Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-08-28 08:24:13

polo332
Zaczyna się udzielać

strażak

Panowie za kilka dni stane się poisiadaczem kotła mini bio 10 kw.Mam pytanie czy potrzebny jest montaż  na kominie tzw strażaka?

#2 2017-08-31 13:32:28

besix
Często się udziela

Re: strażak

Nie jest potrzebny i nie jest wskazany

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#3 2017-08-31 21:44:55

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

besix napisał:

Nie jest potrzebny i nie jest wskazany

Wszystko na "nie"... i to bez podania konkretnych argumentów.
To ja może dodam jeszcze jedno "nie"...

NIE masz żadnej wiedzy, odnośnie tego konkretnego przypadku, więc wypowiadanie się niczym wyrocznia, racz sobie darować.

Bo jak napisał zadający pytanie kolega...

polo332 napisał:

... za kilka dni stane się poisiadaczem kotła mini bio 10 kw...

I to są wszystkie informacje.
Jak widać więc... do negowania, nie są potrzebne żadne informacje odnośnie lokalnych warunków, ani też pomiary ciągu kominowego...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#4 2017-09-01 07:36:08

besix
Często się udziela

darecki napisał:

I to są wszystkie informacje.
Jak widać więc... do negowania, nie są potrzebne żadne informacje odnośnie lokalnych warunków, ani też pomiary ciągu kominowego...

I tyle informacji wystarczy, bo o ile na kominach wentylacyjnych strażak może z powodzeniem spełniać swoje zadanie, to na kominach spalinowych przy kotłach na paliwa stałe , nawet stosując dużo droższego i lepiej łożyskowanego strażaka nie uniknie się szybkiego zatarcia tych łożysk.
Jakie będą tego negatywne skutki nie trzeba raczej wykładać, więc jaki by nie był wynik pomiarów ciągu kominowego, to strażaka należy sobie odpuścić.

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#5 2017-09-01 12:58:11

darecki
Często się udziela

besix napisał:

... o ile na kominach wentylacyjnych strażak może z powodzeniem spełniać swoje zadanie..

Pełna wersja powyżej wink

A tu mały cytat w temacie...

"Nasady samonastawne można stosować do przewodów zarówno dymowych, jak i spalinowych."

Wychodząc z takiego założenia, jakie prezentuje kolega... nie należy używać czegokolwiek, co może ulec awarii big_smile

A nie ma przecież sprzętów, które są całkowicie bezawaryjne... choć przydatne.

Więc nadal nie doczekaliśmy się sensownych, czyli merytorycznych argumentów...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#6 2017-09-01 14:25:01

besix
Często się udziela

Sucha teoria kolegi dareckiego , której się naczytał na stronach producentów takich nasad , świadczy tylko o tym , że nie ma on bladego pojęcia o nasadzie kominowej typu „ Strażak „ , a już na pewno nigdy nie miał  takiej nasady na swoim kominie.
Mój kolega kominiarz ( ponad 20 lat w zawodzie), jak chciałem założyć to „cudo” u siebie powiedział  „ Chcesz w styczniu przy mrozie -20 włazić i to zrywać to zakładaj , ale mnie nie wołaj w środku zimy „
Z jego doświadczenia wiem, że to „cudo” na kominie przy piecu gazowym jest ok, ale przy drewnie czy węglu spieprzy się na 100%, a nie jak to twierdzi  darecki  „może ulec  awarii”.
Wszystko w temacie , a jak ktoś ma wątpliwości niech zapyta kominiarza smile

#7 2017-09-02 01:15:40

darecki
Często się udziela

W przeciwieństwie do Ciebie kolego besix, jestem praktykiem, a nie jak Ty teoretykiem... a cytat nie pochodzi wcale ze strony producenta takich nasad kominowych...

O Twoich zapędach do "teoretyzowania" w oparciu o wyczytane informacje oparte na obserwacjach praktyków... mieliśmy już okazję poczytać na samym początku Twojego udzielania się na tym forum, kiedy to nawet bez posiadania palnika pelletowego, wdawałeś się w dywagacje i wyciągałeś nawet z tego wnioski, nie poparte obserwacjami, a jedynie przemyśleniami, które bez własnego doświadczenia w temacie znaczą niewiele.
A szczytem zarozumialstwa, było udzielanie porad innym użytkownikom, choć sam użytkownikiem jeszcze nie byłeś... więc kto jest w tym gronie teoretykiem?

Tym razem podpierasz się "autorytetem", "kolegi kominiarza"... i co z tego wynika?

besix napisał:

...
Mój kolega kominiarz ( ponad 20 lat w zawodzie), jak chciałem założyć to „cudo” u siebie powiedział  „ Chcesz w styczniu przy mrozie -20 włazić i to zrywać to zakładaj , ale mnie nie wołaj w środku zimy „
Z jego doświadczenia wiem, że to „cudo” na kominie przy piecu gazowym jest ok, ale przy drewnie czy węglu spieprzy się na 100%...

Po pierwsze... wynika to, że słowa te musiały paść, jeszcze zanim zamontowałeś w swoim kotle palnik pelletowy... a zanim to zrobiłeś, spalałeś węgiel... więc obawy związane były ściśle z tym paliwem, bo przecież ani kocioł, a tym bardziej komin, nie powstały specjalnie na potrzeby zestawu pelletowego... skoro były eksploatowane już wcześniej.

Żeby było jasne wink palnik pelletowy "zawitał" w Twoim kotle wtedy wink ->

http://www.forum.pellets.com.pl/viewtop … 937#p17937

Więc te obawy, nie musiały być wcale wypowiadane w związku ze spalaniem pelletu... to jasne.

Po drugie... efekty spalania pelletu, jeśli chodzi o to, co wydobywa się z samego komina, bardziej przypominają pracę kotła gazowego, niż kotła na paliwo stałe... a już z węglem, to nie ma co porównywać.
Dlatego też... prawdopodobieństwo wystąpienia problemów jest podobna jak i w zestawie z kotłem gazowym...
A skoro... "to „cudo” na kominie przy piecu gazowym jest ok"... to i na kominie, odprowadzającym spaliny z kotła pelletowego, też będzie OK.

P.S.
I żeby było jasne wink
Nie namawiam nikogo do stosowania tego typu nasad bez uzasadnienia.
Ale jeśli warunki lokalne są kapryśne... powodujące brak stabilnego ciągu kominowego, to zastosowanie tego typu nasady kominowej może czasem pomóc... o czym mogli przekonać się ich użytkownicy...
Bo teoretykom... to one w niczym nie pomogą wink

#8 2017-09-02 21:12:45

besix
Często się udziela

To jak to w końcu  jest darecki  „Praktyku teoretyczny”, z tym efektem spalania pelletu ?
Raz piszesz

darecki napisał:

MinBio nie będzie "wbijał się w popiół", z tej prostej przyczyny, że z pomocą ciągu kominowego, popiół zostanie z kotła "wyssany" lub jak kto woli, "wypchnięty" z niego przez podmuch palnika, wspomagany ciągiem kominowym...
I żeby to wiedzieć... nie trzeba takiego kotła posiadać...
Popiół nie ulatnia się z niego w żaden niewyjaśniony sposób, tylko ląduje w kominie...

Albo piszesz jak to  pomogłeś użytkownikom MiniBio zrozumieć  co się dzieje w ich kotłach z popiołem mimo , że nie byłeś i nie jesteś użytkownikiem takiego kotła

darecki napisał:

Tak samo, jak pomogłem prawdopodobnie zrozumieć, użytkownikom Mini Bio, co się dzieje z popiołem, w nie czyszczonym kotle smile  że zwyczajnie "ląduje" on w kominie... i to w ilościach jakich się nie spodziewali

Po czym stwierdzasz że

darecki napisał:

efekty spalania pelletu, jeśli chodzi o to, co wydobywa się z samego komina, bardziej przypominają pracę kotła gazowego, niż kotła na paliwo stałe..

To albo jest ten popiół w kominie przy spalaniu pelletu , albo go nie ma ?
A może przy spalaniu paliwa jakim jest gaz też powstaje popiół ?
Z niecierpliwością czekam na odpowiedz od  „praktyka dareckiego”

#9 2017-09-02 23:22:30

darecki
Często się udziela

Widać...besix, że nie masz nic sensownego do powiedzenia w temacie, skoro posługujesz się cytatami, które nie dotyczyły zagadnienia o jakim jest tu mowa.
Więc albo udajesz, albo co gorsza, faktycznie nie rozróżniasz tych dwóch kwestii...
Bo czym innym jest to, o czym była mowa w pierwszych dwóch cytatach, czyli ODKŁADANIE SIĘ NA DNIE KOMINA POPIOŁÓW, powodowane niedostatecznie częstym czyszczeniem komory spalanie w kotle, który nie posiada popielnika...
A suchy popiół odkładający się na dnie komina, także nie ma żadnego wpływu na pracę nasady kominowej.

Ostatni natomiast cytat dotyczy tego, co z komina WYDOBYWA SIĘ NA ZEWNĄTRZ...

Czytaj jeszcze raz... ale ze zrozumieniem -> "EFEKTY SPALANIA PELLETU, JEŚLI CHODZI O TO, CO WYDOBYWA SIĘ Z SAMEGO KOMINA, BARDZIEJ PRZYPOMINAJĄ PRACĘ KOTŁA GAZOWEGO, NIŻ KOTŁA NA PALIWO STAŁE... a już z węglem, to nie ma co porównywać."

Nie jest to tylko moja opinia, więc też posłużę się cytatami wink

marecki napisał:

Ja zrobiłem wkład z kwasówki, taki sam jak do gazu... Z MB nie ma dymu, tzn może jest 10-20sek przy rozpalaniu ale tyle co kot napłakał. 2 sezon z kwasówką a ona w zasadzie czysta jak w gazie.

marecki napisał:

... W duże mrozy z peletu 8mm ciemnego czyli tego hukowego, jest b.dużo pary wodnej z komina co pieknie widać w słoneczny dzień. Z innych peletów jakie mam aż tak dużo pary nie ma. Efekt identyczny jak z kotła gazowego, akurat mnóstwo sąsiadów gaz obok ma to widzę.

I to by było chyba tyle w temacie...

P.S.
Widać, że z oceną opinii wypowiedzianej podobno przez Twojego "kolegę kominiarza"... trafiłem idealnie smile bo nawet nie próbowałeś protestować big_smile

P.S.2
Wydobywające się z węgla substancje smoliste, mogą oczywiście doprowadzić do zablokowania mechanizmu nasady kominowej... ale w przypadku poprawnego procesu spalania pelletu, połączonego także z zastosowaniem wkładu kominowego, nie powinno dochodzić do pojawiania się nawet sadzy... a co  dopiero substancji przypominających smołę.
Jeśli tego nie wiesz, to marny z Ciebie użytkownik palnika pelletowego... 

P.S.3
"Z niecierpliwością czekałeś na odpowiedz"... podobno.
A tak długo zwlekałeś z napisaniem posta...  co przy braku argumentów było przewidywalne wink
Więc ta Twoja "niecierpliwość", wcale nie była aż tak duża big_smile

#10 2017-09-03 09:03:46

besix
Często się udziela

darecki  nie wiem po co wklejasz wypowiedzi użytkownika , który nigdy nie był dla ciebie autorytetem,  a jego opinia na temat twoich postów, z którą muszę się zgodzić brzmi

marecki napisał:

W wielu wątkach, w wielu miejscach, od w zasadzie początku Twojej tu obecności na forum, i wiele osób zwracało Ci uwagę panie darecki, że wywołujesz tzw. gównoburzę, ogólnie wymądrzasz się robiąc z siebie jakiegoś profesjonalnego fachowca w każdym temacie, jednym słowem guru, dodatkowo z kalkulatorem w ręku. Czyli rozwalasz rozmowę doprowadzając do bezsensownej i pustej dyskusji, dociera to do Ciebie?

Ale skoro już tak bardzo chcesz wpierać się wypowiedziami mareckiego, to waśnie on użytkownik kotła MiniBio, czyli takiego jakiego dotyczy ten wątek napisał że

marecki napisał:

Na popiół jest dużo miejsca, zalega na dole kotła i w niczym on nie przeszkadza, nie zauważyłem dłuższego grzania wody a jestem dosyć skrupulatny i spory czas zapisywałem wyniki w miarę zapełniania popiołem. Poza tym nie ma go dużo a jeśli piec chodzi bliżej 100% spora część ulatuje wraz z ciągiem czyli kominem.

z naciskiem na słowo ulatuje, ta wypowiedz potwierdza fakt, że z komina w trakcie procesu spalania pelletu oprócz czystych spalin „ ulatuje” popiół.
A jeśli dalej chcesz przekonywać wszystkich, że cały popiół „wypychany przez dmuchawę wspomaganą ciągiem kominowym” grzecznie spada na sam dół komina, to albo nie zgadzasz się z mareckim i nie znasz podstawowych praw fizyki , albo jesteś prawdziwym twardogłowym imbecylem twierdzącym, że „racja może być tylko twoja”.
Reasumując zakładając „strażaka” na komin spalinowy przy kotle na  paliwa stałe, trzeba mieć świadomość, że prędzej czy później, taka nasada zacznie się zacinać lub zatrzyma się całkiem i zamiast przynieść korzyści z posiadania tego cuda , stanie się tylko kłopotem.
A co do tego

darecki napisał:

P.S.3
"Z niecierpliwością czekałeś na odpowiedz"... podobno.
A tak długo zwlekałeś z napisaniem posta...  co przy braku argumentów było przewidywalne wink
Więc ta Twoja "niecierpliwość", wcale nie była aż tak duża big_smile

To nie tylko samym forum żyję i odpowiadam jak mam czas i ochotę

#11 2017-09-03 10:06:48

darecki
Często się udziela

besix napisał:

darecki  nie wiem po co wklejasz wypowiedzi użytkownika , który nigdy nie był dla ciebie autorytetem...

besix... nawet tego nie wiesz... przecież to proste.
Po pierwsze dlatego aby udowodnić, że nie tylko ja twierdzę, że spalanie pelletu jest na tyle czyste, że nie stwarza zagrożenia dla nasady kominowej, skoro sam komin pozostaje czysty...

A po drugie... mało wiesz na temat moich relacji z mareckim, z którym w pewnych kwestiach, mieliśmy podobne poglądy... a nasze kontakty nie ograniczały się tylko do wzajemnego negowania swoich wypowiedzi.
Gdybyś choć trochę chciał być obiektywnym w tej kwestii, to byś posłużył się innym cytatem wink

marecki napisał:

Na forum jest naprawdę b.wiele wartościowych informacji, których próżno szukać na innych forach. I to głównie za sprawą dareckiego (bezpośrednio lub pośrednio), kto przez ostatni rok śledził te forum to potwierdzi...

Ale Ty, przecież nie mogłeś "przez ostatni rok śledzić tego forum" skoro konto założyłeś 2 tygodnie przed tym, jak marecki napisał te słowa... więc Twoja wiedza jest bardzo ograniczona... także odnośnie tego, co może być powodem zablokowania nasady kominowej... bo na pewno, nie jest to "ulatujący kominem popiół"... którego ilości są niewielkie, jest suchy, więc niegroźny dla mechanizmu nasady... a skoro udało mu się pokonać całą wysokość komina... to nie po to, aby osadzić się na nasadzie, która przecież wspomaga ciąg big_smile proste.

P.S.
Sporo tego "czasu" potrzebowałeś... aby wyszukać cytaty big_smile

#12 2017-09-03 16:27:40

besix
Często się udziela

darecki napisał:

Gdybyś choć trochę chciał być obiektywnym w tej kwestii

Wstawiłem jedną z najdelikatniejszych wypowiedzi mareckiego  na twój temat , a tylko w samym temacie Mini Bio można znaleźć sporo mniej delikatnych.

Ale wracając do tematu to, skoro już wiemy że jednak ten popiół ulatuje

darecki napisał:

"ulatujący kominem popiół"... którego ilości są niewielkie,

A ilości  tego popiołu są różne jak widać poniżej

darecki napisał:

Znam temat... bo latem tego roku, z kolei mój sąsiad oczyszczał swoje rynny z popiołów, które nagromadziły się po 6 latach od wymiany dachu i palenia w tym czasie drewnem... a było nieciekawie, bo tzw. "fachofcy" nie zrobili spadku we właściwym kierunku   więc opady deszczu nie usuwała mu tego popiołu i doszło do tego, że woda przelewała się przez krawędź rynny, zamiast spływać rurą spustową...

I załóżmy, że nie są  aż tak duże jak u twojego sąsiada który palił drewnem ( pellet to produkt powstający z drewna).
Budowa nasady typu strażak nie pozwoli na swobodny wylot tego popiołu, tak jak by to miało miejsce przy pełnym prześwicie komina bez nasady. W zimowych warunkach pogodowych ten popiół zacznie oblepiać sklepienie nasady i można się domyślać do czego to doprowadzi w konsekwencji.
Dlatego raz jeszcze powtórzę ,nasadę „Strażak” na kominach spalinowych przy kotłach na paliwa stałe należy sobie odpuścić.

darecki napisał:

P.S.
Sporo tego "czasu" potrzebowałeś... aby wyszukać cytaty

Wszystkie cytaty znajdziesz w temacie kotła Mini Bio więc nie trzeba aż tak dużo czasu jak sądzisz darecki

#13 2017-09-03 23:52:18

darecki
Często się udziela

besix... teraz to już się pogrążasz, nie pierwszy już raz zresztą,  nie wiedząc, jak kolosalna jest różnica pomiędzy dobrze kontrolowanym spalaniem pelletu w palniku pelletowym, którego dotyczy pierwszy cytat...  a spalaniem drewna w zwykłym kotle, i do tego w sytuacji gdy spalane tą metodą drewno, którego wilgotność notorycznie przekraczała dopuszczalne normy, nie powinno być do palenia używane... czego efekty obrazuje cytat drugi.
Więc kolejny raz okazałeś się dyletantem...

Ale nie to jest tak naprawdę najistotniejsze wink
Bo skoro piszemy tu o nasadach kominowych, to żeby było ciekawiej, muszę Cię poinformować, że ten sam sąsiad o którym była mowa w tej przytoczonej przez Ciebie wypowiedzi... MA ZAMONTOWANĄ NA SWOIM KOMINIE NASADĘ KOMINOWĄ TYPU "STRAŻAK" big_smile

I tym pozytywnym akcentem, można by wymianę poglądów zakończyć, skoro ta Twoja teoretyczna pisanina, nijak się ma do tego, o czym przez...  jeśli dobrze pamiętam 7 lat, mogłem się naocznie przekonać.
Pomimo opalania drewnem... najczęściej niedostatecznie wysuszonym... to jednak ta obrotowa nasada, jakoś nie chce się zablokować smile... tak jakby to robiła dla Ciebie na złość big_smile

Ale żeby nie było tak przyjemnie, to trzeba wypunktować kolejne bzdury, jakie znalazły się w Twojej wypowiedzi...

besix napisał:

...
Budowa nasady typu strażak nie pozwoli na swobodny wylot tego popiołu, tak jak by to miało miejsce przy pełnym prześwicie komina bez nasady. W zimowych warunkach pogodowych ten popiół zacznie oblepiać sklepienie nasady i można się domyślać do czego to doprowadzi w konsekwencji...

"Budowa nasady typu strażak...  pozwoli na swobodny wylot tego popiołu, tak jak by to miało miejsce przy pełnym prześwicie komina bez nasady."
Dlatego, że w żaden sposób, dobrze wykonana nasada kominowa prześwitu komina nie zmniejsza i wylot spalin, ani też ewentualnych pyłów nie jest utrudniony... mało tego... właśnie po to takie nasady są montowane, żeby proces ten usprawnić... co zmniejsza także prawdopodobieństwo "oblepiania sklepienie nasady"... a żeby tego było mało, to mogłem się naocznie przekonać o tym, że nawet na stałym daszku kominowym, który przecież całkowicie osłania od góry wylot z komina NIE MA ZJAWISKA OBLEPIANIA SKLEPIENIA TEJ NASADY... więc trudno mi sobie wyobrazić "konsekwencje", których Ty się "domyślasz"... a które nie maja żadnego potwierdzenia.

#14 2017-09-04 08:29:35

besix
Często się udziela

No proszę ! Teraz dowiadujemy się że „ praktyk” darecki oprócz częstego udzielania się na tym forum robi badania wilgotności drewna używanego do palenia przez jego sąsiadów

darecki napisał:

spalane tą metodą drewno, którego wilgotność notorycznie przekraczała dopuszczalne normy, nie powinno być do palenia używane..

Tylko trochę żle to świadczy o tobie darecki , bo skoro wiedziałeś że sąsiad notorycznie pali drewnem, które nie powinno być używane do palenia, to mogłeś go uprzedzić o konsekwencjach, tym bardziej że łączą was dość zażyłe stosunki skoro nawet kontrolujesz stan nasady kominowej , którą podobno posiada.
Ale nie o tym jakim nieżyczliwym sąsiadem jest darecki tu piszemy.
Tak się składa, że  znam osoby, które posiadały nasady kominowe typu daszek i przy spalaniu pelletu już po krótkim czasie je zdemontowały ( widocznie były brzydkie ) smile , a nasady typu strażak owszem poprawiają ciąg kominowy pod warunkiem jednak , że żadne pyły (popiół) nie spowodują nieprawidłowej ich pracy .
Nie będę tu wklejał zdjęć nasady typu „ Strażak” bo jest tego w sieci pod dostatkiem i można sobie zobaczyć czy sklepienie tej nasady  pozwala na swobodny wylot popiołu, tak jak ma to miejsce przy kominie bez tej nasady ( przecież to sklepienie to tylko ozdoba i wcale wylatujące spaliny wraz z popiołem nie odbijają się od niego, one widząc to sklepienie już wcześniej skręcają w kierunku , który to sklepienie im narzuca ).
Na zakończenie napiszę jeszcze tylko, że każdy szanujący się kominiarz powie, że w przypadku zbyt małego ciągu kominowego przy kotle na paliwa stałe, najlepiej jest zwiększyć wysokość komina i zastosować RCK .

#15 2017-09-04 19:58:41

krzysik1
Nowy na forum

Witam, POLO 332 jaki bedziesz mial sterownik?
Bo ja zakupilem miesiac temu mini bio i mam ecomaxa. Jestem ciekawy czy to jest jedyny sterownik teraz.

Ostatnio edytowany przez krzysik1 (2017-09-04 20:21:56)

Minibio 10kw ne, parterowka 117 m2, podlogowka 9 petli i 3 grzejniki. Sciany styro15, strop 30 podloga 10.

#16 2017-09-05 00:36:26

darecki
Często się udziela

besix... znamienne jest, że osoby które słabo sobie radzą w dyskusji polemicznej, często posługują się marnym dowcipem, więc nie jesteś wyjątkiem...

O mojego sąsiada, nie musisz się martwić, tak jak i o jego nasadę kominową, o którą sam potrafi zadbać, kontrolując jej stan po każdym zakończonym sezonie grzewczym a także przed rozpoczęciem kolejnego...
I to pewnie jest też "klucz" do bezproblemowego jej działania.
Natomiast jeśli chodzi o wilgotność drewna używanego do palenia, to sąsiad ma tego świadomość... tak samo jak i ja mam świadomość, że nie masz pojęcia o tym, jak wyglądają realia palenia drewnem... i co jest powodem tego, że większość ogrzewających tym paliwem, spala je w postaci niedosuszonej...

Ale nie o tym jest tu teraz temat...

besix napisał:

...
Tak się składa, że  znam osoby, które posiadały nasady kominowe typu daszek i przy spalaniu pelletu już po krótkim czasie je zdemontowały...

Doprawdy... "znasz" takie "osoby"?
I żadna z tych "osób" nie zaproponowała Ci wsparcia w Twojej "walce" z opanowaniem palnika pelletowego... skoro wszystkiego musiałeś dowiedzieć się przed jego zamontowaniem z tego forum wink
Słabo to świadczy o Twoich relacjach z tymi "osobami"...

besix napisał:

...
Nie będę tu wklejał zdjęć nasady typu „ Strażak” bo jest tego w sieci pod dostatkiem i można sobie zobaczyć czy sklepienie tej nasady  pozwala na swobodny wylot popiołu, tak jak ma to miejsce przy kominie bez tej nasady...

To, że "jest tego w sieci pod dostatkiem", wcale nie oznacza, że wszystko to są nasady, które nadają się do zamontowania na komin dymowe i spalinowe...
A już wciskanie takich kitów... że ze " zdjęć nasady typu „ Strażak”... można sobie zobaczyć czy sklepienie tej nasady  pozwala na swobodny wylot popiołu"... to mógłbyś sobie darować, bo kolejny raz się ośmieszyłeś.
Widać z tego, że faktycznie taka nasadę widziałeś tylko na zdjęciach big_smile a jej działania nie widziałeś, tylko sobie je wyobraziłeś... recenzent fotografii się znalazł.

Ja nie mam takich oporów z umieszczeniem np. linku do nasady typu "strażak" która z powodzeniem może spełniać swoją funkcję ->

http://kominy-online.pl/samonastawne-ty … amiki.html

Poczytaj uważnie... to może czegoś się dowiesz... jak np. tego, że... cytat ->

"UWAGA!
W ofercie  nie ma nasad odpornych na działanie substancji bedących produktem spalania modyfikowanego paliwa stałego na bazie węgla  -  tzw. ekogroszku."

besix napisał:

...
Na zakończenie napiszę jeszcze tylko, że każdy szanujący się kominiarz powie, że w przypadku zbyt małego ciągu kominowego przy kotle na paliwa stałe, najlepiej jest zwiększyć wysokość komina i zastosować RCK .

No no... to już znasz teraz wszystkich "szanujących się kominiarzy"?

Jakieś postępy widać... coś tam czytałeś, ale nadal nie za bardzo rozróżniasz, co do czego służy... bo nasad obrotowych, stosuje się tam gdzie ciąg kominowy jest dostateczny... ale ze względy na warunki lokalne... czyli np. ukształtowanie terenu, czy też bliskie sąsiedztwo innych budynków, które wprowadzają zawirowania powietrza, mające niekorzystny wpływ na stabilność tego ciągu... który niewątpliwie jest.
Działanie wzmacniające nieco ciąg, przy wykorzystaniu nasady jest tylko dodatkiem, który ściśle jest związany z siła wiatru.
Natomiast RCK, czyli regulator ciągu kominowego... odpowiada za stabilizację ciągu kominowego w sytuacji gdy jest on nadmierny, natomiast...  "w przypadku zbyt małego ciągu kominowego"... to RCK, tego ciągu nie zwiększy... bo do zwiększenia i stabilizacji ciągu kominowego służy GCK wink... czyli generator ciągu kominowego big_smile

P.S.
I tym sposobem... dyletant besix, znowu musi wykazać się prawdopodobnie marnym dowcipem... bo co innego pozostaje, skoro wiedzy i argumentów brak big_smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2017-09-05 00:38:22)

#17 2017-09-05 09:38:45

besix
Często się udziela

Brniesz darecki w coraz większe gówno pisząć  w temacie, który dotyczy komina spalinowego takie bzdury

darecki napisał:

nasad obrotowych, stosuje się tam gdzie ciąg kominowy jest dostateczny... ale ze względy na warunki lokalne

Nasad obrotowych , w ogóle nie należy montować na kominach spalinowych przy piecach na paliwa stałe , jedyny przypadek gdzie można założyć taką nasadę na komin spalinowy to komin przy piecu na gaz.   I to też nie może być dowolna nasada obrotowa.
Posłużę się materiałami ze strony jednego z największych producentów , żeby przestrzec  czytających te bzdury napisane przez małego zadufanego w sobie człowieczka , przed podjęciem decyzji o montażu takiej nasady na swoim kominie spalinowym przy kotle na pellet.
Obrotowa nasada kominowa jak sama nazwa wskazuje obraca się niezależnie od kierunku, siły i rodzaju wiatru, turbina nasady obraca się zawsze w jedną i tę samą stronę. Montuje się ją na wylotach kominowych wentylacji grawitacyjnej.W specjalnej wersji wykonania można ją zamontować na  wylotach kominowych odprowadzających spaliny z urządzeń gazowych.
Samonastawne nasady kominowe są urządzeniami dynamicznie wykorzystującymi siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Dzięki unikalnej budowie ustawiają sie zawsze w kierunku wiejącego wiatru osłaniając przewód kominowy i wspomagając ciąg w kominie. Niektóre wersje tych nasad, dzięki swojej budowie oraz zastosowaniu odpowiednich materiałów, mogą być wykorzystane do wspomagania odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych.
- kominy spalinowe (gaz): nasady Rotowent, typu Cagi, daszek (w odpowienich wersjach materiałowych) i Dragon 
- kominy dymowe: Dragon, Generator Ciągu Kominowego
- kominy wentylacyjne: Turbowent, Tulipan, Turbowent Hybrydowy, Rotowent, nasada typu H, cylindryczna, daszek
Więcej i opisy poszczególnych nasad, oraz ich przeznaczenie znajdziecie na 
http://www.darco.com.pl/oferta/k,76,nasady-kominowe.html
I to koniec o nasadach , których nie polecam do kominów spalinowych przy kotłach na paliwa stałe , jakim niewątpliwie jest pellet.
Natomiast w przypadku stwierdzenia zbyt małego ciągu kominowego zdecydowanie polecam podwyższenie komina, co na 100% zwiększy ten ciąg. I żeby nie okazało się , że przy wyższym kominie mamy ten ciąg zbyt duży możemy zamontować RCK , który ten ciąg ustabilizuje.
Z porad znajomych przy uruchamianiu swojego palnika nie korzystałem, bo należą do grupy ludzi która ma wszystko w d..ie ( ma się palić i tyle),  znasz to przecież mały człowieczku

darecki napisał:

To nie jest zboczenie, tylko wyższy poziom wtajemniczenia... jednych to interesuje, a inni mają to w d.... czyli normalna kolej rzeczy 
Tylko że to właśnie Ci wtajemniczeni, udzielają porad... a Ci co mają to w d... tylko "śledzą"

Do pozostałych uwag, a raczej bełkotu dareckiego  nie będę się odnosił bo nie dotyczą tematu tego wątku .

Ostatnio edytowany przez besix (2017-09-05 12:30:16)

#18 2017-09-05 23:44:23

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
Nasad obrotowych , w ogóle nie należy montować na kominach spalinowych przy piecach na paliwa stałe...

Samonastawne nasady kominowe... mogą być wykorzystane do wspomagania odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych.
- kominy spalinowe (gaz): nasady Rotowent, typu Cagi, daszek (w odpowienich wersjach materiałowych) i Dragon 
- kominy dymowe: Dragon, Generator Ciągu Kominowego
...

Więcej i opisy poszczególnych nasad, oraz ich przeznaczenie znajdziecie na 
I to koniec o nasadach , których nie polecam do kominów spalinowych przy kotłach na paliwa stałe , jakim niewątpliwie jest pellet...

Wypunktowałem, to co dla tego wątku jest najistotniejsze...

Po pierwsze... nie było w ogóle mowy o nasadach obrotowych, więc dodałeś ten obszerny wątek, aby całość była mniej czytelna i sprawiała wrażenie, jakoby żadne nasady kominowe z przeznaczeniem dla urządzeń grzewczych na paliwa stałe nie istniały...

Po drugie... dodając od siebie w pozycji -> "- kominy spalinowe"... magiczne słowo wink "gaz"... sugerując, że w tej kategorii, także nie ma nasad samonastawnych typu "strażak", które są polecane do zastosowania na kominach odprowadzających spaliny z kotłów opalanych paliwem stałym, jakim jest drewno i oczywiście pellet...

Po trzecie... z premedytacją dodałeś link do obrotowej nasady kominowej, która oczywiście do zastosowania w połączeniu z kotłami spalającymi paliwo stałe nie może być stosowana... zapewne także po to aby zainteresowane tematem osoby, trafiły na takie właśnie informację...

A po czwarte... nikogo zapewne nie obchodzi co "polecasz", bo kto uwierzy naciągaczowi, który dopisuje własne uwagi, które są niezgodne z prawdą... pisząc -> "Posłużę się materiałami ze strony jednego z największych producentów"... no i "posłużyłeś" się tak, aby pasowało do Twojej wersji...

Tak się akurat składa, że załączony wczoraj przeze mnie link prowadził do opisu samonastawnej nasady kominowej typu "strażak", tego samego producenta, na którego materiały się "powołujesz"... więc jeśli masz takie zaufanie do ich opisów, to proszę bardzo... bo to jest dokładnie ta sama nasada, która w Twoim "zestawieniu" znajduje się w obu kategoriach, czyli -> "- kominy spalinowe" oraz "- kominy dymowe"...więc spełnia oba wymagania konieczne w przypadku spalania opału stałego, a i do "gazu", także można ją oczywiści zastosować wink...  a mam oczywiście na myśli żadną inną, tylko wink ->

http://www.darco.com.pl/oferta/p,27,rot … ragon.html

Czyli ta samą co wczoraj big_smile Rotowent DRAGON...

I co czytamy na stronie firmowej... w skrócie... bo każdy może sobie poczytać osobiście wink

Więc w skrócie... i bez dopisków własnych wink w przeciwieństwie do besix'a...

Cytuję dosłownie... więc używam "..." smile czyli inaczej niż besix...

"Rotowent DRAGON
Nasada zaprojektowana specjalnie dla zastosowania na przewodach spalinowych i dymowych (z kominków)
Najbardziej wydajnie wykorzystuje wiatr do wytworzenia ciągu kominowego"

"Opis
Samonastawna nasada kominowa ROTOWENT DRAGON jest urządzeniem dynamicznie wykorzystującym siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Niezależnie od kierunku, siły i rodzaju wiatru, wylot kołpaka nasady ustawia się po zawietrznej stronie wiejącego wiatru. Montuje się ją na wylotach kominowych wentylacyjnych o działaniu grawitacyjnym, spalinowych i dymowych. Dzięki opatentowanemu sposobowi łożyskowania, umieszczonemu poza obszarem wysokiej temperatury gazów spalinowych, polecana jest na przewody odprowadzające spaliny z kominków i pieców na paliwa stałe."

"Zastosowanie
> do wspomagania wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz ciągu w kominach spalinowych i dymowych
> kiedy występują zawirowania powietrza na wylocie komina spowodowane jego niekorzystnym usytuowaniem
> przy niekorzystnej konfiguracji terenu, silnych i częstych wiatrach (II i III strefa obciążenia wiatrem)
> kiedy brak jest ustabilizowanego ciągu kominowego lub jest on zbyt mały"

"do wentylacji     do kominka      kotły gazowe i olejowe      kotły opalane drewnem       kotły opalane węglem     nie stosować kotły opalane ekogroszkiem"

I to by już było na tyle wink

Po więcej odsyłam do...
Karty Katalogowej ->
www.darco.com.pl/download/gfx/darco/skl … dragon.pdf

Deklaracji właściwości użytkowych->
www.darco.com.pl/download/gfx/darco/skl … 085009.pdf

I wszystko stanie się jasne smile

P.S.
besix... długo Ci zajęło pisanie tego "bełkotu", który miał wprowadzić w błąd czytających... bo prawie 3 godziny od umieszczenia tekstu do jego edycji, to trochę długo... biorąc pod uwagę, że spora część tekstu zaczerpnięta była ze strony producenta... choć została odpowiednio "zestawiona" i nieco "dostosowana" do Twoich potrzeb wink

#19 2017-09-06 08:16:41

besix
Często się udziela

Po pierwsze

chcę sprostować oszczerstwa błazna dareckiego  , dlatego wstawiam bezpośredni link do miejsca na stronie producenta , skąd skopiowałem tekst w którym występuje to magiczne słowo „GAZ”

http://www.darco.com.pl/nasady-kominowe/faq/art,1,jakie-jest-zastosowanie-nasad.html

więc zanim się kogoś zacznie oczerniać , trzeba nauczyć się korzystać z materiałów opublikowanych na stronach internetowych .

Po drugie to

link , który wstawiłem kieruje do pełnej oferty nasad kominowych tego producenta , a nie do jednej konkretnej nasady, więc  zaczynam mieć wątpliwości co do twoich umiejętności posługiwania się przeglądarką internetową.

Po trzecie

najpierw piszesz

darecki napisał:

Jakieś postępy widać... coś tam czytałeś, ale nadal nie za bardzo rozróżniasz, co do czego służy... bo nasad obrotowych, stosuje się tam gdzie ciąg kominowy jest dostateczny... ale ze względy na warunki lokalne... czyli np. ukształtowanie terenu, czy też bliskie sąsiedztwo innych budynków, które wprowadzają zawirowania powietrza, mające niekorzystny wpływ na stabilność tego ciągu... który niewątpliwie jest.

A zaraz potem

darecki napisał:

Po pierwsze... nie było w ogóle mowy o nasadach obrotowych, więc dodałeś ten obszerny wątek, aby całość była mniej czytelna i sprawiała wrażenie, jakoby żadne nasady kominowe z przeznaczeniem dla urządzeń grzewczych na paliwa stałe nie istniały...

Więc kto napisał o nasadach „OBROTOWYCH „ ?

Po czwarte

Nazywanie mnie „naciągaczem” bez elementarnych podstaw , świadczy tylko o tym że jesteś zadufaną w sobie mendą społeczną  , na którą szkoda czasu i opinie o tobie takie jak ta

marecki napisał:

Panie szanowny kolego. Już na samym początku Twojej działalności, jak widać, trafnie oceniłem Cię jako TROLA. Czas pokazał, że miałem rację. Udzielasz się w prawie każdym wątku. Poprawiasz i łapiesz za słówka (oczywiście jak prawdziwy TROL) kogo tylko się da i ile razy tylko się da. Oczywiście robienie zadymy i szumu to Twoja specjalność. Wiele osób już sporo razy zwracało Ci już uwagę ale jako TROL nic sobie z tego nie robisz. Podkreślasz (również cytując wypowiedzi innych wyciągnięte z kontekstu lub o wiele wcześniejsze) swoją nieomylność i ogromną wiedzę w absolutnie każdym temacie.

Takich ludzi jak Ty nie lubi się na forach. Normalne inne forum z adminem i moderacją zrobiło by z Tobą dawno porządek.

Także pozdrawiam Cię środkowym palcem a nawet dwoma i nie życzę sobie żebyś się w tym wątku dalej udzielał. Bo jeśli to zrobisz to albo jesteś tak głupi albo ktoś ci za to płaci.

W 100% odzwierciedlają twoją osobowość

#20 2017-09-06 23:54:20

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
Więc kto napisał o nasadach „OBROTOWYCH „ ?
...

Jak to "kto"? Ty...

Dobrze wiesz, że fragment cytowanego tekstu, zaczerpnięty był z postu, który w całości praktycznie dotyczył... tak samo jak i wszystkie moje wypowiedzi... tylko i wyłącznie nasad samonastawnych typu "strażak".

Słowo "obrotowych", użyte zostało w opisie wskazań do zastosowania nasady samonastawnej typu "strażak", która do ustawienia się względem wiejącego wiatru, wykonuje obrót w zakresie 360 stopni, więc pozwoliłem sobie nazwać "obrotową"... co było jak widać błędem wink (teraz bym nazwał ją skrętną wink )  tylko ze względu na to, że dałem Ci głupi pretekst do zbaczania z tematu tego wątku i unikania jednoznacznej odpowiedzi w kwestii, która jest tu najistotniejsza, gdyż tego dotyczy wątek... przypominam... "strażak".

Więc pytam wprost... bo przeczytałeś już przecież wszystkie materiały umieszczone na stronie firmowej Darco, szukając tego "magicznego słowa gaz", które było Ci niezbędne do zaciemniania tego co dla tematu było najistotniejsze.

Czy nasada Rotowent DRAGON... nadaje się do zastosowania na przewodach spalinowych i dymowych w połączeniu z kotłem na paliwo stałe jakim niewątpliwie jest pellet wink

Bo według samego producenta, nasada Dragon jest to... cytuję... "najlepsza nasada na kominy spalinowe i dymowe".

Piszesz o wszystkim... tylko jak "ognia" unikasz stale odpowiedzi na to pytanie, wokół którego toczyła się ta wymiana poglądów, ignorując istnienie nasad samonastawnych typu "strażak", które śmiało można polecić do zastosowania w połączeniu z kotłem także pelletowym, tam gdzie to jest potrzebne.

A jest tak dlatego, że musiała by upaść teoria, którą głosiłeś tu na samym początku big_smile

besix napisał:

...
o ile na kominach wentylacyjnych strażak może z powodzeniem spełniać swoje zadanie, to na kominach spalinowych przy kotłach na paliwa stałe , nawet stosując dużo droższego i lepiej łożyskowanego strażaka nie uniknie się szybkiego zatarcia tych łożysk...

Nawet takiej nasady... która jak donosi producent... cytuję smile

"Dzięki opatentowanemu sposobowi łożyskowania, umieszczonemu poza obszarem wysokiej temperatury gazów spalinowych, polecana jest na przewody odprowadzające spaliny z kominków i pieców na paliwa stałe."

Bo przecież... "Maksymalna temperatura pracy:     500 [ºC]"... w przypadku kotłów pelletowych, to jest bardzo duży margines bezpieczeństwa...
A skoro łożysko jest "umieszczone poza obszarem wysokiej temperatury gazów spalinowych", to jest także niewrażliwe na popioły wydobywające się z komina, które w przypadku spalania pelletu, wcale nie oblepia "sklepienia nasady"...

I jeszcze jeden cytat... klasyka pisania nie na temat big_smile

besix napisał:

...
to „cudo” na kominie przy piecu gazowym jest ok, ale przy drewnie czy węglu spieprzy się na 100%...

O pellecie ani słowa...
Jeśli jeszcze nie zauważyłeś, to my wszyscy praktycznie palimy pelletem... i nie obchodzi nas w zasadzie, co się dzieje "przy drewnie czy węglu"...

P.S.
Palimy pelletem i piszemy na ten temat smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2017-09-06 23:55:28)

#21 2017-09-13 19:52:31

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

smile sezon uważam za otwarty smile

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#22 2017-09-14 10:13:00

Andrzej47op
Udziela się

http://www.forum.pellets.com.pl/viewtopic.php?id=814
Ciekawy temat, a szczególnie ostatni post autora.

#23 2017-09-14 23:59:14

darecki
Często się udziela

Nie tylko "ostatni post autora" jest ciekawy.

Ten jest jeszcze ciekawszy wink bo wiele wyjaśnia...

http://www.forum.pellets.com.pl/viewtop … 5883#p5883

bercikk napisał:

... na szczęście aktualnie palę węglem...

Nie wiem, czy można to nazwać "szczęściem" big_smile

#24 2017-09-15 06:49:27

Andrzej47op
Udziela się

Pewnie, że miał szczęście, bo mógł nagrzac chatę. Jeszcze raz zweryfikujmy tematy i czas w którym powstały. Marzec 2011 = miesiąc palił węglem, gdyż padł sterownik i grzałka.  Styczeń 2012 =  od pewnego czasu zauważył, że ma smołe w kotle. Mogło być tak, że paląc węglem na ściankach komina powstał " syf" , a gdy już zaczął ponownie palić pelletem, to do tego " syfu" zaczął przyklejać się popiół z pelletu i tak to pewnie miało miejsce. Co do strażaka. Kto go chce mieć, to niech zakłada i w przyszłości opisze   jak zachowuje się przy ogrzewaniu na pellet.

#25 2017-09-16 18:44:49

darecki
Często się udziela

Andrzej47op napisał:

... Jeszcze raz zweryfikujmy tematy i czas w którym powstały... Mogło być tak, że paląc węglem na ściankach komina powstał " syf" , a gdy już zaczął ponownie palić pelletem, to do tego " syfu" zaczął przyklejać się popiół z pelletu i tak to pewnie miało miejsce...

Żeby "weryfikować"... to trzeba mieć konkretne i sprawdzone informacje, a nie domysły.

Na wstępie swojej interpretacji napisałeś, że "Mogło być tak"... aby zakończyć zdanie słowami... "i tak to pewnie miało miejsce"... więc brak Ci konsekwencji wink co nie jest dziwne w tej sytuacji...

P.S.
"szczęściem" to jest posiadanie kotła, który daje możliwość "nagrzania chaty" w sytuacji awarii palnika, czy nawet sterownika... a nie samo palenie węglem...
Bo mając np. MiniBio, to nawet "szczęście" nie pomoże.

Ostatnio edytowany przez darecki (2017-09-16 18:53:25)

Stopka forum