Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2017-02-27 11:41:54

TOM_
Zaczyna się udzielać

Re: Jaki układ hydrauliczny do Mini Bio 20KW

Witam
Niestety weekend w szpitalu - rozchorowała się cała rodzina.
Tak w drodze do i ze szpitala wymyśliłem że na razie uruchamiam piec tylko z podłogówką (mam układ mieszający z pompą LFP )na dole - bo na razie poddasze nieocieplone i bez CWU.

Czy żeby uruchomić w przyszłości obieg z grzejnikami wystarczy że dokupię moduł CAN do tego sterowania i on tez zapewni mi sterowanie układem pompy kotłowej?

Gdzieś coś czytałem że zamiast tego oryginału (CAN) można użyć innego sterownika w podobnej cenie i ma już on moduł wifi? Możecie podać jakiś namiar na taki układ?

#27 2017-02-27 23:27:52

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

TOM_ napisał:

...
Czy żeby uruchomić w przyszłości obieg z grzejnikami wystarczy że dokupię moduł CAN do tego sterowania i on tez zapewni mi sterowanie układem pompy kotłowej?
...

Ten sam "moduł CAN", nie obsługuje obwodu grzewczego i pompy kotłowej, więc nie "zapewni".

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#28 2017-02-28 11:07:48

TOM_
Zaczyna się udzielać

Czyli co 2 moduły?

#29 2017-02-28 22:10:37

darecki
Często się udziela

Sterowanie można wykonać w oparciu o moduły, ale można zrobić to także bez nich...

Jedno jest pewne... zaczynać trzeba od poprawnego zbudowania instalacji, więc tym powinieneś się zająć na początku, zamiast zastanawiać się teraz jakie sterowanie zastosować.

Istotną sprawą, jest podjęcie decyzji, jak masz zamiar zrealizować ochronę powrotu... bo że przy użyciu pompy kotłowej, to raczej, nie inaczej wink ale wybór masz, jeśli chodzi o zastosowanie na powrocie zaworu 3D.
Możesz zastosować zawór temperaturowy, który będzie działał automatycznie, bez dodatkowego sterowania, w oparciu o parametry zastosowanego zaworu, razem z pompą kotłową zamontowaną na powrocie i podpiętą pod sterownik główny kotła.
Ale możesz także zastosować zawór 3D na którym możesz zamontować siłownik, podpinając go pod moduł i tym sposobem uzyskując programowalną ochronę powrotu.
Lecz jeśli nawet, na taki wariant się zdecydujesz, to sterowanie możesz sobie zorganizować na spokojnie...

Więc podejmij kilka podstawowych decyzji i stwórz instalację, która berdzie dawała możliwości bezproblemowej rozbudowy, tak jak sobie planujesz.

A żeby ułatwić Ci zadanie wink zapytam wprost... dlaczego nie bierzesz pod uwagę wykorzystanie bufora, skoro zbiornika C.W.U. jeszcze nie posiadasz?
Bufor kombinowany, czyli zbiornik w zbiorniku, byłby w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem, skoro kocioł który posiadasz jest "nieco" przewymiarowany, więc zasilanie nim 90m2 podłogi, będzie powodowało pewne niedogodności, których nawet najbardziej zaawansowane oprogramowanie nie wyeliminuje. Natomiast sterowanie obwodami grzewczymi, zasilanymi z bufora, można zrealizować całkowicie niezależnie od sterownika głównego kotła, czyli w oparciu o inne sterowanie, które będzie zarządzało wykorzystaniem energii nagromadzonej w buforze.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#30 2017-03-01 09:49:19

TOM_
Zaczyna się udzielać

Witam
użycie bufora zakładałem przy kotle zasypowym. Na stronie ciepło właściwe znalazłem informacje że do peletów nie stosuje się bufora bo mija się to z celem - piec sam się rozpala. Ale w dokumentacji do kotła znalazłem że minimalna wielkość bufor a to 300 l?

Bufor kombinowany- pierwsze słyszę i musze doczytać o tym rozwiązaniu- dziękuje za podpowiedź o takie podpowiedzi właśnie chodziło- bardzo dziękuję.

Jakiej wielkości zrobić ten bufor? Zbiornik c.w.u. dla 4 osób liczyłem na 120-140L.

Te 90m2 podłogówki to tylko na chwile w sezonie grzewczym 2017 będą jeszcze grzejniki na górze i dole tak jak pisałem na wstępie.

Temat sterowania tym wszystkim jest mi obcy i on mnie w tej chwili przerasta. Jaki moduł jakie sterowanie co gdzie i jak???

#31 2017-03-01 19:49:04

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

120-140lna CWU dla czterech osób , to bardzo oszczędnie.
Skoro już wiesz jakie mają być komponenty Twojego układu, to teraz pokaż jak to ma być połączone.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#32 2017-03-01 23:35:29

darecki
Często się udziela

TOM_ napisał:

...
użycie bufora zakładałem przy kotle zasypowym. Na stronie ciepło właściwe znalazłem informacje że do peletów nie stosuje się bufora bo mija się to z celem - piec sam się rozpala...

Jakiej wielkości zrobić ten bufor? Zbiornik c.w.u. dla 4 osób liczyłem na 120-140L.

Te 90m2 podłogówki to tylko na chwile w sezonie grzewczym 2017 będą jeszcze grzejniki na górze i dole tak jak pisałem na wstępie.

Temat sterowania tym wszystkim jest mi obcy i on mnie w tej chwili przerasta. Jaki moduł jakie sterowanie co gdzie i jak???

To, że "piec sam się rozpala"... a raczej palnik, bo kocioł jest praktycznie tylko wymiennikiem...
oraz rozpatrując zasadność zastosowania bufora, biorąc pod uwagę inne czynniki, o których w tym opracowaniu które znalazłeś, zapewne nie było mowy...  to nie jest wcale najistotniejsze.
"Bo mija się to z celem"... posiadając kocioł o mocy nominalnej 20 kW, oraz  palnik, który nominalnie ma 24 kW... aby stale, tylko w niewielkim zakresie, wykorzystywać taki zestaw... którego moc będzie musiała być znacznie ograniczana, maksymalnym podawaniem paliwa do takich wartości, przy których "legendarna" sprawność palnika oraz kotła, nie ma nic wspólnego z faktycznie uzyskiwaną efektywnością spalania...
Dlatego też poruszyłem temat bufora, którego bym nie rozpoczynał, gdyby Twój kocioł miał moc np. 10 kW, która w Twoim przypadku byłaby prawdopodobnie wystarczająca...
A że kocioł zakupiłeś bez wcześniejszych konsultacji wink to teraz trzeba go sensownie zagospodarować.

Więc, jeśli bufor kombinowany... to jego całkowita pojemność, czyli razem ze zbiornikiem C.W.U. umieszczonym w buforze, mogłaby mieć np. 1000 litrów... które powinny dać wystarczająco długie przestoje w pracy palnika, które zapewnią też wymierne korzyści.

Bufor upraszcza w pewnym stopniu budowę samej instalacji eliminując potrzebę stosowania rozdzielacza kotłowego oraz zapewnia bezproblemowe łączenie kilku obwodów grzewczych, gdyż spełnia także funkcję wielkiego sprzęgła hydraulicznego... dlatego też pompa kotłowa ładująca bufor, nie ma żadnego wpływu na pompy obwodów grzewczych, które zasilane są z bufora i vice versa.

Jeśli chodzi o moduł, to konieczny jest tylko jeden... do obsługi bufora.
Natomiast sterowanie pracą obwodów grzewczych... czyli pompą oraz siłownikiem zaworu 3D, może zarządzać już sterownik w ogóle nie powiązany ze sterowaniem kotła i można to realizować w oparciu o sterowanie pogodowe, oraz w połączeniu z regulatorem pokojowym, który ze sterownikiem siłownika zaworu będzie współpracował, dając dodatkowe możliwości w zarządzaniu praca obwodu.

#33 2017-03-03 15:42:28

TOM_
Zaczyna się udzielać

Witam
Wersja z buforem i zbiornikiem do cwu wewnątrz bardzo ciekawa i szedł bym w tym kierunku - tylko kasa- zbiornik 1000L  kombinowany to ok 8000-10000 zł- stanowczo za dużo. Myslałem też o czymś małym typu 300l na buform + 140 na cwu- można kupić za ok 2500zł. Lecz czy taki mały bufor to w ogóle bufor?

Znalazłem tez rozwiązania ze sprzęgłem hydraulicznym i taki przykładowy schemat wrzucam- myślę ze to też zadziała prawidłowo? Co wy na to? Kupił bym bojler z dwoma wężownicami i w przyszłości może latem jakiś solar.

http://www.makroterm.pl/kotlownia-co/rozdzielacz-kotlowy/#wersja

#34 2017-03-03 22:34:39

darecki
Często się udziela

TOM_ napisał:

Witam
Wersja z buforem i zbiornikiem do cwu wewnątrz bardzo ciekawa i szedł bym w tym kierunku - tylko kasa- zbiornik 1000L  kombinowany to ok 8000-10000 zł- stanowczo za dużo. Myslałem też o czymś małym typu 300l na buform + 140 na cwu- można kupić za ok 2500zł. Lecz czy taki mały bufor to w ogóle bufor?...

Wiem że bufory kombinowane do tanich nie należą, ale Twoje ceny są zawyżone wink

http://www.bojlersklep.pl/pl/p/ZBIORNIK … %97%80/797

Wiem, wiem... dalej jest drogo, choć funkcjonalnie i oszczędza się na rozdzielaczu ze zintegrowanym sprzęgłem... które też swoje kosztuje, a wcale nie daje takich korzyści co bufor i nie załatwia problemu przewymiarowanego kotła... więc jedynie uprości podłączenie obwodów grzewczych.

A "o czymś małym typu 300l na buform + 140 na cwu" to raczej nawet nie myśl bo korzyść niewielka... chyba, że potraktujesz to jako bardzo duże sprzęgło hydrauliczne ze zintegrowanym rozdzielaczem kotłowym smile

Więc jeśli ma być taniej, to po prostu... "prosty" bufor i oddzielny zasobnik C.W.U. i taniej jest...
a nawet jest wybór wink i dowolność w doborze pojemności obu zbiorników...

http://www.budkompleks.com/zbiornik-buf … 000l.html#

https://www.bojlery.pl/zbiornik-akumula … 1000l.html

A jeśli nadal jest za drogo... to pozostaje wykonanie bufora systemem gospodarczym wink czyli zagospodarowując zbiornik, który choć buforem nie jest, to przy pomocy zaprzyjaźnionego spawacza, może się nim stać... i nie będzie gorzej spełniał swej funkcji... a może być, że nawet lepiej, gdyż sporo zależy od izolacji zbiornika, którą można wykonać solidniej...

#35 2017-03-08 09:49:54

TOM_
Zaczyna się udzielać

Witam
Z racji jeszcze prac wykończeniowych planuje uruchomienie bez bufora, tylko układ podłogówki i c.w.u.

Niech się podłoga wygrzeje przed układaniem płytek.
Rozmawiałem tez z hydraulikiem ma rozejrzeć się za jakimś sensownym zbiornikiem - może coś się wykombinuje.
Kupiłem pellet olimp na pierwsze uruchomienie, da radę?
Co sądzicie o tych peletach za 670-750 zł , jest sens się w to pchać?

#36 2017-03-08 10:14:11

krzyzak malbork
Często się udziela
Od: Malbork

Ja kupuje pelet no name. Cena 720 zl I nie mam problemow. Bralem z roznych zrodel I nic sie nie dzieje. Wiadomo ze moze sie trafic jakies gowno, ale jak juz zlapiesz dobrego dostawce z tych tanich peletow to po co brac drogi :-)

W pierwszym roku wziolem Barlinka 950 zl I gorzej sie wypalal niz ten tanszy. Wiec po co przeplacac :-)

Ostatnio edytowany przez krzyzak malbork (2017-03-08 10:17:42)

VIESSMANN VITOROND 200 + Platinum Bio 16KW. Powierzchnia domu 300m2 całkowita. Grzejniki + dwie pętle podłogówki. CWU 100L+ kominek z płaszczem wodnym

#37 2017-03-08 11:56:52

laptop
Często się udziela
Od: łódzkie

TOM_ napisał:

Co sądzicie o tych peletach za 670-750 zł , jest sens się w to pchać?

Delikatnie zasugeruję udać się do odpowiedniego działu. Na pewno znajdziesz potrzebne informacje.

PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

#38 2017-03-08 22:11:53

darecki
Często się udziela

TOM_ napisał:

...planuje uruchomienie bez bufora, tylko układ podłogówki i c.w.u...

No dobrze... ale jak ten "układ" będzie wyglądał i w jaki sposób realizowane będzie podniesienie temperatury powrotu?

#39 2017-03-09 10:41:18

Marus82
Nowy na forum
Od: Powiat kaliski

TOM_ napisał:

Witam
Z racji jeszcze prac wykończeniowych planuje uruchomienie bez bufora, tylko układ podłogówki i c.w.u

Ja na twoim miejscu bym wstawił bufor o ile masz miejsce w kotłowni. Sam mam kocioł za duży jak na mój dom i sprawa bufora jak to kolega darecki napisał załatwia sprawę nadwyżki mocy mimo jej modulacji. Nie po to wymiennik jest projektowany pod moc nominalna 20kW aby go puszczać ciągle z mocą 7- 8kW bo tyle na nowy dom wystarczy ci mocy. Bufor minimum to 500l a ja gdybym miał miejsce to zainstalował bym 1000l. Do tego bojler 140l ci wystarczy w zupełności.  Tak wyjdzie taniej. Bufor 500l bez żadnych wezownic to koszt 1800zl max plus zawór ochronny powrotu ATV 55st. Jakiś porządny afriso czy coś to 300zl plus pompa może być zwykła z Leszna bo to i tak chodzi tylko jak kocioł pracuje. Np. Schemat PLUM zaleca montaż zaworu kryzującego na spince do zaworu 3d ale ja nie mam i chodzi poprawnie. Poza tym dojdą jakieś rury miedziane 28, kształtki,śrubunki, zawory kulowe, zwrotne i klapowe plUs koniecznie  filtr przed pompą, ale to każdy hydraulik powinien wiedzieć. Dodatkowo pompa do cwu i na grzejniki. Czy elektroniczne ? Można się pokusić. Auto adapt. chyba za drogie jak na polskie warunki.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Marus82 (2017-03-09 10:44:13)

PellasX revo mini , kocioł RBR EcoBio + bufor 500l . Do ogrzania 178m2 dom Sindbad 2g, cwu 120l,

Stopka forum