Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2013-01-04 18:56:39

stylkomar
Nowy na forum

INSTALACJA KOTŁA - Z WYMIENNIKIEM CZY BEZ?

Posiadam kocioł Pellets100 z palnikiem platinum 24kW - dom 300m2 docieplony od wewnątrz.
Kociołek jest trochę za mały dla takiej powierzchni, ale tak mi doradzał autoryzowany sprzedawca Kostrzewy...
Układ c.o. podzielony został na dwa obiegi
1.otwarty, gdzie woda krąży pomiędzy piecem a wymiennikiem SONDEX 20płytowy oraz układ 2.zamknięty, w którym woda z wymiennika rozprowadzona jest po grzejnikach. Taki sposób zainstalowania pieca wykonany został na podstawie szczegółowego planu autoryzowanego serwisanta Kostrzewy... problem w tym,że:
1) woda która wychodzi z wymiennika ma temperaturę 45 stopni podczas gdy z pieca wychodzi 75 stopni
2) woda która powraca do pieca tez ma temperaturę 45 stopni co jest niezgodne z zaleceniami producenta.

Przy mrozach -15 temperatura w domu to około 16stopni.

Zastanawiam się po kiego grzyba mi ten wymiennik skoro obniża tylko temperaturę i to aż o 30stopni!!!
Proszę użytkowników forum o opinię co do zasadności stosowania wymiennika w instalacji c.o.

#2 2013-01-04 22:46:17

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Re: INSTALACJA KOTŁA - Z WYMIENNIKIEM CZY BEZ?

To chyba nie do końca jest tak. Myślę, że jak pominiesz wymiennik to woda powrotna do kotła może mieć jeszcze niższą temperaturę. Ale gdybyś zamiast wymiennika dał np zawór 4-drogowy to powinieneś uzyskać odpowiednie parametry pracy kotła, a może i komfort by się podniósł.

Ale z kolei wchodzisz w konflikt z Warunkami technicznymi, musiałbyś zainstalować urządzenie do awaryjnego odbioru ciepła (np. wężownica schładzająca) bo układ zrobi się zamknięty.

A może kolejne rozwiązanie to bufor. Duży rezerwuar wody który będzie utrzymywany w odpowiedniej temperaturze może pomóc.

Ale to tylko sugestie do potwierdzenia lub odrzucenia przez fachowców.

Ostatnio edytowany przez karcit (2013-01-04 22:49:23)

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#3 2013-01-05 11:20:46

stylkomar
Nowy na forum

generalnie plan jest taki żeby zrobić układ zamknięty z naczyniem przeponowym i dodatkowo zaworem bezpieczeństwa,
zawór 4 drożny teraz też mam zainstalowany i chcę go zostawić, założę czujnik temperatury na wodzie wracającej do pieca i będę mógł na bieżąco obserwować jaką ma temperaturę, kiedy będzie temperatura zbyt niska na zaworze 4 drożnym będę mógł część wody wychodzącej z pieca skierować od razu na powrót żeby otrzymać te wymagane 50 stopni. Być może w domu dalej będzie zimno,ale to już ewidentnie będzie wina za małego pieca.
Proszę o sugestie...

#4 2013-01-05 11:28:52

karcit
Często się udziela

Jak masz zawór 4-drogowy to można by się jeszcze pokusić o założenie na niego siłownika i podłączenie pod sterownik Ale potrzebny chyba będzie dodatkowy moduł CAN. Wtedy to sterownik by pilnował aby kocioł miał dobre środowisko pracy.

Ale moim zdaniem, ważniejsi są ludzie niż urządzenia i należałoby poszukać rozwiązania które zapewni najpierw ciepło w domku a potem to żeby kocioł tez miał ciepło smile.

Co do wężownicy schładzającej to może, dałoby się wykorzystać ten wymiennik. Dołożyć termostat który otworzy zimną wodę i schłodzi kocioł w razie czego. Chociaż moim zdaniem ilość paliwa na ruszcie palnika nie jest w stanie zagotować kotła.

Ostatnio edytowany przez karcit (2013-01-05 11:34:26)

#5 2013-01-05 12:04:57

stylkomar
Nowy na forum

no właśnie, też jestem tego zdania, że ta mała kupka peletu raczej nie zagotuje mi wody w razie gdyby pompy stanęły
z siłownikiem wiem,słyszałem, może kiedyś
generalnie jesteś zdania, że wymiennik nie jest konieczny?
a jak wygląda Twoja instalacja, masz zainstalowany wymiennik?

#6 2013-01-05 12:42:15

karcit
Często się udziela

stylkomar napisał:

generalnie jesteś zdania, że wymiennik nie jest konieczny?

Z twojego opisu wynika, że wymiennik u Ciebie pełni rodzaj łącznika między układem otwartym a zamkniętym. I w takim układzie coś musi być. Chociaż moim zdaniem lepiej by było zamknąć układ i ew. zabezpieczyć przed przegrzaniem.

Moim zdaniem taki wymiennik jest dobry np jak masz tandem kotłów np. na paliwo stałe i na gaz. Gazowy pracuje w układzie zamkniętym a śmieciak w otwartym.

Osobiście bym go usunął, a zawór mieszający już masz i powinno hulać.

Z rozmowy z instalatorem - lokalnym przedstawicielem Kostrzewy jeżeli nie masz zabezpieczenia wymaganego przez rozporządzenie to Kostrzewa Ci nie podbije gwarancji. Więc jak sobie policzyłem ile kosztują dodatkowe zabezpieczenia z montażem, potem montaż palnika przez niego i uruchomienie przez serwisanta Kostrzewy doszedłem do wniosku, że zamontuję go sam, a nawet jak mi coś padnie to wyjdzie taniej w bliskiej pespektywie czasowej.

Ja mam adaptowany kocioł olejowy. Żadnych wymienników dodatkowych ani zabezpieczeń nie mam oprócz zaworu bezpieczeństwa w układzie CO.

Ale jak pisałem gdzieś, poczekałbym na opinie ekspertów od ogrzewania, ja jestem elektrykiem.

#7 2013-01-07 11:10:04

karcit
Często się udziela

Tak sobie jeszcze analizowałem twój przypadek. Ja których biegach masz ustawione pompy od wody kotłowej i pompę obiegową CO (na grzejniki). Może po prosty wystarczy zwiększyć przepływy? Teoretycznie jeżeli więcej czynnika grzewczego dostarczysz do grzejników, wtedy grzejniki nie zdążą oddać tego ciepła. Cieplejsza woda wróci z grzejników i tym samym mniej wychłodzi wymiennik. Co dalej powinno podnieść temp powrotu do kotła.

Jaką masz temperaturę wody wracającej z grzejników do wymiennika?

Ostatnio edytowany przez karcit (2013-01-07 11:10:29)

#8 2013-01-10 19:21:13

stylkomar
Nowy na forum

dzieki karcit za zaangażowanie w moim temacie
wygląda to tak: woda wychodząca z pieca 75st, powracająca do pieca 45st, wychodząca na grzejniki 45st, powracająca do wymiennika 36st,
z pompami próbowałem kombinować-troche pomogło
na pweno jak założyłbym pompę na obiegu otwartym przy piecu woda wracająca byłaby cieplejsza a prawdopodobnie woda na grzejniki wtedy tez, ale pytanie ciągle jest to samo: PO CO GRZAC WODĘ W PIECU DO 70-80 (przy dużych mrozach nawet 90) skoro na grzejniki zawsze bedzie szło 20st mniej?
Umówiłem się z kumplem na sobotę i będę zmieniać tą instalację.
Połączę wszystko w obieg zamknięty z naczyniem przeponowym i zaworem bepieczeństwa. Na powrocie z do pieca założę czujnik temp. i zaworem 4drożnym będe regulować temp. wody powracającej. Mam nadzeję, że będzie dobrze,

#9 2013-01-11 01:44:26

karcit
Często się udziela

Pamiętaj, że żeby być w zgodzie z przepisami musisz mieć jeszcze urządzenie do awaryjnego odbioru (np http://www.roseshop.com.pl/index.php?pr … prod_id=40) ciepła inaczej możesz stracić gwarancję na kocioł.

Jeszcze jedna sprawa, czytałem trochę o tych wymiennikach i niektórzy twierdzą, że ważny jest sposób podłączenia - kierunki przepływu wody przez wymiennik. Sprawdź czy na pewno jest dobrze podłączony. Może tu jest źródło kłopotów. Trochę mi to nie pasuje, że jest tak duża strata temperatury na wymienniku.

Ostatnio edytowany przez karcit (2013-01-11 01:59:30)

#10 2013-01-11 19:12:53

stylkomar
Nowy na forum

Podłączenie wymiennika sprawdzałem wielokrotnie, jest ok,
myślę, że sprawa zależy od pompy na małym obiegu otwartym
jak włączę na 1bieg to woda na grzejniki wychodzi zupełnie chłodna
na 2 i 3 jest podobnej temp tak jak pisałem koło 45st
pewnie jak bym dał silniejszą pompę to analogicznie temp też by wzrosła, tyle, że będą chodzić dwie pompy na wysokich obrotach (duży pobór prądu!) a i tak temperatura wody na grzejniki będzie niższa o te 20stopni, po co kiedy sprawę można załatwić jedną pompą,
co do wężownicy, hmm nie wiedziałem o tym, myslisz, ze to konieczne skoro w przypadku palnika platinum ryzyko przegrzania kotła praktycznie nie istnieje?
Masz to u siebie zainstalowane?

#11 2013-01-11 19:36:31

karcit
Często się udziela

Z tą wężownicą to jest wymóg przepisów. Zdrowy rozsądek mówi że nie jest konieczna ale przepis to przepis. Jak masz kocioł po gwarancji to możesz spróbować sam. W razie czego sam sobie jesteś winien. Ale jak masz gwarancję i będziesz kiedyś zmuszony z miej skorzystać to może się okazać, że już jej jednak nie masz no instalacja jest nie zgodna z przepisami.

#12 2013-01-14 21:59:55

stylkomar
Nowy na forum

odciąłem wymiennik,polutowane i ... działa
generalnie na dworze jest -7 piec rozgrzewa się do 75, zawór 4 drożny mam na połowę ustawiony, w domu część grzejników poprzykręcanych na 3 i 20stopni:) tylko... woda wracająca do pieca ma 40stopni
wychodzi na to, że zawór 4drożny nie rozdziela połowy wody na grzejniki a reszty kieruje do pieca tylko dławi i połowę zabiera na grzejniki...dziwne
moze założyć pompę przed zaworem 4 drożnym, albo na powrocie?

#13 2013-01-15 08:39:31

karcit
Często się udziela

Tu bym już chyba tragedii nie robił. Pobaw się obrotami pompy tak jak masz.

#14 2013-01-17 19:27:56

stylkomar
Nowy na forum

chcę to  usprawnić
po pierwsze pompa c.o. musi być zainstalowana na powrocie przed zaworem (serwisant kostrzewy polecił mi założyć ją ŹLE!)
po drugie założę drugą pompę na powrocie do pieca (z bajpasem)
myśle, że wtedy będzie ok
ale to już wiosną
dzieki karcit za pomoc

#15 2013-01-18 00:34:07

karcit
Często się udziela

Z tą pompą to różne szkoły są, nie wiem od czego to zależy ale raz daje się na zasilaniu innym razem na powrocie. I to w cale nie musi być źle. A pompka przed zaworem 4-drogowym nie wiem czy wniesie coś do układu sensownego.

Stopka forum