Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#51 2017-01-14 22:14:36

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Automatyczne regulowanie temperatury pokojowej zaworem 4D.

Marecki...znowu uprzedzasz fakty big_smile

Miałem właśnie napisać, że stało się... i że mieszacz 4D zaczął "żyć swoim życiem" dzięki siłownikowi Afriso i sterownikowi firmy Tech, który to zestaw był tematem tego wątku....

Na kompleksowy opis, brakuje na razie czasu, ale na pewno to zrobię, gdyż jest to rozwiązanie naprawdę warte polecenia z uwagi na bardzo dużą funkcjonalność, którą można uzyskać dużo taniej niż to ma miejsce w przypadku zastosowania modułu firmowego estymy....

A w komplecie otrzymuje się wszystkie potrzebne czujniki: kotła, zaworu i powrotu, oraz pogodowy,  które są potrzebne do pełnego wykorzystania możliwości, jakie oferuje sterownik...

Odpowiadając teraz na Twoje pytanie, mogę Ci powiedzieć, że sterownik obsługuje także 1 pompę C.O.
W sterowniku, można jeszcze dodatkowe oprogramować zarządzanie pracą 2 dodatkowych  siłowników mieszaczy, które jednak muszą być podłączone za pośrednictwem dodatkowych modułów podpiętych do sterownika głównego... czyli  kolejnego sterownika ST-431n,  którego zakup ma sens zawsze w komplecie z siłownikiem Afriso ARM 343... dlatego, że ceny tych zestawów są niższe, niż elementów kompletowanych oddzielnie...
Dlatego, jeśli masz potrzebę sterowania dwoma mieszaczami, to powinieneś kupić 2 takie same zestawy.
A to jak i do czego je wykorzystasz, to już zależy od konkretnych potrzeb... dlatego, że mogą one być ze sobą połączone... ale mogą też pracować całkowicie niezależnie...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#52 2017-01-15 11:32:05

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Czekamy zatem na opis i zdjęcia. Co prawda ja już to częściowo mam od Ciebie ale wolałbym podyskutować tu. Identyczny sterownik u mnie na razie czeka w pudełku, będę go montował dopiero po sezonie. Trochę mnie niepokoi fakt, że trzeba będzie kupować drugi sterownik. Ale z drugiej strony to z kominkiem mam kłopoty z odbiorem ciepła, MiniBio działa idealnie, tu zaworu 4D nie dotykam się w ogóle. Wczoraj walczyliśmy z sąsiadem nad butelką i za dużo podłożyłem drewna (a wysezonowane jest pięknie) i ponad 90 było, standard smile

Ostatnio edytowany przez marecki (2017-01-15 11:32:52)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#53 2017-01-15 13:21:00

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

marecki napisał:

... Trochę mnie niepokoi fakt, że trzeba będzie kupować drugi sterownik...

Jeśli chcesz sterować dwoma mieszaczami, to i dwa moduły są potrzebne... tak samo jest też w rozwiązaniu estymy...  nic "niepokojącego" w tym nie widzę wink

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#54 2017-02-10 07:43:57

kamada
Zaczyna się udzielać

Cześć,
widzę, że temat przeszedł na Draco Duo Bio więc i ja się podłącze z moimi pytaniami:
Kocioł użytkuję od września, mam wątpliwości co do instalacji:
- kocioł posiada 2 wyjścia gorącej wody i 2 powroty, do jednego wyjścia mam podłaczony bezpośrednio bojler, a do drugiego zawór 4d na podłogówkę oraz rozdzielacz na grzejniki a przed rozdzielaczem zawór 3d, zarówno do 4d i 3d dociera gorąca woda z pieca (jeden nie ma wpływu na działanie drugiego) pytałem instalatora co z powrotem, bo jest zimny. Mówi że 4d chroni powrót, ale wczoraj sprawdziłem temp powrotu czujnikiem temp z bojera (włożyłem pod otulinę na rurze i temp pokazało 30st, wg zalecen producenta powinno być 55st na powrocie. Najgorsze jest to, że sterownik Estyma nie ma czujnika temp powrotu, niby w panelu wybiera się jaka ma być temp ale co z tego, jak to nie jest mierzone...
Mam zdjęcia ale musze poszperać jak je dodać bo jestem tu nowy.
Co do samego spalania:
pow min 10
pow max 30
podawanie max 1,8
paliwo test 27,5
wart opał 4,9

z ustawieniami próbowałem już różnych opcji, w tej chwili wydaje mi się najlepiej, zauważyłem, że zwiększając nadmuch z takim podawaniem ogień "ie wychodzi" z palnika, tylko spalania odbywa sie w palniku. Jak mam niskie powietrze to ogień swobodnie wychodzi z palnika i ogrzewa kocioł. Pytanie czy to nie jest tak, że jak jest za duże powietrze to ciepło idzie w komin?

Przy dużym powietrzu robi mi się zgorzel w palniku, twarda skorupa, teraz jest lepiej.

pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez kamada (2017-02-10 07:58:19)

Tekla Draco Duo Bio 25kw, docelowo 200m, teraz ogrzewane 140m. Cały dom w podłogówce, grzejnik tylko w łazience i w części nieużytkowej.

#55 2017-02-10 07:59:03

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Standardowo, czyli źle. Tak jak napisałeś 2 zawory działają niezależnie a to błąd. Zawór 3D ma kolejny raz obniżyć (szeregowo) temp to co mu powie 4D. Powrót z 3D ma wracać do 4D a nie do kotła jak można zauważyć z ostatnio prezentowanych instalacjach. Czyli kolego kolejna radosna twórczość pana Henia z drugego końca wsi.

p.s Aha na tyle podłogówki to i tak za moment dostanie opier..., że dałeś 4D do tzw. ochrony (której nie masz) smile

Ostatnio edytowany przez marecki (2017-02-10 08:02:52)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#56 2017-02-10 08:05:59

kamada
Zaczyna się udzielać

Czy powinno być tak: zasilanie z kotła -> 4d regulujący temp na układ np 50st -> 3d na podłogówkę i tu ręcznie ustawić temp np 30st ?

sterownik Estyma pozwala kontrolować i ustawiać temp CO i to mi się fajnie sprawdza w podłogówce, bo teraz ma 4d z siłownikiem, za 4d czujnik CO a w domu 1 czujnik CTP temp pokojowej. Teraz kocioł reguluje temp w podłogówce a tym samym w domu.

Wiesz coś na temat czujnika temp powrotu w Estyma?

Tekla Draco Duo Bio 25kw, docelowo 200m, teraz ogrzewane 140m. Cały dom w podłogówce, grzejnik tylko w łazience i w części nieużytkowej.

#57 2017-02-10 08:17:35

kamada
Zaczyna się udzielać

jak byście w taki razie poprowadzili instalację? 4d jest niepotrzebny?

#58 2017-02-10 08:23:09

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

No niby masz 4D do ochrony kotła ale siłownik co na nim chodzi sterowany jest  między innym z czujki CO.
A co steruje siłownikiem. pogodówka czy co?
Aby usprawnić przepływ w obwodzie kotłowym, zamontuj pompę kotłową z czujką na zasilaniu.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#59 2017-02-10 08:24:08

kamada
Zaczyna się udzielać

marecki napisał:

Standardowo, czyli źle. Tak jak napisałeś 2 zawory działają niezależnie a to błąd. Zawór 3D ma kolejny raz obniżyć (szeregowo) temp to co mu powie 4D. Powrót z 3D ma wracać do 4D a nie do kotła jak można zauważyć z ostatnio prezentowanych instalacjach. Czyli kolego kolejna radosna twórczość pana Henia z drugego końca wsi.

p.s Aha na tyle podłogówki to i tak za moment dostanie opier..., że dałeś 4D do tzw. ochrony (której nie masz) smile

nie ja dałem tylko instalator, nie miałem wiedzy więc zdałem się na niego. Teraz widzę że jest lipa, do pieca wraca zimna woda. Zdaję sobie sprawę z tego, że instalacja jest do przerobienia. Dlatego bardziej prosze o pomoc niż opier... :-) trochę zdziwiony jestem tym co napisałeś że 4d byłby tu niepotrzebny, powiesz w kilku słowach dlaczego?
pozdr

#60 2017-02-10 08:29:14

fotlot
Często się udziela

Pytasz masz:
https://images82.fotosik.pl/352/28510dc3f82e6ac6m.png

Jeżeli masz tylko podłogówkę.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#61 2017-02-10 08:30:29

kamada
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

No niby masz 4D do ochrony kotła ale siłownik co na nim chodzi sterowany jest  między innym z czujki CO.
A co steruje siłownikiem. pogodówka czy co?
Aby usprawnić przepływ w obwodzie kotłowym, zamontuj pompę kotłową z czujką na zasilaniu.

Pogodówki nie mam, więc CO.

pompę kotłową, czyli zrobić połączenie od zasilania do powrotu "na krótko" i dać pompę kotłową?

#62 2017-02-10 08:35:04

fotlot
Często się udziela

Instalator namówił cię na 4D , czy sam to wymyśliłeś? Jak instalator, to niech to poprawi i zwróci różnicę kosztów.

#63 2017-02-10 08:35:12

kamada
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

Pytasz masz:
https://images82.fotosik.pl/352/28510dc3f82e6ac6m.png

Jeżeli masz tylko podłogówkę.

mam jeszcze rozdzielacz do grzejników

#64 2017-02-10 08:39:05

kamada
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

Instalator namówił cię na 4D , czy sam to wymyśliłeś? Jak instalator, to niech to poprawi i zwróci różnicę kosztów.

instalator, chodziło o ochronę powrotu, ale teraz i tak powrót nie jest chroniony

ze zdjęcia, które mi wysłałeś wynika, że do ochrony powrotu wystarczy pompa kotłowa w miejscu połączenia zasilania z powrotem, zaraz za piecem? tylko nie rozumiem, jak to ma działać, jaki czujnik i gdzie powinien być umieszczony do tej pompy? Pompa powinna chodzić tak długo aż w krótkim obiegu uzyskam temp np 45st powrotu i wtedy się wyłacza, czy ta pompka chodzi cały czas?

#65 2017-02-10 08:41:11

fotlot
Często się udziela

No widzisz same babole. Siłownik na 4D ma sens ale wraz z pogodówką.
Instalator wsadził drogi zawór 4D do którego teraz trzeba dodać pompę. Bez sensu. Przyjrzyj się na schemat , tam jest pompa ale nie ma 4D , bo nie potrzeba.

#66 2017-02-10 08:44:30

kamada
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

No widzisz same babole. Siłownik na 4D ma sens ale wraz z pogodówką.
Instalator wsadził drogi zawór 4D do którego teraz trzeba dodać pompę. Bez sensu. Przyjrzyj się na schemat , tam jest pompa ale nie ma 4D , bo nie potrzeba.

pozwoliłem sobie wysłać maila ze zdjęciem

czyli na wiosnę czeka mnie przeróbka instalacji... a teraz żeby chronić powrót włączyć np pompę z CWU na stałą pracę?

#67 2017-02-10 08:47:39

fotlot
Często się udziela

fotlot napisał:

Powyżej miałeś rozwiązanie problemu.
Do pompy dokładasz sterownik może to być czujka bimetalowa na rurę zasilania(70zł) albo sterownik TR-1 e-politek(70zł)
Na sterowniku ustawiasz temp. startu pompy. Pompa chodzi non stop.
Pompa 25/40 energooszczędna krzywdy finansowej w eksploatacji nie wyrządza.

#68 2017-02-10 08:49:38

fotlot
Często się udziela

Doraźnie może być stała pompa na CWU.

#69 2017-02-10 08:56:02

kamada
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

fotlot napisał:

Powyżej miałeś rozwiązanie problemu.
Do pompy dokładasz sterownik może to być czujka bimetalowa na rurę zasilania(70zł) albo sterownik TR-1 e-politek(70zł)
Na sterowniku ustawiasz temp. startu pompy. Pompa chodzi non stop.
Pompa 25/40 energooszczędna krzywdy finansowej w eksploatacji nie wyrządza.

pewnie głupie pytanie, ale co tam... ta pompa kotłowa nie zabierze całej ciepłej wody? :-) i nie będzie chodziło tylko na krótko?

tak sobie myślę, teraz mam dom nie ocieplony i nie mam czujników temp pokojowej w każdym pokoju, mam jeden w salonie. w tej chwili jakbym dał na podłogę tylko 3d to nie będę miał automatycznego sterowania temperaturą pokojową, a przy nieocieplonym domu (niestety dużo mostków termicznych i strat) i braku czujników w pokojach w każdym pokoju będzie inna temp

póki co załączę pompę CWU na stały obieg i dalej będę myślał co zrobić

a grzejniki jakbyś podłączył?

#70 2017-02-10 09:05:02

fotlot
Często się udziela

Pomogę i wkleję te fotkę :
https://images84.fotosik.pl/351/0e5ad348b8665467med.jpg

#71 2017-02-10 09:11:28

fotlot
Często się udziela

kamada napisał:

pewnie głupie pytanie, ale co tam... ta pompa kotłowa nie zabierze całej ciepłej wody? :-) i nie będzie chodziło tylko na krótko?

tak sobie myślę, teraz mam dom nie ocieplony i nie mam czujników temp pokojowej w każdym pokoju, mam jeden w salonie. w tej chwili jakbym dał na podłogę tylko 3d to nie będę miał automatycznego sterowania temperaturą pokojową, a przy nieocieplonym domu (niestety dużo mostków termicznych i strat) i braku czujników w pokojach w każdym pokoju będzie inna temp

Nie nie wyciągnie. Ten na podłogówkę to termostatyczny czy do siłownika?
a z grzejnikami mogłoby to wyglądać analogicznie:
https://images83.fotosik.pl/315/5189ac5bbf420f50m.png

Jak możesz narysuj schemat bo ze zdjęć mało co widać.
Dopisane:
No i koniecznie pokaż rozdzielacz do podłogówki.

Ostatnio edytowany przez fotlot (2017-02-10 09:19:29)

#72 2017-02-10 09:19:29

kamada
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

kamada napisał:

Nie nie wyciągnie. Ten na podłogówkę to termostatyczny czy do siłownika?
a z grzejnikami mogłoby to wyglądać analogicznie:
https://images83.fotosik.pl/315/5189ac5bbf420f50m.png

Jak możesz narysuj schemat bo ze zdjęć mało co widać.

na podłogówke mam 4d z siłownikiem, czujnik CO dałem na zasilaniu podłogówki i teraz z poziomu sterownika mogę regulaować temp wody w podłodze i w ten sposób mam reg temp pokojowej, mam czujnik w salonie. W sterowniku ustawiłem korekcję temp i jak jest za zimno w pokoju to sterownik podnosi temp wody w podłodze i dogrzewa dom, a jak za gorąco to obniża. Docelowo będą czujniki pokojowe w każdym pomieszczeniu i siłowniki na rozdzielaczu podłogówki (na zdjęciu ich nie ma) wtedy w podłodze będzie mogła być stała temp bo temperaturą w pomieszczeniu będą sterowały siłowniki na obwodach idących do danego pokoju.

zrobię schemat wieczorem i dodam

#73 2017-02-10 09:24:50

fotlot
Często się udziela

Ze zdjęcia wynika co innego. 4D obniża temp. wody na 3D. Zawór3D termostatyczny? czy zwykły? obniża na rozdzielacz. Czyli dwa razy temp. jest obniżana przy okazji tłumiony przepływ. Ile masz tej podłogówki, ile pętli jak długie?

Do kotła masz sterownik ESTYMA.
Czym mierzysz temp. zadaną kotła i gdzie jest umieszczona czujka i jak sterowana jest praca kotła?

Ostatnio edytowany przez fotlot (2017-02-10 09:36:30)

#74 2017-02-10 09:36:22

kamada
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

Ze zdjęcia wynika co innego. 4D obniża temp. wody na 3D. Zawór3D termostatyczny? czy zwykły? obniża na rozdzielacz. Czyli dwa razy temp. jest obniżana przy okazji tłumiony przepływ. Ile masz tej podłogówki, ile pętli jak długie?

3d termostatyczny. 4d nie wpływa na 3d i odwrotnie. 4d z siłownikiem steruje temp wody w podłodze, 3d reguluje temp na grzejniki (to był moj pomysł, bo chciałem mieć stałą temp w grzejnikach)

na parterze 2 rodzielacze po 6 petli każdy (pętle około 70-80 metrów) i na piętrze 1 rozdzielacz z 5 aktywnymi pętlami po około 70-80m, gdzieś mam dokładne metry rozpisane

#75 2017-02-10 09:39:08

kamada
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

Do kotła masz sterownik ESTYMA.
Czym mierzysz temp. zadaną kotła i gdzie jest umieszczona czujka i jak sterowana jest praca kotła?

temp zadaną mierzę czujnikiem temp kotła, czujnik umieszczony jest u góry kotła, pod pokrywą, teraz chyba włożyłem go w miejsce czujnika STB,

co to znaczy :jak sterowana jest praca kotła?

Stopka forum