Mini cena Maxi korzyść

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2011-11-20 23:00:28

dziunia52
Zaczyna się udzielać

dlaczego powstają ,,spieki" przy paleniu pelletem?

Witam. Mamy od niedawna kocioł Mini Bio 10kW. Testujemy już 2 rodzaj pelletu i codziennie muszę go wyłączać aby wyrzucić sporą ilość spieku oraz popiołu. Temp. zadana kotła 50, histereza 7, 1 czujnik w pokoju ustawiony na 22 st.C, pompa 45 st.C. W jednym pokoju grzejnik w ogóle nie grzeje. Czy to złe ustawienia?

#2 2011-11-21 00:31:30

promax@scz.pl
Zaczyna się udzielać

Re: dlaczego powstają ,,spieki" przy paleniu pelletem?

Z mojego 2 tygodniowego doswiadczenia zaobserwowałem że spiek to w duzej mierze wina peletu, mini bio jest bardzo wymagajacym piecem nie ma mechanicznego czyszczenia. Najlepszy dla niego jest pelet jasny z drzewa iglastego bez zanieczyszczeń i o srednicy 6mm. Sprawdziłem to na tych samych ustawieniach 2 różne pelety i po ciemnym (tanim) został spiek a po jasnym (droższym) spieku nie było.
Napisz jakie masz ustawienia palnika (podawanie, powietrze max i min) to też ma wpływ na spalanie się peletu. W nowym modelu bio jest osłona palnika ceramiczna która poprawia spalanie i lepiej kondensuje ciepło w piecu a nie w kominie.

#3 2011-11-21 19:48:10

dziunia52
Zaczyna się udzielać

Witam. Serwisant ustawił nam temp. pieca 50C
           powietrze max   95
                          min    75
           podawanie max  14
           moc min            20
           moc max          100
           próg foto             5  temp. min pompy 45, tryb pracy auto, histereza 10

#4 2011-11-21 21:10:08

Sławek D.
Zaczyna się udzielać

Witam. Serwisant był chyba na :bani: Ja mam palnik platinum bio 24

Proponuje nastepujące ustawienia :  temp. pieca 55C do  60st C
Powietrze     max  14
                  min  8
podawanie          6
moc            min  20
moc            max 100
próg foto            3 lub 5
temp.startu pomy 48
histereza             4

#5 2011-11-21 21:26:16

raddi
Zaczyna się udzielać
Od: kujawsko-pomorskie

Ja przez dwa sezony spaliłem 3 tony średniej jakości pelletu. Żadne ustawienia nie zmieniały faktu, że na palniku mojego PFL tworzyła się obrączka w postaci spieku. Nawet po czyszczeniu palnika w ciągu 15 min. sytuacja się powtarzała. Spędziłem dużo czasu aby dobrać odpowiednie ustawienia, ale bez skutku. W tym roku kupiłem pellet z innego źródła.  Żadnych spieków, żadnych problemów. Jak ręką odjął problem ustąpił. Wato na przyszłość przed zakupem wziąć mniejszą partię na próbę.

#6 2011-11-21 22:58:46

Pawo-Term
Zaczyna się udzielać
Od: Śląskie / Łódzkie

Powstawanie spieków jest spowodowane dużą zawartością potasu i krzemu. Związki te posiadają stosunkowo niską temperaturę topnienia, stąd też  ich zawartość w pelecie znacznie obniża temperaturą mięknięcia popiołu poniżej 900 oC. Przy pellecie ze słomy, lub siana jest to normalne zjawisko. Jeśli spieki powstają przy spalaniu pelletu z drewna świadczy to o tym że pellet zawiera zanieczyszczenia lub domieszki obcych substancji. Zanieczyszczeniami może być piasek, kurz itp. Dodatkiem np. słoma która dodana w procesie produkcji poprawia sprasowanie i nieznacznie zmiana kolor pelletu na ciemniejszy. W brew pozorom produkcja pelletu jest dosyć energochłonna, a przez to nie jest tania. Tańszy pellet z drewna i dobrej jakości może pochodzić od producenta który produkuje na własne potrzeby i sprzedaje nadwyżkę.

Myślę ze wyjaśniłem problem powstawania spieków z pelletu i żadne ustawienia naszych kociołków  nie pomogą, gdy nasz pellet będzie posiadał dodatki.
big_smile

PFL 25 KW

#7 2011-11-22 00:54:39

promax@scz.pl
Zaczyna się udzielać

SławekD, jaki masz tryb modulacje czy skokowy, masz czujnik temperatury w pomieszczeniu?
Ile spalasz peletu?
Ja jak wyżej wspomniałem mam piec od 2 tygodni, ogrzewam nowo wybudowany dom 130m, dwa poziomy ściany styropian 15cm, poddasze welna 30cm. Jeszcze sie nie przeprowadziłem, robię wykończenie i piec chodzi na minimalnych ustawieniach:
powietrze min. 4
powietrze max 7
podawanie 2,2
moc min 30
moc max 70
temperatura 50
pompa 45
Nie mam czujki pokojowej.
Ale grzejniki na drugim poziomie ledwo ciepłe, spalanie 0,8 - 1kg/h
Piec pracuje w trybie ciagłym i modulacji.
Zastanawiam sie jakie bedzie spalanie jak sie przeprowadzę i bede chciał podwyższyć temperature pomieszczeń
Zgadzam się z przedmówcami, spieki to nie problem ustawień, czy pieca ale pelletu.
Spieki świadczą o zanieczyszczeniu peletu i przekładają się na jego kaloryczność.

#8 2011-11-22 16:30:52

atmos
Udziela się
Od: okolice Łodzi

do dziunia52

kolega  Sławek D.
ma racje , serwisant byl chyba na dobrej bani , ja bym go szybko zamienil na kogokolwiek...gorszych ustawien nie slyszalem...pozdrawiam

#9 2011-11-22 16:49:34

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

dziunia52 napisał:

Witam. Serwisant ustawił nam temp. pieca 50C
           powietrze max   95
                          min    75
           podawanie max  14
           moc min            20
           moc max          100
           próg foto             5  temp. min pompy 45, tryb pracy auto, histereza 10

Co było powodem tak wysokich ustawień mocy dmuchawy?I który to serwisant ustawiła?

Pozdrawiam Doradca Kostrzewy
Specjaliści w ogrzewaniu:http://www.kostrzewa.com.pl/#69

#10 2011-11-23 17:55:54

dziunia52
Zaczyna się udzielać

do doradcy Kostrzewy
Wasz serwisant. Instrukcje przez telefon  na koszt właściciela. Znowu strata. Zamówiliśmy nowego serwisanta ,,Doktora Pellet". Musimy poczekać. Oczywiście będzie kolejna opłata. Mamy nadzieję, że ustawią kocioł jak należy. Dzisiaj kupiliśmy solidny pellet z Barlinka.  Nie bierzcie firmy Sun Tech Energy Dariusz Witek z Zawiercia do montażu kotła!!!!. Wziął od nas pieniądze na zakup kotła i tyle go widzieliśmy! Nie mamy do dnia dzisiejszego pieniędzy, ani kotła.

Ostatnio edytowany przez dziunia52 (2011-11-23 21:01:42)

#11 2011-11-24 19:35:55

doradca kostrzewa
Często się udziela
Serwis

Przez telefon jest ciężko ustawić kocioł. Aby kocioł prawidłowo pracował należy po wprowadzonych ustawieniach na sterowniku sprawdzić proces spalania. w ten sposób wyeliminujemy złe ustawienie w naszym kotle. Nie ma możliwości spisania ustawień od innego użytkownika do naszego kotła , ponieważ każdy kocioł pracuje pod innym obciążeniem i w innych warunkach. Po ustawieniu kotła przez Pana " Doktora Pellet" proszę o przedstawienie ich na naszym forum

Specjaliści w ogrzewaniu: http://www.kostrzewa.com.pl/

#12 2011-11-25 07:46:59

DOROTKA1
Zaczyna się udzielać

na palniku pozostają spieki,które po całej dobie pracy zakrywają prawie cały palnik.Widać tylko małe dziurki od powietrza.Popiół jest siwo-czarny.Czy zmienić coś w ustawieniach?

#13 2011-11-26 17:25:04

Pawo-Term
Zaczyna się udzielać
Od: Śląskie / Łódzkie

Do Dorotka1.  Jeśli z pelletu z drewna powstają spieki to temperatura żaru przekracza temperaturę topnienia popiołu i to jest główna przyczyna spieków. Pisałem o tym kilka postów wyżej.

Pawo-Term napisał:

Powstawanie spieków jest spowodowane dużą zawartością potasu i krzemu. Związki te posiadają stosunkowo niską temperaturę topnienia, stąd też  ich zawartość w pelecie znacznie obniża temperaturą mięknięcia popiołu poniżej 900 oC. Przy pellecie ze słomy, lub siana jest to normalne zjawisko. Jeśli spieki powstają przy spalaniu pelletu z drewna świadczy to o tym że pellet zawiera zanieczyszczenia lub domieszki obcych substancji. Zanieczyszczeniami może być piasek, kurz itp. Dodatkiem np. słoma która dodana w procesie produkcji poprawia sprasowanie i nieznacznie zmiana kolor pelletu na ciemniejszy. W brew pozorom produkcja pelletu jest dosyć energochłonna, a przez to nie jest tania. Tańszy pellet z drewna i dobrej jakości może pochodzić od producenta który produkuje na własne potrzeby i sprzedaje nadwyżkę.

Myślę ze wyjaśniłem problem powstawania spieków z pelletu i żadne ustawienia naszych kociołków  nie pomogą, gdy nasz pellet będzie posiadał dodatki.
big_smile

Można zmniejszyć ilość podawanego powietrza, ale pellet może się nie dopalać do końca, lub zmienić dostawcę. Bobry pellet z drewna powinien się zmieniać w pył wydmuchany z palnika w czasie palenia.

Pozdrawiam

PFL 25 KW

#14 2011-11-26 21:08:18

doradca kostrzewa
Często się udziela
Serwis

Spieki na twoim palniku świadczą o dużym zabrudzeniu pelletu piaskiem. Zapewne po kilku godzinach zrzucasz z palnika jedną wielką bryłę popiołu z piaskiem. I tak jak napisał Pawo-Term radzę zmienić dostawcę.

#15 2011-11-27 22:04:24

promax@scz.pl
Zaczyna się udzielać

Czy średnica peletu ma wpływ na prace MINIBIO, czy mniejsza srednica może powodować lepsze wypalanie peletu?

#16 2011-11-28 16:43:00

doradca kostrzewa
Często się udziela
Serwis

średnica peletu nie ma znaczenia.Ważne jest , aby po spalonym pelleci pozostawał sypki pył , a nie zgorzelina.

Specjaliści w ogrzewaniu http://www.kostrzewa.com.pl/

#17 2011-11-30 09:28:47

Pawel75
Udziela się

przyczyną powstawania spieku może też być wilgotność peletu i z pewnością tak jest w Twoim przypadku, może masz dobry pelet ale przechowujesz w warunkach w których łapie wilgoć i wtedy też żadne ustawienia nie pomogą. Ewentualne zanieczyszczenia jakie znajdują się w pelecie mają zdecydowanie mniejszy wpływ na jego spalanie pod warunkiem, że cała biomasa jest po prostu sucha, a więc nie przekracza 15 proc wilgotności.

#18 2011-11-30 10:43:54

Sławek D.
Zaczyna się udzielać

promax@scz.pl napisał:

SławekD, jaki masz tryb modulacje czy skokowy, masz czujnik temperatury w pomieszczeniu?
Ile spalasz peletu?
Ja jak wyżej wspomniałem mam piec od 2 tygodni, ogrzewam nowo wybudowany dom 130m, dwa poziomy ściany styropian 15cm, poddasze welna 30cm. Jeszcze sie nie przeprowadziłem, robię wykończenie i piec chodzi na minimalnych ustawieniach:
powietrze min. 4
powietrze max 7
podawanie 2,2
moc min 30
moc max 70
temperatura 50
pompa 45
Nie mam czujki pokojowej.
Ale grzejniki na drugim poziomie ledwo ciepłe, spalanie 0,8 - 1kg/h
Piec pracuje w trybie ciagłym i modulacji.
Zastanawiam sie jakie bedzie spalanie jak sie przeprowadzę i bede chciał podwyższyć temperature pomieszczeń
Zgadzam się z przedmówcami, spieki to nie problem ustawień, czy pieca ale pelletu.
Spieki świadczą o zanieczyszczeniu peletu i przekładają się na jego kaloryczność.

Witam, tryb pracy palnika to modulacja , jest czujnik temperatury w pokoju, dom ma trzy kondygnacje 240m kw. Obecne spalanie to 30 do 40kg w zależności od temperatury na dworzu lub na polu jak ktoś jest z południa polski. Pozdrawiam Sławek D.

#19 2011-12-05 23:46:57

promax@scz.pl
Zaczyna się udzielać

Obserwuję że rura odprowadzająca spaliny do komina jest mocno nagrzana, czyli wnioskuje ze dużo energi zamiast w grzejniki ucieka mi kominem, co jest powodem? Czy układ przepływu ciepła w MINIBIO, czy ustawienia pieca?

#20 2011-12-06 11:18:01

rymek
Zaczyna się udzielać

na dworzu lub na polu jak ktoś jest z południa polski

Regionalizmów jest wiele; można też mówić "na dworze", ale najlepiej i najbezpieczniej będzie "na zewnątrz". I przy okazji: z południa Polski.
smile

Do promax@scz.pl:
mocno nagrzana rura to pojęcie względne - temperatura powinna wynosić ok. 130 st.C, czyli dosyć wysoko przy dotykaniu ręką. Pomocny będzie termometr spalin. Jeśli temperatura jest dużo wyższa niż te 130 st.C to zmniejsz powietrze max lub podawanie.
Ale tu może niech się wypowiedzą bardziej obeznani użytkownicy - sam na razie kombinuję z różnymi ustawieniami.

#21 2012-01-18 17:46:12

dziunia52
Zaczyna się udzielać

doradca kostrzewa napisał:

Spieki na twoim palniku świadczą o dużym zabrudzeniu pelletu piaskiem. Zapewne po kilku godzinach zrzucasz z palnika jedną wielką bryłę popiołu z piaskiem. I tak jak napisał Pawo-Term radzę zmienić dostawcę.

Do doradcy Kostrzewy. Od dawna palimy tylko Barlinkiem Din Plus. Zakupiony w Praszce. Kocioł ustawiony przez serwisanta ,,Doktora Pellet" a spiek jest po każdym codziennym czyszczeniu. Owszem - całość dopala się świetnie do końca, ale spiek nadal jest. Nasz kocioł Mini Bio10 kW okazał się felerny. Najpierw poluzował się ślimak i wypadł po zdjęciu plastikowej rurki. Serwisanci z Kostrzewy już to naprawili. Jednocześnie skrócili nam przewód, którym pellet wypada ze ślimaka, przez co nie mogę /wg zaleceń / co tydzień dokładnie oczyścić kocioł wewnątrz bo drzwiczki się nie odchylają o na tyle dużo, aby zrobić to dokładnie. Zalecenie serwisanta: ściągać dolną część rury z palnika i czyścić. Po przekręceniu rury, odrywają się kolejne jej segmenty. Serwisanci nie powiedzieli nam, że wentylator w kotle powinien być wymieniony. Dostrzegł to dopiero serwisant z Opola. Po jego interwencji producent w ramach gwarancji wysłał serwisantowi do wymiany wentylator. Wymiana była gratisowa, ale za drogę trzeba było zapłacić.

#22 2012-01-18 18:44:54

dziunia52
Zaczyna się udzielać

doradca kostrzewa napisał:

Do doradcy Kostrzewy.  Ustawienia MiniBio 10kW przez ,,Doktora pellets":
temp. zadania kotła 55
temp. min pomp 45
tryb pracy ciągły
histereza 8
modulacja FL2
powietrze min 20%      4
powietrze max 100%  10
podawanie max          5,4
moc min                    30
moc max                  100
próg foto                     6
tlen min   20%           14.0
tlen max 100%            8.0
zużycie paliwa        0.8kg/h
ilość paliwa test            9.0                Paliwo tylko Barlinek Din plus. Spieki nadal są. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez dziunia52 (2012-01-18 18:46:08)

#23 2012-01-18 20:38:19

ncmarcin
Udziela się
Od: Zgierz

A czemu wymienili Ci ten wentylator? Jak masz ustawioną przesłone na wentylatorze?

Od 15 września MINIBIO 10KW Budynek 60m/kw ocieplony styropian 10/20 cm + nowe okna - stropodach do docieplenia. Wentylacja grawitacyjna.Średnie spalanie 21 kg/24h-pellet Barlinek 6mm (aktualizowane 6 luty 2011) temperatura w domu 22-23 stopinie. + CWU

#24 2012-01-18 21:17:43

elvis25
Udziela się

Dziunia52 --> widzę, że miałaś przygody jak ja;) Ślimak mi też się poluzował i sam go przykręciłem ale musiałem wywalić zawartość zbiornika i zdemontować ściankę aby dojść. Sugestia dla producenta to lekkie zrobić lekkie wgłębienie pod śrubę w osi silnika. Serwisant, który był wymienić sterownik też skrócił rurę i nie da się teraz otworzyć drzwiczek do czyszczenia.
W zeszłym roku miałem pellet z barlinka i po dłuższej pracy tworzyły się spieki... ale to co 3-4 dni wygarniałem kawałem wielkości pudełka zapałek. W tym roku mam inny pellet i nie ma spieków.
Ustawienia mam trochę inne. Spalanie mam na poziomie 15kg na dobę a ogrzewam 110m2 i CWU.

temp. zadania kotła 66
temp. min pomp 42
tryb pracy ciągły
histereza 11
modulacja FL2
powietrze min 20%     2
powietrze max 100%  8
podawanie max          3,5
moc min                    30
moc max                  100
próg foto                     3

#25 2012-01-22 20:33:17

dziunia52
Zaczyna się udzielać

ncmarcin napisał:

A czemu wymienili Ci ten wentylator? Jak masz ustawioną przesłone na wentylatorze?

do ncmarcin:  Witam. Wentylator nam wymienili, ponieważ miał inne parametry i jak serwisant mówił, już dawno powinny być wycofane przez producenta. Ale poprzednicy - z Giżycka przykręcając ślimak widzieli przecież ten wentylator i nie zgłosili do firmy tego wentylatora do wymiany. Ne dosłyszałam co mówił pan z Opola, ale poznał chyba po kolorze... Nie mam pojęcia na temat przesłony.  Oczywiście także wywalałam całą zawartość kotła. Masakra!

Ostatnio edytowany przez dziunia52 (2012-01-22 20:34:33)

Stopka forum