Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#76 2016-12-19 15:32:59

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: MINIBio 10 KW spieki na palniku

karolp napisał:

... Ciąg kominowy nie był zmierzony. Komin okrągły ze stali ocieplany średnica wewnętrzna 160mm,
wysokość efektywna 6m. Być może w nim tkwi problem, może jest za krótki, zawołam kominiarza, sprawdzę ciąg i dam znać jaki wynik. Jeżeli chodzi o powietrze to Waszym zdaniem zwiększać czy zmniejszać? Dopiero będę się przeprowadzał więc zacznę zabawę z ustawieniami nadmuchu.
...

Właśnie... z ciągiem kominowym może być problem, bo komin do wysokich nie należy... a jeszcze może dochodzić do tego kwestia jego usytuowania i warunków lokalnych jakie tam panują.
A z Twojego wcześniejszego opisu, dotyczącego cofania się dymu do zasobnika też można wysnuć podobne podejrzenia...
Jeśli chodzi o ustawienia powietrza, to każdy musi dobierać je indywidualnie, więc nie pytaj, czy masz je zwiększyć czy zmniejszyć...
Najpierw uszczelnij porządnie wkład szamotowy, a potem dobierz optymalne ustawienia, stosując ogólnie przyjęte i dokładnie opisywane na tym forum zasady oceny prawidłowości procesu spalania, na podstawie koloru nalotu na ściankach kotła i popiołu w komorze spalania...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#77 2016-12-19 16:07:35

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Cóż mogę dodać. MB ma taką specyficzną konstrukcję, że brak tej osłony (szamotu) extremalnie pogarsza sytuację. Bo tu spaliny chcą sie dosyć szybko i najkrótszą drogą ulotnić przez płomieniówki. A dlaczego szamot a nie np. kawał zaspawanej blachy? No bo jak to później rozebrać? Uszczelnienie to podstawa, na szamocie ma być usypany popiół, żadnych przedmuchów. Na lavie spiek z popiołu się wypala, mam to wiem.

https://goo.gl/photos/qqKTiTkVyE5SqAvZ6

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#78 2016-12-19 18:48:45

MalinaEl
Zaczyna się udzielać

karolp, napisz ile czasu piec użytkujesz i czy od początku tak jest? Sprawdź ten ciąg, u mnie gdy powietrze do zasilania kotłowni było bezpośrednio pod oknem też czasami tak było. Zrobiłem zetkę na 20 cm od podłogi i problemy skończyły się.

Mini Bio 20 kW Luxury

#79 2016-12-21 08:17:18

karolp
Zaczyna się udzielać

Witam Panowie, piec uruchomiony w lipcu, ale dopiero teraz w pełni ogrzewam dom. Lecz od razu muszę napisać że zwiększyłem powietrze do 30 i jest dużo  dużo lepiej, wczoraj wyczyściłem palnik i póki co jest ok, temperatura palnika 32 oC popiołu na palniku bardzo mało, więc jest poprawa, pozostało jeszcze uszczelnienie sznurem. Również myślałem o zamontowaniu zetki bezpośrednio przy palniku, ale najpierw uszczelnię i będę kontrolował sytuację. Dziękuje Wam za pomoc. Dam znać jak będzie wyglądała sytuacja po uszczelnieniu szamotu. Pozdrawiam

Domek 90m2, MiniBio 20KW,  podłogówka 70m2 + 4 grzejniki, zasobnik CWU 200l.

#80 2016-12-22 20:50:06

darecki
Często się udziela

karolp napisał:

... od razu muszę napisać że zwiększyłem powietrze do 30 i jest dużo  dużo lepiej, wczoraj wyczyściłem palnik i póki co jest ok, temperatura palnika 32 oC popiołu na palniku bardzo mało, więc jest poprawa, pozostało jeszcze uszczelnienie sznurem...

Czyli niewiele było trzeba, aby z przegrzewającego się stale palnika, otrzymać temp. 32 stopni...
A uszczelnienie jeszcze nadal w planach...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#81 2016-12-22 23:37:40

karolp
Zaczyna się udzielać

Tak niestety w planach na " po świętach", muszę się przeprowadzić przed Nowym Rokiem tak więc na tą chwilę skręcam meble    itd...

#82 2017-01-14 07:32:03

karolp
Zaczyna się udzielać

No i problem spieków i dymu w zasobniku rozwiązany, a więc piszę w czym był problem ( trochę bardzo wulgarnych słów z ust poleciało)... Kalkulowałem czy zamawiać wizytę kominiarza czy od razu dokupić metr komina (koszta podobne). No ale mówię zajrzę do czopucha i sprawdzę jak wygląda sytuacja i okazuję się że wszystko OK. Ale zacząłem się przyglądać przepustnicy spalin, oczywiście na uchwycie którym się ją reguluje jest narysowana kreska która pokazuję w jakim położeniu jest klapka, i u mnie było że jest otwarta na maxa, a jak zajrzałem do środka to mi oczy wyszły z wrażenia... wylot spalin był cały czas zamknięty chociaż kreska na uchwycie regulującym była skierowana w kierunku otwarty =={-}==, teraz mam ustawione =={I}== i wylot spalin dopiero teraz jest otwarty. Niedługo pojawię się u hydraulika z wizytą... masakra po prostu. W każdym razie problem rozwiązany. Tak jak pisaliście problem z ciągiem był, lecz to nie był problem komina. Z jednej strony się cieszę bo nie muszę inwestować lecz z drugiej, niepotrzebne nerwy i stracony czas.

Ostatnio edytowany przez karolp (2017-01-14 07:32:53)

#83 2017-01-14 09:53:01

darecki
Często się udziela

Czyli wygląda na to, że nie czyściłeś swojego kotła, skoro tyle czasu zajęło Ci zdiagnozowanie tak banalnie prostego problemu.
Gdybyś choć słówkiem wspomniał, że Twój kocioł na wyposażeniu ma przepustnice spalin, to pewnie podpowiedź byś dostał wcześniej.
Różne "ciekawe" przypadki są na forum opisywane... ale palenia w kotle z nadmuchem, przy jednocześnie zamkniętej przepustnicy to jeszcze chyba nie było wink

#84 2017-01-19 07:32:04

karolp
Zaczyna się udzielać

Darecki oczywiście że czyściłem, natomiast w domu mieszkam od 29 grudnia, wcześniej utrzymywałem temperaturę około 13-15 stopni w domu więc ciągle nie paliłem, poza tym położenie przepustnicy wskazywało że jest w pełni otwarta, ale jak się okazało tylko wskazywało. Dodatkowo podczas rozpalania dym z komina był widoczny więc wydawało się że spaliny mają ujście.

Stopka forum