Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-01-25 14:49:33

gagat
Nowy na forum

Proszę o poradę ! przeróbka pieca węglowego :-)

Zamierzam zainstalować Palnik Platinum Bio 1 24 KW do swojego pieca węglowego. Kocioł jest firmy Stalkot o mocy 19 KW . Dom stary poniemiecki częściowo ocieplony 200 mkw. Instalacja z wymiennikiem i bojler 200 litrów z wężownicą. Co wy o tym sądzicie?

Kocioł mam już 3 sezon i spalam 3 tony węgla i 4 mp drewna (sosna, świerk). Eknomicznie jest ... tylko potrzebuje mniej czasu poświęcać na utrzymanie ciepła w domu .... Wyjeżdżam a mam małe dzieci ...

Palnik zamontować chce przez dolne drzwiczki tuż nad rusztem . Wewnątrz płyty ceramiczne.

Taki piec :

http://images7.fotosik.pl/3113/c3d18e760e9b76c2.jpg

Może ktoś się wypowie i doradzi ? :-) z góry dziękuję i pozdrawiam :-)

Ostatnio edytowany przez gagat (2017-01-25 17:11:25)

#2 2017-01-25 20:32:47

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Proszę o poradę ! przeróbka pieca węglowego :-)

gagat napisał:

Zamierzam zainstalować Palnik Platinum Bio 1 24 KW do swojego pieca węglowego. Kocioł jest firmy Stalkot o mocy 19 KW . Dom stary poniemiecki częściowo ocieplony 200 mkw. Instalacja z wymiennikiem i bojler 200 litrów z wężownicą. Co wy o tym sądzicie?
...

Sądzę, że do kotła 19 kW wystarczy Ci palnik PB 16 kW.

A jeśli chodzi o miejsce zamontowania, to trudno się wypowiadać na podstawie obudowy kotła wink bo wnętrza, to na tych zdjęciach nijak nie da się zobaczyć...
Ale skoro masz go kilka lat, to pewnie prawidłowo wytypowałeś miejsce instalacji palnika.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2017-01-25 21:00:22

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Zanim zrobisz jakiś ruch upewnij się , że twoja instalacja kotłowa spełnia wymagania co do ochrony temperaturowej powrotu. Palnik 16kW jest OK

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#4 2017-01-25 21:05:39

gagat
Nowy na forum

Tutaj jest przekrój mojego pieca :

http://stalkot.pl/images/allegro/2013/kwmsg/przekroj_kwmsg.png

i palnik chciałem zamontować w drzwiczki nr 6 (rewizyjne )

#5 2017-01-25 21:20:50

gagat
Nowy na forum

fotlot napisał:

Zanim zrobisz jakiś ruch upewnij się , że twoja instalacja kotłowa spełnia wymagania co do ochrony temperaturowej powrotu. Palnik 16kW jest OK

instalacje robiłem sam :-) U mnie kocioł w układzie otwartym i obieg tylko pomiędzy wymiennikiem płytowym a bojlerem 200 litrów pompa na powrocie ... Nie było konieczności domieszania ciepłej wody do powrotu ... to akurat jest ok..

#6 2017-01-25 21:45:42

fotlot
Często się udziela

A czy nie lepiej drzwiczki nr 5? Wymiennik kotła jest od 5  wzwyż.
A napowietrzanie kotłowni?

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#7 2017-01-25 22:40:35

gagat
Nowy na forum

fotlot napisał:

W sumie może i racja ... przecież gdy kocioł jest zasypany na full to większość cyklu tylko górą idzie ... hmm

#8 2017-01-25 23:10:46

darecki
Często się udziela

gagat napisał:

fotlot napisał:

W sumie może i racja ... przecież gdy kocioł jest zasypany na full to większość cyklu tylko górą idzie ... hmm

Nie ma racji, tym razem kolega Fotlot... drzwiczki nr.6 są jak najbardziej OK smile

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#9 2017-01-26 08:34:07

fotlot
Często się udziela

A mógłbyś to jakoś uzasadnić? Czyżby poniżej drzwiczek 6 znajdował się ruszt wodny?

Ostatnio edytowany przez fotlot (2017-01-26 11:30:47)

#10 2017-01-26 12:52:49

darecki
Często się udziela

Naprawdę muszę?  wink

fotlot napisał:

A czy nie lepiej drzwiczki nr 5? Wymiennik kotła jest od 5  wzwyż...

A czy to o to chodzi, żeby palnik zionął ogniem prosto w wymiennik?
Czy raczej o to, żeby przez wymiennik przelatywały gorące spaliny... a płomień niech raczej pozostanie w komorze spalania...
Czym wyżej będzie palnik, tym większa część komory spalania będzie bezproduktywna.... a spaliny na wylocie z kotła bardziej gorące.
W przypadku zastosowania w takim kotle palnika, komora spalania jest  pustą przestrzenią, która także spełnia funkcję pierwszej komory wymiennika... więc szkoda z tego rezygnować.
Wystarczy?

#11 2017-01-26 13:39:13

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

A ja bym przedziurawił drzwi nr 5. I rzucił to na szalę tak jak powinno być. Oj pomyłka. Rzucił szamot na palnik tak jak zrobił to kolega darecki (kto jak kto ale ja te zdjęcia mam hehe) big_smile I ewentualnie z szamotu zrobił deflektor tak żeby gorące spaliny jeszcze rozproszyć przed wejściem w wymiennik. A miejsca na popiół było by chyba na 3 lata...

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#12 2017-01-26 14:18:39

fotlot
Często się udziela

darecki napisał:

Naprawdę muszę?  wink
W przypadku zastosowania w takim kotle palnika, komora spalania jest  pustą przestrzenią, która także spełnia funkcję pierwszej komory wymiennika... więc szkoda z tego rezygnować.
Wystarczy?

Ja uprzejmie zadałem pytanie , oczywiście nic nie musisz. Ale skoro wspiąłeś  się na wyżyny wiedzy praktycznej, byłem przekonany , że przedstawisz tezę popartą własnym niemałym doświadczeniem, popartym stałą obserwacją własnego kotła.
Komora spalania przywołana przez Ciebie, jest znacznie większa(optycznie?) od np.komory MB. I ta niewielka komora znakomicie daje sobie radę w czasie pracy kotła o znacznie mniejszej powierzchni wymiennika.
Zadałem pytanie czy nie korzystniej dla warunków spalania i mega wielkiej przestrzeni na popiół, było by zamontowanie palnika 1 piętro wyżej. Ale jeżeli płaszcz wymiennika sięga do samego dna komory a nawet dalej do popielnika, to może rzeczywiście będzie okupione zbyt wielką stratą energii.
A co by palnik nie zionął ogniem bezpośrednio na ścianę wymiennika można wyłożyć ten fragment ściany wernikułem. Choć dotychczas w czasie spalania węgla, ogień(płomień, żar) miał bezpośredni kontakt  ze ścianą wymiennika i nic złego się chyba nie działo.
Pożyjemy- zobaczymy może będą podobne przykłady konwersji w której wysokość montażu palnika będzie zróżnicowana i da się wyciągnąć jakieś obiektywne wnioski. Dziękuję za uwagę.

Ostatnio edytowany przez fotlot (2017-01-26 14:19:40)

#13 2017-01-26 15:38:47

gagat
Nowy na forum

Dziś jeszcze raz dokładnie obejrzałem wnętrze kotła i wydaje mi się że montaż w drzwiach nr 5 może spowodować za duże nagrzewanie blachy wymiennika ponieważ znajduje sie ona tuż nad otworem. I jednak zdecydowałem się na montaż w drzwiach nr 6 otwór jest tuż nad rusztem wodnym. myślę że z uwagi na to iż spawaczem jestem z zamiłowania przerobienie zajmie chwilę... ;-) Montaż przewidziałem na połowe lutego więc to konca sezonu będę miał chwile na obserwacje i ewentualne poprawki.. będzie relacja z montażu którą napewno się z Wami podzielę. Dzięki za pomoc. Bo przecież z żoną nie pogadam o "jakimś tam palniku..." jak ona to mówi ...:-)

#14 2017-01-26 21:39:30

darecki
Często się udziela

fotlot napisał:

... skoro wspiąłeś  się na wyżyny wiedzy praktycznej, byłem przekonany , że przedstawisz tezę popartą własnym niemałym doświadczeniem, popartym stałą obserwacją własnego kotła...

Celowo, nie chciałem przywoływać w poprzedniej wypowiedzi przykładu własnego kotła, gdyż jest to konstrukcja całkowicie odmienna od tego, czym dysponuje kolega gagat.

Ale patrząc na obie te konstrukcje,  pod kątem maksymalnego wykorzystania powierzchni dawnej komory spalania, to mamy sytuację bardzo podobną.
Z tym, że w kotle Warmet, palnik musi być zamontowany w górnej części dawnej komory spalania, natomiast w kotle kolegi gagata, w dolnej części, aby uzyskać podobny efekt.
I choć pozornie wygląda to całkowicie odmiennie, to funkcjonalność będzie podobna.

P.S.
Marecki... tego co jest u mnie, nie da się tak wprost zaadaptować do każdego kotła.
W kotle Warmet, szczelne  zabudowanie palnika szamotem od góry, ma za zadanie skierowanie całego strumienia energii, pochodzącej z palnika ku dołowi kotła... a tym samym powstrzymanie nagrzewania się drzwiczek, które umieszczone są pod kątem, nad palnikiem... a o akumulowaniu energii w samym szamocie, chyba nie muszę nawet wspominać wink
Natomiast w kotle, który jest tematem tego wątku... energia z palnika kierowana będzie ku górze, dlatego nie jest nawet wskazane zabudowywanie zbyt mocno palnika szamotem.

Stopka forum