirowywaczami? Nie dodzwoniłem się dzisiaj już do Kostrzewy, a nie rozpakowuję kotła i kartonów z powodu tej wątpliwości, więc nie widziałem, czy tam w kartonach jest ta ceramika, czy nie.
Czy ktoś ma wersję NE?

A jaką masz automatykę do tego kotła? Czy już może bawiłeś się z ustawieniami?

#44 Dzisiaj 11:37:45

kinox
Zaczyna się udzielać
Od: Lubuskie

Sterownik to Plum ecomax 860 P3 S + termostat pokojowy. Palnik Platinum BIO v03. Kocioł zasila tylko układ kaloryferów (nie mam podłogówki) oraz CWU (1 pompa na CO, druga CWU). Nie mam pompy kotłowej, mam zawór 4D, jeszcze bez siłownika. Nie mam sondy lambda, nie mam czujnika temp, zewnętrznej. Zamówiłem już siłownik do 4D oraz czujnik temp. zewnętrznej wraz z dodatkowym modułem do kotła, aby to podłączyć, ale jeszcze mi serwisant tego nie zamontował.

Ustawień jeszcze nie zmieniałem, zacznę od pomiaru dawki pelletu, bo serwisant wpisał mi wartość 7.2kg/h bez mierzenia. Palę aktualnie Lavą fi 6 i robi mi się spiek na palniku. Zamówiłem też termometr spalin i będę próbował bawić się ustawieniami, może uda się ograniczyć ten spiek.

Jaki zakres temperatur spalin jest najbardziej pożądany?

Mini Bio NE 10kW, CWU 140L. Pompy (CO i CWU) LFP Experia L 25/60 i 25/40, zawór 4D ESBE VRG141. Powierzchnia użytkowa 139m2, bez podłogówki, 7 kaloryferów parter + 1 dogrzewający garaż, 5 kaloryferów góra + 1 drabinka w łazience + 1 kaloryfer dogrzewający stryszek nad garażem. Ocieplenie: ściany 16cm styropian grafitowy, podłoga i fundamenty 10cm, strop poddasza i skosy 20cm wełna.

Stopka forum