Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2011-02-11 15:23:09

zienius
Udziela się
Od: Gdańsk Borkowo

Minimalna moc pracy kotła a jakość paliwa.

Trwająca zima jest pierwszą, podczas której używam oprogramowania sterownika pieca z funkcją FUZZY LOGIC. Wcześniej zainstalowaną miałem starszą wersję oprogramowania która, operowała tylko 3 mocami w stopniach 60%, 80% i 100% i inaczej też nimi operowała.
Po zapoznaniu się z możliwościami nowego programu skupiłem się na optymalizacji  parametrów spalania i takim ich dobraniem aby palnik pracował w pełnym spektrum mocy jakie daje nowy algorytm, czyli od 20 do 100%. Podczas moich zmagań zaobserwowałem, że na niskich mocach, spalanie zachodzi stabilnie jedynie przez jeden do dwóch dni po wyczyszczeniu kolana i palnika. Potem proces ten jest zakłócany przez popiół gromadzący się w palniku, którego ciśnienie powietrza nie może usunąć, z racji niskiej wydajności wentylatora jaka przy tych mocach jest wymagana do efektywnego spalania. Generalnie im dłużej trwała praca kotła z minimalnymi mocami tym więcej tego popiołu się zbierało w palniku. Problem ten nie występował przy większych mocach. U mnie od ok. 60% wzwyż.
Wcześnie ustawioną moc minimalną z 20% musiałem ustawić na 60%.
Jestem ciekawy jak u Was wygląda ta sprawa, ponieważ sądzę, że wiąże się ściśle z jakością paliwa. Im lepsza jakość paliwa tym minimalna moc kotła z jaką będzie on pracował wydajnie, powinna być niższa i tym większe pole do popisu będzie miała funkcja FUZZY LOGIC.

Piec PP 25kW; rok prod. 2007; oprogramowanie 9.C (6.BM do 6.03.2010)

#2 2011-02-11 18:14:20

artur
Zaczyna się udzielać
Od: Mazowsze

Re: Minimalna moc pracy kotła a jakość paliwa.

Moje obserwacje: kocioł z FL chciałby spalać paliwo idealne - takie, które szybko się zapali, jest bardzo kaloryczne, pali się mocnym płomieniem i najlepiej, jakby żarzyło się jak najdłużej...oczywiście nie spieka się i zostawia mało popiołu...
------------------
Producent pisze w instrukcji, cytuję " * sugerowana minimalna moc palnika 40%".  A w materiałach reklamowych: "Algorytm Fuzzy Logic oblicza zapotrzebowanie na moc ze skokiem 1%, w zakresie od 30% - 100%."
------------------
Więc ustawiłem 40%, ale to na groszku. Przy pellecie może trzeba podnieść trochę.
------------------
Chwyty reklamowe i gwiazdki...

PFL 40kW

Stopka forum