Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2016-02-03 13:33:43

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Ogrzewanie pelletem kamienicy

W wyregulowaniu temperatur w instalacji kolego breslau 1809...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#27 2016-02-03 13:37:26

breslau1809
Zaczyna się udzielać

Nawet jak tylko ogrzewam c.o?
Wydaje mi sie ze donrze sie cieplo rozprowadza czy powinno byc inaczej?

#28 2016-02-03 13:51:03

darecki
Często się udziela

Przede wszystkim jak ogrzewasz tylko C.O...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#29 2016-02-03 14:09:25

breslau1809
Zaczyna się udzielać

darecki napisał:

Przede wszystkim jak ogrzewasz tylko C.O...

A możesz mi napisac jak to pomoże ?

#30 2016-02-03 16:34:38

sreberko
Zaczyna się udzielać

darecki napisał:

karcit napisał:

Ale kolega sreberko ma trochę inny problem jak pamiętam. Jak są mrozy to nie może dogrzać pomieszczeń więc zawór 4D raczej mu nie pomoże.

Zaraz jednak stwierdzisz że pomoże wink -->>

Co do przeciągania temp w dni takie jak teraz, to raczej będzie kwestia starej instalacji, czyli grubych rur i dużych żeliwnych grzejników. Jak się nagrzeją to nawet po wyłączeniu kotła jeszcze przez dość długi czas oddają ciepło. Stąd przeciągnięcie. Tu zawór 4D pomoże.

A nie mówiłem big_smile

Czy ty czasem nie przeceniasz możliwości tej konkretnej instalacji ?

Różne rzeczy już czytałem, ale żeby grzejniki które pracują już bez zasilania, czyli po wyłączeniu kotła, potrafiły podbić temperaturę pomieszczeń bardziej niż to miało miejsce wtedy gdy kocioł pracował to pierwsze słyszę...

Przemyśl to lepiej jeszcze raz...

Ja tak właśnie mam, piec staje, wygasza się, a rozgrzane żeliwne grzejniki ciągle oddają ciepło, obecnie stale 65 stopni, bo na tyle jest ustawiona temp pieca (choć jest to w ustawieniach ogrzewania, a więc c.o.). Może czasem nie zdąży osiągnąć aż takiej temperatury, ale grubo ponad 50 jest spokojnie, bo czujnik działa z dużym opóźnieniem. Dlatego też dzieje się u mnie tak, że podbija właśnie instalacja żeliwna i grube rury, a więc masywny zład wody i zamiast zadanej temperatury jest 1-1,5 więcej.

Jak dla mnie zawór 4D nie jest najlepszym rozwiązaniem, poza ochroną kotła. Zresztą sam kocioł Buderusa ma już ponad 15 lat i jest chyba w dobrym stanie (jedynie szamot w drzwiach się rozsypuje - ktoś wie gdzie mogą założyć nowy? Nie mam na myśli serwisu Buderusa, bo oni słono policzą). Chciałbym osiągnąć jak to tylko możliwe w miarę automatyczną pracę całej instalacji. Zawór 4D do końca automatyczny nie jest, bo jego krokowe ustawienia są tylko oddaniem proporcji przesłania dalej ciepłej wody i powrotu części z powrotem do kotła. Co innego 4D z siłownikiem. A nie chcę po prostu pamiętać i zmieniać nastawy zaworu w zależności od tego, czy jest cieplej czy są mrozy.

Stąd pomysł na sterowanie pogodowe, w zależności od temp zewn. W moim starym sterowniku do palnika olejowego był właśnie podłączony czujnik temp zewnętrznej i w zadowalający mnie sposób to wszystko działało, jak było cieplej, wystawiał kocioł mniej gorącą wodę, w mrozy "dawał kopa". I działało to wszystko bez zaworów, mieszaczy itp. Swoją drogą działało to też nietypowo, bo kocioł rozgrzewał się do 40*C, włączał pompę i podgrzewał się np. do 49*C. Po osiągnięciu tej temp na kotle palnik stawał momentalnie, a pompa cały czas pracując oddawała ciepło aż do osiągnięcia np. 27*C wody obiegowej. Wtedy pompa stawała i kocioł znowu się nagrzewał. To taka trochę nietypowa praca.
Z tego, że była zmienna temp wody trafiająca na grzejniki byłem wtedy zadowolony i chciałbym z Platinum Bio podobną sytuację osiągnąć.

#31 2016-02-03 16:49:00

sreberko
Zaczyna się udzielać

as1978 napisał:

Mam jeszcze pytanie o przyłączenie czujnika zewnętrznego, jaki moduł rozszerzeniowy jest do tego potrzebny i czy koniecznie jest potrzebny siłownik i zawór? Bo chciałbym po prostu, żeby woda wychodząca z kotła na grzejniki była zmienna w zależności od warunków zewnętrznych.

Jeżeli masz sterownik platinium bio to potrzebujesz moduł nr 0, aby obsługiwał czujnik temp zewnętrznej, wtedy będziesz miał możliwość regulowania temp kotła, a przez to całego obiegu w zależności od temp zewnętrznej -tzw. pogodowo.

Jeżeli dodasz do tego zawór 3 d  ( lub 4 D - u mnie pracują zawory  3 d więc system oparty na nich mogę śmiało polecić ) do tego mieszacz, będziesz mógł sterować temp. pojedynczego obiegu pogodowo i jeszcze w zależności od temp. w pomieszczeniu co wymaga czujnika temp wewnętrznej (przyłącza się go odpowiednio do modułu, nie sterownika). Przy zastosowaniu modułu 0 będzie mógł sterować nawet 2 lub 3 obiegi, już teraz nie pamiętam - ile ich obsługuje moduł 0.  Jak chcesz obsługiwać więcej obiegów, potrzeba więcej modułów.
Kocioł wtedy pracuje w trybie auto, albo stałym - jak sobie chcesz.

Uporałeś się z podawaniem? Co było przyczyną tak niskiego podawania?

Z podawaniem jeszcze się nie uporałem, dopiero w sobotę będę miał więcej czasu na przyjrzenie się w czym tkwi problem. Ale sądzę, że to może być zbyt krótko wystający ślimak, bo skoro takie małe podawanie wyszło już przy pierwszym uruchomieniu z serwisantem, to przecież podajnik z silnikiem i resztą działał wtedy dobrze, a pyłu też nie było z wsypania 2 worków do zbiornika.
Mam jednak obawy przed ruszaniem tej rury podajnika, tzn. wyciągania jej z otworu w zbiorniku, bo jak dobrze pamiętam serwisant dość mocno wkręcał tę rurę do tego otworu, żeby pewnie się w nim była osadzona, a poza tym wysypie mi się pellet. I do tego mogę wkręcając z powrotem tę rurę zmienić jej kąt, a więc musiałbym znowu robić test na ilość podawanego pelletu. A gdyby trzeba ją było skrócić, to w ogóle się wszystko poprzestawia i może wyjść za krótka rura od podajnika w stronę palnika, to "kolanko".

Ja właśnie czujnik temp wewn już mam i jest podłączony do sterownika platinum bio. Chciałbym po prostu dokupić ten moduł rozszerzeniowy CAN i podpiąć tylko czujnik temp zewn. Wtedy czujnik pokojowy chyba nadal zostaje podpięty pod sterownik, a nie pod moduł. I chyba niepotrzebny jest czujnik c.o., bo pokazywałby prawie to samo, co czujnik wody w kotle. Na pewno jakaś różnica by była, ale gdybym dał czujnik c.o. zaraz za pompką, to przy 3 biegu pompy różnica byłaby pomijalna.
Zastanawiam się tylko i nie chciałbym niepotrzebnie wydawać kasy, gdyby się okazało, że podpiąłem moduł, podpiąłem czujnik zewnętrzny i nawet po przestawieniu na sterowanie pogodowe z ręcznego piec nadal wystawiał by temperaturę 65*C, zamiast np. 50*C obliczone z krzywej. Nie wiem jak się upewnić co do tego, że to tak zadziała.

#32 2016-02-03 16:53:09

sreberko
Zaczyna się udzielać

breslau1809 napisał:

Zastanawia mnie jednak to, czy faktycznie tak bezproblemowo Twoja instalacja daje radę na pellecie. Bo w innym poście nie podzielałes entuzjazmu "

Palnik  firmy kostrzewa to fajny gadget na pelet!!! ale!!! Tak jak pisalem w innym poscie bardzo skomplikowane jest dobranie ustawien do wlasnedo domu bo kazdy jest inny a kostrzewa ustawia standart ,niezawsze to jest dobre dla okreslonego domu . Ostatnio walczylem 6 tygodni zeby mi doslali urzadzenie do uaktualnienia softu bez ktorego niema mowy o podlaczeniu modemu internet zeby sterowac ogrzewaniem jak nas niema w domu ale i tak badal jiedziala i mam fajna skrzynke za 1000zl ktora miga czasem zapiszczy😂😂😂
Wydaje mi sie ze produkty firmy  .k. powinny przejsc jakis serwis udoskanalajacy bo jak czytam ze przed 3 laty kolega .x.x. ma ten sam problem i nic niezrobili zeby te wasliwa czesc ulepszyc lub wymienic to mi sie slabo robi. Przyjacielu!!! Pobaw sie ustawieniami i staraj sie grzac stale a nie z przerwami bo moze ci sie poprostu chalupa wychladza i dlatego masz tylko 17 stopni , jak by u mnie tak mialo byc to by platinium bio polecial przez okno w piwnicy  i wsadzil bym stary palnik.😈

Piszesz o urządzeniu do aktualizacji softu sterownika - czy Kostrzewa posyła takie coś bezpłatnie, dzwoniłeś do nich w tej sprawie? Co to za urządzenie i co jest potrzebne jeszcze do niego, jakoś się go podłącza do internetu i sam pobiera aktualizację?

#33 2016-02-03 17:03:12

sreberko
Zaczyna się udzielać

Ja też jestem ciekaw opinii co pomoże mieszacz w sytuacji, gdy tak jak kolega breslau1809 i ja mamy instalację tylko na grzejniki.

Moje ustawienia temp w pomieszczeniach 17,5*C wynikają z tego, że jest bezsensownym dla mnie ogrzewać wyżej bez wykonanego ocieplenia, które planuję - strop najwyższej kondygnacji będzie dobrze ocieplony wełną i styropianem, o tym pisałem w pierwszym poście. A po drugie jeśli przy takiej temp, zgadzam się, że nie za wysokiej, mam duże spalanie, to nie chcę myśleć jakie byłoby przy choćby 20*C w domu. Gorąco wierzę, że to ocieplenie, które będę własnoręcznie kład na strop, coś tam da, zostają owszem nadal nieocieplone ściany i dużo nieogrzewanej przestrzeni, ale jeśli zobaczę, że coś to przyniosło, będę brnął w udoskonalenia dalej.

#34 2016-02-03 17:25:05

breslau1809
Zaczyna się udzielać

Prxyjacielu sreberko -, st-link / v2".
To urzadzonko do aktualizacji ,mnie doslali ale eraz sobie tez kupilem na aledrogo za 120 zl, mam juz 3 wersje oprogramowanja na laptopie ale uzywam tej najnowszej bo sa ustawienia hysteryzy temperatury pokojowego, zadzwon do estymy to oni programuja te sterowniki nie kostrzewa bardzo mili ludzie jak narazie tylko od nich dostawalem dobre porady co i jak zmienic .
Wlasnie bylem w kotlowni bo znowu piszczalo ze brak ognia opalu i jak tu sie cieszyc z czegos jak niedziala?

#35 2016-02-03 17:26:08

breslau1809
Zaczyna się udzielać

A tak poza tematem to 17.5 stopnia w domu? Serio???😈

#36 2016-02-03 17:58:40

darecki
Często się udziela

Kolego sreberko, opisałeś szczegółowo swój problem, może nawet poprawnie go zdiagnozowałeś i nadal robisz problem z tej różnicy temperatury, pomiędzy zadaną a tą maksymalną jaką zmierzyłeś?
Wszak napisałeś -->>

Z powodu tych 17 minut interwału odczytu pojawiają się takie problemy, że gdy dom się wychładza, to z takim opóźnieniem reaguje piec i podobnie, gdy już dojdzie do zadanej w pomieszczeniu wyłącza się dopiero po pół godzinie, godzinie czy więcej - w tym czasie jak ostatnio temperatura wyniosła nie zadane 17,5, a co najmniej 18,5-19 stopni. To duża strata na opale przez taką automatykę. Niestety czujnik przewodowy nie wchodzi w grę, za dużo wiercenia.  Na pewno dioda w nadajniku zapala się rzadko, a nie co 3 minuty jak powinna, bo gdyby tak było, to wtedy widziałbym, że sygnał poszedł, a odbiornik go nie złapał.

Bardzo denerwująca jest taka praca automatyki, czujnika, który więcej śpi, niż działa oraz w praktycznym braku modulacji palnika - najpierw cała moc 100 % (wtedy zużycie jest ponad 4 kg/h), a dopiero pod koniec zmniejszenie mocy.

Czy Ty masz problem ze zrozumieniem mechanizmu, który sam tak dokładnie opisałeś?

#37 2016-02-03 18:48:47

darecki
Często się udziela

Kolego sreberko.
Może tak punkt po punkcie, dla lepszego zrozumienia...

Cytat -->>
"Chciałbym osiągnąć jak to tylko możliwe w miarę automatyczną pracę całej instalacji."

Dobra rada nr.1
Jęśli chcesz osiągnąć taki stan, jest to możliwe tylko z zaworem 4D.

Cytat -->>
"Zawór 4D do końca automatyczny nie jest, bo jego krokowe ustawienia są tylko oddaniem proporcji przesłania dalej ciepłej wody i powrotu części z powrotem do kotła. Co innego 4D z siłownikiem. A nie chcę po prostu pamiętać i zmieniać nastawy zaworu w zależności od tego, czy jest cieplej czy są mrozy."

Dobra rada nr.2
Tak naprawdę to mógłbym tu zacytować Ciebie, więc odkrywczy nie będę wink
Do osiągnięcia tego co zamierzasz, potrzebny jest Tobie właśnie zawór 4D z zamontowanym siłownikiem smile

Cytat -->>
"Stąd pomysł na sterowanie pogodowe, w zależności od temp zewn."

Dobra rada nr.3
Sterowanie pogodowe jest możliwe za pośrednictwem regulatora zaworu 4D, który steruje jego pracą w sposób płynny, monitorując temperaturę zewnętrzną oraz temperaturę pokojową podawaną przez czujnik zamontowany w regulatorze pokojowym, którym to regulatorem można zmieniać temperaturę zadaną w pomieszczeniu, bez schodzenia do kotłowni...
Regulator pokojowy może być połączony z regulatorem zaworu przewodem, ale jest też opcja pracy bezprzewodowej, po dokupieniu odpowiedniego zestawu który połączy oba regulatory.

#38 2016-02-03 20:18:16

as1978
Często się udziela

a więc musiałbym znowu robić test na ilość podawanego pelletu.

o to chodzi o to chodzi big_smile A rura powinna wchodzić stosunkowo luźno.

Ja właśnie czujnik temp wewn już mam i jest podłączony do sterownika platinum bio. Chciałbym po prostu dokupić ten moduł rozszerzeniowy CAN i podpiąć tylko czujnik temp zewn. Wtedy czujnik pokojowy chyba nadal zostaje podpięty pod sterownik, a nie pod moduł. I chyba niepotrzebny jest czujnik c.o., bo pokazywałby prawie to samo, co czujnik wody w kotle. Na pewno jakaś różnica by była, ale gdybym dał czujnik c.o. zaraz za pompką, to przy 3 biegu pompy różnica byłaby pomijalna.
Zastanawiam się tylko i nie chciałbym niepotrzebnie wydawać kasy, gdyby się okazało, że podpiąłem moduł, podpiąłem czujnik zewnętrzny i nawet po przestawieniu na sterowanie pogodowe z ręcznego piec nadal wystawiał by temperaturę 65*C, zamiast np. 50*C obliczone z krzywej. Nie wiem jak się upewnić co do tego, że to tak zadziała.

Na pewno nie  zadziała, jeżeli podłączysz tak jak piszesz.
Jak już kupisz moduł 0:
Przepnij czujnik temp wewnętrznej pod odpowiednie wejście w module.
Skonfiguruj poprawnie moduły - czyli moduł 0 na TAK, a  ilość obiegów grzewczych na 2.
W żadnym wypadku nie próbuj uruchamiać trybu pogodowego na pierwszym obiegu, gdyż poza tym,że poklikasz sobie po parametrach nic się nie wydarzy, a wszystko będzie działało tak jak dotychczas. Jedynka nie obsługuje trybu pogodowego, pozwalając tylko zmienić parametry, które niczego nie dotyczą. Będzie zbędna - po prostu wyłączysz. stan - wyłącz.
Na dwójce kocioł na auto, obieg na sterowanie pogodowe i  jedziesz pogodowo po całości - tj obieg wymusza pogodowo temperaturę kotła.
Jak sobie kupisz zawór 3 d. czujnik temp obiegu i siłownik, to możesz ustawiać niezależnie temp kotła i obiegu. Np.  kocioł na 70 temp stała, a obieg według krzywej grzania pogodowo.

#39 2016-02-03 20:51:32

darecki
Często się udziela

sreberko napisał:

I chyba niepotrzebny jest czujnik c.o., bo pokazywałby prawie to samo, co czujnik wody w kotle. Na pewno jakaś różnica by była, ale gdybym dał czujnik c.o. zaraz za pompką, to przy 3 biegu pompy różnica byłaby pomijalna.

Kolego sreberko.
Czujnik C.O. jest nie tylko potrzebny, ale wręcz niezbędny, gdyż w przypadku zastosowania zaworu 4D, montuje się go za zaworem (a najlepiej jeszcze za pompką, która jest zaraz za zaworem zamontowana)
i wtedy ten czujnik nie pokazuje takiej samej temperatury jak czujnik zamontowany w piecu, tylko temperaturę czynnika grzewczego już po jej zmieszaniu w zaworze 4D, czyli taką jaką będziemy mieli zasilane grzejniki...

Prościej już chyba się nie da wink

#40 2016-02-03 21:47:11

darecki
Często się udziela

as1978 napisał:

[i]
Jak sobie kupisz zawór 3 d. czujnik temp obiegu i siłownik, to możesz ustawiać niezależnie temp kotła i obiegu. Np.  kocioł na 70 temp stała, a obieg według krzywej grzania pogodowo.

Kolego as1978, może dokładniej nakreślisz gdzie należy umieścić ten zawór 3D, aby zadziałał tak jak to opisałeś?

#41 2016-02-03 22:02:47

as1978
Często się udziela

Rozmawiamy teoretycznie. Instalacji najprostsza z możliwych, jedno zasilanie, jeden powrót. Zawór 3 d trzeba dać na zasilaniu instalacji,  jako pierwszy za kotłem ( drugie wpięcie  jeżeli jest to obieg otwarty) trzeba dla zaworu podebrać wodę z powrotu - nie wiem jak tą rurę nazwać, więc określę ją łącznikiem, a główną nitkę powrotu trzeba wpiąć w powrót kotła.Pompa musi być rzecz jasna kolejna za zaworem 3 d na zasilaniu( przed pompą filtr, zawory kulowe niewskazane, chyba że to instalacja otwarta to już mogą być) Uwagi?

Darecki, jeśli można, zadanie dla Ciebie, zrealizuj w tej hipotetycznej instalacji ochronę powrotu. zadanie nr 2 jak rozwiązać to prościej - 4 d?

Ostatnio edytowany przez as1978 (2016-02-03 22:17:56)

#42 2016-02-03 22:40:20

darecki
Często się udziela

as1978 napisał:

Rozmawiamy teoretycznie. Instalacji najprostsza z możliwych, jedno zasilanie, jeden powrót...

Darecki, jeśli można, zadanie dla Ciebie, zrealizuj w tej hipotetycznej instalacji ochronę powrotu. zadanie nr 2 jak rozwiązać to prościej - 4 d?

W takiej instalacji "najprostszej z możliwych" ochronę powrotu realizujesz stosując zawór3D, ale wtedy montujesz pompkę na wyjściu z kotła, przed zaworem...
Ale w takiej sytuacji nie ma mowy o mieszaniu wody powrotnej do zasilani instalacji, więc na obieg idzie taka sama temperatura jak wychodzi z pieca.

I dlatego prościej i skuteczniej w takich rozwiązaniach jest stosować zawór 4D, który spełnia 2 funkcje jednocześnie.
Miesza wodę wychodzącą z pieca z wodą powrotną.
Jeden strumień tej zmieszanej wody jest kierowany na zasilenie grzejników, natomiast drugi zawracany bezpośrednio do pieca.
Tym sposobem masz obniżenie temperatury zasilania z jednoczesnym podniesieniem temperatury powrotu...
A proporcje dobierasz wedle potrzeb i parametrów pracy instalacji...

#43 2016-02-03 22:41:26

darecki
Często się udziela

as1978 napisał:

Rozmawiamy teoretycznie. Instalacji najprostsza z możliwych, jedno zasilanie, jeden powrót...

W takiej instalacji "najprostszej z możliwych" ochronę powrotu realizujesz stosując zawór3D, ale wtedy montujesz pompkę na wyjściu z kotła, przed zaworem...
Ale w takiej sytuacji nie ma mowy o mieszaniu wody powrotnej do zasilani instalacji, więc na obieg idzie taka sama temperatura jak wychodzi z pieca.

I dlatego prościej i skuteczniej w takich rozwiązaniach jest stosować zawór 4D, który spełnia 2 funkcje jednocześnie.
Miesza wodę wychodzącą z pieca z wodą powrotną.
Jeden strumień tej zmieszanej wody jest kierowany na zasilenie grzejników, natomiast drugi zawracany bezpośrednio do pieca.
Tym sposobem masz obniżenie temperatury zasilania z jednoczesnym podniesieniem temperatury powrotu...
A proporcje zmieszania dobierasz wedle potrzeb i parametrów pracy instalacji...

#44 2016-02-03 22:45:05

darecki
Często się udziela

Ups...sorki... jakaś zawiecha się przytrafiła że poszło 2 razy...

#45 2016-02-04 13:50:07

as1978
Często się udziela

cholera zadanie była za łatwe, miało być zrealizuj ochronę powrotu realizując pierwotną funkcje - bez użycia 4 d.  :-)

#46 2016-02-04 20:55:58

sreberko
Zaczyna się udzielać

breslau1809 napisał:

To urzadzonko do aktualizacji ,mnie doslali ale eraz sobie tez kupilem na aledrogo za 120 zl, mam juz 3 wersje oprogramowanja na laptopie ale uzywam tej najnowszej bo sa ustawienia hysteryzy temperatury pokojowego, zadzwon do estymy to oni programuja te sterowniki nie kostrzewa bardzo mili ludzie jak narazie tylko od nich dostawalem dobre porady co i jak zmienic .
Wlasnie bylem w kotlowni bo znowu piszczalo ze brak ognia opalu i jak tu sie cieszyc z czegos jak niedziala?

A że tak zapytam, skąd ściągasz aktualizację softu? Jest jakieś miejsce w necie, gdzie to umieszczają, jakiś serwer czy przysłają mailem?
I jeszcze jedno, w najnowszej aktualizacji co ciekawego przybyło poza histerezą czujnika, z czego korzystasz?
A i rozumiem, że jak pisałeś, że temp zadaną w domu masz 23 stopni, a palnik uruchamia się ponownie przy 21, to histerezę ustawiłeś na 2?
Na szczęście obecnie nie mam 17,5 stopnia w domu, to jest temp zadana w sterowniku, ale i tak przeciąga prawie 2 stopnie, dziś było ponad 19 stopni, a w piwnicy pokazywał sterownik odczytaną 17.7. Z takim czujnikiem to nie życie, działa jak chce. Korekty pokrętłem w odbiorniku robiłem mu już wielokrotnie, ale po jakimś czasie na nowo się rozstraja. Spróbuję jeszcze raz przynieść go bliżej sterownika i zobaczyć, czy częściej sczytuje dane i czy robi to poprawnie.
Tak sobie jeszcze dziś myślałem, że gdyby u mnie wszystko działało to tak jak u Ciebie, to wtedy nawet jakbym ustawił stałą temp na piecu 80*C, to po prostu woda szybciej by się zagrzala, przez co pomieszczenia też, a dobrze działający czujnik zatrzymałby palnik maksymalnie po 3 minutach od stwierdzenia osiągnięcia czy przekroczenia zadanej temp.
A u Ciebie w miarę dobrą wartość temp pokazuje czujnik? Robiłeś jakieś korekty?

#47 2016-02-04 21:09:20

sreberko
Zaczyna się udzielać

as1978 napisał:

a więc musiałbym znowu robić test na ilość podawanego pelletu.

o to chodzi o to chodzi big_smile A rura powinna wchodzić stosunkowo luźno.

Na pewno nie  zadziała, jeżeli podłączysz tak jak piszesz.
Jak już kupisz moduł 0:
Przepnij czujnik temp wewnętrznej pod odpowiednie wejście w module.
Skonfiguruj poprawnie moduły - czyli moduł 0 na TAK, a  ilość obiegów grzewczych na 2.
W żadnym wypadku nie próbuj uruchamiać trybu pogodowego na pierwszym obiegu, gdyż poza tym,że poklikasz sobie po parametrach nic się nie wydarzy, a wszystko będzie działało tak jak dotychczas. Jedynka nie obsługuje trybu pogodowego, pozwalając tylko zmienić parametry, które niczego nie dotyczą. Będzie zbędna - po prostu wyłączysz. stan - wyłącz.
Na dwójce kocioł na auto, obieg na sterowanie pogodowe i  jedziesz pogodowo po całości - tj obieg wymusza pogodowo temperaturę kotła.

I właśnie nad takim rozwiązaniem będę myślał. Na początek kupię moduł rozszerzeniowy i czujnik temp zewn i tylko to podłącze. Jak zatrybi to wtedy pomyślę o mieszaczu i siłowniku.
A jeśli nie będę kupował czujnika co, przy tym wariancie na razie bez zaworu, to czujke temp kotła też mam przepiac do modułu tak jak czujnik temp wewn?
Poza tym modułem rozszerzoniowym jest jeszcze coś takiego jak REGULATOR UNICONTROL MIX 07. Teoretycznie jest on dedykowany do kotłów Kostrzewy, nie zaś do palników. Jest tylko 30 zł droższy od modułu, a ma już w standardzie na wyposażeniu czujnik temp zewn, co, powrotu. Ale nie wiem, czy on się nadaje do podłączenia do sterownika palnika.

#48 2016-02-04 21:20:21

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Wiesz co do pomiaru temperatur to w instrukcji sterownika jest napisane +- 4*C. Kwestia aby ten błąd był stały, a nie zmieniał się w zależności od ....... . Nie wiem od czego.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#49 2016-02-04 22:14:36

as1978
Często się udziela

Po dodaniu modułu, czujnik temp kotła zostaje w PB. Podobnie czujnik  CWU i wyjścia prądowe pompy CWU.
Unicontrol mix obsłuży system grzewczy - nie będzie bezpośrednio zarządzał pracą kotła, dlatego rozwiązanie to jest gorsze niż moduł, gdyż moduł ma bezpośredni wpływ na pracę kotła. Unicontrol jest lepszy od modułu w tym względzie ,że  ma już zintegrowaną ochronę powrotu.  Jak myślisz skąd nazwa mix. Realizując ochronę, powrotu przez moduł trzeba dokupić drugi -o numerze  5. Jak już pisaliśmy powyżej z dareckim ochronę powrotu można zrealizować inaczej niż kupując drugi moduł.

Ostatnio edytowany przez as1978 (2016-02-04 22:15:57)

#50 2016-02-05 09:00:34

breslau1809
Zaczyna się udzielać

sreberko napisał:

breslau1809 napisał:

A że tak zapytam, skąd ściągasz aktualizację softu? Jest jakieś miejsce w necie, gdzie to umieszczają, jakiś serwer czy przysłają mailem?
I jeszcze jedno, w najnowszej aktualizacji co ciekawego przybyło poza histerezą czujnika, z czego korzystasz?
A i rozumiem, że jak pisałeś, że temp zadaną w domu masz 23 stopni, a palnik uruchamia się ponownie przy 21, to histerezę ustawiłeś na 2?
Na szczęście obecnie nie mam 17,5 stopnia w domu, to jest temp zadana w sterowniku, ale i tak przeciąga prawie 2 stopnie, dziś było ponad 19 stopni, a w piwnicy pokazywał sterownik odczytaną 17.7. Z takim czujnikiem to nie życie, działa jak chce. Korekty pokrętłem w odbiorniku robiłem mu już wielokrotnie, ale po jakimś czasie na nowo się rozstraja. Spróbuję jeszcze raz przynieść go bliżej sterownika i zobaczyć, czy częściej sczytuje dane i czy robi to poprawnie.
Tak sobie jeszcze dziś myślałem, że gdyby u mnie wszystko działało to tak jak u Ciebie, to wtedy nawet jakbym ustawił stałą temp na piecu 80*C, to po prostu woda szybciej by się zagrzala, przez co pomieszczenia też, a dobrze działający czujnik zatrzymałby palnik maksymalnie po 3 minutach od stwierdzenia osiągnięcia czy przekroczenia zadanej temp.
A u Ciebie w miarę dobrą wartość temp pokazuje czujnik? Robiłeś jakieś korekty?

Tak korekty na poczatku w odbiorniku czujnika (jest takie pokretelko) ale po aktualizacji mozeszcz to przez sterownkk robic tez jest opcja w starszych tego niebylo.
Korekte robie srednio raz na tydzien 😂😂😂
Niewiem przyjacielu czy 80 stopni to dobry pomysl  ja jeszcze nigdy takiej wysokiej temperatury niebralem , poweim tez ze to dziwne ze tak misisz chajcowac zeby osiagnac 19 stopni .
Ta kamienica bez okien😈??? Ostatnio nawet i znajomego tez w kamienicy bylem a on ma tez pelet tylko z pallasa ten ukrainski wynalazek i mu na starych oknach i drzwiach nieogrzewanej klatce schodowej i w mieszkaniach mial 23 stopnie, masz wszystkie grzejniki gorace?

Stopka forum