Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-11-25 00:34:02

marsland
Zaczyna się udzielać

Mini Bio Luxury 2o kw, tech ST-431n, danfoss link - wysterowanie

Witam,
Czy jest szansa wysterować taki układ jak opisany w temacie wątku ? Właśnie jestem na etapie montażu i w teorii wydaję się, iż powinno to ze sobą poprawnie współpracować. Mam jednak  pewne wątpliwości,  dotyczące głównie sterowania palnikiem.
Załozenie jest takie, że pracą pompy obiegowej  i mieszacza steruje tech, danfos link zamyka lub otwiera głowice na grzejnikach a estyma ma dopasować moc palnika do zmieniających sie warunków.
Układ ogrzewa 3 mieszkania - razem 180m (12 grzejników) - docelowo 4 mieszkania (240m - 16 grzejników) w nieocieplonej poniemieckiej kamienicy.

Mini Bio Luxury 20 kw, Moduł internetowy VIDE NET, Tech St-431n, Danfoss Link, powierzchnia ogrzewana - 180 m2 - 3 mieszkania  (docelowo 240 m2 - 4 mieszkania) w nieocieplonej poniemieckiej kamienicy

#2 2017-11-25 11:21:49

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Re: Mini Bio Luxury 2o kw, tech ST-431n, danfoss link - wysterowanie

Mam taki sterownik ale podłączony do kominka z płaszczem wodnym. Głównie dba o to, żeby utrzymywać wysoką temperaturę wewnątrz kominka. Czyli na podstawie odczytów tak steruje zaworem 4D żeby temp. oscylowała gdzieś w okolicy 60-70'C. Jest też podłączony do niego grzejnik z oddzielną pompą na zasadzie zewnętrznej wężownicy w razie jak przegrzeje się kominek albo przestaną pracować pompy.

Jest wątek o tym sterowniku i tam pewnie to jakoś dokładniej opiszę. Poza tym odpowiadając sądzę, że założenie masz jak najbardziej słuszne.

Ostatnio edytowany przez marecki (2017-11-25 11:22:37)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#3 2018-01-14 15:56:01

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

marsland napisał:

...
Załozenie jest takie, że pracą pompy obiegowej  i mieszacza steruje tech...

Jeśli masz zamontowaną w obwodzie pompę kotłową, która współpracuje ze sterownikiem kotła... to można pompą obiegową obwodu grzewczego, podpiąć do Techa... a jeśli pompa obiegowa, obwodu grzewczego, jest jedyną pompą w tym układzie (nie licząc pompy C.W.U.)... to pompą powinien sterować sterownik kotła.

Więc założenie, było raczej z tych... "jak najbardziej"... niesłusznych... kolego marsland i marecki wink

Zestaw Pellets 100 -16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator kotłowy Igneo Touch. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony. Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#4 2018-01-14 16:13:45

marsland
Zaczyna się udzielać

Słusznie czy nie  - układ działa poprawnie z jedną pompą obiegową i głowicami danfoss link. Tech ma duży wachlarz możliwości konfiguracji i kwestią czasu było dogranie odpowiednich ustawień kotła i mieszacza.

Mini Bio Luxury 20 kw, Moduł internetowy VIDE NET, Tech St-431n, Danfoss Link, powierzchnia ogrzewana - 180 m2 - 3 mieszkania  (docelowo 240 m2 - 4 mieszkania) w nieocieplonej poniemieckiej kamienicy

#5 2018-01-14 17:04:15

darecki
Często się udziela

marsland napisał:

... Tech ma duży wachlarz możliwości konfiguracji...

To fakt smile
A jaką ten "wachlarz"... zapewnia temperaturę powrotu?
Bo to akurat, nie tylko od regulatora siłownika zaworu zależy...

Zestaw Pellets 100 -16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator kotłowy Igneo Touch. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony. Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#6 2018-01-15 08:57:06

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

marsland napisał:

...
Załozenie jest takie, że pracą pompy obiegowej  i mieszacza steruje tech...

Jeśli masz zamontowaną w obwodzie pompę kotłową, która współpracuje ze sterownikiem kotła... to można pompą obiegową obwodu grzewczego, podpiąć do Techa... a jeśli pompa obiegowa, obwodu grzewczego, jest jedyną pompą w tym układzie (nie licząc pompy C.W.U.)... to pompą powinien sterować sterownik kotła.

Więc założenie, było raczej z tych... "jak najbardziej"... niesłusznych... kolego marsland i marecki wink

Ale to Twój punkt widzenia, jak zawsze zresztą. Moje założenie w/w było i jest słuszne i działa.

Ostatnio edytowany przez marecki (2018-01-15 08:57:23)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#7 2018-01-15 12:15:47

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

Ale to Twój punkt widzenia, jak zawsze zresztą. Moje założenie w/w było i jest słuszne i działa.

Marecki... to, że "działa", wcale nie jest dowodem na to, że "było i jest słuszne"...

Wystarczy poczytać, wypowiedzi użytkowników, którzy mają "skopane" instalacje... i oni też twierdzą, że "działa"...

Przemyśl... poczytaj wink a może zrozumiesz... Bo to nie jest tylko mój "punkt widzenia".

#8 2018-01-15 15:55:34

marecki
Często się udziela

I pamiętaj, że również piszesz o sobie, czyli 4D + Tech smile

Ostatnio edytowany przez marecki (2018-01-15 15:55:57)

#9 2018-01-15 16:52:42

darecki
Często się udziela

Tak, tak... Marecki, pamiętam wink o podstawowych zasadach... dlatego mój Tech, ma zakaz sterowania pompą big_smile

#10 2018-01-15 18:42:16

marecki
Często się udziela

No to zdecyduj się, bo raz piszesz można stosować z Techem, drugi raz nie. Więc po co w ogóle Tech?

#11 2018-01-15 20:13:44

besix
Często się udziela

marecki napisał:

Więc po co w ogóle Tech?

Dobre pytanie marecki i skierowane do odpowiedniej osoby .
Urlopowicz ma Igneo Touch, a zaworem dalej steruje Tech , taki duży skok technologiczny nastąpił smile

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#12 2018-01-15 20:59:08

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

... Więc po co w ogóle Tech?

Nie wiesz, po co jest Tech?
Na pewno, nie do sterowania pompą kotłową.

To, że regulator ma możliwość obsługi pompy, nie oznacza jednak, że opcja ta powinna być wykorzystywana zawsze... nawet wtedy, gdy w instalacji jest zamontowana jedna tylko pompa.

Jeśli uważasz, że tak powinno być... to ja zapytam się w takim razie także wink

Do czego w regulatorze kotła, czyli sterowniku głównym zestawu pelletowego, służą opcje zarządzania pracą pomp?

Skoro, pompę podłączyłeś do regulatora zaworu, to pracuje ona niezależnie od tych ustawień... a przecież one tam są... prawda?
Więc skoro one tam są, te ustawienia... to dlaczego ich nie wykorzystujesz? wink

"Więc po co w ogóle"... one tam są?

P.S.

Wiem, że Ty nie wykorzystujesz regulatora, do zaworu kotła, lecz kominka... ale wątek dotyczy innego zestawu niż Twój, więc do tego się odnoszę wink czyli konkretnie... do zarządzania jedyną pompą w instalacji.

P.S.

besix... to, że Igneo Touch w komplecie z modułem BIG, daje możliwość obsługi dwóch zaworów mieszających, nie zmusza mnie wcale do pozbycia się Techa, i to w  środku sezonu grzewczego.

W tym temacie, to akurat masz najmniej do powiedzenia... bo ani nie posiadasz Igneo Touch, ani też regulatora zaworu mieszającego firmy TECH... więc Twoje o nich uwagi, nie mają żadnej wartości.

#13 2018-01-15 21:27:38

besix
Często się udziela

darecki napisał:

.. to, że Igneo Touch w komplecie z modułem BIG, daje możliwość obsługi dwóch zaworów mieszających, nie zmusza mnie wcale do pozbycia się Techa, i to w  środku sezonu grzewczego.

W tym temacie, to akurat masz najmniej do powiedzenia... bo ani nie posiadasz Igneo Touch, ani też regulatora zaworu mieszającego firmy TECH... więc Twoje o nich uwagi, nie mają żadnej wartości.

Idąc tokiem twojego ułomnego myślenia urlopowiczu darecki , to można powiedzieć, że ty nie masz pompy kotłowej , więc  twoje wypowiedzi na jej temat, również nie mają żadnej wartości.

PS
A co niby stoi na przeszkodzie przepięcia sterowania siłownikiem zaworu z Techa do BIG w środku sezonu ?
Przecież taka operacja nie wymaga przeróbki połowy kotłowni smile
I jeśli chodzi o dobór ustawień i krzywej grzewczej , to kiedy będzie lepiej jak nie w sezonie ?
Innych pouczasz, a u siebie masz mętlik technologiczny czyli bu..el.

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#14 2018-01-15 21:48:52

marecki
Często się udziela

Z mętlikiem troszkę się zgodzę. Dareczku, podłączyłem Tech'a do sterownika kominka. Sterownik ów ma wykorzystane już wszystkie wyjścia na pompy. Czytaj wyraźnie bracie wcześniejsze posty Ty mój, bo ja Cię czytam dokładnie smile

Tech to naprawdę wielofunkcyjne centrum dowodzenia. Konfigurowalne w naprawdę różnorodny elastyczny sposób. I tyle. Myślę, że małe odbicie w bok n/t Techa nikomu przecież nie zaszkodzi.

#15 2018-01-15 22:39:18

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
I jeśli chodzi o dobór ustawień i krzywej grzewczej , to kiedy będzie lepiej jak nie w sezonie ?
...

Małe masz pojęcie o moich planach... z których zresztą, wcale nie muszę się Tobie tłumaczyć...

Krzywa grzewcza, jest w Techu ustawiona idealnie, więc nie mam zamiaru tego zmieniać akurat teraz... bo Ty tak chcesz big_smile
Ogarnij się chłopie i skończ majaczyć...

marecki napisał:

... podłączyłem Tech'a do sterownika kominka. Sterownik ów ma wykorzystane już wszystkie wyjścia na pompy. Czytaj wyraźnie bracie wcześniejsze posty Ty mój, bo ja Cię czytam dokładnie...

A jakie ma znaczenie w tym wątku, do czego Ty go podłączyłeś?

Widać jednak, że mało dokładnie czytasz... gdyż moja uwaga, dotyczyła przypadku kolegi marsland'a, który nie ma "wykorzystanych już wszystkich wyjść na pompy"... prawda? wink

#16 2018-01-15 23:08:12

besix
Często się udziela

darecki napisał:

Małe masz pojęcie o moich planach...

Twoje plany naprawdę mało mnie interesują, ale sokoro do innych kolegów piszesz

darecki napisał:

Więc skoro one tam są, te ustawienia... to dlaczego ich nie wykorzystujesz? 

"Więc po co w ogóle"... one tam są?

To dlaczego nie wykorzystujesz ustawień swojego regulatora głównego?  Przecież sterowanie siłownikiem mieszacza podłączone do Techa, pracuje niezależnie od ustawień w regulatorze Touch.
Więc teraz ja zapytam , po co te ustawienia i możliwość regulacji siłownikiem mieszacza i to nie jednego smile      w ogóle tam są w tym Touchu?

#17 2018-01-15 23:08:24

marecki
Często się udziela

darecki napisał:

A jakie ma znaczenie w tym wątku, do czego Ty go podłączyłeś?

Widać jednak, że mało dokładnie czytasz... gdyż moja uwaga, dotyczyła przypadku kolegi marsland'a, który nie ma "wykorzystanych już wszystkich wyjść na pompy"... prawda? wink

Ma znaczenie i to zasadnicze bo mówię TYLKO o Techu. Nie ty sam jesteś na forum, pamiętaj o tym.

Ostatnio edytowany przez marecki (2018-01-15 23:11:16)

#18 2018-01-15 23:32:55

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

...
Ma znaczenie i to zasadnicze bo mówię TYLKO o Techu...

Zasadnicze znaczenie to ma to, że to jest wątek, który z Twoją instalacją nie ma nic wspólnego... jak zresztą wiele innych... w których stale podpierałeś się przykładami z własnej kotłowni, która nie miała nic wspólnego z tym, o czym była mowa w danym wątku...

Ja napisałem w tym wątku uwagę, w kontekście tego, co napisał kolega marsland... a Ty przywołujesz tu znowu swoją instalację... pytam... po co?

Czy Ty nie potrafisz żadnego przypadku rozpatrywać, bez odnoszenia go do własnej instalacji?
Chyba jednak nie.

#19 2018-01-16 08:56:27

marecki
Często się udziela

Ja pierdziele stary ogarnij się bo widzę znowu to samo się robi. Czy wg ciebie nic nie mogę napisać o Techu, bo ktoś inny o nim napisze ale nie ty? Żondzisz znowu, przykre to jest kolego.

Poza tym nie odpowiedziałeś na kilka już pytań zadanych, olać moją instalację (notabene identyczną jak Twoją, poza łączeniem powrotów co nie ma znaczenia jak jedna "strona" jest pozamykana" zaworami hehehe smile

p.s. Aha byłbym zapomniał. Podpieranie się własną instalacją, tak masz rację i vice versa big_smile Chociaż uważam, że nie ma w tym nic złego. Pod warunkiem, że nie ja to napiszę.

Ostatnio edytowany przez marecki (2018-01-16 09:02:50)

#20 2018-01-16 19:19:21

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

... olać moją instalację (notabene identyczną jak Twoją...

A niby w którym miejscu, one są podobne?

Podstawowe różnice są takie, że w mojej instalacji, mieszacz 4D zapewnia ochronę powrotu... czego nie można powiedzieć o Twoim zaworku wink
A do tego... obieg grawitacyjny działa w obwodzie kotłowym znakomicie... a u Ciebie, praktycznie wcale (o czym donosiłeś już dawno temu)...
Gdzie Ty się dopatrujesz tych podobieństw... bo ja nie widzę żadnych.

P.S.
A żeby nie było wink że dyskusja nie jest związana z wątkiem i instalacją kolegi, który ów wątek założył... to ponawiam pytanie, na które kolega marsland unika odpowiedzi...

To jaką ten "wachlarz"... zapewnia temperaturę powrotu?

#21 2018-01-16 22:36:08

marecki
Często się udziela

Przepraszam bardzo. Widzę kompleksy wielkości kutasa. OK masz większy, nie ma dyskusji, koniec tematu. Z tym, ze jak dołożysz podłogówkę to się zmniejszy, bardzo podobnie jak wyciągnięcie małego na mrozie.

...resztę napiszę w innym wątku...

#22 2018-01-17 13:59:48

marsland
Zaczyna się udzielać

darecki napisał:

P.S.
A żeby nie było wink że dyskusja nie jest związana z wątkiem i instalacją kolegi, który ów wątek założył... to ponawiam pytanie, na które kolega marsland unika odpowiedzi...

To jaką ten "wachlarz"... zapewnia temperaturę powrotu?

Pogodówkę mam ustawioną w następujący sposób: 10-48, 0-61, -10-72.  Powrót z instalacji  oscyluje w granicach 39 - 42 stopni  co po wymieszaniu daje 45, 47 i więcej stopni. W instalacji brak pompy kotłowej, ale będzie zamontowana (o ile będzie potrzebna) w przyszłym sezonie po dołączeniu kolejnego mieszkania.
Pompa obiegowa ustawiona w tryb w którym ma zapewniać optymalne ciśnienie w instalacji.
Temperatura wychodząca z kotła od 72 do 78 stopni  w zależności od temperatury zewnętrznej. Zauważyłem, że wyższe zakresy wydają się być bardziej ekonomiczne, ale być może to kwestia jakości i wilgotności peletu.  Obecnie palę poltarexem i widzę, że te wszystkie normy można między bajki włożyć.

P.S
Teraz trochę na temat wypowiedzi moich poprzedników - panowie jeśli w ten sposób macie pomagać, to lepiej nie zabierajcie głosu, bo aż strach zapytać o coś, żeby za chwilę nie usłyszeć w jakim to strasznym stopniu ma się skopaną instalację.

Ostatnio edytowany przez marsland (2018-01-17 14:02:04)

#23 2018-01-17 20:08:57

darecki
Często się udziela

marsland napisał:

...
Pogodówkę mam ustawioną w następujący sposób: 10-48, 0-61, -10-72.  Powrót z instalacji  oscyluje w granicach 39 - 42 stopni  co po wymieszaniu daje 45, 47 i więcej stopni. W instalacji brak pompy kotłowej, ale będzie zamontowana (o ile będzie potrzebna) w przyszłym sezonie po dołączeniu kolejnego mieszkania.
Pompa obiegowa ustawiona w tryb w którym ma zapewniać optymalne ciśnienie w instalacji.
Temperatura wychodząca z kotła od 72 do 78 stopni  w zależności od temperatury zewnętrznej. Zauważyłem, że wyższe zakresy wydają się być bardziej ekonomiczne, ale być może to kwestia jakości i wilgotności peletu...

I Ty masz wątpliwości, że pompa kotłowa "będzie potrzebna"?
Przy -10 masz ustawione zasilanie instalacji na 72 stopnie... kocioł pracuje na podobnym zakresie temperatury... a gdzie jest w pogodówce -20?
Ile przy takiej temperaturze zewnętrznej będziesz "wysyłał" na instalację?
i jaka temperatura kotła będzie wtedy potrzebna, żeby dogrzać powrót o 3-4 stopni?

Czy Ty naprawdę myślisz, że średnia różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem, która u Ciebie wynosi... bagatela... 30 stopni... to jest to, o co w podniesieniu temperatury wody wracającej do kotła chodzi?

Te 45 stopni, które wymagane jest w specyfikacji technicznej kotła, może być wystarczające, gdy kocioł pracuje na najniższej możliwej do ustawienia temperaturze... 50 stopni, a nie wtedy, gdy dobijasz już prawie do maksymalnej temperatury pracy kotła...

#24 2018-01-17 23:15:09

marsland
Zaczyna się udzielać

Człowieku po to mam mieszacz, żeby to wysterować. Do tego duży zpas mocy i 3 bieg pompy do wykorzystania. 72 stopni na instalację przy -10 jeszcze nie testowałem, wpisałem w pogodówkę, bo coś wpisać musiałem.  Nie jestem zboczony na punkcie ochrony powrotu, minimum mi wystarczy. Ważne zebym miał określoną temperaturę na zasilaniu i żeby nie biło mnie to po kieszeni za bardzo.

#25 2018-01-18 00:53:37

darecki
Często się udziela

marsland napisał:

... po to mam mieszacz, żeby to wysterować...

No faktycznie... "wysterowanie" na najwyższym poziomie, tylko pogratulować... poczucia humoru...

A ten mieszacz to jakiego jest rozmiaru?
Tak z czystej ciekawości pytam wink

P.S.

Wcześniej informowałeś... że ->

marsland napisał:

... kwestią czasu było dogranie odpowiednich ustawień kotła i mieszacza.

Żeby napisać dzisiaj... że ->

marsland napisał:

... wpisałem w pogodówkę, bo coś wpisać musiałem...

Czyli to "dogranie odpowiednich ustawień"... wcale nie zawiera... "odpowiednich ustawień"... tylko parametry, których nawet nie testowałeś... nie mówiąc już nawet o tym, że nadal nie zauważasz, że w "krzywej grzewczej" jest do wpisania parametr dla -20 stopni...

Stopka forum