Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-08-05 11:50:03

ziutek128
Nowy na forum

Kocioł nie dogrzewa CWU

Witam, temp. zadana kotła mam 67, temp zadana CWU mam 63,a grzeje mi do 57 gdzie szukać błędu w ustawieniu sterownika?
bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam, ziutek128

#2 2016-08-05 13:42:38

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Kocioł nie dogrzewa CWU

ziutek128 napisał:

...gdzie szukać błędu w ustawieniu sterownika?...

Do pracy kotła na potrzeby C.W.U. powinien być wykorzystywany tryb "Auto"... a wtedy... "temp. zadana kotła" nie ma żadnego znaczenia, gdyż sama automatyka steruje jego pracą.
Jedyne co może ograniczać pracę C.W.U. to ustawienia w menu "Serwis" samego C.W.U. wink
Jest tam kilka opcji, które mają wpływ na pracę bojlera, jak np. jego temp. maksymalną, która ma tu decydujące znaczenie.
Posprawdzaj... poprzestawiaj... i powinno zadziałać, tak jak sobie wymarzyłeś smile choć nie mam pojęcia do czego potrzebna jest Ci w kranie woda o temp. 65 stopni...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2016-08-05 15:04:14

ziutek128
Nowy na forum

Na trybie auto nie miałem problemu, ale piec uruchamiał się 6 razy na dobę, i spalał mi więcej pelletu. Teraz odpalam go co 2 dni i wiem że jak nagrzeje mi wodę do 63st to w zupełności na 48h mi wystarczy. Tym samym oszczędzam paliwo ponieważ jak cały czas jest włączony to spala mi 6kg pelletu a jak odpalam go co 2 dni to do nagrzania wody zużywał 5,5kg.
dziś jednak nie wiem co się stało bo wody mi nie dogrzał sad
Proszę o dalsze sugestie

PS, Poproszę jeszcze o podanie mi wartości ustawień w menu CWU-Serwis- Głownie chodzi mi o delty

Ostatnio edytowany przez ziutek128 (2016-08-05 15:31:43)

#4 2016-08-05 19:04:44

darecki
Często się udziela

ziutek128 napisał:

Na trybie auto nie miałem problemu...

Jeśli nie miałeś problemu... to teraz masz wink

ziutek128 napisał:

... temp. zadana kotła mam 67, temp zadana CWU mam 63,a grzeje mi do 57 gdzie szukać błędu w ustawieniu sterownika?...

Przy takich ustawieniach kotła i C.W.U. to raczej nie ma szans żeby Ci dogrzało, gdyż różnica temperatur jest zbyt mała i dochodzi do przekroczenia górnej histerezy kotła, co skutkuje wyłączeniem palnika przed uzyskaniem temp. zadanej w bojlerze...

Więc podstawowym błędem jest ustawianie takich temperatur, których różnica to tylko 4 stopnie...
To nie ma prawa zadziałać.

Ja twierdzę że tryb "Auto" w przypadku grzania C.W.U. działa dobrze, a jedyne co bym proponował do zmiany, to wprowadzenie w oprogramowaniu możliwości ustawiania większej histerezy w opcjach C.W.U. niż te 10 stopni, które w chwili obecnej jest maksymalną wartością...

Mam nadzieję, że Doradca to przeczyta i może kiedyś wink doczekamy się wreszcie wprowadzenia większego zakresu histerezy C.W.U. gdyż nie wymaga to żadnych skomplikowanych zabiegów, ani nawet testów...

Wracając do Twojego problemu, którego jesteś jednocześnie sprawcą i ofiarą wink big_smile
Rozwiązanie jest banalnie proste i oczywiste zarazem...
Jeśli tryb "Auto" działał bezproblemowo, to tego nie zmieniaj, a jeśli chcesz ręcznie uruchamiać za każdym razem kocioł, to wyłącz go po nagrzaniu wody w bojlerze, a uruchamiaj go ponownie dopiero wtedy, gdy temperatura wody będzie już zbyt niska... czyli tak jak to czyniłeś wcześniej...
Będziesz miał tym samym połączenie trybu "Auto" z ręcznym sterowaniem smile co da Ci możliwość prawie dowolnego zwiększenia zakresu histerezy C.W.U. wink

Jeśli chodzi o delty, to podejrzewam, że jeśli sam tam niczego nie namieszałeś wink to masz w normie... a w trybie "Auto" to i tak część ustawień nie ma większego znaczenia, gdyż automatyka zarządza pracą kotła i niektóre wartości nie mają wtedy zastosowania, tak jak ustawiona ręcznie temperatura kotła, która w trybie "Auto" jest znacznie wyższa, a dodatkowo też nie ma problemu z górną histerezą kotła, która w trybie "ręcznym" ma podobno 5 stopni (choć według mnie ma tylko 4 wink o czym pisałem już kiedyś, przy innej okazji smile

Tak dla sprawdzenia, jeśli chodzi o delty...
Delta źródła - zakres od 15 do 20 jest w miarę optymalny.
Ten parametr określa zakres zwiększenia temp. kotła względem temp. zadanej C.W.U. czyli to, na co zwracałem Ci wcześniej uwagę, pisząc o zbyt małej różnicy, jaką masz w swoich ustawieniach w trybie "ręcznym" co jest powodem zatrzymania pracy kotła i nie dogrzanie wody do temp. zadanej.
Przy Twoich obecnych ustawieniach i pracy w trybie "ręcznym" ten parametr ma maksymalnie 9 stopni, licząc 4 stopnie różnicy pomiędzy temp. zadaną kotła i temp. zadaną C.W.U. oraz dodając do tego nawet 5 stopni górnej histerezy kotła, która jest na "sztywno" określona, więc jak sam widzisz... to tak nie może działać.
Delta MIN temp. - 5 - ten parametr decyduje o momencie zatrzymania pracy pompy, a co za tym idzie, możliwości dogrzania wody w bojlerze o kilka stopni więcej niż to, co jest ustawione jako "temp. zadana C.W.U." pompa wyłączona zostanie dopiero wtedy, gdy temperatura kotła będzie tylko 5 stopni wyższa od aktualnej temp. wody w bojlerze)

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-08-05 19:09:09)

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#5 2016-08-08 14:56:29

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Proponuję podnieść w trybie serwisowym temp. max dla grzania cwu tak, aby była różnica między temp. zadana dla cwu ,a temp. max dla kotła była około 10 stopni. Dogrzej Ci w ten sposób wodę do temperatury zadanej. Ustaw sobie tryb czasowy dla grzania cwu . w wyznaczonych godzinach i nie będziesz miał problemu z częstym dogrzewaniem wody w ciągu dnia.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#6 2016-08-08 20:59:25

darecki
Często się udziela

doradca kostrzewa napisał:

Proponuję podnieść w trybie serwisowym temp. max dla grzania cwu tak, aby była różnica między temp. zadana dla cwu ,a temp. max dla kotła...

Hmm... a niby o czym ja tu powyżej pisałem?
Czy nie zwracałem uwagi na zbyt małą różnicę w nastawach temperatur kotła i C.W.U.?
Ale jednak miło, że Doradca czyta i się ze mną zgadza... smile chociaż ja mam pewne wątpliwości wink

... Ustaw sobie tryb czasowy dla grzania cwu . w wyznaczonych godzinach i nie będziesz miał problemu z częstym dogrzewaniem wody w ciągu dnia...

A co będzie w sytuacji większego zużycia ciepłej wody oraz zapotrzebowania na nią w innych godzinach niż te wyznaczone wcześniej?

Chyba jednak nie jest to rozwiązanie najlepsze z możliwych...

Czyż nie prościej jest zwiększyć zakres histerezy C.W.U.?
W czym jest problem?

Gdyby firma zwiększyła zakres histerezy, tak powiedzmy do np. 25 stopni, wtedy w trybie "Auto" uzyskalibyśmy to, o co chodzi koledze ziutek128, ale nie tylko...  czyli dogrzanie wody w zasobniku np. do temp. 65 stopni, a ponowne uruchomienie kotła nastąpiłoby dopiero wtedy, gdy temp. w bojlerze spadnie do 40 stopni...

Reasumując:
Można to uzyskać bez żadnego problemy, nie rezygnując z komfortu posiadania ciepłej wody w każdym momencie przy wykorzystaniu trybu "Auto" w połączeniu ze zwiększoną histerezą C.W.U. której ograniczenie do 10 stopni w dotychczasowym oprogramowaniu, uważam za największą bzdurę i totalne nieporozumienie...

#7 2016-08-09 07:46:44

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Pytanie ile osób korzysta z cwu i jakiej wielkości jest zbiornik na cwu? Nie sądzę że jest takie duże obciążenie, aby temperatura cwu spadła poniżej minimalnej temp.np 36 stopni. Jest to temperatura w której śmiało można się umyć. Mniej paliwa jest potrzebne do nagrzania wody do 36 stopni niż 63. Po za tym jest w sterowniku funkcja zagrzej teraz, która jednorazowo zagrzeje man wodę do temp max.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#8 2016-08-09 10:00:36

darecki
Często się udziela

Pytanie ile osób korzysta z cwu i jakiej wielkości jest zbiornik na cwu?...

Zadawane są pytania, brakuje natomiast odpowiedzi na zasadnicze pytanie, które zostało zadane wcześniej i nadal pozostaje bez jakiegokolwiek odzewu.
Więc zadam ponownie...

Dlaczego firma "Kostrzewa" uparcie trzyma się tej 10 stopniowej histerezy C.W.U.?

... Nie sądzę że jest takie duże obciążenie, aby temperatura cwu spadła poniżej minimalnej temp.np 36 stopni. Jest to temperatura w której śmiało można się umyć.

Umyć, to się można "śmiało", ale już w trakcie kąpieli pod prysznicem temperatura wody szybko zacznie się obniżać, tym bardziej jeśli w krótkim odstępie czasu będą chciały z niego skorzystać 2 osoby...

...Mniej paliwa jest potrzebne do nagrzania wody do 36 stopni niż 63...

Niby jest w tym jakaś logika wink ale nie do końca...

Nagrzanie wody do temp. 63 stopni wydłuży znacznie okres między ponownymi uruchomieniami kotła w celu jej dogrzewania, a zwiększenie histerezy C.W.U. przyczyni się do wydłużenia czasu przestoju kotła, jeszcze w większym stopniu, co w ostatecznym rozrachunku daje oszczędność paliwa.
Natomiast kilkakrotne dogrzewanie w tym samym czasie wody do znacznie niższej temperatury pochłonie tego paliwa więcej, ponieważ każdorazowo spora część paliwa zużywana będzie na sam rozruch kotła, a dopiero po jego nagrzaniu, na ogrzewanie wody w zasobniku.

...Po za tym jest w sterowniku funkcja zagrzej teraz, która jednorazowo zagrzeje man wodę do temp max.

Niby jest... ale chodzi właśnie o to, aby wszystko działało automatycznie w trybie stałym, tak jak sobie to użytkownik zaprogramuje, bez tego bezsensownego ograniczenia histerezy C.W.U. jakie obecnie mamy w oprogramowaniu.

Stopka forum