Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#101 2017-12-12 09:53:35

Andrzej47op
Często się udziela

Re: Mini Bio 10kw - nowy sterownik Plum

darecki napisał:

I w takim przypadku, pompa zamontowana na powrocie z zaworu 4D, jest rozwiązaniem beznadziejnym... gdyż blokuje grawitacyjną pracę obwodu kotłowego, która to grawitacja, działając w pierwszej fazie pracy kotła po przestoju, doprowadzi do rozgrzania samego kotła, zanim zaczną działać pompy, gdyż taki scenariusz zapobiega właśnie kondensacji...
W takim przypadku, przydaje się oczywiście także automatyczne sterowanie zaworem mieszającym, którego też u kolegi nie uświadczymy... a które może spełniać bardzo istotną funkcję...
.

Gdybym nie sprawdził i nie był pewny, to bym  nie pisał, ale :

Nie tylko  grawitacja działa  w pierwszej fazie, ale również po wygaszaniu kotła kolego Darecki. Działa u mnie w obu przypadkach.
Także i grawitacja u mnie działa znakomicie.
Zainteresowanych zapraszam do osobistego  sprawdzenia i przekonania się, że nie rzucam słów na wiatr w przeciwieństwie do teoretyka.

P. S.

Jeżeli Darecki ładnie mnie poprosisz, to postaram się kolejny raz nie skompromitowac Ciebie  i twoich " internetowych teorii"

Super mini bio z popielnikiem big_smile

#102 2017-12-12 09:56:39

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Spokojnie panowie. Pytanie do Andrzeja: jak radzisz sobie z przepływami w instalacji?

Mam nadzieję, że rozumiemy pytanie? Jeden ruch zaworu 4D zmienia kompletnie przepływ wody od strony grzejników. Przecież przy zaworze 4D ma być zupełnie odwrotnie, od strony grzejników/odbioru ma on być stały. To, że akurat Andrzej się do tego przyzwyczaił przy tak prostej instalacji to raz, dwa wątek dotyczy podłogówki.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#103 2017-12-12 10:08:13

marecki
Często się udziela

besix napisał:

to polecam lekturę postów kolegi Sambora na takim forum i jego stosunek do pompy na powrocie zaworu 4D przy instalacji grzejnikowej

Znam temat, opinia niejednoznaczna, zależnie od wątka i rozwoju sytuacji ów forum smile

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#104 2017-12-12 11:05:59

Andrzej47op
Często się udziela

Marecki. Z przepływami w instalacji nie mam problemów,  one radzą sobie same.
Zaworem 4D nie kręcę. Ustawiony jest na 5.5.
Pisząc o tym, że grawitacja kotlowa u mnie działa, to nie napisałem sobie tego od tak.
Fizycznie to sprawdziłem.

Pisanie, że coś nie działa, a nie mając możliwości przekonania się o tym jest tylko teorią internetową mistrza tego forum.

Zainteresowanych zapraszam. Kończę pisanie, bo koń leży już do góry nogami 😃

#105 2017-12-12 11:32:33

marecki
Często się udziela

Czyli dochodzimy do wniosku, przynajmniej tak mi sie wydaje, że nie u każdego taki (zły i/lub niepolecany) sposób podłączenia 4D nie u każdego będzie działał. U mnie nie było by na to szans.

Jeden wyjątek nie czyni wiosny. Prawidłowy sposób podłączenie pompki natomiast z powodzeniem będzie działać u każdego.

Ciekawa dyskusja ale co na to autor wątku? smile

#106 2017-12-12 12:30:46

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Andrzej47op napisał:

...
Nie tylko  grawitacja działa  w pierwszej fazie, ale również po wygaszaniu kotła kolego Darecki. Działa u mnie w obu przypadkach.
Także i grawitacja u mnie działa znakomicie...

A co u Ciebie w ogóle nie funkcjonuje... to można się przekonać, czytając Twoje posty...

Już sporo wcześniej, Twój kolega besix, w jednym z wątków pisał brednie... o "zasymulowaniu" grawitacyjnego działania instalacji za pomocą dwóch pomp... co już było żałosnym twierdzeniem ignoranta, który nie ma pojęcia o grawitacyjnej pracy.

Ty poszedłeś dalej big_smile
Twierdząc, że grawitacja u Ciebie "działa"... nawet pomimo tego, że na jej drodze znajduje się pompa...
A każdy kto miał do czynienia z instalacją grawitacyjną wie... że jest to taka instalacja, w której na drodze przepływu czynnika grzewczego, nie są zamontowane pompy obiegowe, które choć całkiem szczelne nie są... to jednak grawitacji nie przepuszczą... bajkopisarzu.

Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#107 2017-12-12 14:38:08

marecki
Często się udziela

Jeśli użytkownik "dostroił się" do grzania w takim trybie i mu to nie przeszkadza to czemu nie. Jeśli faktycznie w tak małej instalacji źle zamontowana pompa przed 4D działa i przepływu na te 4 grzejniki starczy to temat jest do zamknięcia. Ja to bym podsumował jako ciekawostkę, to wszystko. Po prawilności tak się nie montuje i koniec kropka.

Układ ma wiele wad, dokładając pompę CO powstają kolejne problemy itd. itd. O podłogówce nawet nie ma co wspominać.

------------------------
Miałem nie wklejać ale proszę bardzo (kto nie zna), zdjęcia jeszcze przed przeróbkami:

https://photos.app.goo.gl/rq8HYLmk6yD1UQId2
https://photos.app.goo.gl/bGAoQWbOk13RDeQJ2
https://photos.app.goo.gl/sljuM50lPpkUXwJb2
https://photos.app.goo.gl/xms28suW1j0su3b43
https://photos.app.goo.gl/tUaPEMI5YHP5KVsN2

W skrócie, moja własna prywatna nie do podrobienia inwencja twórcza. Kominek i MB10, 2 zawory 4D i 2x3D przy każdym piecu. Wszystko połączone sprytnie powrotem, tak żeby można było palić dwoma na raz. Bezkrytycznie do niej nie podejdę, widac ślady przeróbek. Ale ogólnie zmiany w nast roku bedą zdecydowanie większe. Wszystko na podstawie analizy wielu instalacji z wielu for internetowych.

#108 2017-12-15 13:12:45

marecki
Często się udziela

Głównie problem leży w tlenie. Kto ma sondę lambda to bez problemu to oceni. Chodzi o ewentualne wentylowanie kotła, żeby tego powietrza nie było za dużo. Jak masz ładnie odpadający delikatny biały nalot na ściankach kotła to powinno być OK.

Problem pelletowców to zimny powrót, zalepianie wymiennika smołą itd. Do tego ani razu sie nie odniosłeś kolego.

#109 2017-12-15 14:56:10

darecki
Często się udziela

Lysek46 napisał:

... Ja obecnie ustawione mam na 12,5kw. Serwis ustawił mi na 17... Czy jest to taki sam mniej więcej odnośnik jak w sterowniku Estymy? Bo czytając posty o ustawieniach często przewija się że podawanie jest na poziomie 5-7 a i nawet mniej

Kolego Lysek... takie obniżenie mocy, jakie masz obecnie, nie jest niebezpieczne, więc nie "grozi" też, jakimiś tego następstwami, których trzeba się obawiać wink
Tak jak napisał marecki... wystarczy do obniżonej mocy dopasować ilość podawanego powietrza.. czyli też obniżyć... żeby efekt spalania pelletu, był zadowalający... i nie było zbyt dużej wentylacji kotła...

Te zasady są uniwersalne... niezależnie od zastosowanego regulatora kotłowego.

A optymalne dopasowanie mocy palnika do potrzeb, może dać też korzystny efekt... co zależy od trybu pracy kotła w jakim jest wykorzystywany.
Więc eksperymentowanie z mocą, nie jest na pewno niczym złym...

Odmienny sposób uzyskiwania określonej mocy, wykorzystywany przez Estyme i Pluma... nie ma tu żadnego znaczenia.. bo w kontekście mocy, najistotniejsze jest podawanie paliwa, które w sterownikach Estymy trzeba wpisać, żeby uzyskać określoną moc... Natomiast wpisanie w ustawieniach sterownika firmy Plum, pożądanej  mocy... skutkuje takim podawaniem paliwa, które powinno taką moc wytworzyć... a to jest mało istotna różnica w kontekście programowania... ale jest ona istotna w kontekście rozwijania świadomości użytkownika... co tak naprawdę wpływa najbardziej na poziom mocy palnik...

Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#110 2017-12-15 23:57:45

darecki
Często się udziela

Lysek46 napisał:

... Co do tego sterownika to nie mogę go za bardzo rozgryźć. Gdy przełączę go w tryb automatyczny. Nie mam możliwości zadania temperatury kotła- sama ustawia się na 50 o ano stopnia więcej. Na nic zmiana histerezy czy krzywej grzewczej kotła bo temperatura cały czas oscyluje w tych granicach i kocioł na automacie nie wygasza się w ogóle. Gdy przełączę sterowanie na ręczne to mogę ustawić zadaną temperature i histerezę ale kocioł również chodzi bez przerwy.

Jak to, nie możesz go "rozgryźć"?
Przecież opisujesz jak to u Ciebie działa... niezależnie od ustawionego trybu pracy kotła... "nie wygasza się w ogóle... chodzi bez przerwy".

Tak działa tryb "automatyczny", że to sterownik ustala temperaturę pracy kotła, jaka jest potrzebna do zasilenia obwodów grzewczych, i to właśnie zapotrzebowanie na energię obwodów grzewczych, decyduje o temperaturach pracy kotła, który właśnie na ich potrzeby pracuje.
Czyli, to ustawienia obwodów wpływają na temperaturę pracy kotła w trybie  "auto"...
Jeśli temperatura zasilania obwodu grzewczego jest niska... bo jest... to automatyka nie będzie stosowała wysokiej temperatury pracy kotła... a histereza kotła, nie ma żadnego wpływu na temperaturę pracy... tylko na czas trwania przerwy, pomiędzy wygaszeniem a ponownym uruchomieniem palnika...

Jeśli palnik i "kocioł również chodzi bez przerwy"... to nasuwa się pytanie o posiadanie czujnika temperatury pokojowej... tym bardziej, że pisałeś o posiadaniu "sterowania pogodowego", które w połączeniu z czujnikiem pokojowym właśnie, rozszerza możliwości sterowania temperaturą zasilania obwodu grzewczego, zarządzanego czujnikiem pogodowym...

P.S.
A co się tyczy temperatury powrotu, to wcale nie chodzi o to... "aby była jak najwyższa"...

Ostatnio edytowany przez darecki (2017-12-16 00:01:05)

#111 2017-12-16 07:34:33

marecki
Często się udziela

Tak deczko z innej strony:

Łysek: oczywiście nie jest to najrozsądniejsze rozwiązanie ale.... ja żadnych czujników nie mam. Zanim kupiłem kocioł, lektura forum przekonała mnie żeby się tego nie czepiać (estyma+czujniki). Ja decyduję kiedy ma piec działać, albo kominek.

Jeśli masz biały nalot, brak smoły na ściankach, a z samego kotła nie cieknie woda to jest ok.

#112 2017-12-16 16:57:14

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

... oczywiście nie jest to najrozsądniejsze rozwiązanie ale.... ja żadnych czujników nie mam...

... Ja decyduję kiedy ma piec działać... .

Tylko co to ma wspólnego z instalacją kolegi Lyska?

Nie wiem czy zauważyłeś... ale "cały świat" wykorzystuje czujniki i automatykę w sterowaniu ogrzewaniem... tylko Ty stoisz w miejscu... a w zasadzie się cofasz... bo tak wynika z przysłowia...

#113 2017-12-16 21:02:21

Andrzej47op
Często się udziela

Lysek46 napisał:

Zmierzyłem powrót i ma jakieś 47-48 stopni. Moc palnika ograniczyłem do 12 kw. Fl. Min 30% Max. 100%. Ale pali jak smok...

Jeżeli czytasz  inne tematy, to zauważyłeś, że u naszej koleżanki Barbary spalanie spadło po 4-ech dniach od momentu gdy założyła temat... Wolała skontaktować się z osobami, które nie są podtrzymywane przez respirator. Twój temat  ciągnie  się już 8 - em dni , a  mistrz forum ( czyt. pacjent/ egocentryk / mądruș  nic mądrego nie wniósł, a  jedynie co robi, to przepycha przez swoją  rurę muzgową kolejne mądrosci...

Życzę powodzenia... Bede dalej przyglądał się temu choremu człowiekowi...

#114 2017-12-16 21:39:17

Andrzej47op
Często się udziela

http://www.forum.pellets.com.pl/viewtopic.php?id=1492

P. S.

..., a to, że ten chory człowiek odezwie się tu czy tam, to mam to głęboko w d... Trzeba typa ignorować.

Ostatnio edytowany przez Andrzej47op (2017-12-16 22:00:49)

#115 2017-12-16 23:09:04

darecki
Często się udziela

Lysek46 napisał:

Ustawiłem piec w tryb ciągły temperatura 57 stopni i histereza 5. Zmierzyłem powrót i ma jakieś 47-48 stopni. Moc palnika ograniczyłem do 12 kw. Fl. Min 30% Max. 100%. Ale pali jak smok... Ostatniej doby według licznika wyszło mi 38 kg a podejrzewam że wartość ta jest jeszcze zaniżona... Szczerze mówiąc nie wiem już z czym próbować. Czy jeszcze można ograniczyć moc palnika? Ale wtedy może on nie dobić do zadanej temperatury..może trzeba pogodzić się z takim spalaniem

Kolego Lysek... jeśli myślisz, że w źle wykonanej instalacji, samo ograniczenie mocy palnika, pozwoli Ci ograniczyć także spalanie, to możesz o tym zapomnieć... bo to nie jest żadne rozwiązanie... tym bardziej, że skoro spala sporo... to znaczy że ta instalacja taką moc zużywa... co wcale jednak nie oznacza, że takiej mocy potrzebuje ogrzanie Twojej budowli...
Bo gdyby instalacja była zrobiona prawidłowo, to mogłoby się okazać, że zapotrzebowanie jest jednak mniejsze...

Pisałeś wcześniej, że tak samo w trybie "automatycznym" jak i "ręcznym"... kocił "chodzi bez przerwy"... więc co Ci przyniesie podniesienie temperatury jego pracy na "57 stopni"?
Większe spalanie?

Jeśli instalacja jest taka jak była... .żadne zmiany nie nastąpiły... to trudno jest oczekiwać spadku spalania w trybie "ciągłym"...

W źle wykonanej instalacji, która nie daje zbytnich szans na ograniczenie spalania w trybie "ciągłym"... jedyną nadzieją na zmniejszenie spalania (poza oczywiście dokonania konkretnej przeróbki instalacji) jest praca w trybie "czasowym"... czyli przerywana planowo.
A to jest możliwe do zaplanowania, przy wykorzystania harmonogramu czasowego oraz czujnika pokojowego... o którym nic nie wiadomo, bo nawet nie odpowiadasz na podstawowe pytania...

W zasadzie, to poza informacjami podstawowymi na temat budowy instalacji, oraz stałemu narzekaniu na ilość spalanego pelletu, to nic nie wiadomo na temat pracy Twoich obwodów grzewczych.
Gdyż jedyne na czym się skupiłeś, to jest sama moc palnika, która w Twojej sytuacji spalania nie zmniejszy... oraz temperatura powrotu, która choć tragiczna nie jest, to także nie daje nadziei na obniżenie spalania, bo nie tylko w ochronie powrotu jest problem.
W poprawnie działającej instalacji, 10 stopni różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem, nie będzie powodem takich problemów, jakie Ty masz... bo nie tylko temperatura powrotu jest istotna.

Na razie, to jeszcze nic konkretnego nie zrobiłeś, aby spalanie mogło zostać obniżone... więc jeśli przerabiać instalacji nie masz zamiaru, to przynajmniej zmień tryb jego pracy...

Gdyż wiadomo, że ... "jeśli się nie pali, to i się nie spali"... więc tylko w takich warunkach zużycie paliwa może spaść... co praktykuje kolega marecki... "paląc ręcznie automatem" wink

Więc jeśli ta Twoja instalacja nie pozwala nawet na sensowne wykorzystanie pełnej automatyki... to Ty musisz się raczej przestawić, na inne nią zarządzanie... wykorzystując tryb "automatyczny" kotła i tryb "czasowy" obwodu C.O. oraz C.W.U.

P.S.
Kolego Lysek... to co pomogło obniżyć spalanie, w temacie "rzeczonej Barbary", nie jest rozwiązaniem Twojego problemu...

P.S.2
Do Andrzeja... znanego wcześniej jako: Keros, Sternik90 i Michal 1243

Każdy kto temat "rzeczonej Barbary" obserwował uważnie, to dobrze wie, jak nieudolnie szczególnie Ty sobie radziłeś, więc lepiej się nie ośmieszaj, gdyż każdy znający tematykę lepiej od Ciebie wie, że w przypadku "rzeczonej Barbary"... największy wpływ na obniżenie spalania miało obniżenie mocy palnika, wraz z rozszerzeniem zakresu jego pracy, którego żaden z Was nie zaproponował, choć temat zajmował już 4 strony.
Więc raczej się obudź... i przestań marzyć... bo gdyby nie moja zdecydowana reakcja, to jeszcze pewnie dłużej byście się dziwili, dużą wydajnością podajnika zamontowanego w zestawie "rzeczonej Barbary" big_smile

#116 2017-12-17 07:47:27

besix
Często się udziela

Kolego Lysek nie chce mi się komentować postu urlopowicza , ale proponuję żebyś zanim zmienisz tryb sterowania swoim ogrzewaniem zrobił sobie mały test.

Wyłącz sterownik na dwie godziny , w tym czasie weź sobie relaksującą kąpiel i potem włącz sterownik ponownie. Przez te dwie godziny  nie spalisz nic smile , a ile spalisz potem , żeby rozgrzać ponownie tych 20 pętli to się przekonasz jak spróbujesz.

Co do temperatury powrotu to walka za wszelką cenę w uzyskaniu jak najwyższej wartości tej temperatury nie ma najmniejszego sensu, kolego wystarczy ,żeby ta temperatura zapobiegała powstawaniu skraplania niskotemperaturowego na ściankach wymiennika, bo prowadzi to do :
Skrócenia żywotności samego wymiennika tzw. Korozja niskotemperaturowa.
Dwa do szybszego zarastania pyłem ( popiołem) tego wymiennika co prowadzi do pogorszenia jego sprawności , czyli wysyłania więcej ciepła w komin, a nie w instalację.

Masz już wiedzę o za małej średnicy zaworu 4D , o jego sensie zainstalowania w twojej instalacji nie wspomnę , napisałem Tobie już w poście #86 co wypada zrobić, ale ty nie koniecznie wyciągasz wnioski i tylko biadolisz , że pali dużo .

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#117 2017-12-17 09:35:23

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

marecki napisał:

... oczywiście nie jest to najrozsądniejsze rozwiązanie ale.... ja żadnych czujników nie mam...

... Ja decyduję kiedy ma piec działać... .

Tylko co to ma wspólnego z instalacją kolegi Lyska?

Nie wiem czy zauważyłeś... ale "cały świat" wykorzystuje czujniki i automatykę w sterowaniu ogrzewaniem... tylko Ty stoisz w miejscu... a w zasadzie się cofasz... bo tak wynika z przysłowia...

Doskonale wiesz, że nie masz racji zakompleksiony człowieczku. Napisz coś o sobie lepiej big_smile

Łysek, nie bierz do siebie co ten chory człowiek pisze, przynajmniej nie zawsze. W/w cytat to jego sposób na zdyskredytowanie rozmówcy, bo to mu wychodzi najlepiej. Powracając do tematu, tzw palenie ręczne automatem to właśnie brak czujników i wykorzystanie dużej bezwładności podłogówki, przynajmniej u mnie. Jest to mój wybór zupełnie świadomy, to ja decyduję kiedy piec ma działać. 10-15kg na dobę nie jest u mnie niczym szczególnym przy dzisiejszych temp (+5 do -5). A spójrz na metraż.

#118 2017-12-17 15:08:32

darecki
Często się udziela

Kolego Lysek... masz tu 2 skrajne opinie, które wzajemnie się wykluczają... choć obaj użytkownicy "bratają" się w próbach zanegowania mojej opinii... co jednak słabo im wychodzi big_smile

marecki napisał:

... tzw palenie ręczne automatem to właśnie brak czujników i wykorzystanie dużej bezwładności podłogówki, przynajmniej u mnie. Jest to mój wybór zupełnie świadomy, to ja decyduję kiedy piec ma działać. 10-15kg na dobę nie jest u mnie niczym szczególnym przy dzisiejszych temp (+5 do -5). A spójrz na metraż.

W przypadku kolegi Lyska, można zastosować tryb automatyczny, zapobiegający nadmiernemu wychłodzeniu domu, które podczas sterowania ręcznego mogą się zdarzyć, gdy użytkownik nie dopilnuje uruchomienia ogrzewania w odpowiednim czasie, co będzie skutkowało koniecznością intensywnego dogrzewania... któremu, w przypadku kolegi mareckiego, jego MiniBio 10, nie jest wstanie podołać... o czym sam w przypływie szczerości uczciwie napisał...

Prawda kolego marecki?

besix napisał:

...
Masz już wiedzę o za małej średnicy zaworu 4D , o jego sensie zainstalowania w twojej instalacji nie wspomnę , napisałem Tobie już w poście #86 co wypada zrobić, ale ty nie koniecznie wyciągasz wnioski i tylko biadolisz , że pali dużo .

"O za małej średnicy zaworu 4D , o jego sensie zainstalowania w twojej instalacji" to nawet nie wspominaj... besix, gdyż broniłeś koncepcji używania w takim układzie, pompy na powrocie z 4D... co jest wystarczającym przejawem ignorancji...

A sam "post #86"... zawiera bezcenne rady... "godne eksperta" big_smile

besix napisał:

...
Do domu zaproś innego instalatora i poproś żeby oszacował przerobienie tej instalacji z zastosowaniem sprzęgła hydraulicznego , poproś o wyregulowanie przepływów na poszczególnych pętlach tej podłogówki i ewentualnie domagaj się od tego co to poskładał poprawienia tego co spie.....  ...

Komentarz jest zbędny...

P.S.
Kolego Lysek... w końcu zechcesz coś zmienić, to może skontaktuj się z kolegą marek68... i zapytaj o efekty naszych wspólnych działań...

http://www.forum.pellets.com.pl/viewtop … 069#p19069

Instalacja kolegi Marka, jest tak samo źle wykonana jak i Twoja... i działa automatycznie...
O szczegóły możesz zapytać sam

#119 2017-12-17 16:31:53

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

besix napisał:

Do domu zaproś innego instalatora i poproś żeby oszacował przerobienie tej instalacji z zastosowaniem sprzęgła hydraulicznego , poproś o wyregulowanie przepływów na poszczególnych pętlach tej podłogówki i ewentualnie domagaj się od tego co to poskładał poprawienia tego co spie.....  ...

Komentarz jest zbędny...

Że niby co? Jeszcze dosyć niedawno byłeś, wręcz fanatycznym, zwolennikiem sprzęgła a tu co taki babol? I to w Twoim wykonaniu? Akurat sprzęgło, co w perspektywie czasu sam potwierdzę, w w/w przypadku to jedno z ciekawszych, choć nie jedynych, rozwiązań bo pompy już są. Dlaczego konsekwentnie nie kontynuujesz tematu sprzęgła? Wszak był tu np. niedawno "krzyżak malbok" zadowolony z tego rozwiązania, a Ty mu pomogłeś. Ja wiem, teraz koniecznie zastosuj bufor!

p.s. Tak na offtopie: tak kolego darecki właśnie wygląda prawie każdy wątek, do którego wetkniesz swój nos. Dyskusji tu nie ma, jest ignorancja, chamstwo i udowadnianie, że wszyscy to głąby a Ty jesteś najlepszy/najmądrzejszy.

#120 2017-12-17 16:39:41

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

... co będzie skutkowało koniecznością intensywnego dogrzewania... któremu, w przypadku kolegi mareckiego, jego MiniBio 10, nie jest wstanie podołać... o czym sam w przypływie szczerości uczciwie napisał...

Prawda kolego marecki?

Niestety źle zinterpretowałeś moje wypowiedzi, MB doskonale sobie z tym radzi ale zajmuje mu to więcej czasu, co było w pewnym stopniu w moich planach/założeniach. Tego prawdopodobnie nigdy nie zrozumiesz bo podłogówkę znasz tylko z internetu.

#121 2017-12-17 17:19:58

darecki
Często się udziela

Tak.. tak marecki... śnij dalej big_smile

Wystarczy przytoczyć inne Twoje wywody wink ... a przy okazji dowody, że zwyczajnie mataczysz...

marecki napisał:

... Jest to całkiem realne, bo być może z dofinansowania uda się zdobyć drugi MB... .

Jeden MB10 sobie nie radzi, to "drugi MB" go wesprze big_smile

marecki napisał:

...
Że niby co? Jeszcze dosyć niedawno byłeś, wręcz fanatycznym, zwolennikiem sprzęgła a tu co taki babol? I to w Twoim wykonaniu? Akurat sprzęgło, co w perspektywie czasu sam potwierdzę, w w/w przypadku to jedno z ciekawszych, choć nie jedynych, rozwiązań bo pompy już są. Dlaczego konsekwentnie nie kontynuujesz tematu sprzęgła? Wszak był tu np. niedawno "krzyżak malbok" zadowolony z tego rozwiązania, a Ty mu pomogłeś. Ja wiem, teraz koniecznie zastosuj bufor!... .

O jakim znowu "babolu" bredzisz kolego marecki?

O swoim, kiedy przy budowie własnej instalacji, nie wykorzystałeś sprzęgła hydraulicznego... albo jeszcze lepiej... sprzęgło - rozdzielacza, który by zapewnił integrację kotła z kominkiem i uprościł samą budowę instalacji... którą Ty bezsensownie skomplikowałeś... tworząc chaotyczną plątaninę rur... którą od czasu do czasu eksponujesz przy różnych okazjach..

P.S.
Nie "ciągnę" tematu przebudowy instalacji, skoro inwestor nie rozumie potrzeby i nie jest takimi poradami zainteresowany...
A odsyłanie przez besixa... kolegi Lyska do hydraulika o porady,  wyglądało komicznie... stąd moja reakcja...

A gdy przeczytasz poprzednią poradę, jakiej besix udzielił, na temat nowej konfiguracji, to może zrozumiesz... jak besix zmienia szybko zdanie big_smile gdyż tam skrytykowałem go za bezsensowne zastosowanie w planach...samego  zaworu temperaturowego na powrocie, bez współpracy ze sprzęgłem właśnie...

Post #102... w temacie "rzeczonej Barbary" wink

besix napisał:

Myślę że bez wymiany tego 4D na dwa zawory 3D w tym jeden manualny do obniżania temperatury idącej na instalację, a drugi termostatyczny na powrocie i dodatkowej pompy kotłowej , żeby skutecznie chronić powrót nie uda się nic poprawić jesli chodzi o spalanie...

Uczy się więc chłopina pilnie... jak widać big_smile... bo ta porada, to była totalna bzdura... gdyż samego zaworu termostatycznego się nie stosuje bez sprzęgła lub bufora, który jest także sprzęgłem... tak przy okazji całkiem smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2017-12-17 18:14:05)

#122 2017-12-17 18:12:01

marecki
Często się udziela

Masz rację, szkoda czasu.

p.s. Aha co do drugiego MB nawet nie skomentuję. Sam fakt, że kupię za kilka zł drugie o czymś świadczy, że jestem mega z niego zadowolony. Trzeba myśleć a nie truć.

Ostatnio edytowany przez marecki (2017-12-17 18:14:31)

#123 2017-12-17 18:15:48

darecki
Często się udziela

Wiedziałem... że przyznasz rację wink
W końcu zaczynasz myśleć...

P.S.
Tak... .tak... drugi jest na zapas wink

Ostatnio edytowany przez darecki (2017-12-17 18:17:17)

#124 2017-12-17 18:24:23

marecki
Często się udziela

No skoro mogę go mieć za niewielki % ceny nowego dzięki dofinansowaniu to logiczne, że na zapas. To raz a dwa jak spie....ę estymę to mi ją wymienią big_smile Myślenie nie boli.

#125 2017-12-17 18:55:54

darecki
Często się udziela

Szkoda, że nie potrafiłeś logicznie myśleć, przy budowie instalacji... widocznie wtedy "myślenie musiało boleć"...

Stopka forum