Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-03-10 14:29:12

daro1001
Nowy na forum

jak poprawnie wykonać ochronę powrotu

Witam
Zwracam się z prośbą do forumowiczów o doradzenie mi jak wykonać ochronę powrotu kotła.
Schemat wykonywanej  instalacji w załączeniu.
Kocioł Twin Bio 12kw
Sterowanie pogodowe, 2 czujniki z pokrętłem (na parterze i pietrze) do dwóch obiegów grzewczych.
Dwa moduły rozszerzeń CAN
Zasobnik CWU na dwie wężownice, ładowany z solarów i kotła.
Moduł CAN nr O obsługa dwóch obiegów grzewczych
Moduł CAN nr 5 obsługa solarów i ochrona powrotu przed zbyt niską temperaturą.

Pytanie
1. Czy w mojej konfiguracji wg tego schematu jest potrzebna pompa kotłowa, czy wystarczy tylko zawór 3D z siłownikiem?
2. Jeśli jest potrzebna tak to jak ją wpiąć.

link do schematu
https://drive.google.com/file/d/0B7T4I4IIFdfrRXVhUjA2a3hxbnM/view?usp=sharing

#2 2017-03-10 18:10:07

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: jak poprawnie wykonać ochronę powrotu

daro1001 napisał:

Witam
Zwracam się z prośbą do forumowiczów o doradzenie mi jak wykonać ochronę powrotu kotła.
...

Pytanie
1. Czy w mojej konfiguracji wg tego schematu jest potrzebna pompa kotłowa, czy wystarczy tylko zawór 3D z siłownikiem?
2. Jeśli jest potrzebna tak to jak ją wpiąć.

...

Bez pompy kotłowej, która powinna znajdować się za zaworem, nie ma mowy o prawidłowym działaniu mieszacza 3D, więc trzeba brakującą pompę nanieść na schemacie... oraz, oczywiście dodatkowe akcesoria...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2017-03-10 19:24:17

daro1001
Nowy na forum

Czy tak jak wg tego schematu bedzie poprawnie

https://drive.google.com/file/d/0B7T4I4IIFdfrRGhBeFpwejAyWjA/view

Wpięcie pompy za zaworem 3D w kierunku wejcia zimnej wody, czy inaczej,
Proszę ewentualnie w paint-cie poprawić i wkleić schemat

o które dodatkowe akcesoria chodzi, filtry, czujniki temperatury, termanometer,
belki zasilajace i zawory odcinające, odpowietrzające
(pominąłem na schemacie w celu uproszczenia)

#4 2017-03-10 22:46:37

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

daro1001 napisał:

Czy tak jak wg tego schematu bedzie poprawnie

... dodatkowe akcesoria... (pominąłem na schemacie w celu uproszczenia)

Skoro ma to spełniać funkcję ochrony, przed zbyt niską temperatura czynnika powracającego z obwodów grzewczych, to w takiej konfiguracji ma szansę zadziałać prawidłowo.

Jeśli masz świadomość tego, czego brakuje na schemacie, to dobrze... dlatego nie wnikam w szczegóły i nie wytykam błędu wink np. w rozmieszczeniu podłączeń zaworu 3D obwodu grzejnikowego, które w rzeczywistości inaczej są umiejscowione... gdyż mamy tu do czynienia raczej ze schematem ideowym, a nie wykonawczym...

Jeśli chodzi o umiejscowienie czujnika temp. powrotu, to pamiętaj o tym, aby zamontować go blisko kotła, a nie bezpośrednio za zaworem 3D... po to, aby uwzględniał także temperaturę czynnika wracającego z obwodu C.W.U., który będzie miał wpływ na wahania temperatury powrotu, podczas grzania zasobnika.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#5 2017-03-11 15:30:39

daro1001
Nowy na forum

Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Stopka forum