Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-02-06 19:25:30

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

PELLETS 100 16kW- parametry pracy kotła oraz ustawienia palnika.

Zdaję sobie sprawę że jest wiele podobnych tematów na tym forum wink

Ale też trzeba stwierdzić, że panuje tu straszny bałagan jeśli chodzi o konkretne porady.

Już wyjaśnię co mam na myśli... smile

Celem dla którego postanowiłem założyć ten temat jest wymiana doświadczeń, opini oraz porad dotyczących tego konkretnie zestawu, czyli palnika Platinum Bio 1 (tego w nowszej wersji) zamontowanego wyłącznie w tym konkretnym kotle, który tworzy zestaw Pellets 100 16kW.

Jako że kocioł z tego zestawu, jest niczym innym jak Warmet 200 Ceramik 18kW z dołączonym w zestawie palnikiem Platinum Bio 1 16kW, dlatego też oczywiście użytkownicy, którzy wcześniej zakupili ten kocioł do spalania i ręcznego załadunku paliwa różnego typu, a dopiero po jakimś czasie zdecydowali się na dostosowanie go do spalania pelletu dokupując resztę zestawu, także będą mile widziani smile

Jeśli są wśród użytkowników forum osoby, które takie zestawy posiadają, to zapraszam gorąco do wymiany doświadczeń i dzielenie się swoimi obserwacjami, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów tym, którzy zaczynają dopiero zabawę z tym prawie "bezobsługowym" sprzętem wink który trzeba jednak na początku właściwie skonfigurować...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#2 2016-02-06 21:10:00

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Re: PELLETS 100 16kW- parametry pracy kotła oraz ustawienia palnika.

Mój braciszek taki zestaw posiada, ale zbyt krótko żeby coś konkretnego powiedzieć. Na razie jest zadowolony.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#3 2016-02-06 21:28:38

darecki
Często się udziela

Jeśli jest zadowolony, to właśnie jest najlepszy powód żeby się pochwalić big_smile i zdradzić przy okazji swoje tajne ustawienia wink które powodują że jest zadowolony...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#4 2016-02-07 12:09:10

karcit
Często się udziela

darecki napisał:

Jeśli jest zadowolony, to właśnie jest najlepszy powód żeby się pochwalić big_smile i zdradzić przy okazji swoje tajne ustawienia wink które powodują że jest zadowolony...

Jakie ustawienia ma teraz, nie jestem w stanie powiedzieć. W każdym razie spieki mu się nie robią, w domu ciepło na wielkość spalania może na razie nie zwraca większej uwagi.

Fakt na początek kupił pellet od jakiegoś lokalnego wytwórcy (może importera) nie wiem dokładnie, to spieki miał. Doradziłem, żeby na początek zanim ogarnie sam kocioł kupił dobry pellet. Jak już zapozna się dobrze z urządzeniem to wtedy przyjdzie czas na zabawy z paliwem.

#5 2016-02-07 14:45:39

darecki
Często się udziela

Szkoda że nie ma użytkowników tego konkretnego zestawu sad

Bo stosując się do porad umieszczonych w różnych wątkach na tym forum trudno dojść ładu, jeśli mimo tego samego palnika ma się całkiem odmienną budowę kotła.

A tak to właśnie tu wygląda...

Użytkownicy kotłów o odmiennej konstrukcji dają porady innym użytkownikom którzy mają w zestawie ten sam palnik, co troszkę mija się z celem...

Dla przykładu, uzytkownicy: Mini Bio, Compact Bio i Twin Bio dają konkretne wskazówki uważając, że skoro mają ten sam palnik, to mają też gotową receptę wink

Ale chyba tak nie jest.

Więc dla zobrazowania problemu podam przykłady, żeby pokazać o co konkretnie chodzi...

- Mini Bio 10kW - z palnikiem 16kW o programowo obniżonej mocy.
- Compact Bio 16kW -  z palnikiem 16kW
- Twin Bio 12 kW - z palnikiem 16kW o programowo obniżonej mocy.
- Twin Bio 16 kW - z palnikiem 16kW
- Pellets 100 16kW - z palnikiem 16kW

Z wymienionych zestawów, tylko Compact Bio 16kW i Twin Bio 16 kW bazuje na dokładnie tej samej konstrukcji kotła.
Twin Bio 12 kW jest już kotłem nieco mniejszym ale wyposażonym w taki sam palnik 16kW, lecz inaczej dostrojonym programowo do pracy z niższą mocą.
Natomiast Mini Bio 10kW i Pellets 100 16kW są już konstrukcjami odmiennymi, a to co je łaczy... to taki sam palnik, lecz także inaczej skonfigurowany.

Nie twierdzę oczywiście, że porady dotyczące jakości spalania pelletu też nie mają sensu, bo tak nie jest, gdyż niezależnie od mocy palnika i konstrukcji kotła jakość spalania pelletu powinna być zawsze podobna.
Lecz nie tylko jakość spalania jest tu decydująca, gdyż kocioł w którym to spalanie zamienia się w energię zasilającą instalację, też jest bardzo ważnym składnikiem zestawu...

I dlatego uważam, że bałagan panujący w tematach na tym forum, utrudnia czasem uzyskanie konkretnych informacji a czasami wprowadza zamęt w głowach nowych użytkowników, zaczynających dopiero zabawę z tym "prawie" bezobsługowym sprzętem wink

#6 2016-02-07 16:12:36

karcit
Często się udziela

darecki napisał:

Nie twierdzę oczywiście, że porady dotyczące jakości spalania pelletu też nie mają sensu, bo tak nie jest, gdyż niezależnie od mocy palnika i konstrukcji kotła jakość spalania pelletu powinna być zawsze podobna.

Tu nie tak do końca, bo dochodzi jeszcze sprawność kotła czyli jak dobrze podtrafi przekazac ciepło z komory spalania do ogrzewanej cieczy. A tu sama konstrukcja wymiennika ciepła ma najważniejsze znaczenie. Tym samym ta konstrukcja potrafi nieźle namieszać w jakości spalania. Kwestia obiegu gazów, układ ciśnień. Idąc mocno w teorię to można wszystko tak zagmatwać, że kocioł na paliwo stałe dla laików stanie się czymś w rodzaju reaktora atomowego (pod względem zjawisk fizycznych jakie w nim zachodzą).

darecki napisał:

I dlatego uważam, że bałagan panujący w tematach na tym forum, utrudnia czasem uzyskanie konkretnych informacji a czasami wprowadza zamęt w głowach nowych użytkowników, zaczynających dopiero zabawę z tym "prawie" bezobsługowym sprzętem wink

Tu się akurat zgadzam.

#7 2016-02-07 16:35:12

darecki
Często się udziela

karcit napisał:

Tu nie tak do końca, bo dochodzi jeszcze sprawność kotła czyli jak dobrze podtrafi przekazac ciepło z komory spalania do ogrzewanej cieczy.

Pisząc o jakości spalania miałem na myśli tylko i wyłącznie prawidłowy proces zamiany spalanego pelletu w energię wykorzystywaną już przez kocioł oraz jakość pozostałych po tym spalaniu popiołów...

To tak w ramach wyjaśnienia, bo co do samej zasady to widzę że się zgadzamy big_smile

Więc myślę że po przeczytaniu tego objaśnienia, zgodzi się ze mną kolega i w tym punkcie który zanegował, gdyż sam proces spalania pelletu, przy wykorzystaniu tego samego palnika, będzie podobny niezależnie od kotła w jakim jest zamontowany.

Ale już to co będzie się działo z tą energią powstałą w wyniku spalania w decydującej mierze zależy właśnie od kotła...

Jeśli coś pokręciłem wink to proszę mnie poprawić smile

#8 2016-02-07 17:59:05

karcit
Często się udziela

Oczywiście, że sam proces spalania jest podobny. Ale ustawienia tej samej mocy dla różnych kotłów będzie wymagało innych ustawień, przede wszystkim powietrza.

Kolejną rzeczą, którą będę powtarzał jak mantrę, to obieg powietrza w kotłowni czyli ciąg komin i napowietrzanie kotłowni. Wszyscy obecnie mają obsesję na punkcie izolacji, ociepleń i uszczelnień. A tu niestety kocioł powietrze musi mieć. O tym większość mam wrażenie zapomina. Piszę, że się źle pali, komuś się spaliła rura, innemu cała elektronika w palniku itd. Z niczego się to nie bierze. Takie jest moje zdanie.

#9 2016-02-07 20:00:36

darecki
Często się udziela

Czyli jednak zgadzamy się praktycznie w 100% smile

Właśnie o to mi chodziło...

Dlatego prosiłem aby w tym wątku wypowiadały się osoby które tylko i wyłącznie takie właśnie zestawy posiadają.

NIE -->> Mini Bio
NIE -->> Compact Bio
NIE -->> Twin Bio

Tylko tak jak w temacie jest napisane : PELLETS 100 16kW

Oraz tak jak pisałem wcześniej - Warmet 200 Ceramik z palnikiem Platinum Bio 16kW.
Gdyż jest to ten sam kocioł i palnik co w zestawie Pellets 100 16kW.

#10 2016-02-07 22:58:29

as1978
Często się udziela

- Mini Bio 10kW - z palnikiem 16kW o programowo obniżonej mocy.
- Compact Bio 16kW -  z palnikiem 16kW
- Twin Bio 12 kW - z palnikiem 16kW o programowo obniżonej mocy.
- Twin Bio 16 kW - z palnikiem 16kW
- Pellets 100 16kW - z palnikiem 16kW

Mogę się zgodzić co do tego, że palnik zachowa się inaczej w różnych kotłach, a może nie tyle sam palnik, co cały zestaw kocioł i palnik osiągną inną sprawność w zależności od kotła w którym są zamontowane. Wynika to z rozszerzalności gazów, przepływów spaliny/woda w kotle itp czynników. Niewątpliwie też palnik zachowa się odmiennie w zależności od tego jakie jest kształt, objętość komory spalania, jednak nie mogę zgodzić się z Tobą, że będą różnice na tyle znaczące, że użytkownicy innych kotłów wyposażonych w ten palnik, nie powinni wypowiadać się w temacie ustawień dla tego kotła - tudzież zestawu i vice versa.  Aczkolwiek świadomość występujących różnic warto mieć.

Jeżeli moc została tylko programowo ograniczona - to wnika to z ustawień dostępnych dla użytkownika, a nie napisania zupełnie odrębnego algorytmu sterowania palnikiem dla poszczególnych kotłów. Inaczej mówiąc mogę swój palnik PB 24 KW w kotle pellets 100  ograniczyć programowo do 14 kW.Czyż nie?

Jest pewna grupa tematów, jak na przykład podawane w palniku 16/24 KW, które można uznać za uniwersalne. Tj. jak masz za małe podawanie, to nie osiągniesz żadnych efektów, bo nie ma się co palić.

Idea słuszna, aczkolwiek stosowana purytańsko obawiam się zamknie to forum.

#11 2016-02-08 00:37:18

darecki
Często się udziela

as1978 napisał:

Idea słuszna, aczkolwiek stosowana purytańsko obawiam się zamknie to forum.

O jakim zamykaniu forum kolego mówisz?

Przecież to jest tylko jeden z tematów...

W większości jak widzę się rozumiemy i mamy bardzo podobne zdanie na ten temat.

Wiesz dokładnie o co mi chodzi i znasz nieźle temat, co widać po Twoim wpisie, więc nie rozumiem w czym problem...

Na forum panuje taki zwyczaj, że nowe tematy zakładane są bez zwracania nawet uwagi na to, że znajdują się w innym dziale niż być powinny, a przecież każde forum ma podział na jakieś konkretne działy i to także taki podział ma.

Więc jeśli zakładam temat w dziale - Kotły c.o. - Pellets 100 - 16, 24, 32, 40[kW] to robię to w jakimś konkretnym celu, który opisałem na samym wstępie i nie widzę w tym nic złego...

A tak przy okazji...

as1978 napisał:

Inaczej mówiąc mogę swój palnik PB 24 KW w kotle pellets 100  ograniczyć programowo do 14 kW.Czyż nie?

Oczywiście że możesz, tak samo jak i ja mogę obniżyć moc swojego PB 16kW do 14kW.

Tylko że nadal są to jednak inne palniki, więc taka sama moc będzie uzyskiwana przy innych ustawieniach wink

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-02-08 01:36:46)

#12 2016-02-08 22:40:51

as1978
Często się udziela

Szkoda że nie ma użytkowników tego konkretnego zestawu

Przecież są...

Użytkownicy kotłów o odmiennej konstrukcji dają porady innym użytkownikom którzy mają w zestawie ten sam palnik, co troszkę mija się z celem...

Właśnie to miałem na myśli pisząc o zamknięciu forum. Jeżeli zastosować tą zasadę, to każdy powinien wypowiadać się tylko w zakresie kotła, czy zestawu, który posiada, a jak widzisz dużo jest użytkowników, którzy próbują pomóc innym, wymagającym tej pomocy, ale  niekoniecznie posiadającym ten sam zestaw - co prawda z różnym skutkiem, ale w przeważającej mierze z pozytywnym rezultatem.

Jeżeli masz jakieś ciekawe obserwacje na temat pellets 100 i jego ustawień,  to podziel się nimi. Ja jestem ciekaw, bo jak wiesz mam ten zestaw i powiem, że jeżeli chodzi o samo spalanie, to  pracuje u mnie dobrze, ale nie znaczy, że nie chciałbym tego jeszcze poprawić, gdyby była taka możliwość.

#13 2016-02-08 22:49:27

karcit
Często się udziela

as1978 napisał:

[i] Jeżeli zastosować tą zasadę, to każdy powinien wypowiadać się tylko w zakresie kotła, czy zestawu, który posiada, ... .

Idąc tym tokiem rozumowania, to ja chyba w ogóle nie powinienem się odzywać. Takiego zestawu raczej drugiego nie ma smile

#14 2016-02-12 18:53:38

as1978
Często się udziela

Darecki jak tam Twoje ustawienia, które chciałeś zdradzić ?

#15 2016-02-13 11:15:13

darecki
Często się udziela

Nie wiem tylko na podstawie czego sugerujesz że chciałem? wink
Miałbym zdradzić swoje ściśle tajne ustawienia obcej osobie z internetu? big_smile
Wybacz, ale nie znamy się tak blisko, żeby mógł powierzyć Ci taką tajemnicę wink big_smile

Hmmm....
No dobra, coś Ci mogę zdradzić wink

Temp. kotła  60 st. z histerezą 5 st.
Temp. C.O. 34 - 39  st.(temp. zmienna, zależna od pracy pompy C.W.U.)
Temp. C.W.U. 55 st. z histerezą 15 st.
Zawór 4D otwarty na 40%

W wyniku takich ustawień utrzymuję:
Temp. pokojowa 21 st. (+/- 0,5 st.)
Temp. wody powrotnej z C.O. 30 st.
Temp. wody powracającej do kotła 45 - 54 st. (temp. zmienna, zależna od pracy pompy C.W.U.)

Przy takich parametrach i temperaturze jaką mamy obecni, dzienny koszt ogrzania 1m2 + C.W.U. wynosi 0.099 zł.

Pracuję nad poprawą tego ostatniego parametru  big_smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-02-13 11:19:10)

#16 2016-02-13 15:00:38

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

karcit napisał:

as1978 napisał:

[i] Jeżeli zastosować tą zasadę, to każdy powinien wypowiadać się tylko w zakresie kotła, czy zestawu, który posiada, ... .

Idąc tym tokiem rozumowania, to ja chyba w ogóle nie powinienem się odzywać. Takiego zestawu raczej drugiego nie ma smile

Kolega b. kulturalnie chciał Wam powiedzieć spierd....ć tak żebyście poczuli podniecenie na wieść o zbliżającej się podróży.

p.s. post sponsorowany przez warkę strong big_smile

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#17 2016-02-13 15:10:45

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

To już widać na pierwszy rzut oka...

Poziom wypowiedzi o tym świadczy.

A że poziom wypowiedzi ma ścisły związek z poziomem osoby się wypowiadającej... widać z kim ma się do czynienia...

#18 2016-02-13 15:15:22

karcit
Często się udziela

marecki napisał:

karcit napisał:

as1978 napisał:

Kolega b. kulturalnie chciał Wam powiedzieć spierd....ć tak żebyście poczuli podniecenie na wieść o zbliżającej się podróży.

No nie do końca o to mi chodziło smile

#19 2016-02-13 23:17:19

as1978
Często się udziela

O Kur... O,099 ZŁ żartujesz.Podaj parametry palnika.

Ostatnio edytowany przez as1978 (2016-02-13 23:20:34)

#20 2016-02-14 00:14:31

darecki
Często się udziela

O jakiego kura Ci chodzi? big_smile
Nie, nie żartuję...

PB 16kW
Powietrze min.- 6
Powietrze max.- 19
Podawanie max- 7,6
Moc min.- 20
Moc max.- 100
Ilość paliwa test- 9,5
Wartość opałowa paliwa- 5,3

Pamiętaj, że na cenę którą podałem największy wpływ jednak ma cena pelletu po jakiej jest kupowany wink

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-02-29 01:09:57)

#21 2016-02-14 21:09:45

as1978
Często się udziela

Przyjąłem 1 zł - 1kg. W zasadzie powinno być  u mnie 0,13 zł/m2  A jak wliczę pomieszczenia gospodarcze ogrzewane do 15 stopni to 0,074 zł/m2. Ech ta statystyka... Ustawienia zatem masz standardowe jak na 16 KW - jakiej marki masz pelet?

#22 2016-02-15 00:55:55

darecki
Często się udziela

Wynik masz wybitny jeśli chodzi o cenę ogrzania w przeliczeniu na  m2 smile
Ale liczenie jednakowo, powierzchni ogrzewanej do sporo niższej temperatury, byłoby "lekkim" naciąganiem statystyki wink
Co innego grzanie C.W.U. które jest tak jakby przy okazji... i chociaż pochłania dodatkową energię, to trudno ją policzyć dokładnie.
Co do marki pelletu, to nie mogę zdradzić niestety, gdyż nie mam zamiaru popełniać błędu, który jest na tym forum nagminny, czyli dawania producentowi argumentów do np. podnoszenia cen, wychwalając jego produkt wink
Więc bez podawania marki mogę to zrobić spokojnie smile
Stabilna i bardzo wysoka jakość z najlepszym stosunkiem ceny do wartości opałowej...
Pellet będący mieszanką drewna gatunków liściastych i iglastych smile pakowany w worki po 20 kg.

Gorąco polecam pellet firmy xxx, która jest sponsorem tego wpisu  wink  : D

Stopka forum