Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-10-04 03:12:32

Luki12
Nowy na forum

Pellets 100 24kw poci się

Witam mam problem , tym piecem , otóż przy rozpalaniu po 2,3 dniowej przerwie (przy ciaglej pracy tego nie ma )w ostatniej komorze zbiera się woda. Zamomntowalem zawór trójdrożny tak jak na schemacie z instrukcji , na powrocie i dalej to samo , tyle że mniej jest teraz wody . Czy ktoś się z tym spotkał? Tmp na kotle 60 ,  włączenie pomp 40.
Z góry dzięki za pomoc.

#2 2017-10-04 23:42:33

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Pellets 100 24kw poci się

Luki12 napisał:

... Zamomntowalem zawór trójdrożny tak jak na schemacie z instrukcji , na powrocie i dalej to samo...

Problemem nie jest kocioł, tylko instalacja, która nie zapewnia odpowiedniej temperatury powrotu podczas startu wychłodzonego kotła.

Zainstalował kolega "zawór trójdrożny tak jak na schemacie z instrukcji"?
Czy aby na pewno tak samo?
Jaki dokładnie jest to "zawór trójdrożny"?
Czy pomiędzy tym zaworem a kotłem...czyli na powrocie... znalazło się też miejsce dla pompy kotłowej?
Bo jakoś kolega to oszczędnie opisał... wspominając tylko o "zaworze trójdrożnym"...
Może by tak kolega udostępnił jakiś materiał poglądowy?

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2017-10-05 09:46:25

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Brak ochrony temperatury powrotu. Tak jak wyżej napisał darecki. Czyli dysfunkcja obwodu kotłowego.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#4 2017-10-12 07:44:18

Luki12
Nowy na forum

Witam ponownie pompa co znajduje się na zasilaniu jak i cwu , zawór jest na powrocie wrzucę link do schematu
https://drive.google.com/file/d/0Byd2YiSRH9YgNzBEeUZKRkVtQXc/view?usp=sharing      start pomp na 40 stopniach.

Ostatnio edytowany przez Luki12 (2017-10-12 07:44:44)

#5 2017-10-12 15:22:06

besix
Często się udziela

Jak jest tak jak na tym schemacie to trzeba powrót z CWU dać przy samym kotle a nie tak jak jest przed zaworem i między zaworem a kotłem wstawić pompę , oczywiście tłoczącą w kierunku kotła.

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#6 2017-10-12 23:26:48

darecki
Często się udziela

Luki12 napisał:

... pompa co znajduje się na zasilaniu jak i cwu , zawór jest na powrocie...

Pompy C.O. i C.W.U. raczej zawsze znajdują się na zasilaniu...chyba, że instalacja jest grawitacyjna, to wtedy ich tam nie ma wink

Mnie interesuje cały czas ten zawór... ale nie to, gdzie on jest... bo to wiedziałem, tylko jaki to jest konkretnie zawór mieszający... sterowany manualnie, czy termostatyczny?

Jaki by on nie był, to zamontowany na powrocie... potrzebuje jeszcze pompy zwanej kotłową, która przetłacza czynnik w kierunku kotła.
Tak to już jest, że zawory mające spełniać funkcję mieszającą, wymagają do poprawnej pracy pompy, aby prawidłowo i sprawnie podołać zadaniu, jakie im powierzamy.

Mało kto jednak pamięta o tym, że zawory 3D sterowane manualnie, które jednak także można wyposażać w siłowniki elektryczne... mogą również pracować, jako zawory rozdzielające czynnik grzewczy na 2 strumienie, których proporcje podziału można dowolnie regulować.

Więc jeśli nie chcesz dokładać kolejnej pompy, to mógłbyś taką właśnie funkcję zaworu 3D wykorzystać, zmieniając jego miejsce instalacji... przenosząc go na zasilanie obiegu C.O. tuż za pompą (która przecież jest) i zaworem zwrotnym, zwanym inaczej różnicowym... a przez Ciebie nazwanym "grawitacyjnym"...
Zamontowany w tym miejscu i oczywiście prawidłowo podłączony, dałby Ci możliwość dogrzania powrotu... a nawet zautomatyzowania zarządzania tym procesem, poprzez wyposażenie zaworu w siłownik i odpowiedni do niego regulator...

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania, jest możliwość utrzymania obiegu grawitacyjnego... oczywiście pod warunkiem użycia zaworu, oraz rur tworzących obwód kotłowy... w odpowiednim rozmiarze.

Oczywiście, to co napisałem... dotyczy zaworu sterowanego manualnie, a nie mieszacza termostatycznego... bo jeśli taki posiadasz, to tylko pompa kotłowa sytuację poprawi.

P.S.
Pamiętam oczywiście o braku możliwości, obniżenia temperatury zasilania obwodu grzejnikowego... i wcale mi się to nie podoba... ale to już Twój wybór, więc nie wnikam.

P.S.2
Nie traktuj tego co napisał kolega besix, jako "przykazania"... bo wcale takiego nie ma.
Podłączenie powrotu z zasobnika C.W.U. może być wpięta do powrotu kotła w różnych miejscach... zależnie od tego, jaki efekt chce się uzyskać.
Dlatego też, decyzja musi być przemyślana... a nie oparta na schemacie kolegi besixa.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#7 2017-10-13 09:56:41

besix
Często się udziela

Oczywiście kolego Luki12 nie musisz się stosować do niczego co zostało tu napisane, nikt nie ma takiego przymusu smile Tym bardziej, że propozycja przeniesienia zaworu 3D na zasilanie  za pompę , o której napisał darecki  bez informacji czy posiadasz na grzejnikach głowice termostatyczne  jest pozbawiona sensu, bo jeśli nie posiadasz takich głowic  to chcąc utrzymać na kotle np 60 stopni , taka temperatura będzie szła na instalację i nie będziesz jej w stanie obniżyć , nie obniżając temperatury zadanej na kotle. Taka sytuacja będzie prowadziła do przegrzewania domu no i oczywiście do większego spalania, więc jeśli zawór 3D za pompą to na grzejniki głowice termostatyczne . Ale oczywiście wybór należy do ciebie i możesz wybierać do woli smile

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#8 2017-10-14 00:19:22

darecki
Często się udziela

To nam się kolega besix zamotał...
Więc dobrze będzie te wywody skopiować, żeby się wersja nie zmieniła... jak już temat przemyśli... i będzie się "rakiem" wycofywał z tego co tu napisał big_smile

besix napisał:

... propozycja przeniesienia zaworu 3D na zasilanie  za pompę , o której napisał darecki  bez informacji czy posiadasz na grzejnikach głowice termostatyczne  jest pozbawiona sensu, bo jeśli nie posiadasz takich głowic  to chcąc utrzymać na kotle np 60 stopni , taka temperatura będzie szła na instalację i nie będziesz jej w stanie obniżyć , nie obniżając temperatury zadanej na kotle. Taka sytuacja będzie prowadziła do przegrzewania domu no i oczywiście do większego spalania, więc jeśli zawór 3D za pompą to na grzejniki głowice termostatyczne ...

To co pisałem na temat wykorzystania zaworu 3D... dotyczyło oczywiście tylko i wyłącznie przypadku, gdy zawór ten, nie będzie mieszaczem termostatycznym... i jasno to napisałem...

No więc, kolego besix... może tak łaskawie wyjaśnisz, koledze Luki12... w jaki to niby sposób, przeniesienie zaworu sterowanego manualnie, zamontowanego na powrocie, zmieni temperaturę zasilania grzejnikowego... w przypadku, gdy na zasilaniu zostanie mu przydzielona funkcja rozdzielająca czynnik grzewczy pochodzący z kotła... czyli także, prawie o temperaturze kotła...

Może trochę pomogę... bo reakcji nie widać wink

Otóż, tak się akurat składa, że zamiana miejsca zamontowania  zaworu, z jednoczesną zmiana jego profilu pracy, z funkcji mieszającej, na funkcję rozdzielającą czynnik pochodzący z kotła... nie ma żadnego wpływu, tak na obniżenie, jak i podwyższenie temperatury obiegu grzejnikowego... więc nic w tym temacie się nie zmieni, w stosunku do tego co kolega Luki12 ma obecnie... bo tak się akurat też jakoś dziwnie składa, ze obecnie w tej instalacji, nie ma możliwości, obniżenia temperatury zasilania obiegu grzejnikowego.

Zawór rozdzielający,zamontowany za pompą na zasilaniu, mógłby zmienić sytuację, w temacie podniesienia temperatury powrotu, którego nie dogrzewa zawór zamontowany obecnie na powrocie.
I to właśnie ten problem, skłonił kolegę do założenia wątku na forum.

Wiec jaki z tego wniosek?

Nie czytasz kolego besix uważnie i ze zrozumieniem... więc może przypomnę w czym jest problem...

Luki12 napisał:

Witam mam problem , tym piecem , otóż przy rozpalaniu po 2,3 dniowej przerwie (przy ciaglej pracy tego nie ma )w ostatniej komorze zbiera się woda. Zamomntowalem zawór trójdrożny tak jak na schemacie z instrukcji , na powrocie i dalej to samo , tyle że mniej jest teraz wody . Czy ktoś się z tym spotkał? Tmp na kotle 60 ,  włączenie pomp 40.
Z góry dzięki za pomoc.

Zrozumiałeś teraz?
Nic tam nie ma o problemach związanych ze zbyt wysoką temperaturą zasilania grzejników, więc tym się nie zajmowałem... dlatego nie są mi potrzebne żadne dodatkowe informacje.

Jedyna informacja jaka jest potrzebna, aby zaproponować ostateczną wersję rozwiązania problemu... jest ustalenie typu zaworu, jakim kolega Luki12 dysponuje...
A jest to informacja, która powinna być podana już na samym początku...

#9 2017-10-14 08:48:40

besix
Często się udziela

To raczej ty darecki wytłumacz koledze Luki12 po co proponujesz przeniesienie zaworu z kosztowną wymianą rur i samego zaworu, na odpowiednią wielkość, żeby umożliwić obieg grawitacyjny , skoro dołożenie małej pompy do tego co ma teraz wystarczy, żeby uzyskać pożądany efekt ochrony powrotu.
A zamontowanie siłownika sterowanego niezależnym sterownikiem, również umożliwi automatyzację tego procesu.

Ostatnio edytowany przez besix (2017-10-14 09:04:15)

#10 2017-10-14 14:18:23

darecki
Często się udziela

No widzisz, kolego besix... nawet nie potrafisz wytłumaczyć się z tych bzdur, które napisałeś o szkodliwym wpływie temperatury zasilania C.O., która to zmiana miałaby niby wystąpić po zastosowaniu rozwiązania które opisałem big_smile

Ja w zasadzie, nie muszę nic już tłumaczyć, gdyż wszystko było tam opisane, jeśli chodzi o zalety tego rozwiązania.

Ale specjalnie dla Ciebie to zrobię jeszcze raz w "skrócie" wink... gdyż jak widać z Twoich wypowiedzi, nie potrafisz tematu ogarnąć, pod kątem optymalnego dopasowania proponowanego rozwiązania...w tym konkretnym przypadku.

Jak wiadomo z opisu, kolega Luki12 posiada kocioł, który w sytuacji awaryjnej, może być używany jako kocioł zasypowy...do spalania np. drewna.
Taka awaryjna sytuacja, związana konkretnie np. z długa przerwą w dostawie prądu, awarią sterownika kotła, czy też awarią pompy... w przypadku zastosowania rozwiązania które opisywałem... nie jest żadną przeszkodą, aby kocioł wykorzystać do ogrzania domu... w trybie grawitacyjnym, którą to możliwość kolega Luki12 raczej posiada, skoro zastosowany został zawór różnicowy... który widnieje nawet na schemacie, udostępnionym przez kolegę do wglądu... a zwie się tam zaworem "grawitacyjnym"...
Więc dla przypomnienia...

https://drive.google.com/file/d/0Byd2Yi … sp=sharing

Wygląda na to, że instalacja kolegi Luki12, była adaptowana z instalacji pracującej wcześniej tylko grawitacyjnie... do pracy z wykorzystaniem pomp, jedynie poprzez ich dołożenie, oraz zamontowanie wspominanego już zaworu różnicowego, który to zawór ma dać możliwość wykorzystania obiegu grawitacyjnego, gdyby zaszła taka potrzeba...

No i tu dochodzimy do sedna sprawy... gdyż moja propozycja, zastosowania manualnego zaworu 3D na zasilaniu, któremu zostania powierzona funkcja rozdzielające... nie będzie w żaden sposób ograniczała możliwości wykorzystania grawitacyjnych właściwości instalacji, jaką kolega posiada... załatwiając także kwestię podniesienia temperatury powrotu...

W tym miejscu, należy też jednoznacznie stwierdzić... że ZASTOSOWANIE POMPY KOTŁOWEJ, której zastosowanie kolega besix uważa za najlepsze, będzie powodowało... UNIEMOŻLIWIENIE GRAWITACYJNEGO DZIAŁANIA INSTALACJI... która przecież do grawitacyjnej pracy została stworzona, a jej modyfikacja miała na celu zachowanie tych jej możliwości... tak choćby na wszelki wypadek, gdyby zaszła konieczność ogrzania domu, w różnego typu sytuacjach awaryjnych...

Mając więc świadomość, tego czym kolega Luki12 dysponuje, zaproponowałem rozwiązanie najlepsze z możliwych... które nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na możliwości grawitacyjnej pracy instalacji.

P.S.
Kolego besix... straszenie kosztami przeróbki, mógłbyś sobie darować... gdyż nie powinny być wyższe od modyfikacji, mającej na celu dołożenie pompy kotłowej, którą kolega by musiał dokupić
Wiem, że lepszych argumentów nie miałeś, więc "pojechałeś" po kosztach wink...  i to w sytuacji, gdy forsowane przez Ciebie... to "jedynie słuszne" rozwiązani, niweczy wszystkie wcześniejsze modyfikacje, mające na celu podtrzymanie grawitacyjnych możliwości instalacji... czyli także, wszystkie wcześniej poniesione koszty... w sytuacji zastosowania pompy kotłowe, "pójdą na marne".

#11 2017-10-14 19:31:18

besix
Często się udziela

Nie wyjeżdżaj mi  tu darecki z instalacją grawitacyjną , w celu wybronienia  swojej racji, bo sam proponowałeś zastosowanie siłownika zaworu 3D wraz ze sterownikiem,   przy braku prądu i zaworze ustawionym przez siłownik na maksymalną ochronę powrotu kolega Luki12  musiałby  za każdym razem demontować  ten siłownik, żeby  zawór przestawiać ręcznie ,  dodatkowo jak widać na schemacie z podgrzewania CWU grawitacyjnie kolega Luki12 zrezygnował , montując pompę na zasilaniu bojlera. Myślę, że montując nowoczesny kocioł z możliwością automatyzacji systemu ogrzewania , kolega Luki12  przestał brać pod uwagę przestarzały sposób ogrzewania grawitacyjnego. Dlatego nie widzę sensu dalszej przepychanki słownej,  bez wypowiedzenia się w temacie samego autora tego wątku.

Ostatnio edytowany przez besix (2017-10-14 20:36:47)

#12 2017-10-15 10:15:36

darecki
Często się udziela

besix napisał:

Nie wyjeżdżaj mi  tu darecki z instalacją grawitacyjną , w celu wybronienia  swojej racji, bo sam proponowałeś zastosowanie siłownika zaworu 3D wraz ze sterownikiem,   przy braku prądu i zaworze ustawionym przez siłownik na maksymalną ochronę powrotu kolega Luki12  musiałby  za każdym razem demontować  ten siłownik, żeby  zawór przestawiać ręcznie ,  dodatkowo jak widać na schemacie z podgrzewania CWU grawitacyjnie kolega Luki12 zrezygnował , montując pompę na zasilaniu bojlera. Myślę, że montując nowoczesny kocioł z możliwością automatyzacji systemu ogrzewania , kolega Luki12  przestał brać pod uwagę przestarzały sposób ogrzewania grawitacyjnego...

Więc po kolei...

Widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz... co nie jest dla mnie nowością... gdyż aby używać w trybie ręcznym zaworu, na którym zamontowany jest siłownik... NIE TRZEBA SIŁOWNIKA DEMONTOWAĆ!!! smile
W przypadku np.siłowników firmy Afriso, wystarczy przekręcić blokadę na obudowie siłownika, aby można było dowolnie zmieniać pozycję zaworu w trybie ręcznym...
Prawda że proste? smile

Rezygnacja z ogrzewania zasobnika C.W.U. grawitacyjnie, jest typowym podejściem do tematu... gdyż priorytetem jest zawsze ogrzewanie pomieszczeń, więc nie świadczy to wcale, jak sugerujesz, o rezygnacji z wykorzystywania grawitacji w ogrzewaniu pomieszczeń...

Gdyby... "kolega Luki12  przestał brać pod uwagę przestarzały sposób ogrzewania grawitacyjnego"... to w jakim celu zamontowany został zawór różnicowy, na zasilaniu obwodu grzewczego?

Nie jest to przecież pozostałość po instalacji działającej grawitacyjnie, gdyż nie ma konieczności stosowania zaworów różnicowych w instalacjach, gdzie pompy nie występują, ponieważ dopiero zastosowanie pompy, wymusza zastosowanie takiego zaworu... w połączeniu z obejściem pompy C.O. oczywiście... tak jak to jest widoczne na wspomnianym przez Ciebie schemacie...

P.S.
Masz jeszcze coś do "obalenia"?... kolego besix... bo jak na razie, co twierdzenie, to "wtopa"... można się poczuć prawie jak "pogromca mitów? big_smile

Ostatnio edytowany przez darecki (2017-10-15 10:17:16)

#13 2017-10-15 15:51:15

besix
Często się udziela

Napisałem już tobie  darecki, że  w temacie powinien wypowiedzieć się sam autor , czyli właściciel tej instalacji. Skoro jednak dalej drążysz temat, to specjalnie dla ciebie zrobiłem mały eksperyment .

W dniu dzisiejszym dwa razy mój kocioł podgrzewał wodę , około 4,30 rano z normalnymi ustawieniami z jakich korzystam na co dzień , czyli start pompy kotłowej przy 46 stopniach , a start pompy CWU przy 50 stopniach na kotle.
Natomiast ok godziny 12 przestawiłem temperaturę załączenia pompy kotłowej na taką samą jak start pompy CWU. Zrobiłem to w celu zasymulowania podobnych warunków do systemu , który tak wychwalasz (manualny zawór trójdrogowy  za pompą i ochrona powrotu działa dopiero jak pracuje pompa ).

Żeby było ciekawiej to nad ranem  temperatura na kotle była 33 stopnie , a o tej 12 na kotle było 43 stopnie.

Może wyjaśnisz mi skoro tak wszystko wiesz lepiej darecki , dlaczego w pierwszym przypadku temperatura powrotu już po 25 minutach od rozpalenia przekroczyła 47 stopni i po krótkotrwałym spadku do 44,5 stopni, dalej już tylko rosła, natomiast w drugim przypadku przez 50 minut temperatura powrotu nie mogła osiągnąć nawet 44 stopni. Przecież w kotle była temperatura o 10 stopni wyższa , niż o 4 nad ranem.
Taki to doskonały system ochrony powrotu , a nie chroni tak doskonale dlaczego  darecki ?
Na końcu podam link do zdjęcia z wykresu obu przypadków do analizy dla wszystkich zainteresowanych , a najbardziej dla kolegi Luki12 , bo to jego wątek i to on musi podjąć decyzję co zamontować .

Z tego co napisał kolega Luki12 na samym początku tego wątku wynika, że w okresach przejściowych nie korzysta z trybu ciągłego , więc do rozpalania i wygaszenia dochodzi dość często, może po analizie tego wykresu  łatwiej mu będzie podjąć decyzję co dla niego będzie lepsze.

I tak na koniec  bypassy z zaworami różnicowymi  to zmora , wszyscy „fachowcy” starej daty montują je czy trzeba czy nie , sam tego doświadczyłem u siebie .
A tu obiecany link  https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSUE5MVXFGWVZWRzA/view?usp=sharing

PS. Jeśli interesuje cię darecki więcej danych np. temp zew , temp wew , temp wody w zasobniku i co tam jeszcze wymyślisz, żeby dalej bronić swojej teorii , to pisz udostępnię .

#14 2017-10-15 21:52:33

darecki
Często się udziela

besix napisał:

... specjalnie dla ciebie zrobiłem mały eksperyment...

Kolego besix... takie naciągane "eksperymenty" w Twoim wykonaniu, to już na forum były, więc nie zrobiłeś tego "specjalnie dla mnie" smile... tylko dla ratowania swojej reputacji, wiec nie wciskaj tu kitów.
Tym bardziej, że nie jesteś w stanie zasymulować w wiarygodny sposób pracy żadnej innej instalacji...

Więc nie zajmujemy się Twoimi naciąganymi "testami" na własnej instalacji, która zapewne ma się nijak, do tego czym dysponuje kolega Luki12.
Jak masz problem ze swoją instalacją, to załóż odpowiedni wątek... gdyż ten został założony w innym celu, więc nie zaśmiecaj go, swoimi naciąganymi próbami odwrócenia uwagi od tego, że sam się ośmieszyłeś swoimi wypowiedziami... obnażającymi Twoją nieznajomość pewnych tematów.
Więc, to co teraz robisz, to jest szukanie tematu zastępczego, gdzie chciałbyś się wykazać... dlatego przytaczanie przykładu własnej instalacji jest dla Ciebie logicznym wyborem, gdyż jest jedyną, którą znasz wystarczająco dobrze... a do tego, to i owo możesz "zasymulować"... aby wciskać kolejny kit wink
A takie gierki mnie nie interesują...

To co robisz w tym wątku, także jest dowodem Twoich ciągot do krętactwa i interpretowania niektórych wypowiedzi tak, jak Ci jest wygodniej, żeby bardziej tylko pasowały do tego co chcesz naciągnąć...

Oto przykład...

besix napisał:

...
Z tego co napisał kolega Luki12 na samym początku tego wątku wynika, że w okresach przejściowych nie korzysta z trybu ciągłego , więc do rozpalania i wygaszenia dochodzi dość często...

To Twoja naciągana interpretacja... a oto, co sam kolega Luki12 napisał...

Luki12 napisał:

... przy rozpalaniu po 2,3 dniowej przerwie (przy ciaglej pracy tego nie ma )...

Gdzie tu kolega Luki napisał, "że w okresach przejściowych nie korzysta z trybu ciągłego"?
Przecież wyraźnie napisał, że "przy ciaglej pracy tego nie ma"...
Problem dotyczy przecież uruchomienia kotła "po 2,3 dniowej przerwie"... co wcale nie jest jednoznaczne z tym, że w ustawieniach trybu pracy kotła... nie jest wykorzystywany tryb "ciągły"... bo z tego co kolega napisał dale, to właśnie wynika, że jest wykorzystywany...
Czy Ty w ogóle rozumiesz, co oznacza tryb "ciągły" w ustawieniach kotła?
Więc skąd, kolego besix... wyciągnąłeś takie wnioski, że... "do rozpalania i wygaszenia dochodzi dość często"?

Wiem... rodzą się one w Twojej głowie... niezależnie od tego, co ktoś faktycznie napisał...

Więc mamy już jakieś pojęcie, o Twoim mataczeniu big_smile

Ale ciąg dalszy nastąpi ->

besix napisał:

... dwa razy mój kocioł podgrzewał wodę , około 4,30 rano z normalnymi ustawieniami z jakich korzystam na co dzień , czyli start pompy kotłowej przy 46 stopniach , a start pompy CWU przy 50 stopniach na kotle.
Natomiast ok godziny 12 przestawiłem temperaturę załączenia pompy kotłowej na taką samą jak start pompy CWU...

Więc może, kolego besix ... wyjaśnisz teraz, w jaki to "magiczny" sposób, Twoja pompa C.O. stała się pompą kotłową... gdyż w lutym tego roku umieściłeś inny opis swojej instalacji wink

besix napisał:

...
Moja instalacja też daleka jest od dobrze wykonanej i do niedawna jechałem na stałej pompie CWU żeby dogrzać powrót , czytając wasze porady o zabezpieczeniach powrotu zrobiłem prosty obieg kotłowy na zaworze termostatycznym o zwiększonym przepływie z kapilarą na powrocie przy piecu , oczywiście zawór za pompą CO i za ZZ ...

Ilość pomp się nie zmieniła, ale nazewnictwo już tak... co także pokazuje, jak potrafisz manipulować nawet swoimi wypowiedziami...

Więc teraz przyszła pora...na te Twoje wykresy wink

Pierwszy... pochodzący z tego samego okresu, co i opis w którym o pompie "kotłowej", nie ma jeszcze mowy...

https://drive.google.com/file/d/0B7soY0 … sp=sharing

Drugi... ten najnowszy, z ostatniego postu, w którym tajemnicza pompa "kotłowa" się pojawiła...

https://drive.google.com/file/d/0B7soY0 … ZWRzA/view

Przyszła więc także i pora, na wyjaśnienie, jak to kolega besix mataczy, podpierając się wykresami.
Otóż... w przypadku pierwszego wykresu, kolega besix, chciał nam udowodnić, jak "wspaniale" działa jego ochrona powrotu... i to jeszcze ta, bez pompy "kotłowej"... pisząc...

besix napisał:

...Jak na razie działa zawodowo mam czujnik na powrocie z podglądem na smartfonie i po kilku dniach obserwacji temperatura na powrocie waha się w granicach 48 - 53 ...

Chodziło więc o to, aby pokazać, że temperatura powrotu, nie spada poniżej 45 stopni...

Natomiast na drugim wykresie, tym najnowszym, gdzie jak pisze kolega besix, kocioł pracował...

besix napisał:

...z normalnymi ustawieniami z jakich korzystam na co dzień...

Co niby dotyczyło bardziej lewej części wykresu... po dawnych zapewnieniach, nie ma już nawet śladu, gdyż temperatura powrotu spada regularnie do ok. 26/27 stopni... czyli do temperatury wychłodzonego obiegu C.O.

Więc, jaki z tego wniosek... "zasymulować", można prawie wszystko... a kolega besix może "udowadniać"... co tylko chce big_smile

Ale nie zmienia to faktu, że takie wykresy nie mają żadnej wartości w przypadku konkretnej analizy, gdyż nie widać na nich pracy pomp, które mają decydujący wpływ, na rozkład temperatur... tak kotła, jak i powrotu...

Dam może przykład, takiego naciąganego i oszukańczego przedstawiania temperatury powrotu, żeby dać do zrozumienia czytającym, jak proste zabiegi, mogą powodować zmianę tych odczytów...

Przyjmijmy tak hipotetycznie... że jakiś domniemany użytkownik forum... nazwiemy go sobie "bx"... wszelkie podobieństwo nicku, do faktycznie istniejących kont, jest przypadkowe wink
Więc ten "bx"... chcąc "ulepszyć" wykres pracy swojego kotła i podnieść temperaturę powrotu...nie mając sprawnie działającej ochrony powrotu... wystarczy, że uruchomi "stała pompę C.W.U."... i po nagrzaniu bojlera do temperatury niewiele niższej od temperatury kotła... może sobie taki wykres zarejestrować, pokazując np. także na forum... jaki to posiada, "pięknie" dogrzany powrót.
A gdyby chciał jeszcze np. ten wynik "wyśrubować"... to wystarczy, że zmieni ręcznie ustawienie mieszaczy obwodów grzewczych, jeśli takie posiada... a gdyby tego mu było mało wink... to jeszcze dodatkowo, może przymknąć nieco zawory na zasilaniu C.O. aby ich pompy nie podbierały zbyt dużo gorącego czynnika, dla pompy C.W.U., którą dodatkowo, może ten "bx"... ustawić na wyższym biegu, aby efektywniej dogrzewała powrót...

I tak oto, prostymi zabiegami, można "wygenerować" wykres temperatury powrotu... na którym tych kombinacji przecież nie będzie widać... prawda, że proste wink

P.S.
Kolego besix... nie posiadając instalacji, która potrafi sprawnie działać w trybie grawitacyjnym... nie jesteś w stanie, czegokolwiek związanego z pracą takiej instalacji "zasymulować"...
A to Twoje, niby "symulowanie" pracy instalacji grawitacyjnej... z wykorzystaniem pomp big_smile... to już jakaś kompletna parodia, która świadczy o tym, że o grawitacyjnej pracy, wiesz niewiele... delikatnie to ujmując...

#15 2017-10-15 22:05:23

Andrzej47op
Udziela się

darecki napisał:

besix napisał:

... specjalnie dla ciebie zrobiłem mały eksperyment...

Kolego besix... takie naciągane "eksperymenty" w Twoim wykonaniu, to już na forum były, więc nie zrobiłeś tego "specjalnie dla mnie" smile... tylko dla ratowania swojej reputacji, wiec nie wciskaj tu kitów.
Tym bardziej, że nie jesteś w stanie zasymulować w wiarygodny sposób pracy żadnej innej instalacji...

Więc nie zajmujemy się Twoimi naciąganymi "testami" na własnej instalacji, która zapewne ma się nijak, do tego czym dysponuje kolega Luki12.
Jak masz problem ze swoją instalacją, to załóż odpowiedni wątek... gdyż ten został założony w innym celu, więc nie zaśmiecaj go, swoimi naciąganymi próbami odwrócenia uwagi od tego, że sam się ośmieszyłeś swoimi wypowiedziami... obnażającymi Twoją nieznajomość pewnych tematów.
Więc, to co teraz robisz, to jest szukanie tematu zastępczego, gdzie chciałbyś się wykazać... dlatego przytaczanie przykładu własnej instalacji jest dla Ciebie logicznym wyborem, gdyż jest jedyną, którą znasz wystarczająco dobrze... a do tego, to i owo możesz "zasymulować"... aby wciskać kolejny kit wink
A takie gierki mnie nie interesują...

To co robisz w tym wątku, także jest dowodem Twoich ciągot do krętactwa i interpretowania niektórych wypowiedzi tak, jak Ci jest wygodniej, żeby bardziej tylko pasowały do tego co chcesz naciągnąć...

Oto przykład...

besix napisał:

...
Z tego co napisał kolega Luki12 na samym początku tego wątku wynika, że w okresach przejściowych nie korzysta z trybu ciągłego , więc do rozpalania i wygaszenia dochodzi dość często...

To Twoja naciągana interpretacja... a oto, co sam kolega Luki12 napisał...

Luki12 napisał:

... przy rozpalaniu po 2,3 dniowej przerwie (przy ciaglej pracy tego nie ma )...

Gdzie tu kolega Luki napisał, "że w okresach przejściowych nie korzysta z trybu ciągłego"?
Przecież wyraźnie napisał, że "przy ciaglej pracy tego nie ma"...
Problem dotyczy przecież uruchomienia kotła "po 2,3 dniowej przerwie"... co wcale nie jest jednoznaczne z tym, że w ustawieniach trybu pracy kotła... nie jest wykorzystywany tryb "ciągły"... bo z tego co kolega napisał dale, to właśnie wynika, że jest wykorzystywany...
Czy Ty w ogóle rozumiesz, co oznacza tryb "ciągły" w ustawieniach kotła?
Więc skąd, kolego besix... wyciągnąłeś takie wnioski, że... "do rozpalania i wygaszenia dochodzi dość często"?

Wiem... rodzą się one w Twojej głowie... niezależnie od tego, co ktoś faktycznie napisał...

Więc mamy już jakieś pojęcie, o Twoim mataczeniu big_smile

Ale ciąg dalszy nastąpi ->

besix napisał:

... dwa razy mój kocioł podgrzewał wodę , około 4,30 rano z normalnymi ustawieniami z jakich korzystam na co dzień , czyli start pompy kotłowej przy 46 stopniach , a start pompy CWU przy 50 stopniach na kotle.
Natomiast ok godziny 12 przestawiłem temperaturę załączenia pompy kotłowej na taką samą jak start pompy CWU...

Więc może, kolego besix ... wyjaśnisz teraz, w jaki to "magiczny" sposób, Twoja pompa C.O. stała się pompą kotłową... gdyż w lutym tego roku umieściłeś inny opis swojej instalacji wink

besix napisał:

...
Moja instalacja też daleka jest od dobrze wykonanej i do niedawna jechałem na stałej pompie CWU żeby dogrzać powrót , czytając wasze porady o zabezpieczeniach powrotu zrobiłem prosty obieg kotłowy na zaworze termostatycznym o zwiększonym przepływie z kapilarą na powrocie przy piecu , oczywiście zawór za pompą CO i za ZZ ...

Ilość pomp się nie zmieniła, ale nazewnictwo już tak... co także pokazuje, jak potrafisz manipulować nawet swoimi wypowiedziami...

Więc teraz przyszła pora...na te Twoje wykresy wink

Pierwszy... pochodzący z tego samego okresu, co i opis w którym o pompie "kotłowej", nie ma jeszcze mowy...

https://drive.google.com/file/d/0B7soY0 … sp=sharing

Drugi... ten najnowszy, z ostatniego postu, w którym tajemnicza pompa "kotłowa" się pojawiła...

https://drive.google.com/file/d/0B7soY0 … ZWRzA/view

Przyszła więc także i pora, na wyjaśnienie, jak to kolega besix mataczy, podpierając się wykresami.
Otóż... w przypadku pierwszego wykresu, kolega besix, chciał nam udowodnić, jak "wspaniale" działa jego ochrona powrotu... i to jeszcze ta, bez pompy "kotłowej"... pisząc...

besix napisał:

...Jak na razie działa zawodowo mam czujnik na powrocie z podglądem na smartfonie i po kilku dniach obserwacji temperatura na powrocie waha się w granicach 48 - 53 ...

Chodziło więc o to, aby pokazać, że temperatura powrotu, nie spada poniżej 45 stopni...

Natomiast na drugim wykresie, tym najnowszym, gdzie jak pisze kolega besix, kocioł pracował...

besix napisał:

...z normalnymi ustawieniami z jakich korzystam na co dzień...

Co niby dotyczyło bardziej lewej części wykresu... po dawnych zapewnieniach, nie ma już nawet śladu, gdyż temperatura powrotu spada regularnie do ok. 26/27 stopni... czyli do temperatury wychłodzonego obiegu C.O.

Więc, jaki z tego wniosek... "zasymulować", można prawie wszystko... a kolega besix może "udowadniać"... co tylko chce big_smile

Ale nie zmienia to faktu, że takie wykresy nie mają żadnej wartości w przypadku konkretnej analizy, gdyż nie widać na nich pracy pomp, które mają decydujący wpływ, na rozkład temperatur... tak kotła, jak i powrotu...

Dam może przykład, takiego naciąganego i oszukańczego przedstawiania temperatury powrotu, żeby dać do zrozumienia czytającym, jak proste zabiegi, mogą powodować zmianę tych odczytów...

Przyjmijmy tak hipotetycznie... że jakiś domniemany użytkownik forum... nazwiemy go sobie "bx"... wszelkie podobieństwo nicku, do faktycznie istniejących kont, jest przypadkowe wink
Więc ten "bx"... chcąc "ulepszyć" wykres pracy swojego kotła i podnieść temperaturę powrotu...nie mając sprawnie działającej ochrony powrotu... wystarczy, że uruchomi "stała pompę C.W.U."... i po nagrzaniu bojlera do temperatury niewiele niższej od temperatury kotła... może sobie taki wykres zarejestrować, pokazując np. także na forum... jaki to posiada, "pięknie" dogrzany powrót.
A gdyby chciał jeszcze np. ten wynik "wyśrubować"... to wystarczy, że zmieni ręcznie ustawienie mieszaczy obwodów grzewczych, jeśli takie posiada... a gdyby tego mu było mało wink... to jeszcze dodatkowo, może przymknąć nieco zawory na zasilaniu C.O. aby ich pompy nie podbierały zbyt dużo gorącego czynnika, dla pompy C.W.U., którą dodatkowo, może ten "bx"... ustawić na wyższym biegu, aby efektywniej dogrzewała powrót...

I tak oto, prostymi zabiegami, można "wygenerować" wykres temperatury powrotu... na którym tych kombinacji przecież nie będzie widać... prawda, że proste wink

P.S.
Kolego besix... nie posiadając instalacji, która potrafi sprawnie działać w trybie grawitacyjnym... nie jesteś w stanie, czegokolwiek związanego z pracą takiej instalacji "zasymulować"...
A to Twoje, niby "symulowanie" pracy instalacji grawitacyjnej... z wykorzystaniem pomp big_smile... to już jakaś kompletna parodia, która świadczy o tym, że o grawitacyjnej pracy, wiesz niewiele... delikatnie to ujmując...

Wiesz Darecki, że Ty jesteś "hory emocjonalnie" . Niebawem ". Wszystkich Świętych".. Kup sobie prezent w postaci Znicza.

#16 2017-10-15 23:02:21

besix
Często się udziela

Widzę darecki, że przekopałeś całe forum , a i tak odpowiedz na moje pytanie jest zła.
Ty po prostu nie wiesz dlaczego przy niższej temperaturze na kotle dzięki pompie kotłowej powrót tak szybko osiągnął prawidłową temperaturę .

A nie wiesz bo ty nie masz pompy kotłowej i nie znasz zalet jej użytkowania .

A jakież musiało być twoje zdziwienie gdy dowiedziałeś się , że po sezonie grzewczym oprócz podglądu kotłowni on-line , zmodernizowałem również instalację montując między innymi pompę kotłową , a tobie o tym nie powiedziałem .
Ojej jak ja mogłem nie powiedzieć o tak ważnych zmianach smile

Co do wykresów  to twoja głupota wzbija się na same jej szczyty , bo wystarczy zerknąć , żeby zauważyć , że pierwszy jest z lutego kiedy były mrozy i kocioł pracował w trybie ciągłym, natomiast ten drugi jest z dnia dzisiejszego kiedy to u mnie było 19 stopni w cieniu i kocioł pracował tylko na grzanie CWU.

Dalszy twój wywód o mieszaniu zaworami i zakręcaniu zaworów lub uruchamianiu na stałe pompy CWU, to kolejny stek nieporadnych prób wymigania się od odpowiedzi , ponieważ ja wyraźnie napisałem, że grzałem tylko CWU, cała instalacja CO nie pracowała oprócz obiegu CWU i kotłowego, to czym tak sobie namieszałem ?
Następna rzecz to , czepiłeś się tej instalacji grawitacyjnej ,a wątek dotyczy pocenia się kotła, czyli niedostatecznej ochrony powrotu.  Kto tu pisze nie na temat ?

I na koniec , nie nazywaj mnie naciągaczem mendo , bo już raz ci udowodniłem  przy okazji strażaka , że to ty nie umiesz korzystać ze stron internetowych, a teraz mogę wstawić zdjęcia z zamontowaną pompą kotłową i eksperyment możemy powtórzyć  nawet jutro z udostępnionym podglądem on-line dla ciebie .

PS Jak będę miał lepszy nastrój to wyjaśnię ci jak to się stało, że w pierwszym przypadku ten powrót zachowywał się lepiej niż w drugim

#17 2017-10-16 00:04:30

darecki
Często się udziela

besix napisał:

Widzę darecki, że przekopałeś całe forum , a i tak odpowiedz na moje pytanie jest zła...
...
PS Jak będę miał lepszy nastrój to wyjaśnię ci jak to się stało, że w pierwszym przypadku ten powrót zachowywał się lepiej niż w drugim

Kolego besix... jak widzę nie zrozumiałeś aluzji, o założeniu odpowiedniego wątku na forum... jeśli chcesz zajmować się swoją instalacją... bo jasno dałem Ci do zrozumienia, że nie mam zamiaru zajmować się Twoim przypadkiem, w wątku dotyczącym "pocenia się kotła Pellets 100", kolegi Luki12...

I nie są potrzebne mi Twoje "lepsze nastroje"... żeby wiedzieć, że ustawienie temperatur obu pomp, na taką samą wartość, pogorszyły tempo dogrzewania samego kotła, więc także i powrotu.
Nie dało to czasu na dostateczne dogrzanie całego kotła, przed startem pompy zasilającej zasobnik C.W.U. skoro ruszały one równocześnie... skutkiem tego, było odbieranie ciepła z kotła na bieżąco, przez zasobnik C.W.U.

Czy Ty naprawdę myślisz, że każdy jest tak ograniczony, jak Twój kolega... Sternik 90 wink zwany teraz Andrzej47op?

P.S.
A tak swoją drogą, to ta Twoja pompa kotłowa, dająca tak marne podniesienie temperatury powrotu... które w końcowej fazie nagrzewania bojlera, dochodzi do takiej wartości, że jest około 10 stopni niższa od zasilania, to nie jest szczyt marzeń... a w przypadku pracy samego obwodu grzewczego, z którego wraca woda o niższej temperaturze niż z bojlera, nawet to nie będzie osiągane, wiec działa to średnio... delikatnie to ujmując...

#18 2017-10-16 08:02:07

besix
Często się udziela

Widzę, że podszkoliłeś się darecki przez godzinę i coś sensownego wreszcie napisałeś.
Temperatury mojego powrotu nie musisz analizować , a nawet nie masz do tego odpowiedniej wiedzy, bo nie zapytałeś o dodatkowe informacje , które by ci w tej analizie pomogły, a ja proponowałem, że podam.
Najważniejsze, że doszliśmy do sedna , a może  raczej dopiero dojdziemy .
Twoja wypowiedź

darecki napisał:

Nie dało to czasu na dostateczne dogrzanie całego kotła, przed startem pompy zasilającej zasobnik C.W.U. skoro ruszały one równocześnie... skutkiem tego, było odbieranie ciepła z kotła na bieżąco, przez zasobnik C.W.U.

w zupełności wystarczy , żeby pomóc koledze Luki12 w podjęciu decyzji  co będzie w jego przypadku lepsze.
Szkoda, że muszę to z ciebie wyciągać darecki, ale widocznie inaczej się nie da , więc proszę napisz wszystkim tak mało zorientowanym ze mną włącznie smile .
O ile poprawi sytuację przeniesienia zaworu 3D na zasilanie za pompą obiegową CO, skoro w obecnej sytuacji , ten zawór nie spełnia swojej funkcji , ta grawitacja jakoś nie działa bo kocioł się poci smile.
Odpowiedź jest bardzo prosta i nie wymaga analizy wykresów z którą masz jak widać  we wcześniejszym wpisie duży problem.
Oczywiście po uruchomieniu pompy CO ta ochrona powrotu zacznie funkcjonować , ale grawitacyjnie? skoro teraz nie chce, to jak ma chcieć gdy przeniesiemy zawór na zasilanie ?
Żeby chciała , trzeba zmieniać średnice rur i sam zawór musi mieć większą średnicę , żeby zmniejszyć opory przepływu.
Taka przeróbka generuje koszty , a i tak nie da gwarancji , że taka ochrona powrotu z wykorzystaniem obiegu grawitacyjnego będzie wystarczająco skuteczna .
Napisałem koledze Luki12 co zrobić , żeby minimalizując koszty uzyskać znaczną poprawę sytuacji , a ty żeby zabłysnąć mogłeś ten watek rozwinąć o np automatyzację takiej ochrony powrotu zaznaczając przy tym , że do automatyzacji,  ten  zawór nie może być zaworem TZM, ale nie ty zawsze chcesz odwracać bieg rzeki , tylko przez to jakoś ten twój blask słabo oślepia.

#19 2017-10-17 00:33:34

darecki
Często się udziela

besix napisał:

... Twoja wypowiedź [] w zupełności wystarczy , żeby pomóc koledze Luki12 w podjęciu decyzji  co będzie w jego przypadku lepsze...

Taką mam właśnie nadzieję wink... dlatego też piszę.

Kolego Luki12... jeśli posiadasz w swoim domu, dobrze wykonaną instalację, która działała dawniej bezproblemowo, wykorzystując grawitacyjny przepływ czynnika grzewczego... i nadal chciałbyś takie jej właściwości zachować... choćby tak na wszelki wypadek, gdyby przytrafiła się jakaś awaria, która będzie powodowała przestój w ogrzewaniu domu... to nawet się nie zastanawiaj, gdyż szkoda psuć coś, co dawniej działało...
Więc, aby nie zepsuć tego co dawniej działało, ale uzyskać także oczekiwany przez Ciebie efekt, podniesienia temperatury powrotu... i to w obu trybach pracy tej instalacji... czyli przy obiegu wymuszonym pompą C.O. oraz w czasie działania grawitacyjnego.

Wystarczy, że zamontujesz za pompą zasilającą obieg grzejnikowy, zawór trójdrożny (manualny), któremu zostanie nadana funkcja rozdzielająca strumień czynnika pochodzący z kotła na dwa mniejsze strumieni, choć oczywiście proporcje można będzie ustawiać dowolnie, gdyż możliwe będzie także skierowanie całego strumienia, w jeden wybrany kierunek... zależnie od potrzeb.
Część tego strumienia będzie zasilała jak dawniej, obieg grzejnikowy... a część będzie dogrzewała powrót, mieszając się z chłodniejszą wodą wracającą z grzejników.
W tym celu, jest oczywiście potrzebny krótki obieg kotłowy, który powinien być wykonany z takiego samego przekroju rur, jak zasilanie oraz powrót kotła... ale nie jest to długi odcinek, więc koszty nie są zaporowe, korzyści zaś nie do przecenienia.

Natomiast w celu automatycznej regulacji proporcji poszczególnych strumieni, oraz optymalizacji pracy instalacji... dobrym rozwiązaniem byłoby także zamontowanie na tym zaworze rozdzielającym, siłownika zaworu obsługiwanego przez regulator, który zapewni możliwość programowania i pilnowania temperatury powrotu, co uchroni Twój kocioł, przed tym "poceniem", choć samo "pocenie", jest też do wyeliminowania także w trybie ręcznej obsługi... ale automatyzacja tego procesu jest świetnym rozwiązaniem, które także sam stosuję w swojej instalacji... a testowałem je także w czasie grawitacyjnej pracy, wiec wiem o czym piszę... w przeciwieństwie do tych, którzy ani nie mają instalacji, potrafiącej działać grawitacyjnie, ani też nie posiadają siłownika zaworu, sterowanego zewnętrznym regulatorem... a piszą głupoty, o konieczności demontażu siłownika zaworu, podczas braku zasilania... nic takiego nie występuje, gdyż siłowniki można bezproblemowo przełączyć na ręczne sterowanie...

Wszak, zabezpieczenie własnej instalacji przed skutkami nieoczekiwanych awarii, która unieruchamia ogrzewanie, jest istotnym czynnikiem, który zapewne zdecydował także w Twoim przypadku, o wyborze kotła, potrafiącego zapewnić ogrzanie domu, nawet w przypadku przestoju w dostawie prądu, wiec każda inna awaria, związana z osprzętem kotła czy palnika, także nie jest przeszkodą...
Nie mają takiego komfortu ci, co wybrali kotły jedynie pelletowe, w których nie ma możliwości spalania, przy ręcznym załadunku paliwa.
Takiego komfortu, nie mają także ci, których instalacje, nie dają możliwości grawitacyjnego przepływu czynnika  w instalacji.

Ty wybrałeś jeden z lepszych kotłów uniwersalnych (ja też taki posiadam, lecz o mocy 16 kW. a do tego, jest to mój drugi kocioł, tego samego typu, więc podwójnie wiem, o czym piszę... a do tego, pierwszy pracował na grawitacji) , więc zachowanie uniwersalności całego systemu, będzie naturalną kontynuacją Twojej wcześniejszej decyzji...
A zamontowanie zaworu rozdzielającego na zasilaniu, będzie realizacją tego celu, którego wcześniej nie udało Ci się zrealizować, przez zamontowanie mieszacza na powrocie.
Ale jak to mówią smile "co się odwlecze, to nie uciecze"...
Powodzenia... kolego Luki12

P.S.
Motywacją i inspiracją do napisania tego tekstu, byłe te wszystkie bzdurne teorie i hipotezy... kolegi besixa, który o grawitacyjnej pracy, dobrze wykonanej instalacji nie ma żadnego pojęcia... podającego jako przykład, swoją ułomną pod względem grawitacyjnej pracy instalację, pracującą z wymuszonymi pompami, dwoma obiegiem czynnika ( kotłowym i C.W.U.) która to niby praca, "symulowała" według niego warunki grawitacyjne big_smile
Takich głupot o "grawitacji" napędzanej pompami, to jeszcze tu nie czytałem... i choć nie była to jedyna bzdura jaką napisał, to przerosła ona wszystkie pozostałe.
Żenada jakich mało...

#20 2017-10-17 06:26:08

Andrzej47op
Udziela się

Wiedziałem, że będzie eleborat, ale kuźwa opowiadania nie spodziewałem się big_smile

#21 2017-10-17 07:58:11

besix
Często się udziela

darecki napisał:

Kolego Luki12... jeśli posiadasz w swoim domu, dobrze wykonaną instalację, która działała dawniej bezproblemowo, wykorzystując grawitacyjny przepływ czynnika grzewczego... i nadal chciałbyś takie jej właściwości zachować...

I cały wywód rozbija się o te dwa słowa „ jeśli posiadasz” , bo jeśli takiej nie posiadasz to zamontuj pompę kotłową i zostaw ten zawór tam gdzie jest.

Gdybyś kolego Luki12 posiadał taką instalację , a zawór 3D na powrocie ,  byłby wystarczającej średnicy,  to twój kocioł by się nie pocił, o konieczności wymiany tego zaworu na większy, już darecki zapomniał w swoim opowiadaniu ograniczając się do rur.

A jak jest to zawór 1” za 100 zł to zapomnij, że wystarczy do obiegu grawitacyjnego.

Pozdrawiam i dziękuję za uwagę.

#22 2017-10-17 23:32:03

darecki
Często się udziela

besix napisał:

...
Gdybyś kolego Luki12 posiadał taką instalację , a zawór 3D na powrocie ,  byłby wystarczającej średnicy,  to twój kocioł by się nie pocił...

Widzę besix... że według Ciebie, jednak mało tu napisałeś jeszcze głupot... bo dokładasz kolejne.
Więc ośmieszania ciąg dalszy...

Tak się akurat składa, że w takiej konfiguracji, jaką kolega Luki12 zaprezentował na uproszczonym schemacie... nawet duży rozmiar zamontowanego zaworu w niczym by nie pomógł... dlatego, że do prawidłowej pracy zaworu 3D, mającego spełniać funkcję mieszacza, podnoszącego temperaturę powrotu, potrzebna by była dodatkowa pompa... bo bez tej pompy, o prawidłowym mieszaniu czynnika na powrocie nie ma mowy... więc Twoja kolejna bzdurna teoria, nie ma żadnego potwierdzenia w faktach.

Wygląda na to, że wymyśliłeś ją na poczekaniu, aby tylko coś napisać, ale jej nie przemyślałeś... bo jeszcze niedotleniony z rano mózg, na to nie pozwolił widocznie big_smile 

Przecież każdy, kto choć trochę ma pojęcia o zaworach mieszających wie, że do prawidłowej pracy, potrzebują pompy, która ten mieszacz będzie obsługiwała.
A pompa ta, musi być zamontowana po odpowiedniej stronie mieszacza... albo też mieszacz... zamontowany, po odpowiedniej stronie pompy wink... ale jakby na to nie patrzeć, na jedno wychodzi.

Zapamiętaj, kolego besix... zawory mieszające, montowane są po ssawnej stronie pompy... natomiast zawory rozdzielające i przełączające, montowane są po tłocznej stronie pompy...

A tak się nieszczęśliwie składa, w przypadku instalacji kolegi Luki12... że stronę ssawną pompy, od zaworu mieszającego, oddziela kocioł, który nie powinien znajdować się pomiędzy mieszaczem, a pompą, która ma go niby obsługiwać... więc też działa to na niby wink

Jasne, kolego besix?... czy jeszcze coś równie głupiego jak wcześniej, chciałbyś jeszcze dodać...

Zastosowanie mieszacza temperaturowego, wyklucza możliwość pracy instalacji grawitacyjnej... wiec i posiadanie takiej instalacji, wyklucza jego zastosowanie, skoro grawitacja miałaby być zabezpieczeniem nieprzerwanej pracy ogrzewania, nawet w obliczu poważnej awarii...dlatego, dobrze jest taką możliwość zachować... a w tym przypadku, tylko zawór manualny ma sens, gdyż nie blokuje przepływu, w przypadku grawitacyjnej pracy instalacji.

Ale... bo zawsze jakieś ale przecież jest wink

Teraz zwracam się do kolegi Luki12 smile
Jeśli chciałbyś zmodyfikować swoją instalację tak, żeby przy wykorzystaniu jednej tylko pompy C.O. uzyskać wystarczające podniesienie temperatury powrotu... przy jednoczesnym obniżeniu temperatury zasilania obwodu grzewczego... a także przy zachowaniu oczywiście, grawitacyjnych możliwości pracy obiegu grzewczego...
Biorąc pod uwagę, że nie posiadasz w swoim domu prawdopodobnie powierzchni ogrzewanych podłogowo... mógłbyś zastosować u siebie zawór 4D, który to co potrzebujesz, będzie mógł Ci zapewnić... a jeśli zdecydujesz się na dołożenie sterowania siłownikiem zaworu, to będziesz miał kontrolę nad temperaturami w swojej instalacji.

Żeby nie było... że musisz wybierać pomiędzy dwoma skrajnymi propozycjami wink ... to teraz masz 2, które zapewniają podniesienie temperatury powrotu... oraz utrzymanie grawitacyjnych cech instalacji... a do tego jedna z nich, oferuje także obniżenie temperatury obiegu grzewczego, co też ma swoje zalety... a wszystko to na jednej pompie, którą już eksploatujesz smile

I tym oto optymistycznym akcentem, można zakończyć... życząc podjęcia trafnych decyzji.

P.S.
I żeby było jasne, kolego besix... to o niczym nie zapomniałem.
Opisując budowę i sposób działania instalacji, która w założeniu, ma spełniać swoją funkcję podczas pracy z wymuszonym obiegiem, jak i w przypadku obiegu grawitacyjnego... nie ma potrzeby posługiwać się konkretnymi przekrojami, gdyż nie jest to projekt wykonawczy.
A średnio nawet zorientowani w temacie... wiedzą, że w przypadku obiegu grawitacyjnego, rozmiar ma decydujące znaczenia... tak samo jak i w przypadku zaworów mieszających, które nawet w wymuszonym pompami obiegu, powinny mieć przynajmniej taki rozmiar, jaki mają króćce podłączeniowe kotła.
Ponadto... tego rodzaju wpisy, traktuję jako informację dla poszukujących podobnych rozwiązań, wskazując kierunek... a na szczegóły przychodzi czas w momencie realizacji.

Stopka forum