Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2017-09-20 10:48:51

besix
Często się udziela

Re: Grzałka zapalarka ceramiczna

Kolego marecki ja nie kwestionuję przewagi jednego rozwiązania od drugiego, tylko staram się wyjaśnić że obciążenie wyjścia sterownika nijak się ma do tego jaki typ zapalarki- grzałki zostanie zastosowany. I jeśli nie przeciążymy wyjścia na zapalarkę to możemy podłączyć nawet krzesiwo smile
A zapalarkę ceramiczną też mam w szufladzie więc o przewagach tu nie dyskutujemy!

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#27 2017-09-20 22:57:37

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

besix napisał:

Kolego marecki ja nie kwestionuję przewagi jednego rozwiązania od drugiego,  tylko staram się wyjaśnić że obciążenie wyjścia sterownika nijak się ma do tego jaki typ zapalarki- grzałki zostanie zastosowany...

Kwestionowałeś... a teraz zaprzeczasz...

I żeby było jasne... we wcześniejszym poście nie było nic na temat... "że obciążenie wyjścia sterownika nijak się ma do tego jaki typ zapalarki- grzałki zostanie zastosowany..." więc zwyczajnie mataczysz big_smile

besix napisał:

... czy ona jest ceramiczna z dedykowaną obudową , czy zwykła Kostrzewy montowana w standardzie , nie robi różnicy . Rozpala tak samo !...

Jeśli czas pracy i zużycie energii nie robi różnicy... to co tą różnicę robi, skoro o trwałości już była mowa? wink
Skoro już teraz "nie kwestionujesz przewagi" big_smile

P.S.
A żeby nie było, że za mało się czepiałem big_smile ... to pisze się tak -> "ja nie kwestionuję przewagi jednego rozwiązania"... nad drugim.

I jeszcze jedno...

besix napisał:

...
Gdyby ta zapalarka ceramiczna, robiła jakieś nadzwyczajne cuda to firma Kostrzewa już dawno by ją zaczęła stosować w swoich palnikach...

Właśnie dlatego, że ta zapalarka robi kolosalną różnicę... choć nie są to wcale "nadzwyczajne cuda"... to firma nie jest zainteresowana jej stosowaniem z kilku względów, o których było już pisane na tym forum.
A kto nie czytał... ten gapa wink

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#28 2017-09-21 09:47:52

besix
Często się udziela

Nie znam polityki firmy Kostrzewa, ale domyślam się, że chodzi o cenę całego zestawu i gdyby ta ceramiczna zapalarka była taka nadzwyczajna, to pewnie warto by było podnosząc nieznacznie cenę zacząć ją stosować w swoich produktach. Przecież to by podniosło prestiż firmy smile

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#29 2017-09-21 16:06:52

besix
Często się udziela

grzałka jaka to działa u mnie ma doprowadzić do zapłonu pelletu i potem czekać na kolejny raz !

#30 2017-09-21 16:13:11

besix
Często się udziela

Dziekuję wszystkim którzy maja inne grzałki i one im inaczej rozpalają domowe palenisko

#31 2017-09-21 16:58:42

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

No ale czego 2 Twoje ostatnie wpisy mają dotyczyć, bo nie rozumiem? Napisałeś, że masz tą ceramiczną, używasz i możesz podzielić się wrażeniami?

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#32 2017-09-21 18:03:42

besix
Często się udziela

gdybyś marecki czytał ze zrozumieniem to bys doczytał, że moja ceramiczna leży w szufladzie

#33 2017-09-21 18:21:00

marecki
Często się udziela

W szkole nauczyli mnie czytać, mało tego wbrew temu co napisałeś, nawet czytając staram się rozumieć co czytam. Także to nie jest efekt braku szacunku do rozmówcy, tylko ciekawość. Masz, ale nic nie powiesz smile

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#34 2017-09-21 18:28:19

besix
Często się udziela

Co mam więcej napisać ? skoro kupiłem tą ceramiczną zapalarkę pod wpływem zachęt i waszych opinii ! nie chcę być znawcą bez potwierdzenia ! Po tym jak sprawdzę napiszę jak to działa

#35 2017-09-21 19:04:06

besix
Często się udziela

kup a potem się wypowiadaj bo ja już kupiłem

#36 2017-09-21 20:09:16

besix
Często się udziela

I jeżeli w szkole nauczyli Cie szacunku do innych to szanuj samego siebie i pisz z sensem bo darecki ci tego nie odpuści

#37 2017-09-21 20:12:11

besix
Często się udziela

mi darecki nie zrobi różnicy ale Tobie może byc mniej miło kolego marecki

#38 2017-09-21 22:18:17

Andrzej47op
Udziela się

darecki napisał:

Jeśli uważasz, że czas zapłonu pelletu, jest taki sam, to się grubo mylisz.

...,a co takiego wpływa na czas zaplonu jeżeli zostanie zamontowana zapalarka ceramiczna.? Czy w palniku jest jakiś czujnik  temp , który odpowiada za zapłon?

#39 2017-09-21 23:21:22

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Andrzej47op napisał:

...,a co takiego wpływa na czas zaplonu jeżeli zostanie zamontowana zapalarka ceramiczna.?...

Za czas zapłonu odpowiada sama zapalarka ceramiczna, która potrafi doprowadzić do zapłonu w dużo krótszym czasie niż ta tradycyjna...
Dlatego, że zapalarka ceramiczna, sama rozgrzewa się w bardzo krótkim czasie do temperatury około 1000 stopni... więc taka temperatura bardzo szybko doprowadza też do zapłonu pelletu.

W palniku czujnik temperatury oczywiście jest smile  ale nie on odpowiada za sterowanie zapalarką tylko fotokomórka informująca o jasności płomienia, która też w palniku jest zamontowana.
O wyłączeniu zapalarki decyduje moment pojawienia się płomienia oraz wielkość ustawionego parametru "próg foto" w ustawieniach palnika... czym mniejsza będzie cyferka tam wpisana, tym zapalarka szybciej zostanie wyłączona, aby niepotrzebnie nie pobierała prądu... skoro już swoją pracę wykonała smile

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#40 2017-09-21 23:25:32

marecki
Często się udziela

Kolego "besix" mam takie pytanie poza tematem: czy ty się dobrze czujesz?

#41 2017-09-22 07:11:08

Andrzej47op
Udziela się

darecki napisał:

Andrzej47op napisał:

...,a co takiego wpływa na czas zaplonu jeżeli zostanie zamontowana zapalarka ceramiczna.?...

Za czas zapłonu odpowiada sama zapalarka ceramiczna, która potrafi doprowadzić do zapłonu w dużo krótszym czasie niż ta tradycyjna...
Dlatego, że zapalarka ceramiczna, sama rozgrzewa się w bardzo krótkim czasie do temperatury około 1000 stopni... więc taka temperatura bardzo szybko doprowadza też do zapłonu pelletu.

W palniku czujnik temperatury oczywiście jest smile  ale nie on odpowiada za sterowanie zapalarką tylko fotokomórka informująca o jasności płomienia, która też w palniku jest zamontowana.
O wyłączeniu zapalarki decyduje moment pojawienia się płomienia oraz wielkość ustawionego parametru "próg foto" w ustawieniach palnika... czym mniejsza będzie cyferka tam wpisana, tym zapalarka szybciej zostanie wyłączona, aby niepotrzebnie nie pobierała prądu... skoro już swoją pracę wykonała smile

Jeżeli w palniku nie ma czujnika temp, który by informował sterownik jaka jest temp w okolicy zapalarki, a sterownik nie ma możliwości zmniejszenia czasu nagrzewania  zapalarki, i  to sama zapalarka nic nie zapali, gdyż zapłon dopiero wystąpi w momencie załączenia się wentylatora. W takim przypadku żadna zapalarka nie przyspieszy zapłonu dopóki nie będą spełnione te dwie rzeczy o których napisałem. Z czystej ciekawości oblicze na jaki czas załącza się teraz zapalarka i jaki jest pełny czas do momentu zapłonu i wył zapalarki ( zwykła od Kostrzewy, bo jeszcze taką mam zamontowaną), a jak to będzie z ceramiczną.
Mała edycja.
Zapłon następuje gdy wentylator pracuje już pewien czas na minimalnych obrotach i gorące powietrze  rozpala pellet. Co dalej następuje, to już wiadomo.

Ostatnio edytowany przez Andrzej47op (2017-09-22 08:31:58)

#42 2017-09-22 08:51:36

marecki
Często się udziela

Andrzej co Ty w ogóle za głupoty wypisujesz, jakich Ty czujników szukasz, których nie ma? Było już wiele razy o tym wieki temu, że ceramiczna rozpala pellet o wiele szybciej. Wystarczy, że sterownik wykryje jasność płomienia na odpowiednim poziomie i tyle. I zapalarka się wyłącza. Następuje rozżarzanie ale już bez jej udziału.

A czemu szybciej? Z tego co można wyczytać w internetach, rozgrzewa się do większej temperatury i ma bardziej ukierunkowany strumień gorącego powietrza w porównaniu do tradycyjnej "grzałki".

#43 2017-09-22 09:09:51

Andrzej47op
Udziela się

Ja nie szukam żadnego czujnika, bo go po prostu tam nie ma i w tym przypadku sterownik włącza grzałke na taki czas jaki ma zapisany w programie, a po ( zmierze czas i podam późnie) np. minucie włącza wentylator i to gorące powietrze rozpala pellet. Marecki... Masz możliwość zmiany czasu nagrzewanie zapalarki? Jeżeli tak, to Ty jako użytkownik możesz ingerować w czas zapłonu. Jeżeli tego nie masz, to skąd ma wiedzieć sterownik jaka temp jest w okolicach grzałki, by mógł załączyć wentylator?

#44 2017-09-22 10:20:34

marecki
Często się udziela

Szukasz dziury w całym. O tym, że się pali, i o tym że ma się grzałka wyłączyć decyduje czujnik jasności płomienia w trakcie rozpalania. To wszystko.

Z ceramiczną ma to trwać szybciej niż ze zwykłą. Poza tym nie ma i nigdy nie było w platiunium bio innych czujników, które by decydowały kiedy grzałka ma się wyłączyć. Przepraszam, po nieudanej próbie rozpalenia grzałka się jeszcze wyłączy.

p.s. Andrzeju, polecam a raczej zalecam poczytać wstecz kilka lat te forum i przyswojenie sobie podstawowych pojęć, bo to o czym tu piszemy np. w tym wątku to nawet nie przedszkole, to żłobek prawdziwego peletowca.

Ostatnio edytowany przez marecki (2017-09-22 10:22:40)

#45 2017-09-22 10:36:24

Andrzej47op
Udziela się

Andrzej47op napisał:

Marecki... Masz możliwość zmiany czasu nagrzewanie zapalarki?

No cóż... Nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie.
Nie szukam dziury w całym.
Pierwszy etap (czas) rozgrzania grzałki będzie taki sam i czy ona będzie ceramiczna czy ze złota.
Dopiero kolejny etap (czas) przy grzałce ceramicznej będzie krótszy, ale nie będą to jakieś drastyczne różnice.
Nikt nie policzył jaka jest różnica tego drugiego etapu i na dodatek musiałby to zrobić na tym samym pellecie, gdyż wilgotność i rodzaj pelletu będzie miał wpływ na czas zaplonu. Tylko czyta się co w necie jest napisane i klepie dalej.
A jeszcze wrócę do tego czujnika, którego nie ma, ale gdyby był i przekazywał informacje do sterownika o osiągniętej temp  grzałki, to ta ceramiczna sprawdziłaby się jeszcze bardziej. Tylko z takim czujnikiem serwis mógłby mieć więcej roboty i problemów, dlatego prościej było napisać program i ustalić w nim pierwszy etap ( czas) rozgrzania grzałki.
Jedynie mnie przekonuje jej trwałość, bo pół minuty wte czy wte nie robi mi różnicy, a zuzycie prądu  na sezon, to" flaszka więcej. "

#46 2017-09-22 10:53:42

Andrzej47op
Udziela się

Czujnik o którym pisze, a go nie ma, to nie chodzi o to by  wył grzałke, a tylko przekazał informacje o osiągniętej temp, która jest gotowa do rozpalania pelletu i szybszego uruchomienia wentylatora...

Jeszcze spójrz na całość z drugiej strony :

Teraz montujesz grzałke ceramiczna, która działa  ( pierwszy etap)  tyle ile ma zapisane w sterowniku, co jest bez sensu, gdyż ta grzałka rozgorzała się szybciej od zwykłej, a mimo to grzeje się dalej... Po co? Po nic... Tak ma sterownik i już.

Ostatnio edytowany przez Andrzej47op (2017-09-22 10:54:39)

#47 2017-09-22 11:22:15

marecki
Często się udziela

Istotny np. dla mnie jest ogólny czas rozpalenia peletu, sumaryczny, czas rozgrzewania grzałki jest znikomo mały do ogólnego czasu rozpalania razem z wentylatorem. Jeśli na grzałce standardowej trwa na przykładowo 3-4 min. a na ceramicznej będzie to minuta to jest to ogromna zaleta.

Mnie osobiście tylko to interesuje i to było już wiele razy poruszane. Istotny jest czas do pełnego płomienia. Masz wpływ na prędkość wentylatora, a grzałka ceramiczna jest bardziej gorąca i... tyle. Masz swój regulowany czas rozpalenia i wpływ, a jest nim prędkość wentylatora. Zadowolony?

Ostatnio edytowany przez marecki (2017-09-22 11:22:24)

#48 2017-09-22 11:46:01

Andrzej47op
Udziela się

marecki napisał:

Jeśli na grzałce standardowej trwa na przykładowo 3-4 min. a na ceramicznej będzie to minuta to jest to ogromna zaleta.

Właśnie poszedłem sobie ze stoperem do kotła i proponuję zrobić to samo, gdyż te Twoje 3-4 min są zawyżone.
Po 2 min i 35 sek   całkowicie wył się grzałka.
Pierwszy etap to 30 sek grzania.
Kolejny etap to praca grzałki  z wentylatorem, który swoją pracę zaczyna od minimalnych obrotów i nie sądzę, że ledwo pracujący wentylator rozpala w kolejne 30 sek pellet,bo tak napisałeś, że minuta i jest dla  Ciebie zaletą.  Proszę zmierzyć jaki jest rzeczywisty czas rozpalania, aż  do mementu wył grzałki.  ( tylko bez zaniżania) i pisania głupot w postaci " minuty"
Pozdrawiam.

#49 2017-09-22 11:47:53

besix
Często się udziela

Ale nie posądzajcie Andrzeja o brak wiedzy ! On wie że zapalarka i grzałka działają tak samo smile a np marecki mimo swojego doświadczenia wie mniej ! a ja wam kiedyś napiszę dlaczego smile

#50 2017-09-22 11:51:58

Andrzej47op
Udziela się

marecki napisał:

. Masz wpływ na prędkość wentylatora

Chyba jak już pracuje, a nie w jego pierwszym etapie w czasie rozpalania. Chyba, że sobie korbelke dołożysz smile

Stopka forum