Mini cena Maxi korzyść

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#26 2011-01-24 10:18:37

fryk
Udziela się
Od: Rumia

Re: Opinie o Mini Bio

Panowie zachęcam Was do zrozumienia jednej rzeczy, z którą ja miałem problem.

Zbyt niska temperatura na kotle powoduje WZROST ZUŻYCIA PALIWA.
Dlaczego? Z prostej przyczyny:
jeżeli zużywalibyśmy pelet aby utrzymywać temperaturę na kotle 40st to jeśli chcemy mieć 42st na instalacji i CWU 45 to byłoby to nie byłoby to w ogóle możliwe.

I to jest istota - wraz ze wzrostem temperatury na kotle wzrasta jego sprawność (tak to dokładnie chyba się nazywa) - czyli optymalne wykorzystanie energii ze spalanego peletu.

Wrasta również do określonego momentu, co jest zrozumiałe.

Powyższe pozwala domyślić się istnienia TEMPERATURY OPTYMALNEJ kotła.

Producent kotła (podaję za moim sprzedawcą) podaje, że dla kotłów P100 maksymalna sprawność osiągana jest POWYŻEJ 60 STOPNI.

Moje obserwacje i doświadczenia potwierdzają to.

Obecnie mam ustawioną temperaturę na kotle 64st z pętlą 1 (aby nie było długich przerw) + dodatkowo PAUZĘ kotła na podawanie 5sek paliwa co 15min (aby podtrzymać żar przez 30min) aby piec nie musiał się rozpalać po dłuższej przerwie.

DODATKOWO temp. poniżej 60 może spowodować "moczenie" się kotła na jego spodzie co w konsekwencji powoduje jego szybkie rdzewienie.

BARDZO WAŻNA RZECZ - minimalna temperatura pracy pomp.

Nic to, że ustawimy kocioł na 64st jeśli podczas dogrzewania CWU temperatura na kotle zejdzie do powiedzmy 50st. Wtedy CWU jest grzana bardzo niską temperaturą z kotła co oznacza NISKĄ SPRAWNOŚĆ.

Dlatego mam u siebie ustawioną minimalną temp. pracy pomp na 58st. Zanim piec się rozbuja po przestoju a CWU "ściągnie" do 58 to pompy stają (CO, CWU) i czekają aż piec wejdzie powyżej 58stopni.

Mam nadzieję, że coś Wam pomogłem.

ELVIS - jeśli masz na wyjściu ok 25st to myślę, że jeśli kocioł ci się nie "moczy" to masz dobrą sprawność - właśnie z powodu tak niskiej temp na wyjściu. Pytanie: masz pompę kotłową?

P100 z palnikiem E**v*rm 16kW, dom 127m2 12cm styropian, rekuperator

#27 2011-01-24 22:24:12

elvis25
Udziela się

Moja instalacja wygląda następująco:
Mam 3 obiegi i na kazdym pompa. Pierwszy to grzejniki, drugi to podłogówka a trzeci to cwu. Każdy ma swoją pompę. Na obiegu od podłogówki mam zamontowany zawór trójdrogowy wraz z głowicą termostatyczną. Brak pompy kotłowej. grzejniki i podłogówka mają swoje osobne rozdzielacze 5 wyjściowe. Nie mam problemów z instalacją i grzeje szybko i dobrze.

Dom na razie nie zamieszkany. Jestem tam codziennie i wykańczam kotłownię i garaż. W tym czasie suszy się dom. W dzień mam uchylane okna więc spalanie nie jest najniższe. Regipsy jak i podłoga muszą wyschnąć i liczyłem się z tym, że koszty ogrzewania na początku będą wysokie.

Staram się optymalnie ustawić kocioł. Po pierwszym odpaleniu kocioł pracował na ustawieniach fabrycznych i szybko dobijał do 60 stopni po czym się wygaszał i po 20 minutach rozpalał na nowo.
Obecnie temperatura ustawiona na 55 stopni i kocioł reguluje moc i utrzymuje temperaturę zadaną pomiędzy 53 a 57 stopni. Czasami temperatura podniesie się wyżej.
Minimalna temperatura pracy pomp ustawiona jest na 42 stopnie.

FRYK --> Czytam Twoje posty i za Twoim przykładem będę dążył do jak najmniejszego zużycia opału a raczej optymalnego wykorzystania kotła i opału. W lato będzie rekuperacja co pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło.

Pytanie więc czy lepiej ustawić temperaturę zadaną kotłą na 55, 60 stopni a może więcej?
Lepiej aby piec pracował bez przerw modulując moc czy szedł pełną mocą i po osiągnięciu temeperatury wygaszał się? Aktualnie pracuje non stop i wychodzi, że mimo wietrzenia domu spala mniej opału.

#28 2011-01-25 08:59:53

fryk
Udziela się
Od: Rumia

elvis sprawa wygląda tak: masz niską temperaturę instalacji więc możesz zejść poniżej 60 na kotle O ILE nie moczy ci się kocioł - odkręć dolną wyczystkę i tam zobacz. Tam wchodzi rura od powrotu do kotła więc tam kocioł jest najbardziej narażony na moczenie (u mnie tak było).

Obecnie dużo palisz więc masz obieg w kotle naturalny, jak przestaniesz wietrzyć będzie mniejszy obieg i przy tej temperaturze instalacji i kotła kocioł na pewno będzie ci się moczył - wtedy trzeba podnieść temp kotła.

Wygaszanie jest uzależnione od odbioru. Na 10-15min jak się wygasi to jest ok. Bardzo mały płomień też nie jest ekonomiczny. Można tak "wypyrkać" całą tonę i nic nie ogrzać.

CO DO OSUSZANIA DOMU

Popełniasz ogromny błąd, że osuszasz przez ogrzewanie i wietrzenie.
Też o tym nie pomyślałem. Miałem cały dom zalany, w spiżarni stało 1m wody - pękł wężyk - i za poradą doświadczonego kolegi wziąłem profesjonalną firmę od osuszania. Miałem wstawione 4 ogromne stałoprądowe (niskie zużycie) dmuchawy i 2 ogromne osuszacze. Wylewałem dziennie dwie dwudziestolitrowe wanienki na początku.
W ciągu 10 dni dom był suchy jak pieprz. Zapłaciłem 1200zł bo tak się umówiłem (nie na liczbę dni tylko na efekt!) Polecam firmę DRYPOL z Gdyni.

Teraz sobie policz JAK DŁUGO musisz grzać i czy Ci się to kalkuluje.

Gość od osuszania doradził też, że najlepszym domowym sposobem osuszania jest:
1. Pozamykać dom.
2. Porządnie nagrzać - wilgoć ze ścian wchodzi w powietrze.
3. Pootwierać wszystko co można w domu i gwałtownie wywietrzyć.

I tak powtarzać.

Teraz możesz części ścian w ogóle nie suszyć i wiadomo jakie procesy tam mogą się rozpoczynać...

P100 z palnikiem E**v*rm 16kW, dom 127m2 12cm styropian, rekuperator

#29 2011-01-25 17:44:30

elvis25
Udziela się

Umnie dom jest drewniany a ścianki działowe z płyt kartonowo gipsowych. Wilgoć jest ale nie aż tak duża jak w murowanym. Po pierwszym dniu wietrzenia czuć i widać ogromną różnicę. Teraz dom nagrzewa się całą noc a rano chłopacy wietrzą go przez godzinkę potem znowu się nagrzewa. Osuszacze powietrza może by się przydały ale to za duży koszt... chyba, że wilgoć będzie się utrzymywać za długo.
Czekam na mrozy i suche zimne powietrze, które nieźle osusza.

Podniosę temperaturę na kotle i będę obserwował parametry. W końcu dojdę do ustawień optymalnych... mam nadzieję wink

#30 2011-02-02 19:28:34

Moderator
Administrator

2 tygodnie temu w brnie w czechach http://www.szutest.cz/en/ zostały zakończone badania energetyczno - emisyjne kotła mini bio 10 i 20 kw. mogę zdecydowanie stwierdzić że kocioł za 7600 zł z 6 letnią gwarancja na kocioł i 4 letnią na automatykę i mechanikę osiągnął wyniki które pokazuję jak wielka jest różnica w technologi spalania w porównaniu z innymi polskimi kotłami na pelet.

mini bio 10 kw

1. sprawności (92,6% przy mocy nominalnej)
przy 10% O2:
2. CO - 40mg/m3
3.OGC 8 mg/m3
4. pył - 15 mg/m3

wyniki z badań oraz konkurs z tym związany w niedługim czasie pojawia się na stronie producenta

#31 2011-02-02 21:29:41

rafwla
Udziela się

elvis25 napisał:

Miałem ustawienia fabryczne bez specjalnych zmian.
Spalanie miał spore ale w końcu dom dopiero był rozgrzewany.

Dziś na spokojnie pojechałem sprawdzić ustawienia i wprowadzić kilka zmian.
Obecnie ustawienia wyglądają następująco:

powietrze min        4     (20)
powietrze max       7     (40)
podawanie max     3,0   (13)
typ modulacji        PID  (skokowa)
próg foto               5     (3)
temp zadana kotła 55    (60)
wartość opałowa    5
histereza               2     (10)

Obecnie kocioł spokojnie dochodzi do zadanej temperatury. Przerwy w pracy ma sporadycznie. Pellet spala się nadal bardzo dobrze. Zużycie pellety spadło z 1,9 kg/h do około 0,4-0,6 kg/h.

Zależy mi na razie aby w domu utrzymywać temperaturę w okolicy 12-14 stopni. O ile temperaurę na grzejnikach ustawię sobie na termostatach to gorzej z podłogówką. Tą mam ustawioną na 20-25 stopni na wyjściu. Dom niezamieszkany i się suszy, w międzyczasie elektryk zrobi instalację. Temperatury w domu nie znam ... jutro kupię termometr wink

Na razie, mimo czytania tylu postów na forum, sam uczę się obsługi kotła. Na razie jestem zadowolonym użytkownikiem kotła a będę jeszcze bardziej zadowolony jak zoptymalizuję ustawienia kotła.

Kolego "Elvis25", czy te ustawienia są na całkowicie otwartym wentylatorze, czy częsciowo przysłoniętym?

#32 2011-02-02 21:56:41

Moderator
Administrator

mini bio 10kw

moc 10 kw  temperatura kotła 80C - może być inna
0. paliwo 6mm stelmet TOP QUALITY
1. podawanie 4,2
2. powietrze 11
3. przysłona 2cm - odsłonięta
4. ciąg kominowy 11 pa
5. o2 - ok. 8 %
6. CO ok. 10 ppm
7. spaliny 100 C przy max mocy

mini bio 20 kw

moc 20 kw  temperatura kotła 80C
1. podawanie 11
2. powietrze 48
3. przysłona 4 cm - odsłonieta
4. ciąg kominowy 11 pa
5. o2 - ok. 8.5 %
6. CO ok. 20ppm
7. spaliny 130 C - przy max. mocy

wyżej wymienione nastawy pochodzą z badań w Brnie (Czechy) na których mini bio uzyskał bardzo wysokie parametry

jeżeli ciąg kominowy jest większy o podanego, powietrza należy ustawiać mniej

moderator

#33 2011-02-02 22:39:54

elvis25
Udziela się

rafwla - wentylator powinien być częściowo przysłonięty, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Instalator coś przestawiał ale akurat rozmawiałem z hydraulikiem i nie zauważyłem. Ale sprawdzę przy okazji jak jest ustawione. Na razie lekko zmieniam ustawienia i obserwuję kocioł.

Moderator - rozumiem, że 11 to powietrze max. A min jest taki sam czy mniejszy i ile? I jak się ma zużycie pelletu?

#34 2011-02-02 22:45:16

Moderator
Administrator

prawdopodobnie minimum jest wyliczane

#35 2011-02-21 15:36:31

Moderator
Administrator

Konfiguracja podłączeń kotła Mini Bio 

do schematu nr:
1. należy dokupić dodatkowo jeden moduł

http://img218.imageshack.us/img218/1346/schematminibio01.jpg

2. należy dokupić dodatkowo dwa moduły

http://img211.imageshack.us/img211/7964/schematminibio02.jpg

3. należy dokupić 2 moduły
http://img254.imageshack.us/img254/6603/schematminibio03.jpg

4. należy dokupić 3 moduły

http://img263.imageshack.us/img263/2172/schematminibio04.jpg

#36 2011-03-02 17:50:59

sawek
Nowy na forum

mini bio 10kw

moc 10 kw  temperatura kotła 80C - może być inna
1. podawanie 4,2
2. powietrze 11
3. przysłona 2cm - odsłonięta
4. ciąg kominowy 11 pa
5. o2 - ok. 8 %
6. CO ok. 10 ppm
7. spaliny 100 C przy max mocy

mam pytanie co oznacza pozycja 3  przesłona 2cm odsłonięta
która przesłona (na wentylatorze) serwisant twierdzi że przesłona na wentylatorze powinna być cała odsłonięta
jeszcze jedno pytanie
jakie jest idealne ustawienie pieca mini-bio 10kw dom 100m2 dobrze ocieplony

#37 2011-03-03 08:16:41

zienius
Udziela się
Od: Gdańsk Borkowo

sawek napisał:

mini bio 10kw
mam pytanie co oznacza pozycja 3  przesłona 2cm odsłonięta
która przesłona (na wentylatorze) serwisant twierdzi że przesłona na wentylatorze powinna być cała odsłonięta

Serwisant ma rację. W przypadku gdy siła nadmuchu jest regulowana poprzez pr. obrotową wentylatora to przysłonięcie czerpni (otworu którym zasysane jest powietrze) powoduje zmniejszenie jego sprawności i zw. zużycia prądu przez jego silnik. Lepiej jest poprzez sterownik, zmniejszyć predkość went. niż przy wiekszej prędkości dławić jego kanał ssący.

Piec PP 25kW; rok prod. 2007; oprogramowanie 9.C (6.BM do 6.03.2010)

#38 2011-03-03 15:07:51

sawek
Nowy na forum

też jestem za tym żeby wentylator był odsłonięty
co więc miał na myśli moderator (pracownik kostrzewy)
pisząc wentylator odsłonięty 2cm
czy każdy serwisant ma swoją wizję ustawiania pieca?

#39 2011-03-03 19:34:01

zienius
Udziela się
Od: Gdańsk Borkowo

sawek napisał:

też jestem za tym żeby wentylator był odsłonięty
co więc miał na myśli moderator (pracownik kostrzewy)
pisząc wentylator odsłonięty 2cm
czy każdy serwisant ma swoją wizję ustawiania pieca?

Już trochę śledzę rozwój tego forum i czasami mam wrażenie, że osoby pod nikami MODERATOR i DORADCA KOSTRZEWY z biegiem czasu się zmieniają. Nowe nabierają dopiero doświadczenia i wiedzy.

Piec PP 25kW; rok prod. 2007; oprogramowanie 9.C (6.BM do 6.03.2010)

#40 2011-08-19 21:42:41

liwiak
Zaczyna się udzielać

witam
zakupiłem mini bio 10kw jak na razie jestem zadowolony

#41 2011-09-22 21:03:50

marcelus
Zaczyna się udzielać

Przepraszam, że pytam w tym wątku, ale chciałem się dowiedzieć czy lepsze są piece węglowe czy osiek?

#42 2011-11-29 01:40:14

tomekb
Nowy na forum

Witam

Czy mógłbym prosic o zdjęcie kotłowni, bo u mnie cos instalator źle podpiął zawór 4d i mam teraz problem bo kocioł się poci. Chciałbym wziąć wzór od kogos kto ma podłogówke na dole i na górze grzejniki.

Pozdrawiam

fryk napisał:

elvis25 napisał:

To ja mam pytanie techniczne. Mam dwa obiegi: jeden na podłogówkę a drugi na grzejniki. Każdy posiada własną pompe obiegową grunfos ups25-40. Jak to podpiąć pod sterownik? dwie pompy pod jedno wyjście czy dokupić sterownik unicontrolmix. Na razie mam zawór trójdrożny sterowany ręcznie później przyjdzie czas na automatykę (jak coś zostanie z budowy wink).

Ja mam to samo, mam unicontrolmix i jestestem zadowolony:

- piec
- zawór 4-d z mieszaczem
- za nim rozchodzi się na kaloryfery i przez ręczny 3-d termostatyczny na podłogę

ten ręczny 3-d przestawiam może z 3 razy na rok

gra i furczy! smile

Stopka forum