Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2008-09-01 09:54:03

TRILIAN
Nowy na forum

kotłownia i przechowywanie

Witam,
rozpoczynamy budowę domu i zdecydowalismy sie wstepnie na ogrzewanie peletami i kocioł Lambda Control - no i mamy w zwiazku z tym kilka pytań:

1.kotlownia 2.5x2m kociol sie zmiesci, ale mialo to byc wstepnie pom. gospodarcze typu pralnia + kotlownia - czy w wyniku spalania powstaje jakis zapach? chodzi mi o to czy moge tam linki do suszenia prania zainstalowac?

2. zasobnik na ciepla wode - jaki najlepszy do tego pieca -docelowo ok.80 litrowy - ile w przyblizeniu miejsca zajmie i jak sie sprawdza latem i poza sezonem grzewczym

3.czy duzo miejsca zajmuja worki z peletem i jakich sa mniej wiecej rozmiarow - nie moge tego znalezc nigdzie a bardzo to dla mnie wazne, bo chcialabym przechowywac worki w innym pomieszczeniu i przenosic je tylko dla uzupelnienia

4.halas - jakiego rzedu halas emituje taki kociol

5.kwestia czystosci: czy powstaje jakis kurz, pyl czy cokolwiek innego co trzeba sprzatac - poza popiolem rzecz jasna

6.srednie zuzycie miesieczne peletu - domek 155m2, zakladam ze dobrze zaizolowany...

7.poniewaz kociol jest zautomatyzowany - czy wylaczenie pradu ma wplyw na jego prace?

#2 2008-09-02 10:59:25

Roman11
Często się udziela

Re: kotłownia i przechowywanie

Ad. 1 - mam kociołek z 2004r, więc trochę starsza konstrukcja, ale o suszeniu prania to można zapomnieć, popiół ze spalin pokrywa wszystko w bardzo krótkim czasie.
Ad. 2 - bezpośrednio pod piec mam zasobnik 120l i stwierdzam, że mało, tak 200l byłby w sam raz. Przy 120l, jak żona weźmie całą wannę to po zakończeniu pluskania brakuje ciepłej wody na spłukanie się, piec pracuje (węgiel/pellets), ale okazuje się, że zbyt wolno nagrzewa do potrzeb, potrzebny większy bufor, lub na pół godz. przez braniem wanny podkręcić temp. cwu na wyżej by mieć jej większy zapas. Gdy pali się drewnem raz dziennie, to te 120l starcza na styk, gdyby był zbiornik 200l to byłoby w sam raz.
Ad 3. paleta o rozmiarze 1m x 1,2m pomieści w workach  1,5t paliwa pellets/węgiel
Ad 4. jak w piwnicy to do zniesienia, dwoje zamkniętych drzwi i nocy słyszysz, że kociołek żyje, ale nie przeszkadza to
Ad 5. Oj tak. Zapomnij, że to pomieszczenie do czegoś użytkowego jeszcze będziesz chciał wykorzystać.
Ad 6. - nie wypowiadam się
Ad 7. - pytanie do Doradcy

Pellets Plus 25kW z 2004r, nr 27667, soft: 6.8 do 27.06.2009; od 22.09.2009 soft 7.9

#3 2008-09-02 12:49:19

trolik
Często się udziela

Ad1 - zapach jest, linki: nie radzę
Ad2 - zasobnik 100-140l wydajny (np Biawar Mega, Galmet Naptun Kombi, poziomy ale dwupłaszczowy itp)
Ad3 - jw - Roman
Ad4 - jw - Roman, pod stópkę dobrze podłożyć kawałek twardej gumy, żeby ograniczyć rezonans podajnika, pod kocioł można też o tym pomyśleć
Ad5 - to w końcu kocioł na paliwo stałe, a co za tym idzie popiół i inne brudy są normą
Ad6 - od 0,5t  do kilku ton (kwestia użytkownika, dodatkowego źródła ciepła itp)
Ad7 - po włączeniu prądu kocioł wraca do ustawień sprzed wyłączenia. Przy wygaszeniu włącza się cykl rozpalania.

Ostatnio edytowany przez trolik (2008-09-02 12:50:28)

No to moja stopka. wink Kostrzewa xxx, nr kotła yyyyy (ale którego?), rok...od 2007.

#4 2008-09-08 09:05:02

Roman11
Często się udziela

cd. Ad.2 - polecam zasobnik z wężownicą/płaszczem o jak największej mocy. Osobiście mam zasobnik 120l z wężownica 17kW i mimo wszystko zdecydowałbym się teraz na zbiornik 200l. Na czym polega problem szybkiego nagrzania cwu. Gdy weźmiesz całą wannę wody (jakuzzi, kąpiel perełkowa, detoks skóry lub inny zabieg wodoleczniczy) to przez następne min. pół godziny nie masz ciepłej wody w domu. W zasobniku cwu temp. spada i to jest sygnał dla pieca że ma zacząć grzać cwu. Piec włącza zapalarkę pellets/wegiel, jak pracujesz na węglu z podtrzymaniem żaru, to piec stara się rozniecić ogień i to wymaga czasu (minuty lecą), piec się powoli rozpala (kolejne minuty), dochodzi do swojej mocy zadanej, właściwej temp. i uruchamia pompę cwu aby nagrzała wodę (dopiero zaczyna się proces grzania cwu i potrzeba czasu by cwu osiągnęła właściwy komfort cieplny). Można to oszukać w sposób, że na 15-20min. przed braniem wanny podnieść na piecu zadaną temp. cwu o kilka stopni. Piec wystartuje i jak zacznie brać się wannę, piec już będzie grzał wodę a nie dopiero się rozpalał.

cd. Ad 5 - wsypując worek paliwa, czy to pellets czy węgiel do zasobnika, paliwo ociera się o siebie i wytwarza pył, który unosi się w powietrzu. Po wsypaniu jednego worka, jest on widoczny, niby go jest mało w powietrzu, ale w krótkim czasie jest co ścierać w pomieszczeniu, w którym stoi piec.

Pellets Plus 25kW z 2004r, nr 27667, soft: 6.8 do 27.06.2009; od 22.09.2009 soft 7.9

#5 2008-09-29 17:32:40

okookooko
Nowy na forum

ad 1 Palę PELLETEM i śmierdzi o praniu zapomnij
ad 4 Ja mam kotłownie 50cm poniezej powierzchni podłogi i słychać podajnik oraz dmuchawę podczas rozpalania . Wieczorem gdy jest cicho słychać przez ścianę działową 1 max-pustak 24 cm

#6 2008-11-04 21:28:36

jaros26law
Nowy na forum
Od: Pisz

Ad.2. Ja polecam zasobnik stojący min. 200l do nawet 300l z wężownicą spiralną emaliowany np firmy Galmet, Biawar, Elektromet itp. Mniejszego nie ma co montować , podczas kąpieli w wannie pobierasz najwięcej ciepłej wody.

#7 2008-11-05 10:01:00

kupiec_therm
Udziela się

Z wielkością zasobnika to nie należy przesadzać.Otóż w dużym zasobniku gdzie nie codziennie jest wybierana woda ciepła do końca to bardzo pięknie rozmnaża się bakteria legionelii.Aby pozbyć się tej bakterii zbiornik przynajmniej powinien być wygrzany do temperatury 60st.co jest niemożliwe w tej automatyce.Brak takiego programu.Jest taka możliwość oby ta ciepła woda była bez bakterii.Nikt otym nie pisze i tak jakby problemu niebyło,a problem istnieje.bardzo mało osób wie że c.w.u można wytwarzać przez wymiennik ciepła [należy wymiennik dobrać do zapotrzebowania przepływu w l/min.]Dlatego jak wiele razy pisałem że należy stosować bufory.W buforze powinna być min.temperatura 60st.i z tego bufora przez wymiennik otrzymamy c.w.u o temperaturze 53st.Zawsze świeża woda bez bakterii

#8 2010-02-24 21:35:11

Asslann
Nowy na forum

Witam,
1. Zapomnij o suszeniu, bedziesz mial pachnące ubrania jak po wielkim grilowaniu
2. Ja mam 300l Biawar Mega Solar z dodatkową wężownicą pod solary. Proponuję spiąć dwie wężownice razem - szybciej bedzie sie nagrzewal no chyba ze masz w planach solary podlaczyc to odpoada. U mnie sie sprawdza bardzo dobrze. (Pamietaj ze przy tego typu instalacjach - o duzej bezwladnosci - wiecej znaczy lepiej, dlatego niektorzy wstawiaja bufory cieplne). 300l na 4 osobowa rodzine spokojnie z duzym zapasem.
3.Jesli znajdziesz dostawce ktory bedzie regularnie dostarczal paliwo nie musisz magazynowac weicej niz 1-1,5t. To jest ok jednej palety.
4.halas - niestety jest ale mniejszy niz na groszku. ja mam sypialnie nad kotlownia i slusze jak podaje paliwo. Ale spokojnie da sie ogladac TV czy spac.
5.kwestia czystosci: jasny pyl przy uzupelnianiu paliwa i sadza przy wybieraniu. Ale i tak jest to bez porownania do groszku.
6.srednie zuzycie miesieczne peletu - domek 155m2, zalezy od temeratury w domu i na zewnątrz, inslatacji, i ustawień. Ja mam sporo podłogówki podobny domek i zjada mi ok 1t na miesiac zimowy (-5C - 0C) i 1,5t (-20C)
7.U mnie po wlaczeniu praqdu ponownie nie ma problemu (piec HEF'a). Oczywiscie jak nie ma pradu to pompki i calosc przechodzi w standby.

#9 2011-04-08 09:42:34

Mawi
Zaczyna się udzielać

Z tym suszeniem to racja,lepiej nie bawic się w takie rzeczy,bo zapach będzie intensywny i mało przyjemny. Co do pojemności zasobnika,to uważam że lepszym wyborem byłoby kupno 300L.

#10 2011-05-24 09:16:44

marcelus
Zaczyna się udzielać

co do suszenia to nie wiem czy jakieś przepisy tego nie regulują, bo jaka ma być kotłownia to zdaje się ze regulują

#11 2011-09-26 12:51:02

marcelus
Zaczyna się udzielać

Chciałem zapytać jak prezentuje się transport jeśli w grę wchodzą piece centralnego ogrzewania? Czy trwa długo i przechowywanie komponentów jest kłopotliwe?

#12 2012-02-09 17:19:31

lujski
Nowy na forum

a czy mozna pellet przechowywac na dworze ?? oczywiscie tak jak przywieziony na palecie w workach i przykryty jakas plandeka ..?? - bo nie mam ani garazau, ani piwnicy i jedynie moge przechowywac  pellet na dworze ... jakby to nie przeszlo to chyba niestety nie bede mogl wybrac pelletu ;/
macie moze jakeis doswiadczenia w mojej kwestii ?

#13 2012-02-09 22:01:05

Tomek
Zaczyna się udzielać

Nie da rady trzymać pod plandeką, nawet jak by to był pellet w workach foliowych. Może wiata by wystarczyła? Sąsiad trzyma w garażu blaszaku otwartym i nie narzeka, przenosi tylko po kilka worków dzień przed załadunkiem do kotłowni.

#14 2013-10-01 14:23:22

azazel
Zaczyna się udzielać

No właśnie, podobno paleta może być zapakowana hermetycznie (stellmet) czy wtedy może stać na zewnątrz?

#15 2013-10-01 21:55:56

karcit
Często się udziela
Od: Halickie

teoretycznie każdy worek jest hermetyczny więc nic się nie powinno dziać. Ale w praktyce jest różnie. worki potrafią mieć mniejsze lub większe uszkodzenia. Ja palę teraz pelletem z Litwy i dość często zdarzają się naderwane worki.

ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

Stopka forum