Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2014-02-19 21:50:54

CzajaBB
Nowy na forum
Od: Szwecja

Bufor w Pellets 100 24 kw

Witam.Czy ktoś ma podłączony Bufor do tego pieca i jak mu to działa?Ja podłączyłem 2 bufory po 500 L w jednym jest 120 L wody CWU. ale niestety nie działa to tak jak bym chciał.Wie ktoś może jak sprawuje się ten zastaw buforowy sprzedawany przez producenta i co wchodzi w jego skład?

Pellets 100 24 kw

#2 2016-11-29 00:19:15

spooknienty
Nowy na forum

Re: Bufor w Pellets 100 24 kw

Również podpinam się pod pytanko.
Planuję zamontować u siebie ten piec wraz z buforem 1000l i modułem od kostrzewy.
Testował ktoś jak to się sprawuje?
Do bufora lepiej wziąć 16 czy 24 kw?
Różnica w cenie niewielka tylko czy jest jakiś sens brać 24kw?
Domek mały z poddaszem, 110 użytkowej 600m3 z czego ok 70 to garaż grzany na minimum. Ocieplenie 20cm ściany, 30cm dach, 20-15cm pod posadzką.

#3 2016-11-29 00:46:20

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Jest na tym forum, jeden użytkownik takiego właśnie zestawu Pellets 100 z buforem... i bardzo sobie taki duet chwalił...
Jak do pracy z buforem... to zawsze lepiej jest brać kocioł większej mocy... a parametry domu nie mają już tu takiego znaczenia, jeśli chodzi o moc kotła w odniesieniu do powierzchni użytkowej...
Większe ma znaczenie pojemność samego bufora... bo czym większy bufor... tym większej energii trzeba do jego ładowania... więc i większa moc kotła, jak najbardziej się przydaje... więc jest sens... skoro różnica w cenie niewielka.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#4 2016-11-29 10:33:48

spooknienty
Nowy na forum

Idąc dalej, czy jest sens pakować duży zbiornik cwu czy wystarczy 100l? I tak zasilany będzie wg schematu kostrzewy z bufora więc piec nie będzie się specjalnie dla niego załączał, a miejsca w kotłowni mam jak na lekarstwo. Zbiornik będzie poziomy wiszący.

#5 2016-11-29 11:18:03

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Zastosowanie układu z buforem ma swoje zalety, przy paleniu z dużą mocą i odbieraniu tejże przez ładowanie bufora ale ma też wady. Bo zestaw bufor galanteria i sterowanie też swoje kosztuje, wielkość naczynia przelewowego przy tak dużym zładzie, nie bez znaczenia(układ otwarty).
W przypadku kotłów na drewno , węgiel bez możliwości płynnej modulacji mocy paleniska, jest to dobre rozwiązanie. Palisz raz na dobę(średnio) i cały dzień rozbierasz wodę z bufora.
Jest pytanie: a ile czasu będziesz musiał ładować ten bufor i do jakiej temperatury? Oczywiście zakładając że w tym czasie nie będziesz brał ciepła ani na c.o. ani na c.w.u. Zapytam wprost. Brałeś to pod uwagę? Ile czasu będzie trwało rozładowanie bufora od 65-40*.
Kocioł pellets 100 zadowoli się pelletem i odwdzięczy się automatyczną pracą bez codziennego dozoru, ale w przypadku stosowania innego paliwa, nie. Czy jest sens kupowania kotła na pellet i  na wszystkie paliwa i palenie w nim jak w byle śmieciuchu?
W przypadku Czajabb podejrzewam źle wykonaną instalację.
W przypadku spooknienty , kup kocioł max 10kW i pal w nim pelletem i daj sobie spokuj z buforem a będziesz zadowolony, zaoszczędzisz dudków.
Żaden z was nie ujawnił informacji o rodzaju ogrzewania(grzejnik,podłoga) , to też jest ważne.
A na końcu rzecz najważniejsza. Czy któryś z was policzył zapotrzebowanie na ciepło? ile zmagazynujesz i ile czasu będziesz korzystał z zasobów bufora do ponownego uruchomienia kotła i ładowania bufora?

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#6 2016-11-29 18:22:11

darecki
Często się udziela

spooknienty napisał:

... miejsca w kotłowni mam jak na lekarstwo...

Jeśli miejsca masz aż tak mało... to daj sobie spokój z buforem... bo miejsca będziesz potrzebował, nie na "lekarstwo" wink ale na worki z pelletem, którym będziesz palił, więc apteczka nie wystarczy big_smile

A w tym co pisał Fotlot, jest trochę racji... z dużym jednak naciskiem na "trochę"... gdyż nie bierze pod uwagę kilku istotnych aspektów o których w ogóle nie wspomina, ale nie ma co wszczynać batalii w obronie bufora smile

Jeśli zdecydujesz się na zestaw Pellets 100 bez bufora... to oczywiste, że wystarczy Ci wtedy model o mocy 16kW, który ja też eksploatuję... a jest to już drugi egzemplarz, który stanął w mojej kotłowni... więc z czystym sumieniem mogę Ci go polecić... bo jest tak jak napisał Fotlot... (choć sam używa innego kotła) że... "Kocioł pellets 100 zadowoli się pelletem i odwdzięczy się automatyczną pracą bez codziennego dozoru"

I jest to najprawdziwsza prawda, gdyż jego konstrukcja jest najbardziej bezproblemowa w użytkowaniu, czyszczeniu... czyli po prostu eksploatacji... ze wszystkich kotłów pelletowych, dostępnych w ofercie firmy.

Więc nie ma nad czym się zastanawiać... tylko instalować smile

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#7 2016-11-29 19:15:59

fotlot
Często się udziela

Czekaj ,czekaj mało miejsca w kotłowni , to znaczy MB 10kW jak znalazł. Ten p-100 ma zasobnik z boku , to też zabiera trochę miejsca a MB zasobnik nosi jak ślimak domek-na plecach.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#8 2016-11-29 21:16:58

spooknienty
Nowy na forum

Miejsce na pellet będzie w garażu, jego część będzie pomieszczeniem gospodarczym. U mnie podłogówka tylko kuchnia, łazienki i kawałek korytarza z przedsionkiem w sumie niewiele. Reszta kaloryfery. Zapotrzebowanie na energię mam obliczoną według kalkulatora na ok 7kw.
Mam spory kawałek liściastego lasu po dziadku i niezły zapas drzewa (już sezonuje) więc byłoby grzechem nie kożystać. Z drugiej strony zdarza mi się wyjeżdżać na dłużej i nie chcę obarczać żony paleniem w piecu.
Dlatego pellets 100 jest dla mnie idealnym targetem, lecz jego 16kw może być za dużo, więc bufor był u mnie naturalnym wyborem.
Dodatkowo chciałbym tak wysterować kocioł aby na pellecie też rozpalał się raz może dwa dziennie bo wydaje mi się że przyoszczędze pelletu. Kotłownia ma ok 6,5m2 i teoretycznie bufor by się zmieścił ale nie wiem jak będzie jak dojdą instalacje itp.
Mam jeszcze możliwość zmian delikatnych w jej powierzni więc planuje już teraz.
Cena bufora i sterowania do niego mnie nie odstrasza bo na inwestycje mam pieniążki a perspektywa oszczędności na drewnie sprawia że jakoś przeboleje 😋
Taka instalacja pozwoli mi również  zaoszczędzić na kominku z płaszczem wodnym, który musiałbym zainstalować montując piec tylko na pellet.
Martwi mnie tylko czy da się to wszystko  ładnie wysterować w automacie bo estymy nie cieszą się dobrymi opiniami 😝

Ostatnio edytowany przez spooknienty (2016-11-29 21:21:24)

#9 2016-11-29 22:02:24

fotlot
Często się udziela

Jakikolwiek kocioł postawisz, musisz mieć dojście do wyczystki, do drzwi popielnika, do instalacji. Obejrzyj jakie są sugestie producenta jeśli chodzi o minimalne dystanse i wtedy podejmij decyzję.
Dziadkowy las tak po prostu w komin? i co powiesz wnukom pokazując te piaszczyste wydmy , że kiedyś był tu las?
cyt:"Grzechem było by nie skorzystać"  Nie. Grzechem było go spalić.
Jak już masz drewno i sezonujesz je , to pomyśl o magii żywego ognia. Fajna koza , czy jak już koniecznie chcesz kominek stworzy fajny klimat w chłodne wieczory.

#10 2016-11-29 23:23:10

darecki
Często się udziela

spooknienty napisał:

...
pellets 100 jest dla mnie idealnym targetem, lecz jego 16kw może być za dużo, więc bufor był u mnie naturalnym wyborem.

...Kotłownia ma ok 6,5m2 i teoretycznie bufor by się zmieścił ale nie wiem jak będzie jak dojdą instalacje itp.
Mam jeszcze możliwość zmian delikatnych w jej powierzni więc planuje już teraz.
...

16kW w przypadku kotła z palnikiem pelletowym, to nie jest żaden problem, bo zawsze można moc palnika ograniczyć do potrzeb... więc z tym, nie ma żadnego problemu...
A współpraca z buforem, to już jest całkiem co innego, bo tam się moc wykorzystuje maksymalną... więc praca na 100% i do jak najwyższej temperatury... czyli w praktyce, maksymalnie ile się da...

A kotłownia... do tego akurat zestawu to za wielka nie jest, a bufor tez trochę miejsca by zajął... więc nie bardzo to widzę na takiej powierzchni.
Ale jeśli jesteś zdecydowany... to ja akurat nie odradzam... lecz kotłownie musisz jednak nieco powiększyć, jeśli poważnie myślisz o wstawieniu tam bufora... bo mieści się tylko "teoretycznie" wink

#11 2016-11-30 09:15:37

spooknienty
Nowy na forum

Ehm. Będę na bieżąco informował o postępach w realizacji mojej kotłowni i jej funkcjonowaniu 😝
Kolega sternik niby do mnie a w trzeciej osobie, to trochę niegrzeczne 🙃
A z eksploatacja lasu na opał na własne potrzeby to raczej nie ma możliwości żeby spalić wszystko, życia mojego nie starczy a drzewa się sadzi jak się wycina więc można tak w nieskończoność i jeden dzień dłużej 😜

#12 2016-11-30 11:39:59

fotlot
Często się udziela

spooknienty napisał:

się wycina więc można tak w nieskończoność i jeden dzień dłużej 😜

Obyś miał dużo zdrowia i aby siły nie opuszczały cię do ostatniego dnia.
Ale przyjdzie kiedyś taki poranek, kiedy dosyć będziesz miał: cięcia, zwożenia, cięcia, rąbania, układania do suszenia, składowania, donoszenia do kotłowni. I wtedy pomyślisz po kiego grzyba się tak męczyć?
Mamy tu na forum niejednego kolegę , który zniechęcony do takiego sposobu spędzania czasu, przeszedł na inną religię palenia w kotle. Z refleksją , dlaczego tak późno odkryłem dobrodziejstwo magicznego guziczka.

#13 2016-11-30 19:23:05

spooknienty
Nowy na forum

Dlatego właśnie jestem w tym dziale i celuje w taki kocioł i osprzęt do niego aby w każdej życiowej chwili mieć alternatywe.
Nikt nie mówi że będę palił tylko drewnem a już na pewno nie ja 😝
Jeżeli tylko finanse będą pozwalać to szczapki do pieca nie wsadze 😋
Ale różnie bywa w życiu, a wiedzą to doskonale osoby, które zainwestowały w olej opałowy.

#14 2016-11-30 20:32:07

darecki
Często się udziela

I to jest słuszne podejście do tematu... a kocioł jest naprawdę wart zainteresowania... bo żadna inna konstrukcja, z dostępnych w ofercie firmy, nie sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku palenia drewnem jak i pelletem. A wiem to z doświadczenia, gdyż przez 8 lat spalałem w nim właśnie drewno... czego jak widać nie pochwala kolega Fotłot wink... a drugi rok spalam w nim jedynie pellet, więc znam temat z autopsji... czego chyba nie można powiedzieć o innych kolegach wypowiadających się w temacie tego kotła...

P.S.
A dlaczego kolega Fotlot nie pochwala palenia drewnem w kotle, to już nie potrafię zrozumieć...
Wszak spalany przez niego pellet, to także jest drewno, wiec logika przyświecająca tym wywodom, jest dość pokrętna... skoro w swoim pellecie, nie widzi tych wyciętych drzew, które przecież mogłyby rosnąć, gdyby nie to, że kolega Fotlot potrzebuje energii z ich spalania... więc co najmniej kilka drzewek w sezonie, "tak po prostu w komin" wpuszcza wink

#15 2016-11-30 21:17:29

fotlot
Często się udziela

Jestem stary, niedołężny i w dodatku leniwy. Dlatego ten guziczek. Mój pellet którego używam jest odpadem poprodukcyjnym. Także spokojnie. Hłe, hłe
Obserwuję na co dzień jak w mozole mój sąsiad wykonuje te wszystkie czynności związane z pozyskaniem drewna na opał z lasu. I chyba zasiałem w nim tę wątpliwość , że to drewno wcale nie jest takie tanie jak mu się zawsze wydawało. Okupione ciężką pracą a i kosztami paliwo, olej, flaszka itp.A i latek przybywa.A sił ubywa. Tak to jest Darecki, biologi nie powstrzymasz.Trywialne ale jakże prawdziwe.

#16 2016-11-30 22:39:30

darecki
Często się udziela

Oczywiście... w większości się z Tobą zgadzam... ale drewno to drewno... a pellet też jest jednak drewnem...
A co do pozyskiwania opału... to przez ostatnie lata, przed przestawieniem się na pellet, kupowałem drewno suszone i już pocięte na wymiar jaki zamówiłem specjalnie pod rozmiar komory spalania kotła... dlatego tanio to nie było... ale ograniczało się do ułożenia kilkunastu m3 pociętego już drewna w piwnicy... dlatego, że "Jestem stary, niedołężny i w dodatku leniwy" big_smile
Ale fakt... worki z pelletem znacznie szybciej się układa niż pocięte szczapy drewna...
I zamiast 3 razy dziennie... wystarczy pojawić się w kotłowni raz na tydzień... i właśnie od tego człowiek robi się tak leniwy wink to wina tego "guziczka"... choć w sterowaniu do kotła, taki guziczek miałem już 10 lat temu... i też działał tak samo ...

#17 2016-12-03 11:03:47

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Do kolegi zainteresowanego buforem do poczytania np. http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-g … or-ciepla/

Kiedyś jeszcze przed budową sam o tym myślałem, mało tego w połączeniu z piecem zgazowującym drewno http://czysteogrzewanie.pl/2013/05/drewniana-pulapka/ (bo też mamy las ale okazało się, że "dzięki" teściowi eksploatacja jest utrudniona więc lipa jak skur....) miało być super wydajnie i oszczędnie. Dzisiaj zaczynam inwestować (już kompletuję) w rekuperację. W nowych domach na moim terenie to nadal rzadkość. Dzięki mojej pracy widziałem już kilka działających, więc postanowione smile

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#18 2016-12-08 23:08:53

spooknienty
Nowy na forum

Dziękuję marecki, tylko utwierdziłeś mnie w obranej drodze.
Pellets 100 bez palnika aka Warmet 200 Ceramik to całkiem  niezły kocioł do palenia drewnem (dolne spalanie, sporo ceramiki na dopalanie i duża komora zasypowa) a i z palnikiem radzi sobie dobrze z tego co piszą koledzy.
Dzięki wszystkim za porady, teraz tylko upchać to wszystko wygodnie w kotłowni i będzie git 😀

#19 2017-02-21 23:48:13

jacusiu
Nowy na forum
Od: Podlaskie

Witam.
Mam od 2011 go zestaw z buforem 750 litrów w domu o powierzchni ok. 180 m2 do grzania.
Ogólnie jestem zadowolony pomimo kilku felerów sterownika które się pojawiły po spaleniu drugiej grzałki.
Przełączają się tryby z automatu na zadaną temp. kotła i wpływa to na częstotliwość rozpalania się kotła.
Ale jak działa zgodnie z założeniem to przy temp -3 do zera załącza się od 2 do czterech razy, zależy czy potrzebuje nagrzać cwu czy nie. Cykl grzania buforu to w takim wypadku ok. 2,h (temp. góra 50, dół 65) cykl dla cwu - ok. 45 min do temp 53 (histereza 8 stopni).
Więc generalnie polecam ale zamierzam w tym roku wymienić sterownik bo jak nie ma mnie w domu to rodzina nie ogarnia tematu.

Pellets 100 24 kW/ bufor 750 l/cwu 220 l+solary/ok. 180 m2 do ogrzania/kaloryfery z termostatami i trzy pętle podłogówki, łazienki i kuchnia

#20 2017-02-22 05:57:49

darecki
Często się udziela

jacusiu napisał:

...
Cykl grzania buforu to w takim wypadku ok. 2,h (temp. góra 50, dół 65) cykl dla cwu - ok. 45 min do temp 53 (histereza 8 stopni).
Więc generalnie polecam ale zamierzam w tym roku wymienić sterownik bo jak nie ma mnie w domu to rodzina nie ogarnia tematu.

Ten bufor, to chyba masz postawiony "na głowie"... bo normalnie, to "temp. góra" jest temperaturą wyższą... a temp. "dół" niższą.
Jeśli zaś chodzi o same wartości  temperatur... to różnica temperatury, pomiędzy "górą" i "dołem" jest dziwnie mała... a 65 stopni, to jest temperatura, jaką wielu użytkowników stosuje przy paleniu w trybie ciągłym... natomiast bufor powinien być ładowany do wyższej temperatury.
Natomiast w przypadku C.W.U. stosowanie niższej histerezy niż maksymalne 10 stopni... mija się z celem.

Może wyjaśnisz... co jest tak trudne do "ogarnięcia" że jesteś jedynym w rodzinie, który potrafi to "ogarnąć"?

#21 2017-02-22 10:59:23

fotlot
Często się udziela

Pozwólcie wtrącić moje trzy grosze w temacie grzania bufora kotłem z palnikiem pelletowym.

Teoretycznie po spełnieniu warunków np. dobór grzejników do pracy 55/40C (czyli jak dla kotła kondensacyjnego),które dodatkowo mogą być zasilane temp max 60C - po zastosowaniu na wyjściu z bufora zawór VTA 35-60C na którym na sztywno nastawione ograniczenie temp do 60C. Grzania bufora według krzywych pogodowych. Zakres tych temp mógłby być od 50C przy ok +5C do 65C przy -20C.
Wg mnie najbardziej opłacalnym sposobem jest takie palenie aby rozładowanie nie przekraczało dwukrotnego czasu grzania do danej temp.

To , że wielu użytkowników uzyskuje 65* w trybie ciągłym tu akurat nie ma znaczenia.

#22 2017-02-22 12:53:08

darecki
Często się udziela

fotlot napisał:

...
po zastosowaniu na wyjściu z bufora zawór VTA 35-60C na którym na sztywno nastawione ograniczenie temp do 60C. Grzania bufora według krzywych pogodowych. Zakres tych temp mógłby być od 50C przy ok +5C do 65C przy -20C.
...

To , że wielu użytkowników uzyskuje 65* w trybie ciągłym tu akurat nie ma znaczenia.

Fotlot... to co tu piszesz, nie na żadnego sensu... gdyż bufor powinien być grzany do jak najwyższej temperatury, aby po jego naładowaniu, tego ciepła starczyło na jak najdłużej.
Natomiast pogodowo, według krzywej grzewczej, to może być sterowane zasilanie obwodu grzewczego, który korzysta z ciepła nagromadzonego w buforze...

Więc na "sztywno" to ustawia się temperaturę ładowania bufora... a zmienna jest temperatura zasilania instalacji.

To co zaprezentowałeś, jest postawieniem na głowie tego, co jest powszechnie stosowane...

Jeśli dogrzejesz bufor do 65 stopni, mając ustawione na wyjściu z bufora 60 stopni na grzejniki... to jak sądzisz, na jak długo wystarczyć mogłoby tej 5 stopniowej nadwyżki ciepła, które zostało zgromadzone?
Ja twierdzę, że na niezbyt długo...

To co proponujesz... w podobnej formie jest stosowane... ale w zasobnikach C.W.U.  w których na wyjściu ciepłej wody instalowane są zawory termostatyczne 3D w celu dostarczania do użytku wody o jednakowej temperaturze... .natomiast zasobniki, dogrzewane są do temperatury znacznie wyższej.

Przemyśl to może ponownie wink  bo pogodowe dogrzewanie bufora to nonsens...

#23 2017-02-22 13:55:33

fotlot
Często się udziela

Nie zgodzę się z Tobą. Opomiaruj w ciepłomierze bufor, kocioł na pellet i grzej tak jak chcesz ale przedstaw potem wynik takiego grzania. Ekonomicznie nie uzasadnione.
W przypadku kotła na węgiel/drewno jak najbardziej grzać na maxa.

fotlot napisał:

Wg mnie najbardziej opłacalnym sposobem jest takie palenie aby rozładowanie nie przekraczało dwukrotnego czasu grzania do danej temp.

Ostatnio edytowany przez fotlot (2017-02-22 13:58:13)

#24 2017-02-22 16:01:58

darecki
Często się udziela

fotlot napisał:

Nie zgodzę się z Tobą...

Fotlot... to nie o to chodzi, że Ty nie zgadzasz się ze mną... ale o to, że Twoje teorie nie są zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami budowy i sterowania instalacjami, które korzystają z zalet bufora... a sterowanie pogodowe buforem to jest największy nonsens.

Nie neguję tego, że opłacalność stosowania buforów z kotłami wyposażonymi w palniki pelletowe, które są łatwo sterowalne i elastyczne, jeśli chodzi o zakres generowanej mocy... jest mniejsza, niż w przypadku kotłów zasypowych... ale zalety związane z wykorzystywaniem nominalnej mocy palnika, który właśnie wtedy uzyskuje najwyższą sprawność, a co za tym idzie także najlepszą  efektywność, są bezsporne... chociaż Ty temu zaprzeczasz.

Oczywiście wszystko musi być oparte na prawidłowo wykonanej instalacji, oraz sterowaniu, które maksymalnie potrafi wykorzystać możliwości, jakie daje zastosowanie bufora...

A nie są to na pewno takie rozwiązania, jakie Ty przedstawiłeś...

#25 2017-02-22 17:45:21

fotlot
Często się udziela

Spojrzyj na to szerzej i pozbądź się myślenia stereotypowego a dojrzysz sens, jak to mówisz, tam gdzie go nie ma. Ekonomia first.

Stopka forum