Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2016-01-19 21:02:58

SZYM
Nowy na forum

Pellets 100 za niska temperatura w obiegu C.O.

Witam, posiadam kocioł P100 24kW z palnikiem Platinum Bio(srebrna obudowa).Dom ok. 160m2 częściowo ocieplony.  15 grzejników o średniej mocy 1.5kW .Pale Peletem Stetelmetu Lava 6 mm. Wody użytkowej jeszcze nie podgrzewam. Mam problem ,że kocioł nie uzyskuje temp. większej niż 37stopni. Grzejniki są ledwo ciepłe w domu jest zimno. Eksperymentowałem z ustawieniami serwisowymi palnika bez większego efektu. Teraz wróciłem do ustawień fabrycznych i efekt jest  taki sam max temp. 37stopni.W sterowniku jest ustawiona temp. kotła 70 stopni. Jest czujnik temp. pokojowej Ct-1.Kalpka w kotle zamknięta.  Spalanie peletu ok. 2 worków na dobę. Proszę o pomoc w odpowiednim ustawieniu palnika.

#2 2016-01-19 21:37:04

vader
Często się udziela

Re: Pellets 100 za niska temperatura w obiegu C.O.

Podaj ustawienia i czy masz zawór 4D

#3 2016-01-20 19:26:54

SZYM
Nowy na forum

Witam, ustawienia podam w Piątek jest zawór 4D z siłownikiem niestety siłownik nie jest podłączony. nie wiem gdzie go podłączyć do sterownika? W sterowniku w opcjach jest możliwość sterowania nim. Teraz jest ustawiony manualnie  na max. przepływ. W pompie obiegowej nie ma w zasadzie znaczenia na jakim biegu pracuje 1,2,3 temperatura w zasadzie się nie zmienia 1-3stopni. Start pracy pompy ustawiony na 35stopni.

#4 2016-01-20 19:41:46

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

No jasne, otworzyłeś na maxa zawór 4d. Wiesz jak on działa, do czego służy i po co się go stosuje? Instalację robiłeś sam?

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#5 2016-01-20 21:21:21

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Jakie życie byłoby piękne, gdyby wszyscy zamiast 4D stosowali sprzęgło.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#6 2016-01-20 22:45:21

marecki
Często się udziela

No dla tych co nie wiedzą jak działa 4D (albo w ogóle jak działa instalacja), to chyba jedyne rozwiązanie wink Ale co tam, mój sąsiad nawet nie wie jak działa sprzęgło big_smile

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#7 2016-01-21 10:55:25

as1978
Często się udziela

Kto Ci odpalał po raz pierwszy ten kocioł?

I jeszcze jedno sprawdź na wstępie ile ślimak wystaje z rury podajnika u dołu  - powinien wystawać około 10 cm - jak wystaje mniej to skróć rurę. Nie wystawanie ślimaka powoduje problemy z podawaniem - podajnik nie podaje wystarczającej ilości peletu mimo prawidłowych ustawień - jak nie ma wystarczającej ilości podawanego  peletu to nie ma się co palić, aby mogło nagrzać kocioł i instalację.

Piszę o tym na wstępie bo nie jesteś pierwszą osobą  na tym forum, który miała  problem z osiągnięciem temperatury zadanej - przyczyną okazał  się właśnie podajnik  - może być tak, że poszła jakaś seria wadliwych podajników ( nie skrócono odpowiednio rury).

Ostatnio edytowany przez as1978 (2016-01-21 11:16:55)

#8 2016-01-21 19:42:23

SZYM
Nowy na forum

Co do otwarcia zaworu 4D na maxa  chodziło mi o to że jest ustawiony przepływ taki sam na zasilaniu i powrocie. Próbowałem tak dałem podaj paliwo na stałe i ślimak chodził cały czas temp.nie wzrosła a z palnika pelet się przesypywał nie spalony -nie wiem ile wystaje ślimak z rury ale sprawdzę. Jutro wrzucę ustawienia mam nadzieje ,że coś poradzicie .

#9 2016-01-21 23:29:58

as1978
Często się udziela

SZYM napisał:

Próbowałem tak dałem podaj paliwo na stałe i ślimak chodził cały czas temp.nie wzrosła a z palnika pelet się przesypywał nie spalony

Spoko - nie miał żadnych szans się zapalić przy ciągłym podawaniu - jak już chciałeś poeksperymentować, to zwiększ radykalnie podawanie i dmuchawę dla mocy max.( nie więcej jednak  niż  50)

#10 2016-01-23 10:17:57

SZYM
Nowy na forum

Podaje ustawienia
Powietrze min 20% 20
Powietrze max 100% 29
Podawanie max 100% 10
Moc min(FL2) 80
Moc max(FL2) 100
Typ Modulacji FL2
Próg foto 10
Ilość paliwa test 9,0
Sterowanie lambda Nie
Tlen min.20% 10
Tlen max.100% 12
Dawka startowa 30s
Wartość opałowa 5
przy tych ustawieniach maksymalna temperatura w obiegu to 43 stopnie.

#11 2016-01-23 16:54:02

marecki
Często się udziela

SZYM napisał:

Co do otwarcia zaworu 4D na maxa  chodziło mi o to że jest ustawiony przepływ taki sam na zasilaniu i powrocie..

Wyjąsnij to po polskiemu bo nie trybie a również mam 4D

SZYM napisał:

Próbowałem tak dałem podaj paliwo na stałe i ślimak chodził cały czas temp.nie wzrosła a z palnika pelet się przesypywał nie spalony -nie wiem ile wystaje ślimak z rury ale sprawdzę. Jutro wrzucę ustawienia mam nadzieje ,że coś poradzicie .

No tak to ty ładu i skłądu nie dojdziesz. Gdybyś był moim sąsiadem zapytał bym cię: co ty odpierd...sz ? big_smile

#12 2016-01-23 20:42:10

as1978
Często się udziela

Zacznijmy od podstaw:
Musisz zrobić test ilości podawanego paliwa.  Aby go wykonać trzeba wygasić palnik ( koniecznie) i odłączyć rurę elastyczną od palnika, podstawić worek, czy naczynie i załączyć podajnik "podaj paliwo" -  i tak zbierać to co wyleci przez 10 minut z sekundnikiem w ręku - w tym czasie 4 razy będziesz musiał ręcznie włączać "podaj paliwo na tak ", bo jest zabezpieczanie i podajnik  w tym trybie podaje  przez 3 minuty.
Pelet, który wypadnie musisz zważyć na wadze - najlepiej kuchennej - wynik trzeba pomnożyć przez 6 , co da wagę podawanego peletu w ciągu 1 godziny stałej pracy. Jest to podstawa do właściwej regulacji. Wynik wpiszesz później w sterowniku w meni serwisowym palnika pod pozycją ilość paliwa test. Podajnik powinien podawać 7 - 9 kg.
Na razie możesz zmienić swoje ustawienia i dać podawanie na 15.
Moim zdaniem kocioł nie osiąga temp, bo jest fizycznie za małe podawanie. Przyczyny to: za mało wystający ślimak  w jarzmie zbiornika,   walnięty  kondensator silnika podajnika albo pył w jarzmie lub zbyt długi pelet.

Ach i jeszcze jedno =daj moc min na 40% to akurat jest nie istotne dla Twojego problemu, ale co to za modulacja - pomiędzy 80 % a 100 % mocy palnika.

Ostatnio edytowany przez as1978 (2016-01-23 20:44:21)

#13 2016-01-30 02:19:09

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Jako że jestem "nowy" na tym forum, wypada mi się najpierw przywitać :-) Jeśli chodzi o metodę wykonywania testu, to jest prawdą że należy to zrobić jak najbardziej dokładnie, tak aby wskazania ilości spalanego pelletu w statystykach palnika były jak najbardziej zbliżone do faktycznego zużycia. Dlatego też jestem zwolennikiem, robienia tego testu przez dłuższy czas niż 10 minut, jak to jest praktykowane przez serwisantów, którym zależy na zrobieniu testu jak najszybciej. Wynik takiego testu pomnożony x6 zawsze będzie obciążony większym błędem, niż np. test robiony przez pół godziny i pomnożony x2. Tylko nadal niestety, nie ma to żadnego wpływu na efektywność pracy samego palnika, a co za tym idzie, całego systemu. Akurat ten parametr można dopracować sobie na spokojnie w wolnym czasie. Jeśli chodzi o modulację, to jest prawdą także że taka modulacja pomiędzy 80 a 100% nie jest zbyt elastycznym zakresem pracy palnika i zawsze można to zmienić, nawet na przedział od 20 do 100%. Jest tylko problem tego rodzaju, że kolega SZYM potrzebuje praktycznie maksymalnej mocy tego palnika, aby zasilić kocioł, a za jego pośrednictwem dostarczyć energii do uruchomienia swojego dość energochłonnego systemu grzewczego. Sama konfiguracja pracy palnika może nie załatwić tego problemu, gdyż jest jeszcze kilka innych czynników a także ustawień samego sterownika, które mogą być przyczyną tych problemów. Zbyt małą ilością informacji dysponujemy aby można było stwierdzić jednoznacznie gdzie jest problem. Jeśli miałbym jednak coś doradzić, co mogłoby być jakimś punktem wyjścia do oceny sytuacji, to w pierwszej kolejności odłączenie tego czujnika temperatury pokojowej, gdyż przynajmniej na początku lepiej będzie zastosować ręczne sterowanie. Do tego ręcznego sterowania, idealnym narzędziem jest zawór 4D oczywiście także z ręcznym sterowaniem, a zaczynać zawsze jest najlepiej od pozycji środkowej, czyli 5 na skali zaworu 4D. Dopiero potem można to modyfikować w zależności od efektów jakie dają poszczególne ustawienia, na podstawie obserwacji i pomiarów robionych na bieżąco. Jeszcze jedno co mógłbym zasugerować, to jest podniesienie temperatury startu pompy. Przy ustawionej temperaturze kotła 70 stopni, start pompy można ustawić na powiedzmy 50 stopni na początek, a potem można zawsze to jeszcze zmodyfikować. To by było tak na dobry początek ;-) A jeszcze tak z rzeczy które są bardzo przydatne, polecam zamontowanie dodatkowo trzech czujników temperatury: 1- na zasilaniu instalacji bezpośrednio za pompą (do kontrolowania temp. wody płynącej do grzejników), 2- na rurze powrotnej do pieca za zaworem 4D (do kontrolowania temp. wody powrotnej i płynącej do kotła), 3- na rurze powrotnej do pieca przed zaworem 4D (do kontrolowania temp. wody powrotnej z grzejników... Może i da się bez tego żyć big_smile, ale lepiej jest mieć nadmiar informacji niż ich brak...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

Stopka forum