Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2015-09-23 20:51:32

Witautas
Zaczyna się udzielać

Problem z czyszczeniem palnika

Witam

Od ponad roku jestem użytkownikiem kotła COMPACT BIO 10 kW (palnik Platinum Bio) i od samego początku mam problem z czyszczeniem się palnika. Podczas spalania większość popiołu zostaje na palniku w postaci delikatnego spieku. Delikatny dlatego ponieważ przy próbie podniesienia go dosłownie rozpada się w rękach w drobny popiół. Używam tylko dobrej jakości pelletu tj. głównie LAVA Stelmetu albo rzadziej BARLINEK.
Na palniku mam założoną nakładkę ceramiczną.

Zimą raz na dobę muszę zdjąć nakładkę i wyczyścić palnik i wówczas wszystko dobrze się spala, kocioł nie dymi, nie ma sadzy, wysoka sprawności, temp spalin 125-135 st. C. Po 24h wszystko zaczyna się pieprzyć, kocioł okropnie dymi, sadza w komorze spalania i pełno popiołu na palniku.

Czy może ktoś podpowiedzieć czy spotkał się z takim problemem i jakość sobie poradził.

Przy rocznym przeglądzie był o mnie serwisant Kostrzewy i nie mógł mi pomóc, podobnie rozmowa telefoniczna z serwisem fabrycznym niewiele dała dlatego pytam na forum.

Czy wasze palniki rzeczywiście same się czyszczą?

Kocioł COMPACT BIO 10 kW.
Planik PLATINUM BIO I.

#2 2015-09-24 12:51:56

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Re: Problem z czyszczeniem palnika

Musisz sprawdzić ,czy przypadkiem ruszt ,na którym spala się pellet nie jest zdeformowany. Sprawdź ,czy wkładając ruszt do obudowy nie ma zbyt dużego luzu na boki. Powietrze zamiast przechodzić pod rusztem ucieka bokiem. Spróbuj również kilka dni popalić bez nakładki ceramicznej.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#3 2015-09-24 21:22:45

as1978
Często się udziela

Czy Twój palnik ma sondę lambda?

#4 2015-09-24 22:16:46

Witautas
Zaczyna się udzielać

Nie na sondy Lambda.
Z tego co się orientuje tylko modele typu Luxury wyposażone są w sonde Lambda.

Mam kolegę który zajmuje się serwisem kotłów gazowych i przy użycia analizatora spalin ustawił mi porządnie kocioł. Wszystko chodzi idealnie do momentu aż na ruszcie stworzy się kupa nie zdumuchniętego popiołu.

Ruszt trzyma się bardzo sztywno nie ma żadnych luzów.

Planik PLATINUM BIO I.

#5 2015-09-25 09:21:05

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Może powietrze "ucieka" powyżej nakładki szamotowej. Inni koledzy pisali o takich zjawiskach.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#6 2015-09-25 22:33:33

as1978
Często się udziela

spróbuj olimpu,  może to wina peletu, a może ... zbyt małego ciśnienia w palenisku, można spróbować przymknąć bardziej przesłonę na dmuchawie palnika, tak, do około 1/5 szerokości,  po to, aby trzeba było zwiększyć obroty dmuchawy, aby dostarczyć taką samą ilość powietrza do paleniska. Niby to samo, ale powietrze będzie jednak wpadać tam przy wyższych obrotach dmuchawy a zatem, z większym ciśnieniem, to powinno pomóc, skoro masz kolegę z analizatorem to super - poproś go, aby pomógł Ci ustawić kocioł ponownie po przymknięciu przesłony.

dodatkowo - jeżeli masz ruszt do owsa -możesz zakleić silikonem wysokotemp. nadmiar dziur, tak, aby otrzymać ruszt o takim samym układzie dziur jak w ruszcie do peletu , ale wyższych ściankach, co pozwoli wyżej umieścić wkładkę szamotową, uszczelnij ją jak opisał kolega marecki

ps kombinując z przesłoną możesz zaznaczyć markerem ustawienia początkowe, aby  do nich wrócić

#7 2015-10-01 22:23:35

Witautas
Zaczyna się udzielać

Zrobiłem więc na początek jak zalecał doradca kostrzewy tzn. paliłem przez blisko tydzień bez nakładki szamotowej i efekt jest dokładnie ten sam jak pisałem wcześniej tj. kupa popiołu na palniku.

Być może jest to wina słabej jakości pelletu, chociaż z tego co się naczytałem LAVA firmy Stelemt to jest ta górna półka. Zostało mi go jeszcze około 1T. Następny pellet kupię OLIMP tak jak pisał as1978.

Spróbuję w jeszcze w ten weekend założyć ruszt do owsa i zakleić boczne otwory wg zaleceń marecki.

Planik PLATINUM BIO I.

#8 2015-10-02 07:51:03

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

A jak jest z ciągiem kominowym? Może obieg powietrze niedostatecznie "zabiera" popiół z paleniska.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#9 2015-10-02 15:12:08

Woor
Udziela się

Cześć,

Może to zabrzmi głupio, ale czy masz dobrze napowietrznioną kotłownię? Ja akurat u siebie mam sondę lambdę i różnica w spalaniu przy otwartym vs zamkniętym oknie w kotłowni jest horrendalna! Dodam, że przy otwartym oknie ten lekki popiół jest zdmuchiwany bezproblemowo.

Co do palnika i szamotu - zamiast bawić się w silikony lepiej zrób najpierw uszczelkę nad szamotem tak, aby ogien/powietrze nie przechodziło nad szamotem (jest to gdzieś opisane na forum). Najprościej to zrobić przy pomocy niepalnego sznurka (takiego jak do uszczelek np. drzwi kominka). Mnie to pomogło w cudowny sposób i teraz nie mam większych problemów przy jakościowym pelecie (przy pelecie gorszej próby da się żyć, ale raz na dzien muszę zrzucić spiek z palnika). A tak to w sobotę czyszczenie/załadunek i spokój na cały tydzien.

P.S. Podaj jeszcze ustawienia palnika, może tam masz coś przekombinowane.

Pozdr.,

Wojtek

#10 2015-10-04 22:11:43

Witautas
Zaczyna się udzielać

Moje ustawienia:
Podawanie max na 7.0
Powietrze max na 30
Powietrze min na 10
Wartość opałowa 5,3
Przesłona  2,0 cm.

O napowietrzeniu kotłowni nie myślałem, ale to chyba nie jest problem ponieważ mój kocioł znajduje się w garażu dwustanowiskowym, łącznie około 60 m2. Nie mam żadnej kratki nawiewnej ale wydaje mi się że nieszczelności bramy garażowej (5m) są na tyle duże że dostarczają odpowiednią ilość powietrza.

Poczytałem sobie trochę informacji na forum i myślę że ustawienia mojej przesłony są za małe. Spróbuje z szerokością 3 cm i dostosuję moc dmuchawy.

Planik PLATINUM BIO I.

#11 2016-04-22 13:43:56

trajanus
Udziela się

Witautas napisał:

Moje ustawienia:
Podawanie max na 7.0
Powietrze max na 30
Powietrze min na 10
Wartość opałowa 5,3
Przesłona  2,0 cm.

O napowietrzeniu kotłowni nie myślałem, ale to chyba nie jest problem ponieważ mój kocioł znajduje się w garażu dwustanowiskowym, łącznie około 60 m2. Nie mam żadnej kratki nawiewnej ale wydaje mi się że nieszczelności bramy garażowej (5m) są na tyle duże że dostarczają odpowiednią ilość powietrza.

Poczytałem sobie trochę informacji na forum i myślę że ustawienia mojej przesłony są za małe. Spróbuje z szerokością 3 cm i dostosuję moc dmuchawy.

Nie masz co krecic ustawieniami, montowac strazakow na kominie itd
Wszystko jak psu w du...  Palnik bedzie sie zapychal bo jest skopana konstrukcja.
Nie ma nic wspolnego z samoczyszczeniem jak pisza. Przykro mi to powiedziec ale oszukali Cie jak wielu innych klientow.

U mnie 5 wizyt technikow, zmiany ustawien, palnika , badania pelletu nic nie pomogly. Bo pomoc nie mogly.
Skoro sam technik Kostrzewy powiedzial ze te palniki to z samoczyszczeniem nie maja nic wspolnego i producent poprostu robi w wala kupujacych.

#12 2016-05-04 22:37:17

Witautas
Zaczyna się udzielać

Z problemem zapychania palnika sobie już poradziłem, pisałem o tym w twoim wątku.

Jak będę miał więcej czasu opiszę sprawę dokładniej łącznie z jakimiś fotkami.
Ale najważniejsza sprawa to jest dokładnie to co opisuje "Marecki" czyli ilość powietrza, uszczelnienie palnika i dobrej jakości pellet.

Przyznam się że przez pierwsze 12 miesięcy eksploatacji tego kotła to przeżywałem podobne frustracje jak ty, ale po roku prób, testów czytania forum poradziłem sobie z problemem.

Przy czym przyznaję rację że produkt jest mocno niedopracowany i ma wiele wad.
Nie powinno być tak że płacisz 10 tyś i potem musisz jeszcze z tym walczyć żeby kocioł mógł w miarę normalnie funkcjonować.

Planik PLATINUM BIO I.

Stopka forum