Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-01-28 19:08:16

sreberko
Zaczyna się udzielać

Ogrzewanie pelletem kamienicy

Witam wszystkich serdecznie.

Zanim przedstawię szerzej problemy, jakie mam, opiszę moją sytuację zwiazaną z ogrzewaniem kamienicy - rok budowy 1948. Budynek jest nieocieplony (docelowo na wiosnę rozpocznę ocieplanie wełną i styropianem stropu nad ostatnią kondygnacją, gdyż poddasze jest nieużytkowe i nieogrzewane). Ściany mają 40 cm grubości. Budynek jako kamienica jest wysoki, 11x11 m, dwa piętra i piwinica, dodatkowo przyległe duże pomieszczenia całkowicie nie ogrzewane, nawet z dziurami w murze/oknach. Budynek z jednej strony od wysokości 1. piętra aż po dach jest ''goły", z 2. drugiej strony przylega sąsiedni budynek wyżej, ale 2 piętro i dach są też nieosłonięte. Nie znam w miarę dokładnego zapotrzebowania na ciepło tego budynku, ale według obliczeń z cieplowlasciwie.pl wychodzi ok. 18 kW. Myślę, że to może być więcej. Do niedawna ogrzewanie było olejowe, zużycie średnio 1200-1500 l na okres grzewczy (listopad-marzec). Utrzymywana temperatura to średnio 16 stopni na 1 piętrze i 14 na górze.

W listopadzie zeszłego roku przeszedłem na pellet, to znaczy wymiana samego palnika (wersja 24 kW, biały krótki), podpięty pod kocioł Buderusa G115, moc ok. 35kW. Nie za bardzo jednak rozumiem co oznacza moc samego kotła bez palnika, bo dla mnie to zależy tylko od pojemności wodnej - ta wynosi ok. 45 litrów. Całość jako tako funkcjonuje, ale jest co najmniej kilka bolączek.

Przede wszystkim chodzi o moc palnika, niby jest to palnik 24 kW, ale jego maksymalne osiągi to 18,4 kW, przy maksymalnym możliwym podawaniu. Zresztą podaję pozostałe parametry:

podawanie 15,0
powietrze min 11 max 47
ilosc paliwa test 5,5
wartosc opalowa 5,0
temperatura zadana recznie 65
temperatura max obliczeniowa 65
histereza 5

Paliwo LAVA, Olimp lub awaryjnie England Wood Pellets

Według moich obliczen moc przy takich parametrach powinna wynosic powyżej 20 kW, ale wyświetla 18.4. Nie wiem w jaki sposób zwiększyć podawanie, chyba kombinować z rurą podajnika, jednak może nie jest potrzebna większa moc, gdyż temperatury, jakie chce utrzymywać, to 17,5 komfortowa, 16 ekonomiczna. A przecież te moce maksymalne sa liczone dla dużego mrozu (-20) oraz temperatury wewnątrz 20 - ja jednak chce uzyskać mniej.

Nie wspomniałem jeszcze, że instalacja w tej kamienicy to stara grawitacja, grzejniki żeliwne, zapewne grube rury - daje to duży zwład wody, może i 300 litrów. Bolączka tej starej instalacji jest to, że powoli się nagrzewa, ale i dłużej oddaje ciepło. W ostatnie mrozy trudno i tak było utrzymać długo takie temperatury, o jakich pisałem - piec grzeje 7-10 oraz 15-22 na 17,5, reszta czyli pozostałe 14 godzin na 16 stopni. Teraz jest na przykład dość ciepło na zewnątrz, nawet i powyżej 5 stopni, a piec szaleńczo podgrzewa wodę. Jest owszem ustawiona ona wysoko (65 + 5 stopni), ale przeciez powinna działać modulacja, a sterownik od rozpalenia zwiększa do 100% moc i zmniejsza ja dopiero przy dochodzeniu do zadanej temperatury (tylko jak wspomniałem przy dodatnich temperaturach na polu też uzyskuje te 65 stopni woda). Może dobrym rozwiązaniem byłoby podpięcie czujnika zewnetrznego, żeby woda kotłowa się zmieniała w zależności od potrzeb? Wiem, że to dość irytujące rozwiązanie i kosztowne, bo chyba dodatkowy moduł 650 zł i czujnik za 60 zł. Chodzi mi po prostu o to, żeby w cieplejszym okresie nie podawał tak gorącej wody. W instalacji brak zaworów n-drogowych.

W obecnej instalacji pracuje jeszcze bezprzewodowy regulator CTP-02R, ale jego praca jest trochę nietypowa. Dużo czasu zajeło mi poprawne skalibrowanie jego wskazań, a i tak uważam, że sygnał jest trochę przekłamywany. Czasem te wartości sięgały 0,5 - 1 stopnia. To dużo jak na tak wielki dom, który szybko i łatwo się nie ogrzeje i pewnej energii potrzebuje. Drugą jego bolączka jest odstęp zczytywania kolejnych pomiarów - niestety nie są to instrukcyjne 3 min, ale około 17 min. Mam wrażenie, że czasem nawet mniej. Nie wiem co jest przyczyną, bo w trybie diagnostycznym co 8 sekund bez problemu odczytuje sygnał. Może przeszkodą są grube mury, stropy betonowe i nie mała odległość nadajnik-odbiornik, myślę, że ok. 15 metrów lub więcej. Ale przy cyklicznym odczycie co 8 sekund te same grube mury i odległość jakby nie były przeszkodą. Swój problem opisałem w mailu do firmy Estyma, producenta tegoż regulatora, ale cisza z ich strony trwa już 2 tydzień, muszę więc chyba listownie to załatwić. Nie wydaje mi się jednak, żeby wymiana na nowy regulator coś dała.

Z powodu tych 17 minut interwału odczytu pojawiają się takie problemy, że gdy dom się wychładza, to z takim opóźnieniem reaguje piec i podobnie, gdy już dojdzie do zadanej w pomieszczeniu wyłącza się dopiero po pół godzinie, godzinie czy więcej - w tym czasie jak ostatnio temperatura wyniosła nie zadane 17,5, a co najmniej 18,5-19 stopni. To duża strata na opale przez taką automatykę. Niestety czujnik przewodowy nie wchodzi w grę, za dużo wiercenia.  Na pewno dioda w nadajniku zapala się rzadko, a nie co 3 minuty jak powinna, bo gdyby tak było, to wtedy widziałbym, że sygnał poszedł, a odbiornik go nie złapał.

Bardzo denerwująca jest taka praca automatyki, czujnika, który więcej śpi, niż działa oraz w praktycznym braku modulacji palnika - najpierw cała moc 100 % (wtedy zużycie jest ponad 4 kg/h), a dopiero pod koniec zmniejszenie mocy.

A propos jeszcze zużycia, to w okresie dodatnich temperatur przed Nowym Rokiem było to ok. 1 worka (15 kg) na dzień - była wtedy nastawiona temp pieca 50 stopni, później przyszły mrozy i okazało się, że 50 stopni to za mało, zwiększyłem więc do tych 65 stopni. Największe zużycie to 4 worki (60 kg) na dzień przy największym mrozie.

Zdaje sobie sprawe, ze tak duży i nieocieplony dom bardziej nadaje się na ogrzewanie stałe, by zapewniony był ciągły odbiór ciepła, niż na rozpalanie/wygaszanie jak w palniku pelletowym, ale chciałbym osiagnac najlepszy kompromis jak to możliwe. Próbowałem też pracy pieca w trybie STAŁA POMPA, ale poza zwiększonym spalaniem i ciagłym podgrzewaniem samego siebie (piec dosc szybko stygnie), nie zauważyłem większej różnicy. Wiadomym jest, że lepsza jest stała praca na mniejszej mocy i jak najrzadsze przestoje, ale nie mogę zmniejszyć mocy do np. 10 kW czy mniej, bo wtedy w ogóle temperatury nawet rzędu 17,5 nie będą osiągnięte. Próbowałem zmniejszonej mocy, to wtedy wykres w menu KOCIOŁ temperatury wody wzrastał bardzo, bardzo powoli i nawet jakby zagrzał do zadanej temperatury, to po wyłączeniu w szybkim tempie pomieszczenia się wychłodzą.

Proszę bardzo o pomoc forumowiczów w jakiejkolwiek z tych kwestii, które opisałem. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Ostatnio edytowany przez sreberko (2016-01-28 19:12:59)

#2 2016-01-28 19:27:39

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Re: Ogrzewanie pelletem kamienicy

Spróbuj może zrezygnować z harmonogramu czasowego. Ustaw sobie np kompromisowe 17*C.
Możesz też zrobić taki numer, że zmniejszyć temp. zadaną ręcznie np do 50*C a podnieść współczynnik korekcji. Wtedy kocioł będzie podbijał sobie temperaturę kiedy w domu będzie zimno, a im bliżej temperatury zadanej to temperatura kotła tez będzie spadać. Do tego oczywiście FL2 i może zabangla.

Praca palnika na maksa nie dziwi mnie specjalnie. Zmierz temperaturę powrotu do kotła i sprawdź jaka jest różnica temperatur, zapewne duża i stąd praca na maksa.

Ostatnio edytowany przez karcit (2016-01-28 19:29:05)

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#3 2016-01-28 22:39:18

as1978
Często się udziela

Jeżeli istotnie masz podawanie testowe tylko 5,5 kg, to znaczy, że masz problem z podajnikiem. Może być tak, że ślimak podajnika zbyt mało wystaje z rury podajnika - powinien wystawać u dołu 10 cm i dlatego tak mało podaje peletu. Bez większego podawania nie ma żadnych szans osiągnąć potrzebnej do ogrzania mocy, bo  nie ma co się palić.  Inne przyczyny małego podawania to niewłaściwy kąt ustawienia  rury podajnika, uszkodzony kondensator silnika podajnika, pył w jarzmie, za długi pelet - ( Nie dotyczy Twojego przypadku jeżeli palisz lavą czy olimpem) Podajnik powinien podawać w trakcie testu ilości podawanego w ciągu godziny peletu - 7 -9 kg/h.

Ostatnio edytowany przez as1978 (2016-01-28 22:41:07)

#4 2016-01-29 21:29:44

sreberko
Zaczyna się udzielać

Dzięki za odpowiedzi.

as1978: Jeśli chodzi o podawanie, to według mnie kąt rury podajnika jest prawidłowy, ok 45 stopni, w końcu przyłączenie wykonywał serwisant. Też się dziwił, że wyszło takie małe podawanie (wtedy test był w ciągu 10 minut, jak po 2 miesiącach sprawdzałem w ciągu 15 minut i po przeliczeniu na godzinę wyszło podobne), bo zazwyczaj jest większe, co sam też wiem. On sam też wpasowywał rurę i jakoś ją przycinał, ale wtedy nie wiedziałem, co wiem teraz, że powinien z niej wystawać ślimak na 10 cm. Spróbuję na to zobaczyć, ale to chyba dopiero wtedy, gdy skończy się pellet w zbiorniku, zresztą ten z rury też może się wysypać, więc będę musiał go "wyciągnąć" z podajnika na podawaniu ręcznym.

karcit: Obecnie mam ustawiony współczynnik korekcji na 10 i z tego co wiem, jest to wartość domyślna. Mogę spróbować zmienić tę wartość, ale wydaje mi się, że nie zadziała to w taki sposób, jak proponujesz. Bo gdy miałem ustawioną temperaturę zadana na 50, to gdy temperatura pomieszczenia była niższa lub wyższa od zadanej, temperatura co się nie zmieniała, ciągle było 50. A raczej gdy była wyższa, to piec się wygaszał i przechodził na 7 stopni. Może muszę coś ustawić/zmienić, żeby ta temperatura co się kontrolowała w jakiś sposób, a nie była stała? W SERWISie w menu OGRZEWANIE tryb pracy mam na ręczny, bo nie mogę dać pogodowy, gdyż nie mam czujnika zewnętrznego. A wydaje mi się, że tylko wtedy współczynnik korekcji ma zastosowanie i jest w ogóle uwzględniany. Albo też potrzebna jest włączona opcja STAŁA POMPA, bo wtedy też jest obniżana temp co. Natomiast tryb pracy w SERWISie w menu KOCIOŁ jest ustawione na Auto - chyba tak ma być? No i w instrukcji pisze, że niby wtedy temperatura ustawiana jest automatycznie, a więc jest zmienna.

Jeszcze mam pytanie odnośnie tego, dlaczego temperatura zadana kotła w nastawach w menu KOCIOŁ jest zawsze 60, nawet jeśli zmienię ją na 50 w menu OGRZEWANIE. I ile powinna wynosić maksymalna temperatura wyliczeniowa dla temp co 50/60 stopni? Czy musi być o tyle wyższa, ile wynosi histereza? Np. temp co 50, histereza 5 i wtedy max temp 55? Bo chyba jak wszystkim histereza działa tylko w dół, natomiast kocioł się wygasza przy +2 większej temp od zadanej.

#5 2016-01-30 15:43:08

karcit
Często się udziela

Przy wsp. korekcji 10, na każdy 1 stopień różnicy od zadanej temp w pomieszczeniu sterownik będzie podbijał lub obniżał temp na kotle o 10*C. Może zadziałać ale mrozy się skończyły i ciężko będzie to sprawdzić.

To że kocioł się wygasza po osiągnięciu odpowiedniej temp w pomieszczeniach to normalne. W nowych wersjach softu widzimy już histerezę dla czujnika pokojowego. Wcześniej jej nie było.

#6 2016-01-30 16:39:04

sreberko
Zaczyna się udzielać

a czy nowy soft można zainstalować samemu (jeśli tak to jak) czy przeprowadza to serwisant w trakcie przeglądu rocznego lub mogę go wezwać wcześniej?

#7 2016-01-30 16:50:03

sreberko
Zaczyna się udzielać

I owszem, mrozy się skończyły, ale tak jakby mogę je "zasymulować" poprzez ustawienie wyższej zadanej temp w pomieszczeniu, wtedy temperatura obliczona CO powinna być wyższa od zadanej, przynajmniej na początku cyklu grzania.

Tylko tak jak wspomniałem wcześniej nie zauważyłem nigdy, by temperatura CO automatycznie się sterowała (ustalała) wg obliczeń współczynnika korekcji. Jak temp w pomieszczeniu była 1 stopień czy więcej niższa, od zadanej, to i tak grzanie kotła było wystawiane na 50/65 stopni. Może nie mogłem tego zauważyć, bo max temp obliczeniowa ustawiałem taka sama, jak zadana temp CO (50/65). No i dochodzi jeszcze kwestia histerezy, nie wiem czy ją uwzględniać w tej temp obliczeniowej.

Jedyne kiedy zauważyłem zmianę na bieżąco temp CO obliczonej, to było po włączeniu stałej pompy, bez niej grzeje do zadanej wpisanej ręcznie, poza tym ustawia się na 7 stopni. A 60 stopni w menu kocioł nie da się zmienić (pisze "zmiana tylko ręcznie").

#8 2016-01-30 18:26:39

karcit
Często się udziela

Żeby zmienić temperaturę zadaną ręcznie w menu kocioł musisz ustawić tryb pracy na ręczny, potem zmienić i wtedy wrócić na auto.

#9 2016-01-31 21:25:59

sreberko
Zaczyna się udzielać

Ale czy dla mojej instalacji, gdzie nie mam żadnych zaworów i gdzie temperatura wody w kotle jest taka sama, jak idąca na grzejniki,  jest potrzebne ustawianie temperatury kotła? Ja ustawiłem wartość temp co w menu ogrzewanie i jej sterownik się trzyma w czasie pracy. Praca w menu kocioł jest na auto.

Mam jeszcze pytanie o przyłączenie czujnika zewnętrznego, jaki moduł rozszerzeniowy jest do tego potrzebny i czy koniecznie jest potrzebny siłownik i zawór? Bo chciałbym po prostu, żeby woda wychodząca z kotła na grzejniki była zmienna w zależności od warunków zewnętrznych.
Niestety rozwiązanie tego w taki sposób, że zmniejsze temp kotla do 50*C i zwiększe współczynnik korekcji w czasie mrozów (-15*C) nie będzie chyba dobre, bo gdy piec będzie się już zbliżał do zadanej będzie podawal coraz chłodniejsza wodę, a ja przy 65*C i takich mrozach, które już były miałem problem z wygrzaniem nawet do tych 17,5 stopnia i zbyt długo się nie utrzymywała taka temperatura w domu.

Jak instalacje pracują u Was przy takich mrozach, jakie temperatury idą na Wasze grzejniki, jakie osiąga piec moce? Bo u mnie owszem dom nieocieplony, duży i nie cały ogrzewany, ale przecież te 18 kW to nie jest mało mocy, temperatura 65 też - przy max mocy aż się rury trzęsą w piwnicy. Czy w takich okresach przejściowych piece/palniki pracują Wam na 40-60% mocy, a dopiero w czasie mrozów wchodzą na 80-100%?
To jest jakaś masakra, żeby nie uzyskać na dłuższy czas 17,5 stopnia mocą 18kW. A gdzie mówić o wyższych temperaturach rzędu 20-22*C...

Jeszcze chciałbym ponudzić o regulatorze temp pokojowej. Czy ktoś posiada ten bezprzewodowy, a jeśli tak, to co ile odczytuje Wam temp? A jeśli idzie to po przewodzie, to wtedy jest pomiar ciągły? Mnie dobija odczyt co 17 min lub rzadziej.

Ostatnio edytowany przez sreberko (2016-01-31 21:27:40)

#10 2016-02-01 10:41:49

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Aby kocioł monitorował jaka temp. płynie na co musisz mieć zawór mieszający z czujnikiem co.
Czujnik pokojowy bezprzewodowy co 3 minuty komunikuje się z odbiornikiem.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

#11 2016-02-01 22:23:20

breslau1809
Zaczyna się udzielać

U mnie na prawie 200 m2, mam ustawiony piec na 60 stopni ,pompy wlanczaja sie przy 55, na gorze mam stale 23 stopnie a w piwnicy jakies 24 bo drzwi od kotlowni sa otwarte, przy podawaniu 12 mam jakies 18 kw i to mi wystarcza jak byl mróz minus 14 spokojnie dawał rade , czujnik bezprzewodowy tak jak doradca pisal podaje co 3 minuty temperature ale mozna tez ustawic na stale wysylanie,baterie trzeba w tedy czesciej wymieniac😂pozdrawiam.
Ps. Dom nieocieplony z drewnianymi oknami
Zbydowany w 75 z cegły dziurawki.

#12 2016-02-02 17:08:43

sreberko
Zaczyna się udzielać

breslau1809 napisał:

U mnie na prawie 200 m2, mam ustawiony piec na 60 stopni ,pompy wlanczaja sie przy 55, na gorze mam stale 23 stopnie a w piwnicy jakies 24 bo drzwi od kotlowni sa otwarte, przy podawaniu 12 mam jakies 18 kw i to mi wystarcza jak byl mróz minus 14 spokojnie dawał rade , czujnik bezprzewodowy tak jak doradca pisal podaje co 3 minuty temperature ale mozna tez ustawic na stale wysylanie,baterie trzeba w tedy czesciej wymieniac😂pozdrawiam.
Ps. Dom nieocieplony z drewnianymi oknami
Zbydowany w 75 z cegły dziurawki.

Dzięki bardzo za wypowiedź. Buduje mnie to trochę, że i u mnie da się jakoś ustawić dobrze instalację. Mój dom może i metrażu ma ponad 300, ale ogrzewane jest tylko w okolicach 100, może nawet mniej. Według mnie energochłonne i wywiewajace ciepło jest to, że poza brakiem ocieplenia budynku duża jego część stanowi wielka, prawie nie ogrzewana klatka schodowa, jak to w kamienicach. Na poziomie parteru jest tylko garaż, nie ogrzewany, na półpiętrze jest wielkie pomieszczenie gospodarcze, z wyrwami w murze. Najwięcej ciepła trafia na piętro, kuchnia, łazienka, przedpokój i tam też jest zlokalizowany czujnik. Na 2 piętrze ogrzewany jest tylko 1 pokój, otoczony dwoma ścianami zewnętrznymi, w tym balkonem, pokojem nie ogrzewanym oraz zimnym strychem. Z tych powodów, nawet, gdy grzejnik jest tam gorący temperatura podczas mrozow potrafi tam być o 4 stopnie niższa, niż na piętrze.

breslau1809: Czy Twoja temperatura na kotle jest stała  (60*C)? Czy posiadasz jakieś zawory, mieszacze czy tak jak ja tylko pompke co i woda bezpośrednio idzie na grzejniki? Bo jeśli masz stała temperaturę pieca i czujnik, to mniemam, że działa Ci to tak, że czy jest jak teraz czy są mrozy woda ma zadaną taką samą temp, tylko gdy jest cieplej wcześniej się wyłączy, gdy czujnik wykryje już nastawiona temp.
A jakie masz spalanie? Ja przez te ostatnie dni średnio 25 kg, a temp w domu nastawiona 17,5*C, na noc mniej, ale i tak niepotrzebnie przeciąga wyżej, do 18 i więcej stopni.
Zastanawia mnie jednak to, czy faktycznie tak bezproblemowo Twoja instalacja daje radę na pellecie. Bo w innym poście nie podzielałes entuzjazmu z przejścia z oleju na pellet...

Ostatnio edytowany przez sreberko (2016-02-02 18:14:14)

#13 2016-02-02 19:05:21

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Z tego co napisałeś, wynika że nie masz szans na precyzyjne sterowanie temperaturami panującymi w pomieszczeniach.
Sterowanie temperaturą zasilania instalacji opierającą się na zmianach temperatur pracy kotła w zależności od temperatury zewnętrznej to jest raczej chybiony pomysł.
Zawsze jest lepiej jak piec pracuje ze stałą temperaturą zadaną, którą możesz sobie dobrać optymalnie do swojej instalacji.
Na Twoim miejscu, zamiast zawracać sobie głowę sterowaniem pogodowym, które nic Ci tu nie poprawi tak naprawdę,  prędzej bym pomyślał o zainstalowaniu zaworu 4D.
Da to dużo więcej korzyści niż zmienianie temperatur pracy kotła w zależności od panujących temperatur na zewnątrz.
Dopiero po zamontowaniu zaworu 4D możesz pomyśleć o precyzyjnym  sterowaniu całością...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#14 2016-02-02 19:19:03

karcit
Często się udziela

Ale kolega sreberko ma trochę inny problem jak pamiętam. Jak są mrozy to nie może dogrzać pomieszczeń więc zawór 4D raczej mu nie pomoże.

Co do przeciągania temp w dni takie jak teraz, to raczej będzie kwestia starej instalacji, czyli grubych rur i dużych żeliwnych grzejników. Jak się nagrzeją to nawet po wyłączeniu kotła jeszcze przez dość długi czas oddają ciepło. Stąd przeciągnięcie. Tu zawór 4D pomoże.

#15 2016-02-02 20:02:06

as1978
Często się udziela

Mam jeszcze pytanie o przyłączenie czujnika zewnętrznego, jaki moduł rozszerzeniowy jest do tego potrzebny i czy koniecznie jest potrzebny siłownik i zawór? Bo chciałbym po prostu, żeby woda wychodząca z kotła na grzejniki była zmienna w zależności od warunków zewnętrznych.

Jeżeli masz sterownik platinium bio to potrzebujesz moduł nr 0, aby obsługiwał czujnik temp zewnętrznej, wtedy będziesz miał możliwość regulowania temp kotła, a przez to całego obiegu w zależności od temp zewnętrznej -tzw. pogodowo.

Jeżeli dodasz do tego zawór 3 d  ( lub 4 D - u mnie pracują zawory  3 d więc system oparty na nich mogę śmiało polecić ) do tego mieszacz, będziesz mógł sterować temp. pojedynczego obiegu pogodowo i jeszcze w zależności od temp. w pomieszczeniu co wymaga czujnika temp wewnętrznej (przyłącza się go odpowiednio do modułu, nie sterownika). Przy zastosowaniu modułu 0 będzie mógł sterować nawet 2 lub 3 obiegi, już teraz nie pamiętam - ile ich obsługuje moduł 0.  Jak chcesz obsługiwać więcej obiegów, potrzeba więcej modułów.
Kocioł wtedy pracuje w trybie auto, albo stałym - jak sobie chcesz.

Uporałeś się z podawaniem? Co było przyczyną tak niskiego podawania?

#16 2016-02-02 20:38:10

darecki
Często się udziela

karcit napisał:

Ale kolega sreberko ma trochę inny problem jak pamiętam. Jak są mrozy to nie może dogrzać pomieszczeń więc zawór 4D raczej mu nie pomoże.

Zaraz jednak stwierdzisz że pomoże wink -->>

Co do przeciągania temp w dni takie jak teraz, to raczej będzie kwestia starej instalacji, czyli grubych rur i dużych żeliwnych grzejników. Jak się nagrzeją to nawet po wyłączeniu kotła jeszcze przez dość długi czas oddają ciepło. Stąd przeciągnięcie. Tu zawór 4D pomoże.

A nie mówiłem big_smile

Czy ty czasem nie przeceniasz możliwości tej konkretnej instalacji ?

Różne rzeczy już czytałem, ale żeby grzejniki które pracują już bez zasilania, czyli po wyłączeniu kotła, potrafiły podbić temperaturę pomieszczeń bardziej niż to miało miejsce wtedy gdy kocioł pracował to pierwsze słyszę...

Przemyśl to lepiej jeszcze raz...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#17 2016-02-03 01:07:38

breslau1809
Zaczyna się udzielać

Zastanawia mnie jednak to, czy faktycznie tak bezproblemowo Twoja instalacja daje radę na pellecie. Bo w innym poście nie podzielałes entuzjazmu "

Palnik  firmy kostrzewa to fajny gadget na pelet!!! ale!!! Tak jak pisalem w innym poscie bardzo skomplikowane jest dobranie ustawien do wlasnedo domu bo kazdy jest inny a kostrzewa ustawia standart ,niezawsze to jest dobre dla okreslonego domu . Ostatnio walczylem 6 tygodni zeby mi doslali urzadzenie do uaktualnienia softu bez ktorego niema mowy o podlaczeniu modemu internet zeby sterowac ogrzewaniem jak nas niema w domu ale i tak badal jiedziala i mam fajna skrzynke za 1000zl ktora miga czasem zapiszczy😂😂😂
Wydaje mi sie ze produkty firmy  .k. powinny przejsc jakis serwis udoskanalajacy bo jak czytam ze przed 3 laty kolega .x.x. ma ten sam problem i nic niezrobili zeby te wasliwa czesc ulepszyc lub wymienic to mi sie slabo robi. Przyjacielu!!! Pobaw sie ustawieniami i staraj sie grzac stale a nie z przerwami bo moze ci sie poprostu chalupa wychladza i dlatego masz tylko 17 stopni , jak by u mnie tak mialo byc to by platinium bio polecial przez okno w piwnicy  i wsadzil bym stary palnik.😈

#18 2016-02-03 01:11:53

breslau1809
Zaczyna się udzielać

A jesli chodzi o spalanie to mam jakies 30 kg  na chwile obecna czyli 6 stopni w dzien 1 w nocy,a jak byly mrozy to paliltrzy worki po 15 kg olczyka wiec zbiornik mialem na max 5 dni,niewiem czy to duzo, ma byc cieplo pozniej zobacze czy da sie zmniejszyc, pozdrawiam i trzymam kciuki😈

#19 2016-02-03 01:16:44

breslau1809
Zaczyna się udzielać

I tak jak pisales przyjacielu sreberko mam ustawione 60 stopni na piecu stale,niemam zadnych wymyslnych zaworow 3-4 droznych tylko pompke i grube rury 3/4cala na instalacji, jak osiagnie temperature 23 sie wylacza i czeka az spadnie do 21 i znowy dobija do 23

#20 2016-02-03 09:30:51

darecki
Często się udziela

Chciałem tylko zauważyć, że kolega sreberko ma te 17 stopni z wyboru, bo taką sobie ustawił temperaturę pokojową... Jego wola...

#21 2016-02-03 09:36:25

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

breslau napisz jaki masz problem , może coś poradzimy.
Ale póki co, to jedna rada. Nie pisz o swoich wątpliwościach w kilku wątkach na raz, a jak już piszesz, to odpowiadaj na pytania skierowane do Ciebie przez kilku kolegów.
Na razie wiadomo 200m2 nieocieplony +stare okna. 100% grzejniki? Jak ciepły masz powrót?Jaką temperaturę masz na czopuchu? Czym grzejesz CWU, jak duzy zbiornik?
Przy takim układzie spalasz 2-3 worków a do tej pory na palniku olejowym spalałeś szklankę paliwa?
Być może Twój układ potrzebuje dużo energii.

Ostatnio edytowany przez fotlot (2016-02-03 09:45:47)

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#22 2016-02-03 12:38:04

darecki
Często się udziela

do fotlot
Zauważ, że ten wątek został zapoczątkowany przez kolegę sreberko i to on ma większy problem...
Choć i kolega breslau 1809 też ma podobny,. jest nim brak "wymyślnego" big_smile  zaworu 4D, którym mógłby sobie lepiej wyregulować swoją instalację...

#23 2016-02-03 13:00:10

breslau1809
Zaczyna się udzielać

fotlot napisał:

breslau napisz jaki masz problem , może coś poradzimy.
Ale póki co, to jedna rada. Nie pisz o swoich wątpliwościach w kilku wątkach na raz, a jak już piszesz, to odpowiadaj na pytania skierowane do Ciebie przez kilku kolegów.
Na razie wiadomo 200m2 nieocieplony +stare okna. 100% grzejniki? Jak ciepły masz powrót?Jaką temperaturę masz na czopuchu? Czym grzejesz CWU, jak duzy zbiornik?
Przy takim układzie spalasz 2-3 worków a do tej pory na palniku olejowym spalałeś szklankę paliwa?

Przyjacielu u mnie jest glównie problem z rozpalaniem i calkiem duza iloscia popiołu który musze co 2-3dni zgarniac z palnika bo zapycha te dziorki od grzałki .
A dane dalsze ogrzewania:
Tylko ogrzewam c.o bez zbiornika jak bede mial chwile to zrobie fotke i sorry jak wypisuje ze palnik to troche lipa ale takie moje zdanie bo niestety polegalem na opiniach ludzi z neta i opowiadan pana sprzedawcy ktory mi obiecywal ze bede max raz na tydzien schodzil do kotlowni a jest inaczej.

#24 2016-02-03 13:03:55

breslau1809
Zaczyna się udzielać

Powrót na instalacji mam w granicy 45 stopni ale to tylko na poczatku grzania bo jak zblizy sie do temperatury w pokojach to juz nieoddaje ciepla i wraca nieraz 55 do pieca , temperature na czopuchu niemam jak sprawdzic bo niemam tam zadnego termometru😈

A przyjaciwlu darecki w czym mi pomoże ten mieszacz?

#25 2016-02-03 13:33:00

breslau1809
Zaczyna się udzielać

Tak kolego na takim układzie spala 3 worki w mróz, a normalnie max 11 workow tygodniowo (caly zasobnik)na oleju mialem spalanie jakies 15 litrow dziennie

Stopka forum