Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2017-02-05 21:33:54

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Re: Cześć, jestem Fito i jestem uzależniony od Pelletu

minibio napisał:

a czemu nikt mu nie podpowie zeby podniosł start pomp?

Co fakt to fakt smile Podnieść temp kotła na 65 i start pomp na np. 50'C albo nawet 55. No i delikatnie więcej wiatru. Wyczyść kocioł, spal kilkanaście kg peletu przez np. pół dnia i zrób zdjęcie.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#27 2017-02-05 22:33:51

besix
Często się udziela

Kolego Fito najprostszy sposób na ochronę powrotu, do zrobienia na szybko to, za pompą CO przed zaworem zwrotnym wstawiasz  trójnik, z trójnika rura do powrotu możliwie najbliżej kotla, na róże zamontowany regulator przepływu w postaci  zaworu grzejnikowego o zwiększonym przepływie, na zaworze głowica termostatyczna z kapilarą , kapilara zamontowana na powrocie , ale tak z metr od kotła . Zasady działania chyba nie muszę tłumaczyć.
Co do Integry i sterownika to zależy co chcesz zintegrować, a raczej czym sterować. Integra Satela to fajna centrala alarmowa o dużych możliwościach , tylko niestety inny protokół komunikacji i pełna integracja raczej nie wchodzi w grę , ale sterowanie ogrzewaniem tak jak np roletami z telefonu smile jak najbardziej tak.

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#28 2017-02-05 23:21:38

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

fotlot napisał:

...
Dlaczego pompy startują przy 36 *?

minibio napisał:

Czy nie uważasz, że to pytanie można było uznać za "podpowiedź" dotycząca zmiany temperatury startu pomp... bo ja myślę że jednak tak.

P.S.
Sternik... nie wiem czy zauważyłeś, ale my tu wirtualnym boksem się nie zajmujemy...
A z moich obserwacji wynika, że bardziej prymitywnego użytkownika od Ciebie, to forum nigdy nie miało... choć oczywiście na równi z Kerosem i Michalem... bo przecież autor ten sam, choć inne nicki, więc inaczej być nie mogło.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#29 2017-02-05 23:35:44

darecki
Często się udziela

besix napisał:

Kolego Fito najprostszy sposób na ochronę powrotu, do zrobienia na szybko to, za pompą CO ...

Daruj sobie taki "najprostszy sposób na ochronę powrotu", który zaczyna działać dopiero w momencie startu pompy C.O.  bo jest to pozbawione większego sensu...
Prawdziwa ochrona powrotu, powinna działać w oparciu o obwód kotłowy, który funkcjonuje zanim pompy obwodów grzewczych zostaną uruchomione.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#30 2017-02-06 08:06:14

Fito
Zaczyna się udzielać

besix napisał:

Kolego Fito najprostszy sposób na ochronę powrotu, do zrobienia na szybko to, za pompą CO przed zaworem zwrotnym wstawiasz  trójnik, z trójnika rura do powrotu możliwie najbliżej kotla, na róże zamontowany regulator przepływu w postaci  zaworu grzejnikowego o zwiększonym przepływie, na zaworze głowica termostatyczna z kapilarą , kapilara zamontowana na powrocie , ale tak z metr od kotła . Zasady działania chyba nie muszę tłumaczyć.
Co do Integry i sterownika to zależy co chcesz zintegrować, a raczej czym sterować. Integra Satela to fajna centrala alarmowa o dużych możliwościach , tylko niestety inny protokół komunikacji i pełna integracja raczej nie wchodzi w grę , ale sterowanie ogrzewaniem tak jak np roletami z telefonu smile jak najbardziej tak.

Generalnie nie zależy mi na pełnej integracji. Z Integry czytam dane po ETHM-1 i zbieram/steruje z innej aplikacji. Pod tą samą aplikację chciałem dorobić komunikacje z PlatiniumBio. W necie za wiele informacji na ten temat nie ma, poza gotowym i dosyć ograniczonym rozwiązaniem od samej ESTYMY w postaci modułu rozszerzającego.
Masz może więcej informacji na temat sposobu komunikacji? Moduł internetowy podłącza się za pomocą szyny CAN, więc zakładam, że tą samą metodą mógłbym odczytywać informacje ze sterownika. Planuje podpiąć adapter CAN do raspberry i w ten sposób czytać dane. Niestety nigdzie nie ma dokumentacji ze słownikiem rozkazów sad

MiniBio 10kW. 125m2 + garaż 20m2 + kotłownia 8m2. Parter podłogowe, piętro grzejniki. CWU 150l

#31 2017-02-06 12:15:19

besix
Często się udziela

E no Fito widzę, że z kumatym gościem mam do czynienia, jakiś Domoticz i te sprawy. No to jeśli chodzi o dokumentację to ESTYMA raczej jej nie sprzeda, ja nie znalazłem ( wuj google) praktycznie nic, więc dałem spokój. A może już za stary jestem. Mi wystarczy kilka DS18B20 po one wire, jeden PT-1000 ( spaliny) i termostat do pokojówki na esp8266 , no może jeszcze odbiciówka w zasobniku opału, żeby widzieć ile zostało.
Dobra tyle bo zaraz napiszą , że zaśmiecamy forum.
Co do powrotu i jego ochrony, to pomyśl o tym bo szkoda kotła, i raczej myśli kieruj w stronę obiegu kotłowego niż 4D , najprostszy obieg kotłowy to pompka i termostat przylgowy, który będzie nią sterował
Powodzenia z integracją ESTYMY z własnym serwerkiem.

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#32 2017-02-06 15:19:28

Fito
Zaczyna się udzielać

marecki napisał:

minibio napisał:

Co fakt to fakt smile Podnieść temp kotła na 65 i start pomp na np. 50'C albo nawet 55. No i delikatnie więcej wiatru. Wyczyść kocioł, spal kilkanaście kg peletu przez np. pół dnia i zrób zdjęcie.

A co z histerezą?

MiniBio 10kW. 125m2 + garaż 20m2 + kotłownia 8m2. Parter podłogowe, piętro grzejniki. CWU 150l

#33 2017-02-06 21:26:09

darecki
Często się udziela

Fito napisał:

...
A co z histerezą?

A co ma być?

Duża histereza... w połączeniu z niską temp. zasilania i brakiem podniesienia temp. powrotu... idzie w parze z jego niską temperaturą... tegoż powrotu... która w przypadku częstych wygaszeń, spada nisko równie często... o czym nie trzeba chyba nikogo przekonywać...

#34 2017-02-13 15:25:54

Fito
Zaczyna się udzielać

Cześć ludziska, wracam z garścią informacji.

Po pierwsze wymieniłem szamot na nowy.
Po drugie zmieniłem Pellet. Do tej pory paliłem Barlinkiem 8mm, teraz 6mm  tańszy o 15% z przewagą surowca iglastego.
Po trzecie podniosłem temperaturę załączania pomp do 50*. Temp zadana 60*.
http://www.dev-lab.pl/test1.jpg
http://www.dev-lab.pl/test2.jpg
http://www.dev-lab.pl/test3.jpg

Na wymiennik bardzo mało nowego brunatnego osadu. Popiołu trochę więcej niż wcześniej.

Poniżej wykresy temperatur zasilania i powrotu w czasie kiedy używam kotła.
http://www.dev-lab.pl/wykres3.PNG

Jak widać z wykresu kocioł dosyć często się wyłącza po godzinie 21:00. Przyczyną zapewne jest to, że o 21 wyłączam ogrzewanie podłogowe i przez większość nocy ogrzewam tylko sypialnię, której odbiór ciepła jest za mały. Dopiero o godzinie 5:00 ponownie załączana jest podłogówka.

Dodatkowa informacja jest taka, że przy obecnych temperaturach na CO+CWU spalam ok. 25kg/dobę.

#35 2017-02-13 23:27:37

darecki
Często się udziela

Fito napisał:

...
Jak widać z wykresu...

Widać, że żadne zmiany ustawień, nie są w stanie zmienić temperatury wody powracającej do kotła, która spada do bardzo niskich wartości, skoro ochrony powroty brak...

Co wniosło podniesienie temp. zadanej kotła na 60 stopni?
Bo patrząc na wykres, trudno doszukać się, aby ta temp. była przez kocioł osiągana... więc?
Czyżby wykres był nieprecyzyjny? wink

Przy takim trybie pracy kotła, jaki stosujesz... największy sens miałoby zastosowanie bufora.

#36 2017-02-14 08:47:36

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

A czy możesz pokazać schemat swojej instalacji, bo bez tego i bez wprowadzenia zmian, wachlowanie ustawieniami sterownika jest mało skuteczne jak widzisz.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#37 2017-02-15 13:30:00

Fito
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

A czy możesz pokazać schemat swojej instalacji, bo bez tego i bez wprowadzenia zmian, wachlowanie ustawieniami sterownika jest mało skuteczne jak widzisz.

Rysunek poglądowy poniżej. Jeżeli coś nie jasne to pytajcie, nie czepiajcie się szczegółów smile

http://www.dev-lab.pl/schemat.PNG

#38 2017-02-15 14:33:42

fotlot
Często się udziela

Czyli brak ochrony kotła.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#39 2017-02-15 15:39:40

laptop
Często się udziela
Od: łódzkie

fotlot napisał:

brak ochrony kotła.

Skąd ja to znam wink Fito szykuj się na modernizację. U mnie tuż tuż.

PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

#40 2017-02-15 19:23:33

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Wydaje mi się, że taki sposób podłączania jak w/w, czyli bez żadnego pomyślunku ochrony powrotu, to zaszłości przeszłości hydraulików starej daty. I błąd powtarzany przez ciut młodszych. Wszak niedaleko pada jabłoń o jabłka czy jakoś tak. Zawsze przecież można do każdej praktycznie instalacji podłączyć siłowniki i jakoś tam to się wysteruje, aby się temperatury na wyświetlaczach zgadzały.

Ostatnio edytowany przez marecki (2017-02-15 19:24:03)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#41 2017-02-16 21:04:58

darecki
Często się udziela

Fito napisał:

...
Rysunek poglądowy poniżej. Jeżeli coś nie jasne to pytajcie, nie czepiajcie się szczegółów smile
...

Nie będę "czepiał się szczegółów"... ale ten fragment w okolicy rozdzielacza, to raczej jest fantazja samego rysownika, a nie radosna twórczość hydraulika wink

A szeregowe połączenie obwodu podłogowego za pompą zasilającą obwód grzejnikowy, ma jakiś konkretny cel, czy wręcz przeciwnie... jest to wynik spontanicznej i nieprzemyślanej twórczości?

#42 2017-02-17 13:58:34

Fito
Zaczyna się udzielać

Darecki, ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Z twojej uwagi wnioskuje, że równoległe połączenie byłoby prawidłowym rozwiązaniem?

Jeżeli chodzi o zestaw mieszający przy rozdzielaczu to faktycznie może się tam coś nie zgadzać i kilku symboli brakować tongue, możesz to zrzucić na moją ignorancję lub brak czasu na zagłębienie się w temat na tyle, żeby zrobić profesjonalny schemat.

#43 2017-02-17 14:52:02

fotlot
Często się udziela

Podaj jak daleko masz od kotła do mieszacza przy rozdzielaczu podłogówki?

#44 2017-02-17 15:33:55

darecki
Często się udziela

Fito napisał:

...
Z twojej uwagi wnioskuje, że równoległe połączenie byłoby prawidłowym rozwiązaniem?...

Jeśli masz 2 obwody grzewcze... podłączone do kotła szeregowo, to niezależność obu tych obwodów jest fikcją, gdyż obwód podłogowy, zasilany z obwodu grzejnikowego, nie może pracować niezależnie od grzejnikowego.
Natomiast grzejnikowy nie ma tego ograniczenia.

Wspominałeś coś kiedyś wink o zaawansowanym sterowaniu, jakie chciałbyś sobie stworzyć...

Czym to zaawansowane oprogramowanie ma sterować?
Dwoma obwodami połączonymi wspólnym zasilaniem?
Nie daje to dużej swobody w sterowaniu tymi obwodami, aby warto było, na bazie tak skonfigurowanej instalacji tworzyć system sterowania...

Stopka forum