Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2013-02-07 10:22:12

jarman
Nowy na forum

Wasze optymalne ustawienia Mini Bio 20KW

Witajcie,

W większości wątków opisane są parametry dla piecy 10KW. Pomyślałem, że warto założyć osobny wątek dla 20KW.

Jestem użytkownikiem Mini Bio 20KW Luxury od listopada 2012 roku. W zasadzie grzanie zaczęło się w ostatnim tygodniu listopada, a zatem grzałem dopiero 2 miesiące.

Ogrzewany domek (parterowy z użytkowym poddaszem) liczy sobie 160m powierzchni użytkowej (grzeję także garaż, więc podaję całą powierzchnię). Zbudowany jest z silki 24cm + 15cm steropian. Dach ceramiczny ocieplony 20cm wełny. Na dole mam podłogówkę i 2 małe grzejniki na salon (panele). Cała góra grzana grzejnikami (za wyjątkiem łazienki, gdzie jest podłogówka). Nie mam czujników pokojowych. Piec podłączony do zaworu 4d. Osobny obwód na podłogówkę, osobny na grzejniki, osobny na wodę (baniak 140l z czujknikiem temp.)

Przez pierwsze 1.5 miesiąca piec chodził na ustawieniach technika z kostrzewy i spalał średnio ok. 2 worków pelletu na dobę (ogrzewanie program stały). Palę Stelmet Lava (worki po 15Kg). Niestety nie pamiętam dokładnie tych ustawień, ale tak mniej więcej:

Kocioł:
- temperatura 60 st C
- histereza 5 st. C
- temperatura pomp 45 st.
- tryb ręczny

Palnik:
- powietrze min 15
- powietrze max 40
- podawanie 10
- wartośc opałowa 4.5
- sterowanie lamda NIE
- ilość paliwa na start 30

Ogrzewanie:
- temperatura zadana ręcznie 60 st C
- min temp pompy 45 st C chyba

Uznałem, że spalanie nie jest tragiczne, ale na pewno można je jeszcze jakoś poprawić. Po pierwsze do ogrzewania wprowadziłem program czasowy. Obecnie ogrzewanie chodzi rano 4-8 (kiedy się wstaje i przygotowyje do pracy) oraz 16-22. Temperatura w domu utrzymuje się na poziomie 20st C. Tak było także przed zmianą. Co do konfiguracji parametrów:

Kocioł:
- temperatura 55 st C (w trybie automatycznym)
- histereza 6 st. C (zastanawiam się czy tu nie dać więcej)
- temperatura pomp 48 st.
- tryb automatyczny

Palnik:
- powietrze min 10
- powietrze max 20
- podawanie 9 (zastanawiam się czy tu jeszcze nie obniżyć)
- wartośc opałowa 5
- sterowanie lamda TAK
- moc min 25
- moc max 100
- ilość paliwa na start 20 (nie wiem czy powinienem tu kombinować)

Ogrzewanie:
- temperatura zadana ręcznie 55 st C
- min temp pompy 51 st C

Generalnie przy ustawieniach technika piec co chwila się włączał, grzał i wyłączał. Tych przestoi było mało, a rozpaleń jak dla mnie za dużo. Zakładam, że zapalarka dostała mocnow kość. Obecnie jak już piec się rozpali to chodzi do 55st z mocą ok. 50-60%, a potem schodzi do 25% i przez dłuższy czas grzeje, aż w końcu osiągnie zadaną temp. powiększoną o histerezę (obecnie to 61st. C). Po wygaszeniu potrzebuje przynajmniej pół godziny do ponownego rozpalenia. Pewnie jakbym zwiększył histerezę to czas do ponownego rozpalenia byłby duższy.
"Niestety" zrobiło się cieplej i nie bardzo mogę porównywać zużycie paliwa. Niemniej wcześniej zbiornik starczał na 3-4 dni, a obecnie 6 smile Zatem widzę poprawę, ale potwierdzę ją jak tylko wrócą mrozy (choć lepiej nie).

Pytanie do bardziej doświadczonych - czy widzicie w moich ustawieniach jakieś możliwości poprawy? Czy osiągnąłem już optimum? Jakie Wy macie ustawienia?

Ostatnio edytowany przez jarman (2013-02-07 10:22:36)

Stopka forum