Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2017-01-15 23:39:12

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Sterownik i dokładność podawania

besix napisał:

...a co do ceny zestawu to z Vat 8% można kupić za 3600...

"Można kupić"... jeszcze taniej.
3600... to nie jest raczej z 8% Vat-em...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#27 2017-01-16 07:37:27

besix
Często się udziela

Napisałem 3600 z 8% Vat ,bo cena NETTO 3050  zł + 8%VAT to 3294 + samodzielny montaż + uruchomienie przez serwisanta 300 zł . Tak ja płacę

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#28 2017-01-16 12:03:54

darecki
Często się udziela

Besix...to trzeba było pisać tak od razu... że do ceny zestawu doliczasz 300 zł. za uruchomienie przez serwisanta...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#29 2017-02-17 09:45:58

besix
Często się udziela

Palnik zaszczepiony i tak jak kolega Fotlot prosił, postaram się opisać jak to się sprawuje.
Montaż nie obył się bez drobnej przeróbki, wstępnie tak jak zaplanowałem, wstawiłem palnik w wycięty otwór w drzwiczkach , pierwsze odpalenie wszystko niby ok, ale już po niedługim czasie zauważyłem, że temperatura palnika utrzymuje się na poziomie 50 stopni i wyżej, pomyślałem, że taki stan szybko może doprowadzić do stanów alarmowych i długo nie  musiałem czekać. Następnego dnia dorobiłem z płyt szamotowych flanszę o grubości 5 cm i wygląda to teraz tak jak na foto
https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSekVjRFVMWE5odnc/view?usp=sharing

Niby tylko 5 cm a robi robotę, teraz w większości czasu śmiga z temperaturą palnika 45 stopni.
Paliwo test wyszedł 7,9 więc wstępnie ustawiłem 10 i zabawa w korygowanie wskazań sterownika i rzeczywistego spalania , tu  mam odmienne zdanie od kolegi dareckiego, który zaleca zasyp do pełna , wyrównywanie rurą , itp, ja uważam, że trzeba to robić z zasobnikiem pełnym do połowy, a dlaczego wyjaśnię przy innej okazji .
Co do pracy palnika to na pellecie od lokalnego producenta NN za 700 zł paliło się całkiem ok, ale drażnił mnie spiek, który sie tworzył i zaburzał pracę , zmieniłem pellet na towar z Ukrainy 720 zł i z tego pelletu jest zero spieków , jedynie jest trochę więcej popiołu. Mi to akurat nie przeszkadza popielnik mam bardzo duży.
Wymiennik po spalaniu miału, z uwalanego sadzą, zrobił sie po kilku dniach taki jak na foto
https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSR0NLOFRaVmNhaFU/view?usp=sharing
Temperatura spalin przy pracy na 100% dochodzi do 120 stopni , przy zejściu poniżej 60% nie osiąga 100 stopni. Temperatura zadana na kotle to 56 stopni, powrót , przy beznadziejnej ochronie według dareckiego, nie spada poniżej 45, a najczęściej utrzymuje się około 47 stopni.
Jeszcze wykres z dziś od godz 3 do 10 kiedy pracował bez wygaśnięcia

https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSWDdPN3VGamlRYkE/view?usp=sharing

Czujnik CWU jest zamontowany w połowie wysokości pionowego bojlera, raz w tygodniu grzeję wodę do temp. powyżej 60 stopni (kominek z płaszczem )
To tyle z pierwszych wrażeń
Czekam na krytyczne opinie smile

Ostatnio edytowany przez besix (2017-02-17 11:51:13)

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#30 2017-02-17 13:12:27

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
Montaż nie obył się bez drobnej przeróbki, wstępnie tak jak zaplanowałem, wstawiłem palnik w wycięty otwór w drzwiczkach , pierwsze odpalenie wszystko niby ok, ale już po niedługim czasie zauważyłem, że temperatura palnika utrzymuje się na poziomie 50 stopni i wyżej, pomyślałem, że taki stan szybko może doprowadzić do stanów alarmowych i długo nie  musiałem czekać. Następnego dnia dorobiłem z płyt szamotowych flanszę o grubości 5 cm...
...Niby tylko 5 cm a robi robotę, teraz w większości czasu śmiga z temperaturą palnika 45 stopni.
Paliwo test wyszedł 7,9 więc wstępnie ustawiłem 10 i zabawa w korygowanie wskazań sterownika i rzeczywistego spalania , tu  mam odmienne zdanie od kolegi dareckiego, który zaleca zasyp do pełna , wyrównywanie rurą , itp, ja uważam, że trzeba to robić z zasobnikiem pełnym do połowy, a dlaczego wyjaśnię przy innej okazji...

... Temperatura spalin przy pracy na 100% dochodzi do 120 stopni , przy zejściu poniżej 60% nie osiąga 100 stopni. Temperatura zadana na kotle to 56 stopni, powrót , przy beznadziejnej ochronie według dareckiego, nie spada poniżej 45, a najczęściej utrzymuje się około 47 stopni.
Jeszcze wykres z dziś od godz 3 do 10 kiedy pracował bez wygaśnięcia...

Do instalowania palnika, gdzie zachodzi potrzeba wysunięcia go na zewnątrz, służy specjalna przejściówka, która jest w ofercie firmy... a szamot, akurat w tym miejscu, to nie jest najlepszy pomysł...

Temperatura palnika, która jest tylko kilka stopni niższa od zadanej kotła, może być stałym źródłem problemów, w połączeniu z kiepskiej jakości pelletem, tworzącym spieki.

Bardzo jestem ciekaw... tej nowatorskiej metody, pomiaru dobowego zużycia pelletu, w przypadku zbiornika, który jest "do połowy pełnym" wink

Swoją drogą, to słyszałem o szklance, która może być do połowy pełna, lub do połowy pusta wink ... ale zbiornik na pellet, to już raczej zawsze będzie... od połowy pusty big_smile

Temperatury spalin, przy "wędzeniu" w kotle... temperaturami w okolicach 55 stopni, jakiegoś wielkiego wrażenia nie robią i powodów do zmartwień także nie ma... ale nie wiadomo przecież, o jakich mocach palnika jest mowa... bo żadnych szczegółów nie podałeś... odnośnie podawania max i zakresu wykorzystywanej mocy, więc i te temperatury spalin mówią niewiele...

To ciągłe falowanie temperatur, i to wszystkich bez wyjątku... także pozytywnego  wrażenia  nie wywiera...
I choć z temperaturą powrotu tragedii nie ma, to ta Twoja... kombinowana "ochrona powrotu"... działa jednak średnio, gdyż nie potrafi temp. ustabilizować.

A kocioł... prawdopodobnie nie pracował "do 10 bez wygaśnięcia".. gdyż górna histereza została przekroczona przed godz. 9:30... z tego co widać na wykresie wink

#31 2017-02-17 20:14:40

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

darecki napisał:

Swoją drogą, to słyszałem o szklance, która może być do połowy pełna, lub do połowy pusta wink ... ale zbiornik na pellet, to już raczej zawsze będzie... od połowy pusty big_smile

Szklanka jest zawsze pełna, a czy w połowie czy w pełni? W połowie pusta może być butelka. Problem zaczyna się jak kończy się już połowa tej połówki big_smile

sorki za offtop, zdrowie wszystkich.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#32 2017-02-17 20:46:31

besix
Często się udziela

Dzięki kolego Darecki za dość szczegółową analizę mojego sprawozdania smile
Rzeczywiście palnik skończył pracę o 9,25 ale to szczegół.
Jak chyba zauważyłeś podjąłem kroki, w celu obniżenia temperatury palnika, więc różnica wrosła do kilkunastu stopni , ( 45 jest  rzadko, ). Ta "specjalna przejściówka", o której piszesz to nic innego jak, stalowa ramka, za którą firma krzyczy sobie od 200 zł wzwyż , a co śmieszniejsze jest na specjalne zamówienie,  dzwoniłem to wiem, kpina smile. Ja mam podwójne ścianki w drzwiczkach, między ściankami niepalna wełna, więc szamot się  tak bardzo nie nagrzewa, a jak będzie się kiepsko sprawował to zastosuję płytę izolacyjną Silca. Dwóch stów za kawał stali z dziurami nie dam smile.
Co do "wędzenia", to mi takowe  odpowiada , w domu mam 22 stopnie, na instalację nie puszczam wysokich temperatur generujących straty, termostaty na grzejnikach nie wachlują co chwilę, a wymiennik nie ocieka smołą.
Falowanie temperatur, występuje w każdej  domowej instalacji, proste kreski to w laboratorium, swoją drogą chętnie bym zobaczył  twój wykres, po załączeniu grzania CWU, nawet ten mało precyzyjny ze sterownika.
Ostatnia kwestia to, wolę określenie " do połowy pełny, niż od połowy pusty, to tak jak z piwem lepiej brzmi jeszcze jest pół kufla, niż  zostało tylko pół kufla smile
a skoro nurtuje Cię "nowatorska metoda", to zrób mały eksperyment, przy zasypanym Twoją metodą zasobniku ( do pełna) spal 30 kg według wskazań sterownika, dosyp znów do pełna, ale ważąc to co dosypujesz, potem po spaleniu całego zasobnika, zasyp trzy worki i spal 30 kg , i zważ to co zostało .
Powiem więcej, wykonanie paliwo testu przy pełnym zasobniku wyjdzie inaczej, niż przy prawie pustym.

#33 2017-02-17 20:51:15

besix
Często się udziela

Kolego Marecki jak kończy się połowa tej połówki, to przy literackim wieczorze jeszcze nie problem smile

#34 2017-02-17 21:18:22

krzyzak malbork
Często się udziela
Od: Malbork

A to nie lepiej wsypać do zbiornika 30 kg lub 60 kg. Spisać kg ze sterownika i po tych 30 czy tam 60 kg sprawdzić czy licznik nabił dana ilosc kg smile

VIESSMANN VITOROND 200 + Platinum Bio 16KW. Powierzchnia domu 300m2 całkowita. Grzejniki + dwie pętle podłogówki. CWU 100L+ kominek z płaszczem wodnym

#35 2017-02-17 22:23:54

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
Falowanie temperatur, występuje w każdej  domowej instalacji, proste kreski to w laboratorium, swoją drogą chętnie bym zobaczył  twój wykres, po załączeniu grzania CWU, nawet ten mało precyzyjny ze sterownika...

Mówisz i masz...

https://images84.fotosik.pl/369/e4d4db54a5640dcbmed.jpg

#36 2017-02-17 22:36:25

krzyzak malbork
Często się udziela

darecki jak bym na mój sterownik patrzył wink

VIESSMANN VITOROND 200 + Platinum Bio 16KW. Powierzchnia domu 300m2 całkowita. Grzejniki + dwie pętle podłogówki. CWU 100L+ kominek z płaszczem wodnym

#37 2017-02-17 22:58:17

besix
Często się udziela

Dzięki kolego Darecki smile Popatrz teraz jakie jest falowanie na wykresie mojego sterownika i oceń dokładność tych wykresów w stosunku do prawdziwych wykresów smile
https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSZGxVNHFNNFhfZVk/view?usp=sharing

#38 2017-02-17 23:14:49

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
Rzeczywiście palnik skończył pracę o 9,25 ale to szczegół.
...
Powiem więcej, wykonanie paliwo testu przy pełnym zasobniku wyjdzie inaczej, niż przy prawie pustym.

To że palnik zakończył pracę wcześniej, niż deklarowałeś, to nie jest "szczegół"... tylko fakt, którego się nie trzymałeś wink

Za to... trzymasz w tajemnicy ustawienia palnika, których nadal nie ujawniasz, podając inne dane, które w oderwaniu od parametrów pracy palnika, niewiele nam mówią.

Co do "paliwo testu" to "powiem więcej" wink
Przy całkowicie pustym zasobniku... wyjdzie 0... słownie zero.

Podobnie, jak i TY... "na instalację nie puszczam wysokich temperatur", a "termostatami na grzejnikach nie wachluję" wcale... bo ich tam w ogóle nie ma smile
A wyższa, zadana temperatura kotła, nie generuje strat, tylko dogrzewa powrót... co raczej do strat się nie zalicza wink

#39 2017-02-17 23:42:59

besix
Często się udziela

krzyzak malbork napisał:

A to nie lepiej wsypać do zbiornika 30 kg lub 60 kg. Spisać kg ze sterownika i po tych 30 czy tam 60 kg sprawdzić czy licznik nabił dana ilosc kg smile

Jak chcesz mieć zbliżone wskazania na sterowniku, do rzeczywiście spalonego opału, to nie lepiej smile
kolego Krzyżak

#40 2017-02-18 00:18:46

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...Popatrz teraz jakie jest falowanie na wykresie mojego sterownika i oceń dokładność tych wykresów w stosunku do prawdziwych wykresów...

Twój "prawdziwy" wykres wink przedstawiał wyniki z 7 godzin, a ten obejmuje tylko 2 godziny, więc jakie to ma być porównanie?
Tym bardziej, że jedynie temp. kotła występuje na tych obu wykresach, gdyż temp. zasilania obwodu, ani też powrotu, jakoś nie mogę się dopatrzyć... na tym "nieprawdziwym" wykresie... jest za to wykres pracy palnika, którego brakuje na tym Twoim "prawdziwym" wykresie wink

A pisząc o "falowaniu" temperatur na Twoim "prawdziwym" wykresie wink miałem na myśli wszystkie temperatury... z naciskiem na temperaturę powrotu, która przeplata się z temperaturą zasilania C.O. co świadczy o małej stabilności Twojej ochrony powrotu... o czym pisałem wcześniej...

A co do tego szamotu, który zastosowałeś jako podkładkę dystansową... czy masz te połączenia, na styku palnika z szamotem, oraz szamotu z drzwiczkami kotła... dokładnie uszczelnione?

#41 2017-02-18 21:04:04

besix
Często się udziela

Co do uszczelnień, to między szamotem a palnikiem zastosowałem sznur uszczelniający, a między szamotem a drzwiczkami silikon wysokotemperaturowy .

Co do powrotu i jego temperatur, to zapewniam Cię kolego, że u Ciebie w momencie włączenia pompy CWU i spadku temperatury na kotle, siłownik zaworu 4D, dążąc do utrzymania  temperatury CO tak ustawi zawór, że temperatura powrotu sporo się obniży, a po uzyskaniu przez kocioł zadanej lub jej przekroczeniu, temperatura powrotu będzie wyższa od zasilania na CO.
Ważne jest, żeby tak dobrać temperatury pracy kotła, aby  temperatura powrotu nie spadała poniżej 45 stopni.

Co do wykresów to raczej oczywistym dla mnie było, że porównać można tylko wspólne dane na wykresach i nie sądziłem że na "nieprawdziwym" wykresie będziesz szukał temperatury powrotu smile
Co ma zakres czasowy obejmujący wykresy do ich dokładności nie wiem ? Chętnie się dowiem od Ciebie smile
Natomiast wiem, że dokładność urządzeń pomiarowych ( czujników), ich szybkość reakcji na zmiany temperatur i częstotliwość pobierania danych przez sterownik ma zasadnicze znaczenie na dokładność odzwierciedlanych danych w postaci wykresu, i tu  sterowniki estymy nie są orłami dokładności.
I dość o wykresach, bo te w sterowniku mają tylko wspomagać użytkownika w orientacji , czy wprowadzane zmiany ustawień, przynoszą zamierzony skutek.

#42 2017-02-18 23:24:40

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
Co do powrotu i jego temperatur, to zapewniam Cię kolego, że u Ciebie w momencie włączenia pompy CWU i spadku temperatury na kotle, siłownik zaworu 4D, dążąc do utrzymania  temperatury CO tak ustawi zawór, że temperatura powrotu sporo się obniży, a po uzyskaniu przez kocioł zadanej lub jej przekroczeniu, temperatura powrotu będzie wyższa od zasilania na CO.
Ważne jest, żeby tak dobrać temperatury pracy kotła, aby  temperatura powrotu nie spadała poniżej 45 stopni...

Widać kolego, że nie masz pojęcia o mechanizmach, na których temat się wypowiadasz... "zapewniając" mnie o swojej nieomylności.

A fakty są takie... że w moim przypadku, temp. powrotu jest stale wyższa od temp. zasilania C.O. i nie ma takiej możliwości, żeby spadła poniżej 45 stopni.... co u Ciebie, jak widać na "prawdziwym" wykresie wink się zdarza... tak samo, jak i przekraczanie górnej histerezy kotła, doprowadzające do zatrzymania pracy palnika, które to zatrzymanie nie było przecież działaniem, przez Ciebie zaplanowanym... więc nie wszystko działa tak, jakbyś sobie życzył.

Wykresy są bardzo pomocne (nawet te mniej precyzyjne) wiec nie rozumiem, dlaczego masz takie opory przed ich analizowaniem big_smile

Widać na takim wykresie sporo... aby jednak można było poprawnie interpretować informacje z wykresów, potrzebna jest znajomość danych, które to umożliwiają... ale z tego co widać, to kolega jest bardzo tajemniczy wink gdyż nie ujawnia podstawowych informacji, a "czeka na krytyczne opinie" wink

P.S.
Kolega specjalizuje się, jak widać po wypowiedzi, w wydawaniu błędnych opinii... nie mając podstawowych informacji oraz wiedzy, potrzebnej w interpretacji danych, których znajomość prowadzi do wyciągania właściwych wniosków...

#43 2017-02-19 00:09:20

besix
Często się udziela

Nie mając pojęcia o tym, co ma wpływ na pracą mojego sterownika, powodującą przekraczanie górnej histerezy ,a już na pewno brak wiedzy o tym czy jest to zamierzone kolego
ten wpis

"Kolega specjalizuje się, jak widać po wypowiedzi, w wydawaniu błędnych opinii... nie mając podstawowych informacji oraz wiedzy, potrzebnej w interpretacji danych, których znajomość prowadzi do wyciągania właściwych wniosków..."

dotyczy również Ciebie

Nie uciekam od analiz wykresów bo po to je mam, to Ty nie napisałeś jaka jest zależność dokładności od zakresu czasowego.

Otrzymałem od Ciebie opinię, nawet nie jedną smile więc nie rozumiem po co Ci moje ustawienia.

#44 2017-02-19 00:16:43

krzyzak malbork
Często się udziela

A ja tam wiem jedno razem z dareckim osiodłalismy mojego Viessmanna z palnikiem Platiniuim bio zeby zaczoł pracowac jak powinien smile modulowac itd itd sasiedzie jestem wdzieczny pomocy smile od początku miał racje ze zle sa dobrane pompy smile

#45 2017-02-19 00:38:39

darecki
Często się udziela

besix napisał:

Nie mając pojęcia o tym, co ma wpływ na pracą mojego sterownika, powodującą przekraczanie górnej histerezy ,a już na pewno brak wiedzy o tym czy jest to zamierzone...

Kolego... "pojęcia o tym, co ma wpływ na pracą Twojego sterownika" mam, gdyż używam takiego znacznie dłużej od Ciebie... a "przekraczanie górnej histerezy" w praktyce nigdy nie jest zamierzone, a do tego, często następuje w najmniej oczekiwanym momencie, na co od zawsze narzekała spora grupa użytkowników.
Więc jeśli masz zamiar twierdzić, że w Twoim przypadku, przekroczenie górnej histerezy jest zawsze zamierzone, to by oznaczało, że jest przez Ciebie programowane... czyżby wink

besix napisał:

...
Nie uciekam od analiz wykresów bo po to je mam, to Ty nie napisałeś jaka jest zależność dokładności od zakresu czasowego...
...nie rozumiem po co Ci moje ustawienia.

Kolego... dobrze wiesz o co chodzi i celowo unikasz podawania informacji, które są przydatne przy analizie wykresu... więc jeśli nadal nie rozumiesz, to widać, że jest to jednak świadomy brak zrozumienia wink
Więc jednak "uciekasz" od analizy, skoro nie podajesz danych, które pozwolą na obiektywną ocenę sytuacji...

P.S.
Krzyżak... walczyłeś dzielnie i wygrałeś smile a ja byłem jedynie suflerem i sekundantem big_smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2017-02-19 00:51:14)

#46 2017-02-19 10:22:52

besix
Często się udziela

krzyzak malbork napisał:

A ja tam wiem jedno razem z dareckim osiodłalismy mojego Viessmanna z palnikiem Platiniuim bio zeby zaczoł pracowac jak powinien smile modulowac itd itd sasiedzie jestem wdzieczny pomocy smile od początku miał racje ze zle sa dobrane pompy smile

Kolego Krzyżak ja nie ujmuję koledze Dareckiemu wiedzy, to, że jego pomoc przyniosła wymierne korzyści wielu użytkownikom, do których zaliczam się również ja nie ulega kwestii.
Więc Twoje zdanie kolego Krzyżak nie jest dla mnie zaskoczeniem smile

Do kolegi Dareckiego
Skoro masz pojęcie co ma wpływ na pracę mojego sterownika i wiesz dlaczego mój kocioł przekroczył górną histerezę , co spowodowało jego wygaszenie po godzinie 9,25 a nie o 10 smile, to proszę popatrz sobie na fotki i opisz jak to działa.
https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSU0pYa0xMcmlhWHc/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSbXV3dXhQZXpaeTg/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSUmNNc0pGVk5XLU0/view?usp=sharing

Wiem, nie opiszesz, bo nie wiesz.
Więc wpis dotyczący nas obu smile z poprzedniego postu uważam, za nadal aktualny.
Jedno już wiesz , mogę mieć wpływ na osiąganie przez kocioł górnej histerezy i to nie tylko będąc w domu.

Kolego czytając uważnie większość smile Twoich wpisów na tym forum ( czas jeszcze przed zamontowaniem palnika), miałem okazję łyknąć smile bardzo dużo mniej lub bardziej cennych wskazówek, dotyczących samej pracy palnika, najkorzystniejszych ustawień trybów pracy w zależności chociażby od pory roku i ITP.
Po zamontowaniu i uruchomieniu palnika, nieliczne Twoje porady okazały się dla mnie mniej cenne i o nich napisałem wcześniej ( ustalanie spalania smile ) , nie zmienia to jednak faktu, że dzięki czytaniu Twoich wpisów, sam sobie pomogłem w sensownym ( moim zdaniem) ustawieniu parametrów pracy całego układu.
Prośba o krytyczne opinie dotyczyła konkretnych, opisanych prze zemnie parametrów i stanu faktycznego, popartego fotkami . Twoje czepianie się np zakresu na wykresie , którego nie mam możliwości inaczej pobrać jak tylko w zakresie pełnych godzin, uznałem za szczegół i nie ciągnąłem tej kwestii.
Twoje uwagi odnośnie szczelności montażu palnika, temperatury powrotu, falowania smile itp uważam za cenne, chociażby dla kolejnych nowych użytkowników, którzy to będą czytać, dlatego staram się odpowiadać i niczego nie ukrywać smile
Analizę mojego wykresu już przeprowadziłeś, co skłoniło mnie ,chociażby do podniesienia dolnej granicy temperatury powrotu , wykorzystując możliwości mojej "beznadziejnej pozbawionej większego sensu ochrony"wink
Jeżeli napiszesz jakiej jeszcze analizy chcesz dokonywać, i podasz jakie moje ustawienia Cię interesują to możemy poanalizować  smile
Podawanie wszystkich parametrów sterownika , z których znaczna część nie bierze udziału w kontroli pracy układu, uważam za zaśmiecanie tego forum i nie będę ich podawał.

#47 2017-02-19 11:46:51

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
Temperatura zadana na kotle to 56 stopni, powrót , przy beznadziejnej ochronie według dareckiego, nie spada poniżej 45, a najczęściej utrzymuje się około 47 stopni.
Jeszcze wykres z dziś od godz 3 do 10 kiedy pracował bez wygaśnięcia

https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSWDdPN3VGamlRYkE/view?usp=sharing

...

Temperatura powrotu spadła jednak poniżej 45 stopni, co widać na wykresie wink
A kocioł wcale nie "pracował bez wygaśnięcia do 10"... więc Twoje zapewnienia okazały się nieprawdziwe... więc już na samym początku rozmijałeś się z prawdą...

besix napisał:

...

Jedno już wiesz , mogę mieć wpływ na osiąganie przez kocioł górnej histerezy i to nie tylko będąc w domu...

...staram się odpowiadać i niczego nie ukrywać...

...Jeżeli napiszesz jakiej jeszcze analizy chcesz dokonywać, i podasz jakie moje ustawienia Cię interesują to możemy poanalizować  smile
Podawanie wszystkich parametrów sterownika , z których znaczna część nie bierze udziału w kontroli pracy układu, uważam za zaśmiecanie tego forum i nie będę ich podawał.

Na przekraczanie górnej histerezy kotła, wpływ ma kilka czynników, na które Ty nie masz wpływu, więc nie możesz tego programować... dlatego Twoje kolejne zapewnienie jest mocno na wyrost...

Czym innym jest niekontrolowane przekroczenie górnej histerezy kotła, którego skutkiem jest wygaszenie palnika... a czym innym jest natomiast... wyłączenie np. ogrzewania, którego skutkiem może być szybki wzrost temp. kotła, a co za tym idzie, przekroczenie górnej jego histerezy i wygaszenie palnika.
Naprawdę nie rozumiesz różnicy?
Czy świadomie i z premedytacją... nie chcesz tego zrozumieć...

"Starasz się niczego nie ukrywać"... a jednak to robisz... usprawiedliwiając się w ostatnim zdaniu swojej wypowiedzi...

"Podawanie wszystkich parametrów sterownika , z których znaczna część nie bierze udziału w kontroli pracy układu" nie ma sensu i każdy doświadczony użytkownik to wie... więc podaj tylko te istotne, które znajdują się w menu kotła, palnika, ogrzewania i C.W.U.

Pisałeś sporo na temat swojej "forumowej edukacji", która zaczęła się zanim zamontowałeś palnik... więc powinieneś wiedzieć, które ustawienia są istotne, a których w ogóle nie ma sensu tu podawać, gdyż faktycznie nie mają one żadnego wpływu na pracę kotła i instalacji.

#48 2017-02-19 14:13:16

besix
Często się udziela

Kolego kotłownia to nie apteka, i proszę zrób mi wykład co 16 minutowy spadek temperatury powrotu do 44 stopni w przeciągu 7 godzin, może narobić złego.
To, że wykres jest do 10 a nie do 9,25 wyjaśniłem już chyba wystarczająco, a jeśli dalej tego nie rozumiesz, to kolejny raz nie wyjaśnię smile

Wijesz się jak piskorz, żeby nie przyznać się, że wpis
"
P.S.
Kolega specjalizuje się, jak widać po wypowiedzi, w wydawaniu błędnych opinii... nie mając podstawowych informacji oraz wiedzy, potrzebnej w interpretacji danych, których znajomość prowadzi do wyciągania właściwych wniosków..."

dotyczy również Ciebie

A wiesz doskonale, że odpowiednim doborem podawania max , ustaleniem odpowiedniego zakresu mocy z jaką może pracować palnik,  w miarę stabilnie pracującej instalacji i przy w miarę  dobrym pellecie , takie niekontrolowane wygaśnięcia można praktycznie wyeliminować.
Po za tym kolego trzymaj się faktów, bo nigdzie nie napisałem, że mam wpływ, tylko że mogę mieć wpływ na osiąganie górnej histerezy kotła, a to zasadnicza różnica, bo jak kocioł jest już wygaszony to, żebym się skichał to nie doprowadzę go do przekroczenia górnej histerezy, zanim się nie rozpali ponownie.
Po za tym co wyżej, to jakoś nie odnosisz się do porównania " Naszych" metod ustalania spalania dobowego
Czyżby przestało to być tak istotne ?

#49 2017-02-19 16:46:35

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
A wiesz doskonale, że odpowiednim doborem podawania max , ustaleniem odpowiedniego zakresu mocy z jaką może pracować palnik,  w miarę stabilnie pracującej instalacji i przy w miarę  dobrym pellecie , takie niekontrolowane wygaśnięcia można praktycznie wyeliminować...

...jakoś nie odnosisz się do porównania " Naszych" metod ustalania spalania dobowego
Czyżby przestało to być tak istotne ?

Wiem doskonale, że "takie niekontrolowane wygaśnięcia można praktycznie wyeliminować"... ten problem mnie nie dotyczy, gdyż przekraczanie górnej histerezy kotła u mnie nie występuje...
A że występuje u Ciebie, to widać było na wykresie wink

Co do trzymania się faktów... to nie stwierdziłem nigdzie, że spadek temperatury powrotu, poniżej 45 stopni jest szkodliwy, lecz była to reakcja na Twoje nie trzymanie się faktów, kiedy zapewniałeś, że ta temperatura nie spada poniżej tej magicznej granicy big_smile
To samo było z wykresem "od godz 3 do 10 kiedy pracował bez wygaśnięcia"... też nie trzymałeś się faktów...

A podstawowych informacji, jak nie podawałeś,  tak dalej nie podajesz... "Wijąc się jak piskorz" wink
Mimo, że zapewniałeś... "Jeżeli... podasz jakie moje ustawienia Cię interesują to możemy poanalizować"
Podałem... ale bez odzewu.

P.S.
"Nie odnoszę się do porównania " Naszych" metod ustalania spalania dobowego"... bo Twoja metoda w ogóle mnie nie interesuje, więc nie mam zamiaru zawracać sobie nawet tym głowy...
Zbiornik zasypuję zawsze do pełna i nie czekam nigdy do jego opróżnienia, więc nie mam nawet zamiaru sprawdzać, jaki wynik wyjdzie z "zasobnikiem pełnym do połowy" wink lub też... "zasypywać po trzy worki i spalać 30 kg , i ważyć to co zostało".
Jeśli lubisz bawić się w ten sposób... najpierw w pilnowanie, kiedy wg. sterownika spaleniu ulegnie 30 kg. pelletu, a potem w wygrzebywanie z zasobnika reszty pelletu w celu jego przeważenia... to ja nie mam zamiaru Ci tego zabraniać, czy nawet tłumaczyć bezzasadność takiego postępowania...

Jeśli twierdzisz, że wyniki testu przesypowego, wykonywane przy zasypywaniu zbiornika do pełna są odmienne od tego, co wychodzi podczas robienia takiego test, po zasypaniu np. 3 woreczków pelletu... to już samo to to wystarczy do stwierdzenia, że robienie testu z prawie pustym zbiornikiem jest bezsensowne... skoro w warunkach codziennego użytkowania jest on najczęściej, co najmniej "do połowy pełny" big_smile

#50 2017-02-19 18:15:03

krzyzak malbork
Często się udziela

besix a ile dawałes tyle co na stronie ?

Stopka forum