Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-12-23 14:22:09

ncmarcin
Udziela się
Od: Zgierz

MINIBio 10 KW spieki na palniku

Paliwo pellet 6mm barlinek  - eksperymentalnie jakiś tańszy ukrainski
instalacja z zaworem czterodrogowym i głowicami termostatycznymi na grzejnikach. Zasobnik CO.
Ustawienia podawanie 5 , powietrze minimalnie 8 max. 13 dmuchawa przytkana na 1/3.
Na palniku zostają spieki które blokują ruszt. Raz na dobe trzeba je usuwać - troche mnie to wkurza ponieważ to podobno palnik samoczyszczacy. Pytanie jak przepływa powietrze w tym palniku . Jak dużo powinno sie go dostawać przez mechanizm podawania przez śrube. Może mam tam słabo szczelny palnik i zamiast wylatywać przez dysze to za dużo go (powietrza) jest dostarczane od strony podajnika. Napiszcie ludzie jak to jest u Was . Czy ten palnik faktycznie czyści sie sam. U mnie zawsze po osiągnięciu temperatury zadanej zostaje syf na palniku i nawet po fazie czyszczenia przed startem tam jest. Jakies pomysły.?Bo mi po od 15 września do dziś skonczyly sie owszem jak podniesiemy mocno powietrze jest chyba troche lepiej ale wtedy gwałtownie rosnie spalanie . Żadne inne pośrednie ustawienia nie skutkują.
Za mało powietrza - nie dopalony pelet i smoła na kotle - za dużo powietrza brązowy osad na ściankach kotła w błyskawicznym czasie tak czy inaczej spiek na palniku zawsze.

Od 15 września MINIBIO 10KW Budynek 60m/kw ocieplony styropian 10/20 cm + nowe okna - stropodach do docieplenia. Wentylacja grawitacyjna.Średnie spalanie 21 kg/24h-pellet Barlinek 6mm (aktualizowane 6 luty 2011) temperatura w domu 22-23 stopinie. + CWU

#2 2010-12-24 03:03:01

krzywy1
Często się udziela

Re: MINIBio 10 KW spieki na palniku

Według mnie, powinineś złozyc reklamację u producenta (o ile to nie wina ustawień), można wtedy powołać się na na niezgodność towaru z umową. Palnik samoczyszczący to taki, którego nie trzeba czyścić. Jesli producent tak deklaruje, to trzeba tego od niego wymagać. To nawet w PFL , w najgorszym przypadku, kolano rąbie się co tydzień, a ty piszesz codziennie!!!

#3 2010-12-24 08:40:33

Moderator
Moderator

osad na palniku osadem - ale czy palnik odmówił posłuszeństwa w sensie że nie może się już rozpalić albo nie dogrzewa kotła ? jeżeli nie to oznacza że pelet jest bardzo bardzo zanieczyszczony  - może to być pelet np. przemysłowy a pomimo tego palnik daje sobie radę bo większość zanieczyszczeń jest usuwana a palnik działa. tak więc apeluję o rozsądne podejmowanie decyzji :-)

moderator

#4 2010-12-24 09:55:12

ncmarcin
Udziela się

witam moderatora.smile Jaki przemysłowy pellet . To barlinek od waszego dystrybutora piecy. Po nowym roku będe miał jeszcze lawe ale nie sądze że to coś zmieni. Póki co chciałbym ustalić kwestie teczniczne mianowicie ponawiam pytanie - czy w założeniach projektowych powietrze do tego palnika dotarczane jest w wiekszości przez dysze czy także przez przestrzeń podającą paliwo. Osad nie na palniku tylko osad na kotle. Nie palnik nawet zawalony calkiem odpala i działa ale np. zdażyło się tak że jak kilka dni mnie nie było to kocioł zalepił się smołą ponieważ pewnie te spieki nie pozwalają się spalać pelletowi tak jak na początku kiedy palnik jest czysty.
Mała uwaga odnośnie konstrukcji palnika. Czemu nie zastosowano w nim jakiejś klapki albo czegoś podobnego co odcina dopływ powietrza do kotła i nie pozwala go wychładzać jak kocioł stoi. Czy nie podniosło by to sprawności całego zestawu?

Od 15 września MINIBIO 10KW Budynek 60m/kw ocieplony styropian 10/20 cm + nowe okna - stropodach do docieplenia. Wentylacja grawitacyjna.Średnie spalanie 21 kg/24h-pellet Barlinek 6mm (aktualizowane 6 luty 2011) temperatura w domu 22-23 stopinie. + CWU

#5 2010-12-24 10:06:44

ncmarcin
Udziela się

I jeszcze inna sprawa - gdyby sie odezwali ludzie którzy użytkują ten palnik (paltinumBIo) i napisali jak jest u nich to byłbym wdzięczny. Idąc tym tropem mój palnik ma moc 10KW a własciwie piec i z taką mocą jest użytkowany . Czy dzieje się tak przy większych mocach. Czy też pojawiają sie takie spieki. Napiszcie jak to jest u Was.

#6 2010-12-29 11:48:50

apem
Zaczyna się udzielać

Ja mam ustawioną moc na ok. 16kW i czasem pojawiają się spieki, powietrze max mam 30 i ruszt do owsa.

#7 2010-12-30 00:55:55

ncmarcin
Udziela się

Rozumiem ze 16 kW to w jakims innym piecyku ten palnik pracuje niż MiniBio? Czy mimo tego spieku palnik dziala normalnie?  Jakiego peletu uzywasz? A ja niestety wyjechalem na tydzień i piecykiem zajmuje się zona. Raz dziennie conajmniej zgarnia sobie spiek z palnika. Jeśli się tego nie zrobi to picyk niestety oblepia się smola. Mam nadzieje ze jakoś to opanuje jak wroce w nowym roku. Tylko szkoda ze pomysly mi się koncza.

#8 2010-12-30 14:38:59

Moderator
Moderator

ncmarcin napisał:

Rozumiem ze 16 kW to w jakims innym piecyku ten palnik pracuje niż MiniBio? Czy mimo tego spieku palnik dziala normalnie?  Jakiego peletu uzywasz? A ja niestety wyjechalem na tydzień i piecykiem zajmuje się zona. Raz dziennie conajmniej zgarnia sobie spiek z palnika. Jeśli się tego nie zrobi to picyk niestety oblepia się smola. Mam nadzieje ze jakoś to opanuje jak wroce w nowym roku. Tylko szkoda ze pomysly mi się koncza.

spieki to  nic innego jak zanieczyszczenie mechaniczne paliwa - które pod wpływem wysokiej temperatury skleja się  - proponuję zmienić paliwo www.cenypaliw.eu

Jeżeli pojawia się smoła oznacza to nic innego jak słaby ciąg kominowy - sprawdzić ciąg kominowy

moderator

#9 2010-12-30 19:40:52

ncmarcin
Udziela się

Proszę nie wypisywac glupot ze smola to efekt slabego ciągu kominowego. Mechaniczne zanieczyszczenia, a co to takiego.  Się ubawilem komin 200 nowka z kwasowki to troche aż nadto na te 10 kW.  Pozatym smoly nie ma dopóki palnik nie jest zawalony tym syfem. Przez kilka lat serwisowalem palniki na ciężki olej opalowy, potrafię się poslugiwac i analizatorem i raczej nie wymyslam sobie problemów w miejscach gdzie ich nie ma. Jak tylko powroce do domu to zabieram się za te sprawę solidnie i jeśli po zmianie paliwa na jakies inne ten palnik nie będzie bezobslugowy to niestety udaje się wprost do producenta kociolka.

#10 2010-12-30 20:46:15

Moderator
Moderator

ncmarcin napisał:

Proszę nie wypisywac glupot ze smola to efekt slabego ciągu kominowego. Mechaniczne zanieczyszczenia, a co to takiego.  Się ubawilem komin 200 nowka z kwasowki to troche aż nadto na te 10 kW.  Pozatym smoly nie ma dopóki palnik nie jest zawalony tym syfem. Przez kilka lat serwisowalem palniki na ciężki olej opalowy, potrafię się poslugiwac i analizatorem i raczej nie wymyslam sobie problemów w miejscach gdzie ich nie ma. Jak tylko powroce do domu to zabieram się za te sprawę solidnie i jeśli po zmianie paliwa na jakies inne ten palnik nie będzie bezobslugowy to niestety udaje się wprost do producenta kociolka.

powtórzę jeszcze raz - zmienić paliwo na paliwo pozbawione zanieczyszczeń mechanicznych i zmierzyć ciąg kominowy ale wyłącznie w momencie kiedy zbiera się smoła. Jeżeli mamy pomóc komunikując się przez forum to proszę stosować się do wskazówek.

pelet im jaśniejszy tym lepszy - ponieważ jest zrobiony z czystej trociny  np. produkcji Stelmet  adres do producenta www.cenypaliw.eu

moderator

#11 2010-12-31 14:11:40

ncmarcin
Udziela się

Paliwo spala sie poczatkowo dobrze ale w miare tego jak palnik zostaje powoli blokowany spiekiem to juz tak dobrze się nie spala co wraz z uplywem czasu skutkuje pojawieniem się na palenisku smoly.Oczywiście spada sprawność,sterownik podnosi   moc palnika  Oczywiście skorzystam z rady odnosnie paliwa i obiecuje ze na bierzaco będę relacjonowal wyniki moich eksperymentów.  Czy w takim razie Barlinek nie jest juz dobrym pelletem?Dolacze również zdjecia. Powroce jeszcze raz do pytania o szczelnosc palnika od strony podawania paliwa.  Czy tamtendy ma również być tloczone powietrze. W jakiej ilości. ? Mam wrazenie ze problem jest znany i zganianie winy na pellet to tylko spychologia ale pozyjemy zobaczymy. Obym się mylil.
Korzystając z okazji UDANEGO SYLWESTRA I SZCZESLIWEGO NOWEGO ROKU smile

#12 2010-12-31 16:43:15

piter_m
Udziela się
Od: Łobez

Witam! Dołączam się do wątku. To cenna uwaga, skoro producent (Kostrzewa) informuje w swoich materiałach reklamowych oraz poprzez swoich dystrybutorów że palniki PlatinumBio są samoczyszczące a tym samym bezobsługowe, to prawnie są zobowiązani dotrzymać tych obietnic. Ja takim obietnicą zaufałem ale na razie jestem zawiedziony.
Palnik nie działa samodzielnie dłużej niż doba- albo pojawia się spiek który pozostaje na palniku i uniemożliwia normalne spalanie albo wygasza się -problem z detekcją płomienia już zgłaszałem do serwisu.
Palę owsem (10-11% wigotności), przy domu 170m2 piec z trudem rozkręci się do 50-58 stopni, powodując niedogrzanie domu (maks. 19 stopni).
Ustawienia palnika (czas podawania i powietrze) to magia, którą nikt chyba nie opanował, serwisanci na pewno. Nie wiem czy im się to uda. Jeżeli nie, będę żądał zwrotu pieniedzy za palnik.
Jeszcze jedna uwaga, palenie drewnem (mam Pellets 100) jest znacznie mnie absorbujące niz owsem (wiem że jak zarzucę to będe miał ciepło), od doglądania palnika bolą mnie nogi od biegania do kotłowni.

Pellet 100 24kW. Dom 210 mkw, ocieplenie 20cm.

#13 2010-12-31 17:07:58

ncmarcin
Udziela się

I własnie o taka informacje mi chodziło. Myślałem że jestem odosobniony.

#14 2010-12-31 18:04:35

MW
Zaczyna się udzielać

Witam,
a ja użytkuję ok kilku miesięcy palnik platinum 16kw, palę Barlinkiem i nie mam problemów z palnikiem, ze spiekami, czy smołą... Owszem, palnik po wygaszeniu się nie jest w stanie wyczyścić idealnie paleniska, przeważnie zostaje coś co trudno raczej nazwać spiekiem ( taki zbrylony popiół ), ale nie widzę żeby przez to palnik działał niewłaściwie - odpala, nagrzewa do temp.zadanej 65st, ogólnie ok.

#15 2010-12-31 18:42:34

piter_m
Udziela się
Od: Łobez

MW napisał:

Witam,
a ja użytkuję ok kilku miesięcy palnik platinum 16kw, palę Barlinkiem i nie mam problemów z palnikiem, ze spiekami, czy smołą... Owszem, palnik po wygaszeniu się nie jest w stanie wyczyścić idealnie paleniska, przeważnie zostaje coś co trudno raczej nazwać spiekiem ( taki zbrylony popiół ), ale nie widzę żeby przez to palnik działał niewłaściwie - odpala, nagrzewa do temp.zadanej 65st, ogólnie ok.

Możesz podać ustawienia (czas podawania/powietrze) ? Będę wdzięczny.

Pellet 100 24kW. Dom 210 mkw, ocieplenie 20cm.

#16 2010-12-31 19:31:07

ncmarcin
Udziela się

MW napisał:

Witam,

Gdyby zechciał Pan się podzielić w jakim piecyku użytkuje pan ten palnik. I co dzieje się dalej z tym zbrylonym popiołem. Nie przybywa go ? Co i le musi Pan wyczyścić palnik? To że wszystko dobrze funkcionuje napawa mnie optymizmem na to że i mój zadziała. Cieszy mnie również fakt że ludzie którzy są zadowoleni z tego palnika zaglądają na forum i pomagają innym wink patrząc na pięć innych fachowych  Pana postów.

#17 2010-12-31 20:09:13

Pikus
Zaczyna się udzielać

Ja również posiadam Platinum Bio 16kw, palę Peletem z EKO.... od kilku dni, wcześniej owsem, na palenisku do owsa... To była porażka i udręka, owies 2 letni, suchy jak pieprz, a i tak robiły się spieki, kupa popiołu (po nocy nawet wiadro 12 litrowe), łupinki owsa przepalały grzałki (do tej pory chyba ze cztery) łupinki wpadały do palnika właśnie przez nieszczelną komorę w trzech punktach, o których producent doskonale wie i do tej pory nic z tym nie zrobił. Powracając do spalania Pelletu to nareszcie odczułem ulgę, nawet jak mam raz na dobę zejść do piwnicy i zebrać-wyjąć spiek to chyba nic w tym trudnego, a z tego co wyczytałem na forach "górniczych" - spiek to nic innego jak stopniały popiół, którego temperatura topnienia zawarta jest w specyfikacji DIN Pelletu który kupujemy. Mam kilka zastrzeżeń do tej firmy, na kolejną grzałkę czekam już ze trzy tygodnie, ostatnia padła mi w tym samym dniu kiedy została wymieniona, ponadto kiedy nabywałem ten palnik to nabylem go z zapalarką ceramiczną, która była droższa od wersji oporowej o 599 zł. Dlatego nie wiem czemu mam mieć "tańszą" zapalarkę, która i tak do tej pory jest niesprawna, powinno to być w jakiś sposób zrekompensowane. Ktoś z użytkowników może się zna na warunkach gwarancji, dla mnie wydaje się że okres uszkodzonego Palnika powinien być przedłużony o czas trwania gwarancji.

Platinum Bio 16 KW, dom 90 m/kw,

#18 2010-12-31 20:20:28

ncmarcin
Udziela się

Czyli jest nas więcej- raz na dobe smile A napisz proszę czy taki spiek nie ma u Ciebie wpływu na to jak spala się pellet bo według moderatora to nie ma znaczenia - wazne że piec działą smile

#19 2010-12-31 20:22:06

ncmarcin
Udziela się

Ach i ja również grzałke musiałem wymienić bo się przepaliła.

#20 2010-12-31 20:33:47

tomko10
Zaczyna się udzielać

Witam. Pod wpływem lektury postanowiłem zarejestrować się.
Jestem posiadaczem MiniBio 10kW

U mnie pojawia ten sam problem. Spieki do tego stopnia, że cofało ogień i przepalała się rura plastikowa do tego przerzucało bardzo dużo niespalonego pelletsu.
Był Pan z serwisu i stwierdził, że przyczyną jest zabrudzony pellets - faktycznie kupiłem jakiś taki ciemny. Postanowiłem dokonać zmiany i... kupiłem pellets jaśniutki. Efekt? przesypywało nadal, pomimo zmiany ustawień ale... ta zgorzel na palniku też się pojawia z tym, że pod spodem ma zielone zabarwienie.

Po miesiącu koczowania w kotłowni odkryłem istotną rzecz -
1/ Ustawienia 7,6 lub 7,7 i nadmuch 25 to przewartościowanie pieca i w efekcie na palniku było ciągle pełno popiołu (do tego stopnia, że prześwit był około 3 cm), pellets przerzucało i samoczyszczenie oznaczało, że "ja sam oczyszczę" co musiałem czynić 2 razy dziennie.
2/ Zmieniać wartość ilość podawanego paliwa należy po wyłączeniu pieca. Zmiany dokonywane w trakcie działania są jedynie pozorne. (Nie wiem jak to się ma z nadmuchem).
3/ Do tego "odkrycia" doszedłem przypadkowo gdy już w bezsilności zamieniłem nakładki na palnik i przy wyłączonym komputerze zmniejszyłem ilość opału na 5 i okazało się, że na palniku na owies lepiej pali się pellets tzn. nie przerzuca i nie tworzą się hałdy aż po czub.
Powietrze ustawiłem min. 8, a max. 16 (niedawno zmieniłem na 14 zobaczymy z jakim efektem)

W ramach ciekawostek - sterowanie zawiesiło się już 2 krotnie, a przejawiało to tym, że nie było szans wejść w tryb serwisowy, pomagało resetowanie twarde tzn. wyjmij i włóż wtyczkę do kontaktu.

P.s.
I jeszcze jedno zapytanie - mam w programie możliwość ustawienia na spalanie a/ pellets, b/ drewno, który z tych programów jest do owsa?

#21 2010-12-31 20:37:22

ncmarcin
Udziela się

O ile dobrze pamiętam to opcja drewno wyłącza palnik - to do kotłów takich jak np P100 . Czyli dla owsa również musi być ustawione pellet Mam nadzieje że nie pisze głupot bo niestety mój kociołek daleko jest jeszcze przez kilka dni ode mnie smile i nie moge tego sprawdzic

Ostatnio edytowany przez ncmarcin (2010-12-31 20:38:25)

#22 2010-12-31 20:46:19

tomko10
Zaczyna się udzielać

Dzięki serdeczne za pomoc, z nudów i wpatrywania w cyferki na blacie sterownika raz tak dla próby wcisnąłem drewno i faktycznie wyłączył się piec smile w przerażeniu przywróciłem pellets.

Taki mały wniosek - albo większość z nas ma beznadziejny pellets albo palnik jest "samoczyszczący" w znaczeniu "oczyść właścicielu pieca sam" smile

I kolejne pytanie - jak piec może się wyłączyć jeśli jest na PIDzie, a minimalna wartość chodzenia pieca to 30%, modulacja nie pozwala na wyłączenie?

Ostatnio edytowany przez tomko10 (2010-12-31 20:49:35)

#23 2010-12-31 20:49:42

ncmarcin
Udziela się

Masz rację pozatym że ze sterowaniem też coś jest nie tak. Mojemu potrafią się wyresetować  wszystkie ustawienia po zaniku napiecia na domyslne. Po jakims czasie od włączenia nie rysuje wykresów obciążenia palnika. Powoli mysle nad jakim UPS do sterownika.  Na pewno dziala zmiana ustawien dmuchawy na włączonym palniku. (słychać różnice) - więc tego rodzaju objawów nie zaobserwowałem. Czy piec zakleja się smołą albo sadzą jak nazbiera się tych spieków na palniku?

#24 2010-12-31 20:51:31

ncmarcin
Udziela się

PID Wyłącza u mnie powyżej 10 stopni temperatury zadanej. Czyli sensownie.

#25 2010-12-31 21:12:41

tomko10
Zaczyna się udzielać

Smoły nie zauważyłem ale brunatny osad wewnątrz pieca tak.
Z tym, że nie wiem, czy to od tych spieków, czy ten piec tak ma. Do tej pory dwa, a nawet 3 razy na dobę musiałem wyjmować ten spiek (6 rano, 14 i 22), bo jak nie to... więcej płaciłbym za plastikową rurę aniżeli opał :)
Po odkryciu i okrzyku "eureka" zobaczymy co przyniesie życie. Na 100% podzielę doświadczeniami, ale w bezobsługowy piec już nie wierzę.

Co do PID - jaki to ma sens jeśli an piecu mam zadana temperaturę 65 stopni, a max. pieca wynosi 70 st., no, a histereza ustawiona była na 6 stopni (zmieniłem na 4).
U mnie nie ma zaników wskazań mocy palnika i temperatury, może u Ciebie to efekt wyłączania przez PID?

Ostatnio edytowany przez tomko10 (2011-01-05 12:50:46)

Stopka forum