Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2015-03-29 23:52:22

SCORPION28
Nowy na forum

Mini bio Luxury do domu pasywnego

witam serdecznie. Właśnie rozpocząłem budowę domu. Chcę uzyskać pasywny charakter. Zastanawiałem się nad kominem powietrzno-spalinowym, ale czy ten model pieca ma, lub czy może mieć zamkniętą komorę spalania by w pełni wykorzystać taki komin??

#2 2015-03-31 11:12:18

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Re: Mini bio Luxury do domu pasywnego

Nie da się zrobić zamkniętej komory spalania z wentylatorem na zewnątrz. Możesz próbować doprowadzić do wentylatora rurę z zewnątrz, ale nie wiem czy ten wentylator poradzi sobie z zasysaniem. Druga sprawa to uszczelnienie, które będziesz musiał rozbierać każdorazowo przy otwieraniu kotła do czyszczenia.

Raczej próbowałbym "wyłączyć" kotłownię z "charakteru pasywnego" cokolwiek to miałoby znaczyć.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#3 2015-03-31 20:34:36

art
Udziela się
Od: południowe mazowieckie

Dom pasywny nie powinien w ogóle mieć komina, czyli jak karcit rzekłeś, siłą rzeczy kotłowni.
Po prostu większość strat ciepła będzie generował komin a co za tym idzie dom będzie co najwyżej energooszczędny.
Druga sprawa, to nie bardzo rozumiem Scorpiona28 z chęcią uzyskania domu pasywnego z już rozpoczętą budową.
Dom pasywny jest projektowany jako pasywny i nie da się zaadoptować normalnego projektu do tych wymogów (rozmieszczenie odpowiedniej powierzchni okien względem słońca, brak mostków termicznych, brak komina, rekuperator, etc., a przede wszystkim DBAŁOŚĆ o wykonanie). Choćbyś dał 100cm izolacje i najlepsze okna, z klasycznego projektu nie uzyskasz budynku pasywnego a co najwyżej energooszczędny.

MB L 10 kW (ver. 1), 90 m2

#4 2015-04-01 00:31:07

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Człowiek zadał pytanie a odpowiedź na nie brzmi: NIE wink

karcit napisał:

...
Raczej próbowałbym "wyłączyć" kotłownię z "charakteru pasywnego" cokolwiek to miałoby znaczyć.

Otóż to, przynajmniej jesli chodzi o MB10.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#5 2015-04-02 19:36:23

SCORPION28
Nowy na forum

Źle się wyraziłem. Dom ma charakter pasywny i nie chcę z niego rezygnować, ale nie podoba mi się gruntowa pompa ciepła która jest w nim zastosowana. Są kominki z zamkniętą komorą spalania, zaprojektowane specjalnie do budynków pasywnych i jak na razie idę w tym kierunku. Chciałem się zorientować czy ten piec mógłbym wykorzystać u siebie, gdyż na stronie producenta jest informacja, że piec ma zastosowanie w domach pasywnych.

A to co napisał "art", że dom pasywny nie powinien mieć w ogóle komina to nie do końca prawda, ponad to zwykły projekt można dostosować do charakterystyki pasywnej,(zapotrzebowanie na energię konwencjonalną na poziomie nie większym niż 15kW/m kw w skali roku)  tylko jest to ogromnie kosztowne i się po prostu nie kalkuluje, bo domy specjalnie zaprojektowane są znacznie tańsze. A jeżeli chodzi o dbałość wykonania to oczywiście musi być na super wysokim poziomie.

#6 2015-04-02 21:45:38

marecki
Często się udziela

Kominek, który mam u siebie (z płaszczem) w zasadzie można by zastosować do Twojego projektu, bo ma dolot, który mogę podłączyć bezpośrednio z zewnątrz (powietrze) pomijając kotłownię. MiniBio niestety takiej opcji nie ma. I mimo, że nie mam pasywnego kwadratu, również myślałem nad tym żeby dostarczyć bezpośrednio do MB powietrze z zewnątrz. Tzw eska czyli doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kotłowni kawałkiem rury w ścianie to 100% chory pomysł, przynajmniej u mnie. W mrozy w kotłowni jest 5-10'C.

Czyli MB10 ma taki mały "mankament" i tego komina u siebie nie podłączysz.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#7 2015-04-02 23:48:23

karcit
Często się udziela

marecki napisał:

również myślałem nad tym żeby dostarczyć bezpośrednio do MB powietrze z zewnątrz. Tzw eska czyli doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kotłowni kawałkiem rury w ścianie to 100% chory pomysł

No nie taki chory. Robimy wszystko, aby "uszczelnić" nasze domy. Dajemy super okna, szczelne drzwi itd. Ale kocioł powietrze do spalania musi skądś brać. Ja u siebie mam dziurę fi 100 do napowietrzania kotłowni. ostatnio jak przywoziłem pellet, złożyłem worki tak, że zatkałem te dziurę. Przez 2 tygodnie nie mogłem się z palnikiem dogadać, Dopiero przy następnym załadunku zasobnika zauważyłem ten numer z zatkanym dolotem. I problemy jak ręką odjął.

A tak w ogóle, to mam wrażenie, że wielu ludków z forum, ma problemy z palnikami właśnie z tego powodu. Te wszystkie palące się rury i inne takie to moim zdaniem albo brak ciągu w kominie, albo ten ciąg jest, ale żeby działał to musi mieć skąd powietrze ciągnąć. To tak jak zatkany odkurzacz, też się w końcu spali.

Ostatnio edytowany przez karcit (2015-04-02 23:53:03)

#8 2015-04-03 00:19:09

marecki
Często się udziela

Dokładnie tak jak napisałeś z tym, że coś dodam ale nic nie ujmę wink Eskę u siebie muszę jakoś zlikwidować. Oczywiście efekt podciśnienia w kotłowni już przerabiałem. Bo kotłownię mam połączoną z resztą kwadratu, no i jedno pomieszczenie zimne czyli zupełnie bez sensu. Mimo wszystko szkoda, że producent nie przewidział takiego podłączenia. Jakaś rura elastyczna itd. no cóż mamy kolejną zagwozdkę i kolejny tuning.

Ostatnio edytowany przez marecki (2015-04-03 00:23:10)

#9 2015-04-03 07:17:12

karcit
Często się udziela

Jest to to do zrobienia, ale uważam, że będzie za bardzo upierdliwe w użytkowaniu.

#10 2015-04-04 20:56:47

SCORPION28
Nowy na forum

do "marecki" by nie robić "eski" w ścianie są specjalne kominy z podwójnym płaszczem, przez które doprowadza się powietrze do samej kotłowni, lub bezpośrednio do pieca. Takie powietrze jest już ogrzane przez komin więc nie ma zjawiska wychłodzenia kotłowni. Ale o takim rozwiązaniu to najlepiej pomyśleć już na etapie budowy.

#11 2015-04-05 13:36:04

marecki
Często się udziela

Na 8 metrowym kominie w zimę i mrozach, przy takim podwójnym kominie skropliny z peletu z MB by zamarzły. Jesli trochę poczytałeś forum to wiedz, że spaliny z MB mają b.małą temp. Osobiście mogę nagać film jak w czasie pracy kotła ze średnią mocą można trzymać ręką "rury wydechowej" wink Temp rury jest niewiele większa od tej zadanej na piecu.

Stopka forum