Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-10-09 11:29:51

Harek87
Często się udziela
Od: Stolno

Prezentacja kotła MB 10kw.

Chciałem się podzielić z wami moimi ustawieniami oraz spostrzeżeniami na temat kotła MiniBio. Jestem jego użytkownikiem od roku, przez ten okres spalił mi 5700kg pelletu po 700 ziko za tonę z czego większość znaczna pochodziła od lokalnego dostawcy. Nie był więc to najtańszy sezon w moim życiu, choć nowo wybudowany dom i pierwszy sezon zrobił zapewne swoje. Mam 130 metrów kwadratowych, 7 pętli i również 7 grzejników. Głównym celem tego wątku jest wasza ocena moich ustawień, pisanie wszelkich spostrzeżeń które mogą pomóc każdemu nowemu użytkownikowi tego kotła jak i mi osobiście.
Aktualnie mam następujące ustawienia:
pow max 20
pow min 8
podawanie 3.1
Palę całą dobę na grzejniki zawór 4D daje mi 50 st a na podłogówkę 31 stopni. Na grzejnikach mam termostaty. Póki co, żeby w domu nie było za ciepło mam 2 pętle wyłączone, w całym domu mam w granicach 22.5-23.5 st. i to mi wystarcza. Temperatura na kotle to 60 st, wodę mogę mieć max 54 bo jak mam 55 to modulacja nie dogoni 5stopniowej histerezy i kocioł się wygasi, po czym znowu się rozpala sad 
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć.
Do wad tego kotła ( których niestety nie brakuje ) mogę zaliczyć poza zbyt niską histerezą również to iż moim zdaniem zbyt dużo ciepła ucieka mi przez kocioł. Mam RCK, mimo to rura między kotłem a kominem jest bardzo gorąca, przy wyświetlonych ustawieniach, taka temperatura:
https://zapodaj.net/deec6f8234780.jpg.html
https://zapodaj.net/8e7de73e7270f.jpg.html
Poza tym mam sporo uwag co do czystości mogę wymiennika, czytam wasze posty, przeglądam zdjęcia i mogę pomarzyć o takiej czystości kotła. Zdjęcia poniżej przedstawiają kocioł po 4 dobach palenia czyli około 70 kg spalonego pelletu:
https://zapodaj.net/35a34a8d41600.jpg.html
https://zapodaj.net/c3c077bf54587.jpg.html
https://zapodaj.net/c6fb0f1ca51ca.jpg.html
https://zapodaj.net/b5b0ed2f7e1a0.jpg.html
Mam jeszcze sporo do napisania, ale to później, zachęcam do dyskusji!

Ostatnio edytowany przez Harek87 (2017-01-01 16:06:39)

MB 10kW, Palnik 16kW. Pow. użytkowa - 130m2, 7 pętli + 7 grzejników, CWU 140l.

#2 2016-10-09 12:06:06

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Prezentacja kotła MB 10kw.

Harek87 napisał:

... Do wad tego kotła ( których niestety nie brakuje ) mogę zaliczyć poza zbyt niską histerezą również to iż moim zdaniem zbyt dużo ciepła ucieka mi przez kocioł. Mam RCK, mimo to rura między kotłem a kominem jest bardzo gorąca, przy wyświetlonych ustawieniach, taka temperatura:
https://zapodaj.net/deec6f8234780.jpg.html
https://zapodaj.net/8e7de73e7270f.jpg.html...

Noo... kolego Harek87... kawał dobrej roboty tu wykonałeś... dostarczając dowody na to, że brudny wymiennik MiniBio, jest powodem dużej straty energii uciekającej kominem...

Ale nie zgodzę się jednak z Tobą, że jest to jego "wada", gdyż to co występuje u Ciebie jest powodowane złymi parametrami spalania, które doprowadzają do szybkiego i tak "spektakularnego zaklejenia" wymiennika, co jest powodem wysokiej temp. na wylocie spalin...
W większości kotłów małej mocy, produkowanych przez firmę, temp. spalin oscyluje w zakresie ok. 90-140 stopni.
A biorąc pod uwagę, że Twój pomiar był wykonywany przy mocy jeszcze niższej... to temperatura spalin powinna być znacznie niższa, niż to "firmowe" minimum, które podają w specyfikacji...

P.S.
Byłbym zapomniał... histereza, to też nie jest wada kotła, tylko takie trochę bezsensowne "zabezpieczenie", ograniczające użytkownikowi pełne zarządzanie pracą kotła.

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-10-09 12:11:45)

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2016-10-09 12:22:55

Harek87
Często się udziela

Z tym, że jak jest kocioł czysty po problem wcale nie ustępuje. Przy mocy 100% temperatura dobija mi do 200 st. - rury nawet na mikrosekundy dłonią nie dotknę. Jak to powstrzymać?
Co do histerezy to dokładnie chodzi mi o to, że rzeczywiście nie jest to wada, ale zbyt niskie jest to zabezpieczenie. Chociaż 8 - max 10 stopni załatwiłoby sprawę. Na przestrzeni kilku lat nie sposób zliczyć ile dziesiąt, (set?) razy odpalał się kompletnie bezsensownie, jeżeli jest to niedoregulowane ustawieniem CWU.

Ostatnio edytowany przez Harek87 (2016-10-09 12:27:06)

#4 2016-10-09 13:24:25

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Harek87 powiem ci tak. 5 ton to ja dopiero przekroczyłem w 4 sezonie, w stopce masz jaki dom. OK było trochę drewna w kominku ale zanim przerobiłem kominek te drewno ogrzało atmosferę a nie dom. Druga sprawa temat już był poruszany na forum puki można było sensownie porozmawiać i wymienić się uwagami (czytaj jak nie było dareckiego).

W skrócie daj mu fazy czyli używaj większych podawań. Też bawiłem się w malutkie podawanie, nie tędy droga, zżerało pellet a piec chodził 24h. Widać to po zawartości tlenu, przy takim podawaniu było to z 15-16%. Masz jakiś dziwny ten syf, u mnie jest popiół i biały nalot.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#5 2016-10-09 13:31:29

darecki
Często się udziela

Harek87 napisał:

Z tym, że jak jest kocioł czysty po problem wcale nie ustępuje. Przy mocy 100% temperatura dobija mi do 200 st...

Zdaję sobie z tego sprawę, że to nie jest normalne, a do tego też "nielogiczne", gdyż strata kominowa może być powodowana zbyt dużym ciągiem kominowym... a z drugiej strony... wygląd Twojego wymiennika, świadczyć mógłby też o tym, że ciąg jest słaby, co jest właśnie w sprzeczności ze stratą kominową...
Ale jest też możliwe, że "strata kominowa" powodowana jest zbyt dużą mocą maksymalną kotła, której wymiennik nie jest w stanie odebrać... ale jest za to w stanie, tak mocno się "zakleić", że nawet po spadku mocy, temp. wylotowa spalin jest prawie na poziomie maksymalnym, zalecanym przez producenta przy 100% mocy i to mocy nominalnej, a moc Twojego kotła jest prawdopodobnie sporo niższa od takowej...

Oczywiście pamiętam też o tym, że proces spalania w Twoim kotle jest daleki od "ideału" co przyspiesz to "zaklejanie" wymiennika, więc wszystko ma tu znaczenie... włącznie z prawidłowym, czytaj dostatecznym, napowietrzeniem kotłowni...

Poczytaj co na ten temat ma do powiedzenia kolega MalinaEl w dzisiejszym wpisie...

http://www.forum.pellets.com.pl/viewtopic.php?pid=13621#p13621

P.S.
marecki... czyli zalecasz czytać głównie własne wpisy, jak sądzę wink które nie zawsze są już jak widać aktualne big_smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-10-09 13:51:15)

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#6 2016-10-09 14:14:29

marecki
Często się udziela

Że co?

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#7 2016-10-09 15:14:37

tomaszzakopane
Udziela się

Może masz ten sam problem co ja czyli dmuchawa za szybko daje i większość ciepła leci w komin

Ostatnio edytowany przez tomaszzakopane (2016-10-09 15:14:55)

#8 2016-10-09 15:17:55

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

Harek87 powiem ci tak. 5 ton to ja dopiero przekroczyłem w 4 sezonie, w stopce masz jaki dom. OK było trochę drewna w kominku ale zanim przerobiłem kominek te drewno ogrzało atmosferę a nie dom...

Opowieści tego typu mógłbyś sobie darować, bo ilości określające to "trochę drewna" to Ty czasem podawałeś w swoich "raportach"...

Ostatnio...

marecki napisał:

... Od siebie: MB10 przemielił 1,2t peletu a kominek 5m3 drewna...

A wcześniej...

marecki napisał:

W tym roku 24-28kg/24h. Jeszcze kwadrat 140m nie do końca wykończony. W poprzednim szło spokojnie ponad 30kg/dobę. Ale w poprzednim chałupa "mokra", świeże tynki, suszenie/wietrzenie w mróz itd.

Więc racz Waść, nie "mącić w głowach" użytkownikom, "zaciemniając obraz" swoimi "rewelacjami" odnośnie spalania za 3 sezony, gdyż jak sam wielokrotnie podkreślałeś wcześniej... to właśnie kominek był Twoim głównym źródłem i dlatego tak niewielki wynik spalania pelletu...

Bo jest jedna niepodważalna zasada...

Pellet się nie spala, przez samo leżenie w kotłowni, czy nawet zasypanie do zbiornika...

Chyba... że twierdzisz inaczej... kolego marecki... co by mnie nawet wcale nie zdziwiło wink

#9 2016-10-09 15:34:59

marecki
Często się udziela

Dobry jesteś, wiesz o tym, że tylko TROL potrafi cytować historyczne wpisy żeby skompromitować rozmówcę? smile Oj kręci cię to kręci.

OK 5 ton plus hmm żeby nie oszukać, w 1 sezonie kupiłem 8m potem 6m drewna i znajomy przywióżł mi jeszcze ze 2 metry. Ale zanim kominek był przerobiony to chcesz wierzyć czy nie, to przeleciało przez komin. Pierwszy sezon zaraz po skończeniu budowy było najgorsze, 2 tony peletu i sporo m drewna, wietrzenie domu, mokre ściany itd. Zimy ostatnio są słabe.

Także 5700kg w poprzednim sezonie? Jak dla mnie to hardkor.

#10 2016-10-09 15:58:13

darecki
Często się udziela

marecki... tu nie chodziło o "skompromitowanie rozmówcy", tylko zmobilizowanie Go, do powiedzenia wprost... tak, żeby "nie oszukać" wink

I dobrze wiesz, że nie tylko ten... jak go zwą?
No, ten "mityczny"stwór przywoływany zawsze przez Ciebie, w sytuacji przyparcia do "muru".
A wiesz z doświadczenia, że ja też to potrafię, więc daruj sobie po raz kolejny te same dyrdymały wciskać...

Bo ciągle zapominasz o tym, że Harek87 miał właśnie "nowo wybudowany" dom do ogrzania (od roku).
Nie zapominając też, że to nie dom jest jego problemem, tylko jakość spalania pelletu w kotle oraz energia uciekająca kominem...
Prosił o rady, a nie o historyjki , typu -> "Panie... tyle pelletu to ja spaliłem przez 3,5 sezonu" (paląc GŁÓWNIE drewnem w kominku)...

#11 2016-10-09 17:19:56

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

No, ten "mityczny"stwór przywoływany zawsze przez Ciebie, w sytuacji przyparcia do "muru".
A wiesz z doświadczenia, że ja też to potrafię, więc daruj sobie po raz kolejny te same dyrdymały wciskać...

Robisz to nie tylko ze mną, bo internet jest anonimowy, czujesz się pewnie. Ale ja akurat dostaję najwięcej z prostego powodu, karmię trola, taki jest tego schemat. Doświadczenie z innych for mówi doskonale, że trole zachowania nie zmieniają, taki to już typ człowieka. Do puki nie wkroczy admin lub moderator.

A to, że paliłem kominkiem? Żeby być uczciwym 50/50. 5 ton w tym systemie to 10ton bez kominka, podziel to na 3 sezony w moim metrażu.

Tak czy inaczej zdania nie zmienię, wynik hardcorowy. Takiego syfu na wymienniku dawno nie widziałem. Kolego spróbuj kupić kilka worków czegoś sprawdzonego czyli tej lavy.

#12 2016-10-09 17:48:11

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

OK 5 ton plus hmm żeby nie oszukać, w 1 sezonie kupiłem 8m potem 6m drewna i znajomy przywióżł mi jeszcze ze 2 metry...

Także 5700kg w poprzednim sezonie? Jak dla mnie to hardkor.

Więc policzmy wink "tak żeby nie oszukać"...

5+8+6+2= 21m3 drewna "kominkowego"

A przeliczając to w dużym uproszczeniu, choć zgodnie z prawdą... daje w przeliczeniu na pellet, około 13,5 tony tego paliwa...

Więc sumując ten wynik ze spalonym przez 3 sezony pelletem,(około 5 ton) daje to 18,5 tony w formie samego pelletu...
Co dzielone nawet na 3,5 sezonu daje prawie 5,3 tony "czystego" pelletu na każdy z pełnych  sezonów...

A to wcale nie jest tak znowu mało...
Ale wiem, że Ty masz inne zdanie, trudno...

Żeby być w zgodzie z prawdą, to trzeba zaznaczyć, że niższa sprawność kominka zawyża wynik, ale le nie zmienia samego faktu, "niedoceniania" potrzeb energetycznych swojego budynku...

#13 2016-10-09 18:52:38

marecki
Często się udziela

Kominek w prawie 2 sezonach to porażka, wyliczenia twoje są bez sensu. Nie masz zielonego pojęcia jak w takim tanim (gdzie rura wydechowa robiła się czerwona a sam wylot jest tuż nad ogniem) kominku znika drewno i ciepła nie za wiele. Zresztą mimo przeróbek różnica w ilości drewna w kg jakie wrzucam dzisiaj do kominka w stosunku do MINIBIO są nadal duże. Owszem jest różnica jak bez usprawnień co opisałem. MB zagrzeje wodę wciągając 2 - 2,5kg peletu. Kominek to wiadro z 10kg o czym tu dyskusja. Prawdę powiedziawszy wyglądało to b.często tak, że MB w większe mrozy działał przez większość czasu a kominkiem "przepalało" się wieczorami w okresach przejściowych.

W tym sezonie kominek to tylko romantyczny wieczór.

Aha 5 ton pisałem o pelecie, kupiłem w 1 sezonie 5 ton ukraińskiego peletu. Miesiąc temu kupiłem 4tony. Berlinek w połowie rozdałem i nadal worki mam w kotłowni, nie spalam go bo są spieki.

Ostatnio edytowany przez marecki (2016-10-09 18:55:04)

#14 2016-10-09 19:30:16

darecki
Często się udziela

marecki... zrozum, ja naprawdę nie jestem złośliwy, dlatego nie będę cytował dosłownie, wklejając tu Twoje wypowiedzi o paleniu w kominku,  jak to "2 kawałki jest strach wrzucać bo będzie alarm", albo... że na jednym załadunku, to kominek spokojnie 5-6 godzin ma "co robić"... piszę z pamięci, ale myślę że nic nie pokręciłem wink

Więc nie biadol teraz, że ten kominek to taka porażka, bo pelletu spalałeś w sezonach podobne ilości, pamiętając że pierwszy był najbardziej energochłonny, ale pamiętaj również, że wtedy też paliłeś wszystkim co Ci zostało z prac budowlanych, co tylko choć trochę przypominało drewno wink ja to pamiętam, choć nie jesteśmy sąsiadami.
Czyli powiedzmy jasno... ok.2 tony pelletu + drewno + deski z budowy itp.
To i tak wychodzi na następne 2 sezony, średnio po 1,5 tony pelletu plus drewno, które jeśli średnio podzielimy na te 3 sezony, to da około 7m3 drewna na każdy sezon...

I z tego jasno wynika, że moje wyliczenia nie są bez sensu...
Ale mogę je skorygować nieco, jeśli określisz dokładnie, jakie drewno spalałeś, bo być może normy które zastosowałem w wyliczeniu są nieco zawyżone w stosunku do Twojego opału, więc czekam na info...

A to, "że niższa sprawność kominka zawyża wynik" napisałem wyraźnie, więc niczego nie naciągam, tylko jestem "skrupulatny" i "w miarę precyzyjny", więc powinieneś to docenić smile

#15 2016-10-09 20:01:24

Harek87
Często się udziela

Zdaję sobie sprawę że ilość spalonego pelletu przez mój MB jest hardkorowa, ale niestety prawdziwa. Żeby było jeszcze ciekawiej, upałów w domu nie miałem i to jest dla mnie najgorsze. Choć kilka kg straciłem również przez testowanie różnych rozwiązań, ale to uroki pierwszego sezonu. O gorącej rurze pisałem kilkukrotnie już na tym forum, dzwoniłem do serwisanta który uruchamiał mi kocioł jak i prosto do Kostrzewy, jednak nikt tak naprawdę nie wyleczył tego zagadnienia. RCK miał załatwić sprawę, jednak problem jak był tak i jest teraz. Kiedyś pamiętam miałem taką sytuację że miałem biały nalot, ale nie pamiętam teraz czy to była zasługa ustawień czy jakiegoś innego pelletu. Mogę przetestować inny opał i pewnie tak zrobię, ale to za jakiś czas bo aktualnie mam pełen zasobnik a w środę wyjeżdżam do Zakopca i po powrocie ewentualnie zajmę się tym. Marecki gdybyś miał tylko kocioł bez kominka, jak byś palił w aktualnie panujących warunkach? Tzn całą dobę czy w jaki sposób i na jakich ustawieniach.

#16 2016-10-09 20:33:06

marecki
Często się udziela

To różnie, w większości odpalany jest pod wieczór i w dzisiejsze dni to nawet co drugi dzień. Przetestuj inny opał. W MB możesz zainstalować jeszcze tzw zawirowywacze spalin, znajdziesz na forum. Powiem ci, że syf masz konkretny ze zdjęć. Nigdy czegoś takiego nie miałem, wydaje mi się ze to wyjaśnia dużą temp. spalin.

Darecki powiem ci tylko tyle, że początkowe podniecenie nad kominkiem później mi przeszło i już o tym nie pisałęm. Owszem poprzerabiałem go jest lepiej i bardzo sie cieszę ale... Nie masz kominka więc nie wiesz o czym piszę. Pisząc 2 kawałki mówię o b szybkim wzroście temp. na sterowniku i w grzejnikach. I tyle, brzoza spali się w mgnieniu oka. 5-6h będzie palił się grab ułożony pod strych ale grab pali się b.powoli, bardziej to żar i żeby działały pompki zawór 4d jest mocno skręcony więc i na grzejniki idzie słabo. Metry sześcienne szły a MB obok nadal o wiele sprawniej grzał dom. Zero stabilności, zupełne przeciwieństwo MB. Na forum muratora jest n/t temat wiele. Mój sąsiad jest jeszcze lepszy bo ma gaz i kominek chyba 22kW i z tego co obliczyliśmy w tamtą marną zimę poszło mu 30m (CWU ma nadal z gazu).

#17 2016-10-09 22:31:06

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

... wydaje mi się ze to wyjaśnia dużą temp. spalin...

Widzę że jednak "co nieco" zrozumiałeś...
Czyli jesteś na dobrej drodze do poprawy smile

Ale pamiętaj teraz, że jest to wątek kolegi "Harka", któremu trzeba pomóc, bo nie wygląda to dobrze.
Problem jest zapewne złożony, dlatego nie można skupiać się tylko na jednym aspekcie...

P.S.
A co do przeliczenia drewna na pellet, to wiesz na czym to polega... wyjaśniałem Ci to w innym wątku, pisząc o gęstości nasypowej pelletu, świadczącej o tym, ile jest faktycznie "drewna w drewnie"... ale już w formie pelletu... więc wiesz, że w wyliczeniach ściemy nie ma, a "błędem" jest tylko kominek... tzn. kominek generuje ten błąd przez marnowanie energii...

#18 2016-10-10 00:00:19

marecki
Często się udziela

Kominek traktuje w kategorii kominków. Marna sprawność vs dobra a nawet znakomita sprawność pelletu. Nie masz o tym zielonego pojęcia smile

#19 2016-10-10 06:01:12

darecki
Często się udziela

No faktycznie.... widać , że nie masz "zielonego pojęcia" o czym piszesz wink
Gdyż określenie i pojęcie sprawności, dotyczy urządzeń, czyli palnika i kotła a nie paliwa... a pellet jest przecież paliwem...
A w przypadku paliw mówi się o kaloryczności...
Czyli bzdury Waść piszesz...

P.S.
Kominek to też urządzenie, a najlepsze konstrukcje wyłożone szamotem i posiadające usprawnienia typu  dopalanie spali itp. potrafią osiągać sprawność na poziomie nawet do 75%
Czyli prawdopodobnie jest tak jak piszesz... że Twój to jednak "porażka"...

#20 2016-10-10 06:39:30

marecki
Często się udziela

Marna sprawność kominka vs b.dobra sprawność MiniBio, kuźwa jaki ty jesteś ograniczony.

#21 2016-10-10 08:32:11

darecki
Często się udziela

Wiedziałem że coś pokręciłeś big_smile

Ale żeby na siebie mówić per "ty" to jest też dziwne sad
Ale jakaś prawda może choć z tego faktu wynika...

#22 2016-10-10 08:35:27

Michal 1243
nowy na forum

I kolejny wątek w kosmos można wysłać.

#23 2016-10-10 09:31:03

darecki
Często się udziela

A prosiłem już wcześniej...

"Ale pamiętaj teraz, że jest to wątek kolegi "Harka", któremu trzeba pomóc, bo nie wygląda to dobrze."

Nie dociera jak widać...

#24 2016-10-10 09:38:50

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Michal 1243 napisał:

I kolejny wątek w kosmos można wysłać.

Michale , spokojnie to wszystko się mieści w  licencja poetica.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#25 2016-10-10 11:27:50

marecki
Często się udziela

Oczywiście, że się mieści (ładne określenie licencja poetica smile Te drewno, które spaliłem w takiej ilości moge porównac do 1,5-2ton peletu a i nie wiem czy nie przesadziłem. Wczorajsze ogrzanie CWU kominkiem plus praca na ogrzanie domu przy załadowanym pod strych na potem 2 załadunkach mieszanki i brzozy to zważone wagą prawie 30kg, praca jakieś 3-4h. To samo pelet po drugiej stronie zrobi pożerając może 6-7kg. O czym tu dyskusja.

Twoje wyliczenia darecki w przypadku najgorszego z kotłów zasypowych w stosunku do MB są śmieszne. Bez prostej blachy zasłaniającej wydech przy zgaszonym świetle czopuch robił się czerwony. Wczoraj cieszyłem sie jak małe dziecko z kominka, dzisiaj jak mam kupić opał wolę zdecydowanie kupic pellet. Kominek traktuję okazjonalnie i awaryjnie i sądzę to się nie zmieni. To są b.istotne informacje.

Także darecki zamiast pieprzyć o przeciągach daj koledze w końcu jakąś poradę, ja już to zrobiłem (w skrócie: praca ze zbyt małym podawaniem, zmiana peletu, zawirowywacze spalin).

Stopka forum