Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-10-28 02:24:21

krzywy1
Często się udziela

Tani analizator spalin LMBD3

Takie cudo można kupić na alledrogo za jedyne 799 złociszy:     http://allegro.pl/analizator-spalin....
może ktoś to nabył i przetestował ?
sprzedawca zapewnia , że to się sprawdzi również w kotle na pelety
co najlepsze sama sonda lambda kosztuje tylko 70 zł (sic!) i ma własne podgrzewanie
co wy na to ?
wiem że to chińskie ryże , ale czasami działa
czy DORADCA KOSTRZEWA jako doswiadczony fachowiec może sie wypowiedzieć w tej sprawie ?

#2 2010-12-01 09:40:58

trendus
Zaczyna się udzielać

Re: Tani analizator spalin LMBD3

czy to mi pomoze ustawic idealnie opcje w trybie kominiarza ...moc dmuchawy i tlen ?
bo mnie szlak trafia za kazdym razem jak zmieniam groszek
dzieki za info

ps. mam fuzy logic 25 kw z sonda lambda

#3 2010-12-01 15:51:46

doradca kostrzewa
Często się udziela
Od: Giżycko
Serwis

Sonda w PFL również sie grzeje podczas pracy , ale cena i jakość naszej sondy jest wyższa i lepsza . Analizator powinien man pomóc w ustawieniu naszego kotła , aby paliwo którym palimy było w pełni spalane.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewy
Kotły na pelet :http://pelet.info.pl/

#4 2010-12-02 19:08:08

longer
Zaczyna się udzielać

trendus napisał:

czy to mi pomoze ustawic idealnie opcje w trybie kominiarza ...moc dmuchawy i tlen ?
dzieki za info

Sorry, to byłoby zbyt piękne, bo jednak każdy opał ma inne parametry, nie mówiąc już o wilgotności.  Jeśli chcesz zrobić to szybko, kieruj się wskazaniami sondy lambda, czy są zbliżone do rekomendowanych przez fabrykę (wg moich doświadczeń mogą być nieco poniżej)?
Jeśli chcesz dostroić kocioł lepiej, zablokuj moc palnika na danym poziomie 40-60-80-100% i obserwuj w czasie 10-20-30 min, koryguj powietrze do poziomu lekko powyżej granicy dymienia w komorze spalania.  Wymaga to wiecej czasu , ale satysfakcja też większa.

#5 2010-12-03 15:12:31

krzywy1
Często się udziela

longer napisał:

trendus napisał:

dzieki za info

Sorry, to byłoby zbyt piękne, bo jednak każdy opał ma inne parametry, nie mówiąc już o wilgotności.  Jeśli chcesz zrobić to szybko, kieruj się wskazaniami sondy lambda, czy są zbliżone do rekomendowanych przez fabrykę (wg moich doświadczeń mogą być nieco poniżej)?
Jeśli chcesz dostroić kocioł lepiej, zablokuj moc palnika na danym poziomie 40-60-80-100% i obserwuj w czasie 10-20-30 min, koryguj powietrze do poziomu lekko powyżej granicy dymienia w komorze spalania.  Wymaga to wiecej czasu , ale satysfakcja też większa.

LOL... WŁAŚNIE ANALIZATOR SPALIN JEST PO TO BY, W ZALEŻNOŚCI OD PARAMETRÓW OPAŁU, W CO WCHODZI TEŻ WILGOTNOŚĆ OPAŁU, USTAWIĆ PRAWIDŁOWO POWIETRZE. Dopiero póżniej wprowadzamy korekcję sondy lambda. Wystarczy poczytać instrukcję PFL.

#6 2010-12-05 00:04:08

trendus
Zaczyna się udzielać

krzywy a kwesti wiekszego wyboru masz cos do porownania z lmbd3 ?
jak kupisz koniecznie napisz co i jak

#7 2010-12-05 00:16:41

krzywy1
Często się udziela

Właśnie o to chodzi,że nie ma do czego porównywać, jeśli chodzi o cenę oczywiście, bo z jakością, to tego nie wiem. Ale znajomy niedawno coś takiego kupił do gazowego.  Po niedzieli ma mi pożyczyć, to przetestuję. Ja miałem ustawiany piec analizatorem, takim markowym, to wtedy zobaczyłem o ile za duzo miałem ustawione dmuchawę , choć i tak wedlug mnie piec ładnie spalał, ale tu chodzi o to, aby dmuchawa była ustawiona ciutkę wyżej, niż zaczyna się niepełne spalanie. A to na moje oko, bez analizatora jest niewykonalne. A trochę za duzo powietrza i tworzy się ten cholerny nagar.

#8 2010-12-05 15:11:28

trendus
Zaczyna się udzielać

ok, daj znac jak poszlo
jak podlaczyc , jak ustawic etc.

znalazlem troche tanszy za 700
http://www.marketeo.pl/Oferta/Analizator-spalin-analizatory-spalin-kocio%C5%82-palnik-piec-olejowy-gazowy-olej-opa%C5%82owy-433402.html

#9 2010-12-05 15:22:56

krzywy1
Często się udziela

To jest ten sam produkt, sprzedawca też ten sam, tylko tu jest bez sondy lambda, trzeba dokupić. W linku na allegro jest z sondą lambda, która jest już skalibrowana.

#10 2010-12-09 10:25:06

krzywy1
Często się udziela

Własnie przed chwilą dostałem ten analizator spalin lmbd3 od znajomego, moge go potrzymać do niedzieli, więc trochę czasu na testy jest.
Na razie ocena wzrokowa a więc:

-jak na chiński produkt (wszystkie napisy po chińsku), wydaje się dość solidnie zrobione, wygląda to tak, że jest pudełeczko z diodami led (zielone),diód jest 5, mają się zapalac, lub gasnąć w zależności od pomiaru lambdy czyli nadmiaru tlenu(oprocz tego na kompie monitoruje to program dołączony z analizatorem,wskażniki graficznie cos podobnego jak prędkościomierze w samochodzie, uaktualniać mozna z niemieckiej strony przez neta), listwa z wejściem do podłaczenia sondy lambda, czujnika spalin PT-100(opcjonalnie). Na kompie trzeba zainstalować program, i podłączyć to ustrojstwo poprzez kabel usb do kompa.

-od sondy lambda wychodzą cztery kabelki, dwa na podgrzewanie sondy, co by pracowała w optymalnych warunkach, i to jest włączone ciągle, i dwa do pomiarów.

Na razie wrażenie jak  najbardziej pozytywne, jesli chodzi o wykonanie, teraz tylko muszę jakoś tą sonde wsadzić w czopuch, chyba wykręcę czujnik spalin, i tam tymczasowo włożę sondę.
Więcej opiszę jak to wszystko zamontuję.

#11 2010-12-09 15:16:29

Moderator
Moderator

krzywy1 napisał:

Własnie przed chwilą dostałem ten analizator spalin lmbd3 od znajomego, moge go potrzymać do niedzieli, więc trochę czasu na testy jest.
Na razie ocena wzrokowa a więc:

-jak na chiński produkt (wszystkie napisy po chińsku), wydaje się dość solidnie zrobione, wygląda to tak, że jest pudełeczko z diodami led (zielone),diód jest 5, mają się zapalac, lub gasnąć w zależności od pomiaru lambdy czyli nadmiaru tlenu(oprocz tego na kompie monitoruje to program dołączony z analizatorem,wskażniki graficznie cos podobnego jak prędkościomierze w samochodzie, uaktualniać mozna z niemieckiej strony przez neta), listwa z wejściem do podłaczenia sondy lambda, czujnika spalin PT-100(opcjonalnie). Na kompie trzeba zainstalować program, i podłączyć to ustrojstwo poprzez kabel usb do kompa.

-od sondy lambda wychodzą cztery kabelki, dwa na podgrzewanie sondy, co by pracowała w optymalnych warunkach, i to jest włączone ciągle, i dwa do pomiarów.

Na razie wrażenie jak  najbardziej pozytywne, jesli chodzi o wykonanie, teraz tylko muszę jakoś tą sonde wsadzić w czopuch, chyba wykręcę czujnik spalin, i tam tymczasowo włożę sondę.
Więcej opiszę jak to wszystko zamontuję.

ważne żeby w analizatorze spalin była możliwość wpisania parametrów dla paliwa drewno - ponieważ parametrami od gazu czy oleju nie jesteśmy w stanie dokładnie odczytać danych pomiarowych ze spalania paletu - to samo dotyczy wegla

moderator

#12 2010-12-09 15:58:21

krzywy1
Często się udziela

Patrzyłem i możliwość wpisania jaki jest opał istnieje,tylko dla peletu muszę wpisac ręcznie parametry, a no własnie...jakie wartości parametrów wpisać dla peletu?

#13 2010-12-13 13:32:25

krzywy1
Często się udziela

Przez sobotę i niedzielę sprawdziłem działanie analizatora, w internecie wyczytałem, że nadmiar powietrza dla peletu to 1.3, doradca kostrzewa zamieścił wykres, z którego wynika, że dla tego pieca optymalna lambda to 1.8. Więc postanowiłem sprawdzić przy takich dwóch ustawieniach.
1.Wyregulowanie lambdy na 1.3 - obserwacja spalania przez 12 h
2.Wyregulowanie lambdy na 1.8 - obserwacja spalania przez 12 h

W obu przypadkach pelet spala się bardzo ładnie, ale:

1.przy lambdzie 1.3
-na palniku zostaje delikatny ciemny pył
-dym z komina jasnoszary
-komora spalania sucha z delikatnym ciemnym nalotem
-piec bardzo szybko osiąga zadane temperatury
-lambdę mozna ustawić prawidlowo dopiero od 60% mocy pieca, przy mniejszych mocach nie idzie tego dostroić

2.przy lambdzie 1.8
-palnik czysty
-dym z komina biały
-komora spalania sucha z delikatnym jasnoszarym nalotem
-piec też szybko osiąga zadane temperatury
-tu lambdę mozna już wyregulować przy mocy pieca min. 40%, przy mniejszych mocach też się nie da.

W obu przypadkach, aby osiągnąć zamierzoną lambdę stabilną w zakresie czasu, dmuchawę trzeba dostroić co do JEDNEJ JEDNOSTKI czyli np. dmuchawa jest na 25, lambda wychodzi 1.8, przestawienie dmuchawy na 26, lambda zwieksza się do 1.9-2.0, natomiast przestawienie dmuchawy w dół na 24 daje lambdę 1.6. Wynika że, ten analizator jest bardzo czuły.

Z tego co zauważyłem, aby pomiary lambdy były miarodajne, piec musi być idealnie uszczelniony, nie może być żadnego lewego powietrza, gdyż analizator pokazuje wtedy cały czas zbyt duzy nadmiar powietrza i regulacja dmuchawą nic nie daje. Mi wydawało się, że piec mam dobrze uszczelniony, a okazało się, że poprzez połączenie zasobnika z podajnikiem idzie trochę lewego powietrza,mimo, że była tam uszczelka i silkon, dopiero uszczelnienie taśmą pomogło.
Ten analizator wylicza też  sprawność pieca, u mnie wahała się od 81 do 90%
Ogólnie rzec biorąc analizator wydaje się być ok, tym bardziej, że na bieżąco monitoruje parametry.
Ale pamiętajcie, że to tylko moja opinia, w innej kotłowni, innym piecu, ten analizator może się nie sprawdzić.

Ostatnio edytowany przez krzywy1 (2010-12-13 13:36:20)

#14 2010-12-13 13:40:32

Moderator
Moderator

jaka jest temperatura spalin ?  przy lambdzie 1.3 i spalinach 140 na max mocy palnika sprawność ok 93% - tak powinno być.

#15 2010-12-13 13:52:03

krzywy1
Często się udziela

Moderator napisał:

jaka jest temperatura spalin ?  przy lambdzie 1.3 i spalinach 140 na max mocy palnika sprawność ok 93% - tak powinno być.

Temperatura spalin przy max. mocy palnika, wahała się od 135 do 140 st., a sprawność pieca przy lambdzie 1.8  wahała sie od 81 do 90%, ale to zależnie od mocy pieca.,

Ostatnio edytowany przez krzywy1 (2010-12-13 13:59:48)

#16 2010-12-15 08:35:57

Beata
Zaczyna się udzielać

Witaj
Zainteresował mnie ten analizator spalin, o którym piszesz.

Wcześniej udało mi się wyregulować piec. Niestety, po ostatnim czyszczeniu mój piec zwariował. Nagle pojawił się ogromny nadmiar tlenu. Posprawdzałam wszystko i wydaje mi się, że znalazłam winowajcę. Poprawiłam zamknięcia, uzupełniłam brakujący wkręt w wentylatorze ciągu spalin, uszczelniłam pokrywę komory spalania sznurem. W międzyczasie zmieniłam też paliwo z Barlinka na Stelmet - Lava i trafia mnie, że całą regulację muszę zaczynać od nowa. W dodatku z jednej strony wypala mi się dziura i ustawianie palnika w inny sposób nic nie daje. Żar schodzi mi trochę za głęboko, a przy niższych obrotach dmuchawy dymi albo bardzo marnie się pali.
Mam więc do ciebie pytanie, czy trudno i długo ustawia się piec przy użyciu analizatora spalin? Czy twoim zdaniem jestem w stanie poradzić sobie z tym zadaniem? Co właściwie ustawia się przy użyciu analizatora i komputera- obroty dmuchawy czy zawartość (tj wartość zadaną) tlenu?  a może jedno i drugie?
Czy do wpięcia sondy analizatora trzeba trzeba zrobić nowe miejsce czy podłączyć zamiast mojej sondy w PFL?
Z góry dziękuję, bo wiem, że odpowiesz smile

Ostatnio edytowany przez Beata (2010-12-15 08:57:58)

#17 2010-12-15 13:29:23

krzywy1
Często się udziela

Za pomocą analizatora możemy dokładnie ustawić prawidłowe spalanie, tak, a to właśnie wiąże się z odpowiednim ustawieniem dmuchawy na każdej mocy. I tylko to jest potrzebne do prawidłowego spalania. Nadmiary tlenu, które sa w menu pieca to inna bajka, i tego się za pomocą analizatora nie ustawia, ALE, żeby je poprawnie skorygować, MUSISZ najpierw poprawnie ustawić dmuchawę dlakażdej mocy, i do tego właśnie ten analizator służy.
Ustawianie jest proste, choć trochę czasochłonne, bo po każdej zmianie wartości dmuchawy należy odczekać 10-15 min. aby spalanie się ustabilizowało.
Czyli zwiększasz lub zmniejszasz dmuchawę, i w programie obserwujesz co się dzieje na wskazniku lambdy, dązysz do tego, aby otrzymać wartość 1.8, nie jest to trudne.
ALe , żeby ten analizator działał poprawnie, musisz mieć idealnie uszczelniony piec, a z tym są problemy, gdyż jakiekolwiek lewe powietrze zafałszuje ci wyniki i nic nie ustawisz.
Sonda musi być zamontowana w kominie, ale czy będzie pasować w otwór sondy pieca, tego nie wiem.
Trudno mi coś doradzać, czy dasz sobie z tym radę, czy nie, jak pisałem ustawienie pieca z analizatorem jest proste, ale samo sprawdzenie i uszczelnienie pieca to już dość duży problem, gdyż możliwości dostania się lewego powietrza jest wiele, tam jest dużo miejsc gdzie powinny być uszczelki, a ich po prostu nie ma, i trzeba samemu dochodzić, co tu jeszcze uszczelnić.

#18 2010-12-15 19:10:13

Beata
Zaczyna się udzielać

Dziękuję, miałam na myśli głównie komputer, więc będzie OK.

Potrzebuję jeszcze jednej informacji.

Czy musiałeś wpisywać do programu jakieś dane dotyczące pelletu, a jeśli tak to skąd je wziąłeś? Sonda jest skalibrowana tzn. , że wystarczy wpiąć ją w spaliny, tak?

Ostatnio edytowany przez Beata (2010-12-15 19:21:57)

#19 2010-12-15 21:43:05

krzywy1
Często się udziela

Sonda jest skalibrowana, do programu mozna wpisać parametry peletu, ale to nie wplywa na pomiar, to jest opcja, aby wyliczyc sobie dodatkowo np.d zapotrzebowanie na cieplo, prognozę spalania itp. itd. Aby ustawić nadmiar powietrza , nie trzeba wpisywać żadnych danych, gdyż lambda jest jedna i niezmienna. Wystarczy wiedzieć, że dla tego pieca ma być 1.8 i to wszystko. Moderator pisał, aby ustawić dobrze nadmiar powietrza, trzeba wprowadzić dane peletu. Ja się z tym nie zgodze, nie trzeba wprowadzać, żadnych parametrów, wystarczy wiedzieć jaką lambde chcemy ustawić. Dodam jeszcze , że analizator jest bardzo dokładny, a sonda kosztuje tylko 70 zł. Ogólnie u mnie się sprawdził, więc myślę nad zakupem.

#20 2010-12-25 07:08:40

marek.janicki
Nowy na forum

Też mam taki analizator i właśnie się zastanawiam jaka reakcja chemiczna przebiega podczas spalania drewna?

C + O2 -> CO2

Ale to chyba nie tylko to? Parametry paliwa są potrzebne do wyliczenia % CO2 i w wypadku znanego węglowodoru to nie kłopot ale przy drewnie trudno to oszacować. Od wilgotności zależy ile H2O jest w spalinach i wypada to H2O odjąć od spalin, bo drogie analizatory osuszają, wykraplają parę w chłodnicy na wężyku. Natomiast sonda lambda mierzy tlen w stosunku do całej objętości spalin razem z parą wodną.
Nowy software ma odejmowanie pary wodnej.
W sumie jestem bardzo zadowolony z tego analizatora. Jako hobbysta lubię dłubać przy piecu :-) Faktycznie warunkiem poprawnego pomiaru jest idealnie szczelny piec. Okleiłem wszystko taśmą do kominków żeby ograniczyć zasysanie lewego powietrza.

#21 2010-12-25 16:53:21

krzywy1
Często się udziela

marek, a wiesz może , jakie wartości trzeba wpisac dla peletu, tam gdzie wpisujemy rodzaj opału,  przydatne do róznego rodzaju statystyk

#22 2010-12-25 20:08:34

marek.janicki
Nowy na forum

krzywy1 napisał:

marek, a wiesz może , jakie wartości trzeba wpisac dla peletu, tam gdzie wpisujemy rodzaj opału,  przydatne do róznego rodzaju statystyk

Obawiam się, że dla pelletu ciężko bedzie cokolwiek tam wpisać nie znając składu chemicznego tego pelletu. CO2MAX nie jesteś w stanie ustalić bez napisania reakcji chemicznej substancji organicznej z tlenem. Dochodzą do tego warunki spalania. najpierw jest osuszanie później odgazowaywanie i zgazowanie. Wszystko zależy od warunkow spalania i partii paliwa.

Lambda i O2 są wzajemnie wyliczane gdzie Lambda = 1 + [O2 / (21-O2)] wiec wskazania tlenu i lambdy są okey w spalinach brutto z parą wodną.

Poczytaj sobie to http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/kominek-blog/263-jak-powinno-siali-kominku.html

Ciężko powiedzieć co i jak się spala bez analizatora spalin za 20 tysiecy zlotych, a to i tak tylko w danej chwili, dla danego worka paliwa. Wydaje mi się, że nadmiar powietrza i tlen wystarczą, szczególnie, że wychodzą z tego programu śliczne wykresy, które można łączyć w raporty miesięczne sklejajac pliki dzienne ze sobą.

#23 2011-01-09 08:44:47

Beata
Zaczyna się udzielać

Nabyłam taki analizator i nic. Tzn owszem , mogę ustawić lambdę na 1,8 ale mam wtedy w komorze spalania pełno dymu. Do tego temperatura spalin jest ledwie powyżej 60 st C. Zupełnie nie wiem jak to interpretować. sad

#24 2011-01-09 19:36:36

krzywy1
Często się udziela

Wpisałaś dane z naklejki na sondzie w odpowiednie rubryki w programie? Bo to podstawa. Jak i gdzie masz umocowaną sondę?

#25 2011-01-09 20:40:29

Beata
Zaczyna się udzielać

Dane z naklejki dotyczące tlenu 4% i 21% miałam wpisane. Sondę wpięłam w miejsce mojej sondy z pieca , a w menu pieca wybrałam sonda lambda : nie.

Stopka forum