Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2013-01-17 09:07:37

szymko
Zaczyna się udzielać
Od: Konin

Re: Decyzja o zakupie Mini Bio- czy warto?

Kupiłem wilgotnościomierz... zmierzyłem pellet OLIMP miał 10%, zmierzyłem pellet miejscowy w workach od żyta miał 25%, oba dobrze się spalają, choć na drugim są małe spieki.

Pytanie czy taka wilgotność na jakieś skutki uboczne dla kotła? lub komina?

Mini Bio 10, poddasze mieszkalne 120m2, wełna 20cm, sciany 10cm styropian, bez CWU

#27 2013-01-17 19:24:49

Moderator
Moderator

Dla kotła taka wilgotność w niczym nie zaszkodzi ale większa ilośc wilgoci w paliwie zwieksza jego zuzycie. 10% wilgoci to 100 l wody w  1 tonie paliwa. Oznacza to ze w tym przypadku trzeba dostarczyć energię do wyparowania  150 l wody wiecej, energia jest oczywiście pobierana ze spalonego paliwa.

#28 2013-01-17 22:10:05

szymko
Zaczyna się udzielać

Dzis serwisant zamontował mi czujnik pokojowy CTP-02 z regujalcą -+3'c .
Kocioł inaczej pracuje, czesto się włącza i wyłącza, słychać w grzejnikach co kilka chwil załączanie się pompy CO, temperatura na kotle wariuje, a najzimniejsze pomieszczenie w sypialni jest masakrycznie zimne.

Zastanawiam się czy to sens montować taki czujnik. Wcześniej kocioł pracował równo i głowice termostatyczne regulowały temperaturę.
Jeśli nie przyniesie to oszczędności w spalaniu będę likwidował czujnik.

Mam jeszcze nadzieję, że ustawię w nocy temp ekonomiczną oraz w godzinach pracy, gdy nie ma nikogo w domu. Przypuszczam, że to może dać mniejsze spalanie ale jak temp będzie musiała dobić do komfortowej to spali...... bardzo dużo...

Zobaczymy testy i bilans....

Widać, że trzeba do wszystiego dojśc samemu......experymenty ale czas stracony.....może jak sie to lubi to jest satysfakcja.

Szymko

Ostatnio edytowany przez szymko (2013-01-18 06:26:30)

Mini Bio 10, poddasze mieszkalne 120m2, wełna 20cm, sciany 10cm styropian, bez CWU

#29 2013-01-18 00:02:47

GT
Udziela się

Odpuść sobie czujnik... pisałem o tym wcześniej już, że Kostrzewa może chciał dobrze ale ...zrobił jak zawsze. Skoro Moderator już tu się ochoczo wypowiada to może wyciągnie wnioski np z mojego postu wcześniejszego i popchnie wyżej temat poprawy softu lub dodania opcji tolerancji temp ustawionej na czujniku, większej niż 0,1 stopnia. np regulowana od 0,1 do kilku stopni.

#30 2013-01-18 07:48:30

szymko
Zaczyna się udzielać

Pytanie do doradcy: Czy w nowym palniku platinium bio1 też można regulować przysłonę? i czy to jest zalecane?
Czym różni się nowy palnik od starego? Wizualnie jest krótszy, co zmieniono w środku?

#31 2013-01-18 14:44:06

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

Ja mam nowy model, czym się różni od starego Ci nie powiem, bo starego w rękach nie miałem widziałem tylko przez chwilę.

Wentylator w nowym modelu nie ma przesłony, inaczej mam wrażenie też jest poprowadzony kanał powietrzny od wentylatora. Pisali użytkownicy, że im się pellet przesypywał do kanału powietrznego, tu jak oglądałem chyba nie ma takiej możliwości.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

#32 2013-01-22 10:06:16

szymko
Zaczyna się udzielać

mam nadzieję, że doradca nam to wyjaśni?

#33 2013-01-24 20:05:27

Moderator
Moderator

W archiwum znalazłem kilka zdjęć. Chciałybm pokazać jak wygląda spalania paliwa pelet bez żadnych dodatków typu  -  płyty pilśniowej, pyłu z mdf-u itp.

Dla lepszego zrozumienia jeśli palimy w kominku drewno z korą mocno zanieczyszczone piachem nigdy popiół nam się nie sklei. Ale jeżeli do tego kominka dorzucimy klika plastikowych worków lub pyłu z płyty mdf w popielniku znajdziemy jedna wielką bryłę.

zdjęcia palnika  po spaleniu ok 400 kg paliwa

Kocioł Mini Bio Luxury 10kW + bufor (z wbudowanym wymiennikiem ciepłej wody ) + solary + podłogówka i grzejniki sterowane pogodowo + zabezpieczenie kotła przed zimną wodą - na zaworze mieszającym ) schemat w instrukcji 4.  Powierzchnia budynku 217 m2 . Na sezon grzewczy ok 3.5 tony paliwa.

http://img22.imageshack.us/img22/2576/minibiopelletkostrzewa2.jpg

http://img267.imageshack.us/img267/5434/minibiopelletkostrzewa3.jpg

http://img560.imageshack.us/img560/3410/minibiopelletkostrzewa1.jpg

#34 2013-01-24 21:03:10

GT
Udziela się

Panie Moderatorze.. jak poniższy tekst ma się do spalania zanieczyszczonego pelletu piachem?! Palenie w kominku a palenie w piecu na pellet to chyba dwie różne sprawy. Proponuje do wsypać pellet zrobiony częściowo z kory z piachem i sprawdzić czy aby po 3h palenia nie ma spieku właśnie z powodu piachu.

"Dla lepszego zrozumienia jeśli palimy w kominku drewno z korą mocno zanieczyszczone piachem nigdy popiół nam się nie sklei. Ale jeżeli do tego kominka dorzucimy klika plastikowych worków lub pyłu z płyty mdf w popielniku znajdziemy jedna wielką bryłę. "

#35 2013-01-24 21:15:10

Moderator
Moderator

- Nie bardzo rozumiem pytania.
Jeszcze raz  wyjaśnię, zarówno  w kominku jak i w palniki panuje wysoka temperatura a pomimo tego w kominku popiołu się nie zbryla. Dlaczego ? Drewno do kominka nie zawiera chemicznych zanieczyszczeń które powodują wzrost tem i spiekanie  popiołu. Spieki na palniku oznaczają " chrzczone paliwo " :-)

#36 2013-01-24 21:27:18

GT
Udziela się

Wyjaśniam..
Napisał Pan, że spieki na palniku nie mogą powstać od piachu w pellecie uzasadniając tym, że w kominku paląc drewnem z piachem popiół się nie sklei.
Niestety myli się Pan na ziarenka piachu działa wysoka tempera, która powoduje ich rozpuszczanie a tym samym przywieranie do siebie i powstawanie spieków na palniku.

#37 2013-01-24 21:42:51

Moderator
Moderator

No właśnie wyjaśniam ze z samego drewna nie uzyskamy tak wysokiej temperatury. Może zamiast kominka podam przykład kotła na holzgas. Lepiej będzie można to zrozumieć. W kotlach na holzgas występuje temperatura powyżej 1000C  a pomimo tego popiol się nie zbryla .

#38 2013-01-24 21:56:40

GT
Udziela się

O ile pamiętam to tematu temperatury Pan nie poruszał. Powiem inaczej.. w 90 % przypadków pellet jest zanieczyszczony piachem i to jest główny powód powstawania spieków w palnikach na pellet.

#39 2013-01-24 22:10:41

Moderator
Moderator

Ma Pan racje spieki są z piasku ale aby go skleic musi być wyższa temperatura spalania niż jest z samego drewna ( najczęściej jest to odpad z płyt pilsniowych, mdf ).

Wypowiedz moja jest poparta badaniami poletow przeprowadzonymi przez instytut analiz chemicznych na zlecenie  firmy Kostrzewa.

#40 2013-01-24 22:21:43

GT
Udziela się

Pellet wolny od wszelkich lakierów, mdfów, czy innych substancji ale zanieczyszczony piaskiem też pozostawi po sobie spiek na palniku. W kominku natomiast nie ponieważ proces spalania jest inny, różni się np dostarczona ilością powietrza.

Moja wypowiedź za to jest poparta setkami godzin spędzonych w kotłowni aby piec Kostrzewy działał tak jak to Kostrzewa sobie wymarzył w folderach reklamowych. Niestety produkt (np mini bio) jest niedopracowany a dział techniczny głuchy na sugestie użytkowników:)  ot to cała polityka firmy..

Ostatnio edytowany przez GT (2013-01-24 23:41:40)

#41 2013-03-28 13:48:02

mikak23
Zaczyna się udzielać

do szymko,
jak wyglada bilans spalania kotla z czujnikem i bez czujnika?

#42 2013-03-28 17:06:35

szymko
Zaczyna się udzielać

Spalanie jest podobne, trudno dokładnie stwierdzić z uwagi na zmienne temp. Uważam, że czujnik ma zbyt małą tolerancję 0,1'c to powoduje załączanie się pompy CO. Słychać to w obwodzie grzewczym. Nie mam podłogówek więc szybciej spada mi temp w domu. Obecnie kocioł pracuje bez czujnika na stałej temp.
Nie potrafię stwierdzić, czy są jakieś oszczędności na czujniku. Prawda jest taka, jeśli zaoszczędzimy energię to kiedyś trzeba ją odpracować, co powoduje większe spalanie w danym momencie.

#43 2013-05-20 22:04:53

szymko
Zaczyna się udzielać

Teraz w okresie wiosennym z pewnością warto gdyż grzanie non stop nie jest potrzebne, jedynie w krytycznym momencie gdy temperatura spadnie czujnik załączy kocioł.

#44 2013-06-02 14:05:13

lujski
Nowy na forum

WItam - zastanawiam sie nad paleniem pelletem i nad kupnem tego kotła - czy moze mi ktos powiedziec jakie bedzie przyblizone spalanie na sezon co i cwu ..? domek okolo 120m2 pietrowy, w tym roku bedzie wybudowany - sciany z 36cm. betonu komórkowego - rekuperacja

wiem ze pytanie strasznie ogolne, ale moze ktos sprobuje mi odpowiedziec

Pozdrawiam !

#45 2013-06-03 08:47:38

szymko
Zaczyna się udzielać

Witaj, ja ogrzewam 120 poddasza, pod spodem nie ogrzewane garaże. W domu 23'c. Spalanie 750kg miesiąc zimą. (bez CWU)

#46 2013-09-26 14:00:18

mikak23
Zaczyna się udzielać

szymko napisał:

Spalanie jest podobne, trudno dokładnie stwierdzić z uwagi na zmienne temp. Uważam, że czujnik ma zbyt małą tolerancję 0,1'c to powoduje załączanie się pompy CO. Słychać to w obwodzie grzewczym. Nie mam podłogówek więc szybciej spada mi temp w domu. Obecnie kocioł pracuje bez czujnika na stałej temp.
Nie potrafię stwierdzić, czy są jakieś oszczędności na czujniku. Prawda jest taka, jeśli zaoszczędzimy energię to kiedyś trzeba ją odpracować, co powoduje większe spalanie w danym momencie.

Witam,
podbijam ten temat, może w końcu dział techniczny Kostrzewy sie wypowie w tej kwestii...
cos można zrobić z tą tolerancją, kocioł uruchomiony juz bo pogoda niestety tego wymaga i znowu zaczyna sie tama bajka, kociol podnosi temperature pokojową do zadanej i następuje wygaszanie, w międzyczasie temperarura pokojowa zaczyna spadać i za chwilę znów słychać rozpalanie. Szału można dostać!
coś się da z tym zrobic? wystarczy przeciez zmienic tą tolerancję o 0.2-0,3 oC tak aby kocioł co chwilę się nie uruchamiał...

#47 2013-10-12 20:11:04

makowsk
Nowy na forum

Witam,

Posiadam piec Mini Bio 10kW od 2 lat teraz rozpocząłem 3 sezon grzewczy.
Domek 130m2 rekuperacja.
Piec pracuje na buforze kombinowanym 800/200 ogrzewanie podłogowe w całości budynku + solar.
Ściany 24cm ytong + 20cm styropian, poddasze 25cm wełny (teraz dałbym wiecej na dach i lepiej przyjrzał się oknom połaciowym).
W moim przypadku (bufor na piecu) nie zauwarzyłem żadnych problemów z pracą czujnika temperatury.
Nie bawię się tez specjalnie w kontrolę i ustawianie parametrów pieca (to dla ludzi przerażonych informacjami na ten temat, informacjami które trudno zrozumieć a wrażenie jest jakby zabawa parametrami była niezbędna)

Spalanie na sezon wychodzi w moim przypadku maks 3,5 tony peletu barlinek. Nie zauważyłem też wielkich specjalnych różnic między lava - barlinek.
Jakiś spiek powstaje ale nikt się nim nie przejmuje mnie często nie ma w domu i 2 tyg  czasami a żona do pieca ew peletu dosypie a do komory spalania pewnie nie wie nawet jak się dostać.

Po załączeniu rekuperacji oszczędności żadnych nie zauważyłem. napewno jest lepsze powietrze w domu i o to mi przedewszystkim chodziło. A założyłem reku w 2 roku urzytkowania.
Zastanawiam sie na zakupem wkłądki szamotowej poniewaz wydaje się że może pomóc w stabilizacji parametrów pracy palnika.

Podsumowując uważam ten piec za trafiony zakup i szczerze polecam. Może są jakieś drobne wady ale jest to piec praktycznie bezobsługowy czysty wygodny i estetycznie wykonany.

#48 2013-11-08 21:19:01

roy
Zaczyna się udzielać

Witam,
Włąśnie kupiłem piec mini bio luxury - ma sonde lambda i jakis tam lifting,
ma być u mnie w przyszłym tygodniu,
z racji, ze zmieniłem cale ogrzewanie (do tej pory piece elektryczne akumulacyjne) 9 grzejników pół bliźniaka około 100m2 - musialem też przy scianie domu postawić komin padło na tone ISo Tec przekrój 160 - wysokość 10,5 m
jak myslicie czy to nie za mały przekrój komina - nie bedzie problemów z ciągiem?

Druga sprawa - pierwsze uruchomienie - na co zwrócic uwagę - będzie mi to instalowała firma ze Szczecina Biopal.

jak na 1 sezon mam zamiar palić tylko Barlinkiem (podobno dobry - ale drogi 1070PLN....) czy ktoś miesza pelety ? jak to się sprawdza?

Podobno co jakiś czas pada palnik - prawda to ?
z góry dziekuje za pomocne informację, na co ewentualnie sie przygotować ....

pozdrawiam

#49 2013-11-09 00:49:07

GT
Udziela się

Barlinek i Stelmet mogę polecić z czystym sumieniem. Co do palnika to raczej nie pada:)... może czasem  grzałka albo problemu Ci narobi złej jakości pellet.
Komin w zupełności wystarczy wg mnie.

PS Skoro kupiłeś wersje luxury to mam prośbę do Ciebie. Czy będziesz mógł mi zmierzyć grubość ścianki wkładu ceramicznego w wew kotła? Będę wdzięczny smile

#50 2013-11-12 13:12:29

roy
Zaczyna się udzielać

piec ma byc za kilka dni - dam znać pzdr

Stopka forum