Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2016-12-17 18:50:24

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Modul-rozszerzeniowy-CAN-I-O-MC-1

MACIEJ napisał:

...
czy mowiac przeplywomierze masz na mysli rotametry? bo cos takiego mam zamontowane i instalator ustawial przeplyw itd.
...
na przyszly rok jak juz pisalem idzie zabezpieczenie pieca i stad moje pytanie. jaka pompe polecacie bo rozumie ze bedzie ona podlanczana pod sterownik kostrzewy no i sterownik ma ja zalaczac oraz jaki zawor mieszajacy polecacie??
bylbym wdzieczny za podeslanie schematu lub zdj jak mam przerobic aby tym razem bylo wsio ok

Jak zwał, tak zwał... a jest to jedno i to samo...

Jeśli pompa ma być montowana nowa, to najlepiej elektroniczna... a wybór jest obecnie spory.
Mocna być nie musi, bo wysokość podnoszenia słupa wody przy buforze, jest nieistotna.

Co do zaworu 3D na powrocie do kotła, to opcje mogą być różne.
Ale jeśli masz dokładać moduł do sterowania pracą bufora, to masz w komplecie także sterowanie siłownikiem mieszacza, więc zawór 3D z siłownikiem w komplecie, będzie raczej najlepszym wyborem...
A wykonania samego obwodu kotłowego, chyba raczej nie da się zepsuć, bo sprawa jest w zasadzie prosta.
Ważne jest, żeby przekroje rur nie były zbyt małe, a i sam mieszacz był słusznej wielkości, aby nie stanowił "wąskiego gardła" w tym obwodzie.

P.S.

MACIEJ napisał:

co do podlogowki to ilu sie osob pytalem tyle bylo opini. wiec ciezko bylo powiedziec ktora opcja jest najlepsza a nie mialem jak wczesniej przetestowac wariantow...

Więc było tak, jak Suchy napisał Ci wcześniej... pytałeś nie tam gdzie trzeba wink
W temacie wypowiadało się już osób kilka... odnośnie tych "wariantów" i widzę, że opinie są zgodne, co do "sensu"... a raczej bezsensu zastosowania takiego jak masz rozwiązania w sterowaniu ogrzewaniem podłogowym, które nie dość, że nie zapewnia płynnej pracy obwodu, to generuje spalanie, jakie w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego z zastosowaniem bufora, nie powinno mieć miejsca...

Dlatego nie rozumiem Twojego odwlekania w czasie koniecznych modyfikacji, które pozwolą zaoszczędzić na paliwie.
Ja na Twoim miejscu bym wolał wydać pieniądze na modyfikację... niż na zakup tak dużych ilości pelletu, które zostaną zwyczajnie zmarnotrawione przez tą "chorą" instalację, którą obecnie eksploatujesz...

Tym bardziej, że nie musisz od razu  inwestować w całe to zaawansowane sterowanie z wykorzystaniem modułów, a wykonać najpierw tańszym kosztem,  wersję z mieszaczami 3D sterowanymi ręcznie,.
A dopiero w kolejnej fazie, rozbudowanie  sterowania mieszaczami 3D tak,  aby działało to w 100% automatycznie i precyzyjnie, po zamontowaniu na nich siłowników oraz podpięciu zestawu czujników do modułów rozszerzeniowych...
Z oszczędności na pellecie, powinieneś sfinansować pierwszy etap modyfikacji bez większego problemu, gdyż przed Tobą jeszcze jest cała zima... więc na sam pellet wydasz zapewne więcej.

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-12-18 16:33:48)

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#27 2016-12-21 12:39:08

MACIEJ
Udziela się

darecki napisał:

Dlatego nie rozumiem Twojego odwlekania w czasie koniecznych modyfikacji, które pozwolą zaoszczędzić na paliwie.

nie da sie tak tego z dnia na dzien zrobic. sa wydatki swieta itd itd a nie kazdy lezy na pieniadzach. nawet jesli to sie wroci przy zakupie pelletu. ale spokojnie na pewno cos bedzie zrobione bo nie jestem zadowolony z istniejacej instalacji mimo iz na poczatku wydawala mi sie dobrze zrobiona. wszystko ladnie pochowane czysto itd... no coz smile

a powiedz mi kolego jeszcze raz czytalem to co pisales wczesniej o tym jak powinna wygladac wedlug ciebie instalacja i tak sie zastanawiam.
- jesli chodzi o zabezpieczenie powrotu kotla to pompa co juz jest wiec bedzie mozna ja wykorzystac. potrzebny mi zawor 3d wiec jesli wybiore wersje reczna to jest mozliwosc pozniejszego zainstalowania silownika? oraz jesli raz go ustawie nie bede musial go ciagle przestawiac ? bo mam dosc trudny dostep do tylu kotla oraz rur z wyj i wej z buforu.

- drugie pytanie pisales o potrzebnej drugiej pompie na wyjsciu z bufora. jesli wszystko dobrze rozumie to takowa jest i obecnie jest tak podlaczona tyle ze na rodzielaczu od podlogowki wraz z recznym zaworem 3d czyli drugi zawor takze by mi odpadal bo moglbym wykorzystac ten ktory jest w rodzielaczu.

kwestia by zostala dokupienia modulow can 2 szt i czujnikow temp.

a po przerobieniu instalacji obecne silowniki z rodzielacza od podlogowki mam wyciagnac i zastapic je zwyklymi pokretlami ktore byly w standardzie? i tylko od nowa wyregulowac przeplyw w rotametrach

#28 2016-12-21 12:43:48

MACIEJ
Udziela się

fotlot napisał:

Jakim przekrojem  poprowadzone jest zasilanie do mieszacza od podłogówki, bo coś cienko widzę? Jak z temperaturami w pomieszczeniach?

temp w pomieszczeniu wacha sie w ok22-23stop

rura na wyjsciu z bufora do rozdzielacza fi zew 28mm miedziana.
taka sama na powrocie z zaworu mieszajacego 3d w rodzielaczu.

ps przepraszam za zwloke z odpisywaniu

#29 2016-12-21 18:19:34

darecki
Często się udziela

MACIEJ napisał:

...
- jesli chodzi o zabezpieczenie powrotu kotla to pompa co juz jest wiec bedzie mozna ja wykorzystac. potrzebny mi zawor 3d wiec jesli wybiore wersje reczna to jest mozliwosc pozniejszego zainstalowania silownika? oraz jesli raz go ustawie nie bede musial go ciagle przestawiac ? bo mam dosc trudny dostep do tylu kotla oraz rur z wyj i wej z buforu...

To, że "pompa C.O. już tam jest" to wiedziałem, a nie ma przeciwwskazań aby ją wykorzystać, bo pewnie stara nie jest.
Zawór 3D może być sterowany "ręcznie", a dopiero po dokupieniu modułu i czujników, możesz dołożyć siłownik, który będzie nim sterował w oparciu o parametry jakie zostaną wpisane w ustawieniach sterownika....

Mieszacz 3D, nawet sterowany ręcznie, poprawi znacznie sytuację i nie będziesz musiał nim kręcić, bo to nie miałoby sensu... lecz ustawić trzeba dość wysoką temperaturę start pompy ładującej bufor, gdyż po jej starcie, ta temperatura się znacznie obniży, ale po osiągnięciu przez kocioł temperatury zadanej, będzie utrzymywana już na stałym poziomie, takim na jaki sobie ten zawór ustawisz, przy konkretnej temperaturze zadanej kotła, która przy pracy z buforem powinna być ustawiona wysoko.

Natomiast w wersji z siłownikiem i czujnikiem temperatury powrotu, wystarczy już tylko wpisanie odpowiedniej wartości, aby siłownik zajął się jej "pilnowaniem".
A wtedy start pompy można ustawić na wartość, tylko nieco wyższą od tej, jaką ma osiągać stale temperatura powrotu właśnie. 

Jeśli będziesz robił tą przeróbkę zasilania bufora, to byłoby dobrze, zastosować pomiędzy kotłem i buforem nieco większe przekroje rur... gdyż da to możliwość zastosować także większego mieszacza 3D... bo  podejrzewam, że średnica  zasilania i powrotu kotła, jest większa od tych rurek, jakie zastosował instalator do połączenia go z buforem... a jeśli się mylę wink  to wyprowadź mnie z błędu, podając średnicę przyłączy kotła...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#30 2016-12-21 18:39:35

MACIEJ
Udziela się

darecki napisał:

Jeśli będziesz robił tą przeróbkę zasilania bufora, to byłoby dobrze, zastosować pomiędzy kotłem i buforem nieco większe przekroje rur... gdyż da to możliwość zastosować także większego mieszacza 3D... bo  podejrzewam, że średnica  zasilania i powrotu kotła, jest większa od tych rurek, jakie zastosował instalator do połączenia go z buforem... a jeśli się mylę wink  to wyprowadź mnie z błędu, podając średnicę przyłączy kotła...

28mm srednica zew rury miedziane taka sama na wyjsciu do bufora jak i powrocie

#31 2016-12-21 19:14:33

darecki
Często się udziela

O czym teraz kolego mnie informujesz? wink

Pytałem o średnicę zasilania i powrotu kotła... to co z niego wystaje smile a nie o to co Ci tam instalator podpiął.

#32 2017-01-17 11:55:28

MACIEJ
Udziela się

witam.
hydraulik juz wybrany byl obejrzec instalacje i termin przerobki umowiony.
mam jeszcze jedno pytanie wstepnie wybrany zostal zawor trojdrozny termostatyczny o temp 55stop.
i moje pytanie - co daloby zamontowanie zaworu trojdroznego z silownikiem sterowanego przez sterownik w mojej instalacji z buforem? bo jesli dobrze rozumiem obydwa robia to samo czyli pilnuja temp powrotu tyle ze wersja z silownikiem jest o wiele drozsza doliczajac jeszcze dodatkowy modol can.

swoja droga to troche jest nie w porządku ze strony kostrzewy ze jesli chce sie podlaczyc zawor 3d czy sterowanie buforem lub sonde lambda to za kazdym razem trzeba kupowac drogi modol can. gdybym na dzien dzisiejszy mial kupowac palnik na pellet na pewno nie wybralbym kostrzewy...

Ostatnio edytowany przez MACIEJ (2017-01-17 11:58:35)

#33 2017-01-17 12:51:58

laptop
Często się udziela
Od: łódzkie

Myślisz, że u innych jest inaczej? W zestawie masz pakiet minimalny, może i będzie działać, każdy dodatkowy element to już rozrzutność, a skoro Cię stać to płać również za dodatkowe modułysmile
http://pellasx.pl/produkty/modul-b-i-c/

PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

#34 2017-01-18 11:57:33

MACIEJ
Udziela się

"może i będzie działać"
tzn???

każdy dodatkowy element to już rozrzutność, a skoro Cię stać to płać również za dodatkowe modułysmile

nie zgodze sie z toba. skoro dana instalacja wymaga dodatkowych modolow aby mogla byc w 100% wykorzystana to chyba oczywiste ze warto dokupic rozszerzenie. oczywiscie ze bedzie dzialac i bez tego ale to tak samo jak bys mial samochod z turbina ktora by nie byla podlaczona do silnika. masz moc ale nie wykorzystujesz jej....

czy mnie stac jak by mnie bylo na wszystko stac to zrobilbym sobie pompe ciepla itd itd i nie martwil sie cena pelletu czy sie dobrze pali itd.... glupie gadanie.... sa takie ceny jakie sa i nic z tym nie zrobie. a co do wersji podstawowej poszukaj sobie w pleszewie jest producent piecy ktory ma w standardzie obsluge 3d i bufora.....

#35 2017-01-18 12:40:54

laptop
Często się udziela
Od: łódzkie

Chyba źle odczytałeś moją intencję.
Kolego ilu jest takich którzy myślą podobnie jak Ty, ja, czy inni (zainteresowani tematem sprawnego działania układu) użytkownicy tego forum? Producenci dają podstawę, ona działa w sposób prawidłowy, a Ty jak masz życzenie to rozszerzaj horyzonty dla własnej wygody. Są instalacje bez zaworów 3D czy 4D. Ludzie jakoś żyją. Są instalacje gdzie dla sprawności i wygody ludzie montują sobie 3D, 4D, a inni montują jeszcze do nich siłowniki. Też życzyłbym sobie, skoro już wydałem kilkadziesiąt tysięcy na instalację, aby była to opcja full.
Ubolewam, że muszę jednak znów wydać kilka stów na moduł w celu dorzucenia kolejnego siłownika... Rynek oferuje obecnie możliwość rozbudowy układów w nieograniczony sposób, wszystko jest kwestią wyobraźni i ceny. A jak jest cena to każdy chce zarobić.
Wydaje mi się, że auto to padniętą turbiną nie nadaje się wręcz do użytku:)
A może inny przykład skoro już przy motoryzacji jesteśmy. Kupujesz auto w salonie, jak wiadomo większość ma możliwość holowania przyczepy, prawda? Producent zezwala, co potwierdza tabliczką znamionową. Ale chcąc wykorzystać "w 100%" możliwości Twojego nowego auta musisz DOKUPIĆ instalację haka bo w standardzie nikt tego nie daje. A nie daje bo nie każdy, kto kupuje auto chce holować przyczepę. Każdy dodatkowy element to wyższa cena, a dziś jak powszechnie wiadomo CCC.
W Pleszewie aby trafić do klienta musisz oferować coś ponad standard, gdyż tam kotły robi się w każdym domu. Czemu nie zdecydowałeś się zatem na zakup u nich?

Ostatnio edytowany przez laptop (2017-01-18 12:44:06)

PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

#36 2017-01-18 22:49:07

darecki
Często się udziela

MACIEJ napisał:

witam.
hydraulik juz wybrany byl obejrzec instalacje i termin przerobki umowiony.
mam jeszcze jedno pytanie wstepnie wybrany zostal zawor trojdrozny termostatyczny o temp 55stop.
i moje pytanie - co daloby zamontowanie zaworu trojdroznego z silownikiem sterowanego przez sterownik w mojej instalacji z buforem? bo jesli dobrze rozumiem obydwa robia to samo czyli pilnuja temp powrotu tyle ze wersja z silownikiem jest o wiele drozsza doliczajac jeszcze dodatkowy modol can.
...

Przemyśl to sobie dokładnie i posprawdzaj wszystko szczegółowo...

Jeśli masz zrobić użytek ze swojego bufora i wykorzystać go zgodnie z przeznaczeniem i do tego maksymalnie efektywnie, to moduł jest do tego raczej niezbędny... i o tym się już chyba przekonałeś.
Moduł nr. 5 do obsługi bufora, obsługuje także pompę kotłową, i siłownik mieszacza, pełniącego funkcję ochrony powrotu... więc byłoby dobrze to wykorzystać, skoro jest taka możliwość... a w przypadku zastosowania termostatycznego 3D, rezygnujesz częściowo z funkcjonalności, jaką daje zastosowanie zaworu 3D, którym można dowolnie sterować programowo... ale tylko w przypadku zastosowania siłownika zaworu, co zawyża nieco cenę zestawu, ale za to umożliwia jego pełne wykorzystanie.
Zrobisz jak uważasz... ale uważaj jak robisz wink

Gdybym miał szukać oszczędności, to bym to zrobił... ale po drugiej stronie bufora.
Do sterowania obwodu podłogowego można zastosować niezależne sterowanie, które wcale nie musi być zintegrowane ze sterownikiem kotła, dlatego można to zrobić taniej, otrzymując zadowalające efekty...

#37 2017-01-19 12:32:06

MACIEJ
Udziela się

dzwonilem wczoraj do doradcy z kostrzewy i gosciu stwierdzil ze jesli chce obsluzyc bufor musze zakupic moduł plus dwa czujniki temp
oraz stwierdzil ze musze kupic drugi modul do obslugi zaworu 3d jesli chce korzystac z silownika.
twierdzisz ze podlanaczajac ladowanie bufora moge dodac do tego samego modulu rowniez sterowanie zaworem 3d??

co do roznicy miedzy zaworem 3d termostatycznym a zaworem 3d z silownikiem to jest to tylko kwestia tego ze w jednym mam z gory okreslana temp otwarcia a w drugim moge sobie sam regulowac ta temp?

w jednym w drugim bufor bedzie sie prawidlowo ladowac ? bo jesli tak to czy jest sens przeplacac za fakt tylko regulacji?? jaka temp otwarcia powinienem wybrac 45 stop czy 55stop jesli chodzi o zawor termostatyczny.

i jeszcze jedno pytanie bo troche juz mi sie kreci. pompa co powinna byc zamontowana na powrocie czy na zasileniu? jesli chodzi o ochrone powrotu kotla i ladowanie bufora. jeden mowi tak inny inaczej hmm

Ostatnio edytowany przez MACIEJ (2017-01-19 12:54:09)

#38 2017-01-19 14:45:36

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Pompa między kotłem a buforem musi być na powrocie za zaw 3-D, zawór najlepiej VTC 511/60C lub więcej.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#39 2017-01-19 21:34:34

darecki
Często się udziela

fotlot napisał:

... zawór najlepiej VTC 511/60C lub więcej.

Dlaczego "najlepiej" taki... i po co "więcej"?

P.S.
MACIEJ... zadzwoń lepiej do Estymy, bo to są przecież ich moduły.

#40 2017-01-20 09:45:29

fotlot
Często się udziela

Dlaczego taki, bo pierwszy z brzegu? bo Kvs 9 przy Rp 1" (temperatura otwarcia od 50 dalej co 5 do 75C)Zależy co komu potrzeba.
Albo więcej w sensie Rp 11/4"przy Kvs 14. I analogicznie jak wyżej.
(Rp- średnica przyłącza)
Mam nadzieję , że wyczerpałem kwestię wiedzy katalogowej.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#41 2017-01-20 22:57:56

darecki
Często się udziela

fotlot napisał:

...
(temperatura otwarcia od 50 dalej co 5 do 75C)Zależy co komu potrzeba.
...

Może tak konkretniej.
Bo wiemy przecież "komu" i do czego jest potrzebny...
Więc co proponujesz konkretnie?
Oczywiście poza "wiedzą katalogową" wink

#42 2017-01-21 10:25:08

fotlot
Często się udziela

Wiemy i nie będziemy ludziom mieszać w głowach.
Moja propozycja zawarta jest w #39.
To , że fima produkuje zawory na każdą okazję , to chyba nie ulega kwestii i nie będziemy tu uprawiać gierek słownych.

#43 2017-01-21 13:52:59

darecki
Często się udziela

Nie chodzi tu o "gierki słowne", tylko konkretną wskazówkę przy doborze konkretnego zaworu mieszającego.
Aby dobrać odpowiednio mieszacz temperaturowy, trzeba najpierw znać temp. zasilania bufora wink
Dlatego też, ja proponowałem zawór mieszający, którego temp. pracy można ustalać programowo i niemal dowolnie, już po wykonaniu instalacji, skoro parametrów pracy kolega nie określił, a czeka na konkretną  poradę...

#44 2017-01-22 11:22:31

MACIEJ
Udziela się

witam. masakra mam coraz wiekszy metlik w glowie ;p tak to juz jest jak chce sie dobrze a czlowiek sie na tym nie zna...

po 1 srednica wyjscia i wejscia z kotla. chodzi mi przylacza z pieca a nie zamontowane na nim rury - 43mm (srednica zew)
2 - srednica zamontowanych rur poprowadzonych do i z bufora 28mm rury miedziane
3 - podlaczona pompa co do pieca (obecnie jest na zasileniu) weberman typ 25-40-130 pompa wlaczona obecnie na 2 biegu (reczna regulacja predkosci)
4 - piszecie ze zawor 3d powinien byc w okolicach 60 lub wiecej - a to nie powinno byc od 50-55 stopni zeby piec szybko zaczal napelniac bufor a nie gonic do temp otw zaworu 3d?
5 - Rp 11/4"przy Kvs 14 co to jest ta wartosc kvs 14?? bo rp rozumie ze chodzi o srednice rur

z gory przepraszam za moze dla kogos blache lub proste pytania ale jestem laikiem i dla mnie wiedza z katalogu itd jest troche malo zrozumiala smile

dodam jeszcze jedno. juz to wczesniej pisalem. rury biegnace z kotla co do bufora sa wpuszczone w posadzke piec w kotlowni - bufor za sciana w garazu. wiec nie bardzo jest jak je wymienic na wieksza srednice

Ostatnio edytowany przez MACIEJ (2017-01-22 11:43:47)

#45 2017-01-22 13:06:31

fotlot
Często się udziela

Współczynnik przepływu Kv jest to strumień objętości w [m/h] wody o temperaturze od 5°C do 40°C płynącej przez zawór przy spadku ciśnienia 1 [bar] dla określonego skoku zaworu. Współczynnik Kv charakteryzuje minimalny opór hydrauliczny zaworu. Znajomość współczynnika Kv pozwala bezpośrednio określić wymiar nominalny zaworu DN oraz średnicę przewodu rurowego, do którego zawór można zamontować.

#46 2017-01-22 20:59:54

darecki
Często się udziela

MACIEJ napisał:

...
4 - piszecie ze zawor 3d powinien byc w okolicach 60 lub wiecej - a to nie powinno byc od 50-55 stopni zeby piec szybko zaczal napelniac bufor a nie gonic do temp otw zaworu 3d?
...

dodam jeszcze jedno. juz to wczesniej pisalem. rury biegnace z kotla co do bufora sa wpuszczone w posadzke piec w kotlowni - bufor za sciana w garazu. wiec nie bardzo jest jak je wymienic na wieksza srednice

Właśnie dlatego proponowałem mieszacz 3D z siłownikiem, żebyś nie musiał teraz się nad tym zastanawiać, jaki konkretnie zastosować wink
A jeśli zdecydowałeś się na termostatyczny 3D, to zdecyduj się także, jaką temp. zadaną kotła będziesz ładował bufor... i zastosuj zawór temperaturowy o temp. 10 stopni niższej... i przekroju takim, jakie masz podłączenia w kotle.

A nic nie stoi na przeszkodzie przecież, żeby te rury poprowadzone w posadzce tam zostawić i poprowadzić nowe, już nad poziomem posadzki...

Stopka forum