Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#51 2016-12-14 21:59:02

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Re: Kociołek do domu parterowego

No to ja wam podam jutro. Co jakiś czas robię zdjecia.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#52 2016-12-14 22:59:11

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

suchy998 napisał:

Dom zbudowany 10 lat temu solbet +10cm styro, okna dwuszybowe,  dach blachodachówka, papa, pełne odeskowanie i 25cm wełny.

Cwu dogrzewane jest 2 razy na dzień lub 3 razy na dwa dni, zależy od zużycia

Wygrałeś wink
Masz dużo młodszy dom i do tego "ocieplony"...
No i zużycie ciepłej wody mniejsze.

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#53 2016-12-14 23:08:30

darecki
Często się udziela

Wtedy nie wiedziałem jeszcze, że masz kamień kotłowy w kotle big_smile
Teraz już wiem że nie masz szans... ze swoim starym kotłem, starym palnikiem i starym, nie aktualizowanym sterownikiem, na takie rezultaty...

Warmet 200 Ceramik+Platinum Bio 1 v2-16kW alias Pellets 100-16kW. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N pogodowo. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów)+35 m2 piwnicy, ogrzewanej rurami zasilającymi poszczególne piony+bojler 140 litrów, z zamontowanym na wyjściu zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#54 2016-12-15 00:44:19

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

... Wychodzi na to, że MB to gówno, super, 4 sezon dobrze, że sie dowiedziałem...

Sam to stwierdziłeś... gdyż ja nic takiego nie napisałem...

#55 2016-12-15 10:45:04

marecki
Często się udziela

Nie szkoda zdrowia, bo ja z tym problemów nie mam, tylko szkoda tego forum.

--------------
A sorry zapomniałem https://www.youtube.com/watch?v=jmMm2GEFx2w

Ostatnio edytowany przez marecki (2016-12-15 10:50:36)

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

#56 2016-12-18 11:44:51

marecki
Często się udziela

Odniosę się do wypowiedzi http://www.forum.pellets.com.pl/viewtop … 906#p15906

Dla platiunium bio jakość peletu jest b.istotna, co nie znaczy, że dobry musi dużo kosztować. Drzwi na roścież otworzyłem może ze 2 razy co większego sensu nie ma ale robi się różne rzeczy po kilku głębszych. A co do sprawności, jeśli obierasz to w legendę to ja się z tym nie zgadzam. Takie legendy można pisać o kotłach za 999zł z kastoramy a nie produkty naszego gospodarza. Laboratorium, badania, certyfikaty również za granicą jakieś tam euro5 itd. itd. My jako userzy p100 czy MB możemy i musimy wierzyć producentowi i liczbom na papierze. Temat nie podlega dyskusji.

Sorry rozpiszę się dla ciekawskich: wczoraj miałem okazję być przy czymś takim jak tekla draco bio coś tam ale z estymą więc poczułem się jak w domu. Pacjentka (właściciel) oznajmiła grubo o ponad tonie spalane miesięcznie (barlinek). Chałupa 220m zrobiona niekiepsko, izolacja ściany stropy itd. i nie jest to jej pierwszy sezon. Temp spalin taka, że ściana z przewodem kominowym robi jako grzejnik ścienny i to naprawdę niekiepski. Paliwo test ustawione na 16, podawanie 7.0. Popielnik chyba nawet mniejszy jak w MB, palnik już "wbity" w popiół. Temp palnika 60. Przy pracy na 100% i działaniu samej podłogówki kocioł nie może dobić przez 2-3h do zadanej. Wiatry na 100%, po zmniejszeniu alarm o przegrzanie palnika. Najeb...e 2x zawór 3D z siłownikiem, brak 4D, komplet czujników. Mam zdjęcia dla chętnych.

#57 2016-12-18 12:54:27

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

... A co do sprawności, jeśli obierasz to w legendę to ja się z tym nie zgadzam. Takie legendy można pisać o kotłach za 999zł z kastoramy a nie produkty naszego gospodarza. Laboratorium, badania, certyfikaty również za granicą jakieś tam euro5 itd. itd. My jako userzy p100 czy MB możemy i musimy wierzyć producentowi i liczbom na papierze. Temat nie podlega dyskusji...

Jeśli odnosisz się do konkretnej wypowiedzi, to zadaj sobie trud i przeczytaj uważnie to co znajduje się bezpośrednio pod "P.S."

Ja nie kwestionuję badań i certyfikatów, ale jasno daję do zrozumienia, że sprawności, jakich świadectwem są owe certyfikaty, uzyskiwane są przy nominalnych mocach palników i kotłów oraz z wykorzystaniem wysokich temperatur pracy kotła.
Może odnieś się i do tych wypowiedzi...

http://www.forum.pellets.com.pl/viewtopic.php?pid=5646#p5646

Sprawność badana była przy mocy nominalnej oraz temperaturze zadanej kotła 80°C
A nikt, poza użytkownikami buforów, takich parametrów pracy zestawu nie wykorzystuje, więc dlatego ta "legendarna" sprawność, jest dla większości nieosiągalna...
I to jest właśnie to, co nie podlega żadnej dyskusji, kolego Marecki wink

Więc dla jasności, jeszcze cytat i link do pełnego tekstu...

"Bufor z kotłem podajnikowym?

Pod­pię­cie kotła podaj­ni­ko­wego pod bufor cie­pła ma umiar­ko­wany sens. Spraw­ność kotła podaj­ni­ko­wego utrzy­muje się na wyso­kim pozio­mie w sze­ro­kim zakre­sie obcią­że­nia, a zna­cząco spada dopiero przy pracy poni­żej 30% mocy nomi­nal­nej. Sprawa może być warta roz­wa­że­nia jedy­nie w wysoce ener­go­osz­częd­nych domach, w któ­rych prze­cięt­nie kocioł podaj­ni­kowy pra­co­wałby z mocą 2-3kW czyli poni­żej 30% mocy nomi­nal­nej naj­mniej­szych modeli."

http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/

P.S.
A więc... w instalacjach, które pracują w trybie ciągłym na bardzo niskich mocach... bufor ma sens, gdyż pozwala na pełne wykorzystanie parametrów kotła i palnika, które dopiero wtedy, mogą uzyskać sprawność o jakiej świadczą certyfikaty...

Wiem... wiem, kolego Marecki... Ciebie to nie dotyczy, gdyż nie używasz trybu pracy ciągłe na bardzo niskich mocach.
Ale jesteś jednak w mniejszości, gdyż znaczna część forumowej społeczności z podziwem odnosi się do prezentowanych często... "płaskich" wykresów pracy palnika na 20% ustawionej mocy, która jest często także obniżona w stosunku do nominalnej, więc w takim przypadku... zapomnieć można o sprawności jaka widnieje w certyfikatach wink
Bo faktyczna sprawność przy takim trybie pracy "znacząco spadła"...
A o ile?
Tym już niestety producent się nie "chwali"... bo i nie ma czym... a certyfikaty na ten temat "milczą" wink

P.S.2
Ślij foty...
Wiesz, że ja zawsze jestem chętny, zobaczyć taki wynalazek wink

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-12-18 13:00:32)

#58 2016-12-18 16:22:23

marecki
Często się udziela

Mi takich tematów tłumaczyć nie musisz. Jeszcze przed zakupem kotła nazbierałem dosyć sporo materiałów i badań kotłów. W praktyce: 4 sezon i wyraźnie widzę po workach w kotłowni, że palenie zdecydowanie na maxa przez dłuższy okres daje o wiele lepsze efekty (czyli mniej spalonych kg peletu) niż zabawa w 24h/dobę z 20% mocą. I pokrywa się i to b.mocno z odczytem zawartości (pozostałości) tlenu w spalinach.

https://goo.gl/photos/FqS2Mhv6aLpNL5i46

Jak klientka będzie chciała żebym to "dostroił" to zrobię więcej zdjęć i prawdopodobnie dojdzie lektura na tym forum dot. czujników. Już mi na samą myśl robi się niedobrze.

#59 2016-12-18 17:06:03

darecki
Często się udziela

Marecki... wiesz przecież, że nie pod Twoim tylko adresem to pisałem... co wyraźnie zaznaczyłem przecież w wypowiedzi.
Więc myślę, że po 3 sezonach zrozumiałeś jednak, gdzie popełniłeś błąd, rezygnując z bufora, który w przypadku posiadania w instalacji także kominka z płaszczem wodnym znacznie by uprościł Twoją "kosmiczną" instalację ze zdublowanymi pompami oraz pozwolił na jeszcze bardziej efektywną pracę zestawu...

A co do fotek...
Na pierwszy "rzut oka" wygląda ładnie... a i rozdzielacz kotłowy został zastosowany... co należy pochwalić... ale z działaniem jest gorzej, gdyż zapewne tak jak piszesz, brakuje tego na co wielu użytkowników w ogóle nie zwraca uwagi... czyli optymalnego dostrojenia instalacji.
Co w przypadku prawidłowo zbudowanej instalacji powinno przynosić wymierne korzyści, umożliwiając zmniejszenie spalania...

P.S.
Czegoś jeszcze mi tam jednak brakuje, w tej ładnie wykonanej instalacji...

Ostatnio edytowany przez darecki (2016-12-18 17:19:31)

#60 2016-12-18 18:20:21

marecki
Często się udziela

Bufor to nie tylko zakup samego zbiornika, jest wiele innych kosztów. Więc zdecydowałem się na grubszą podłogówkę, która jest doskonałym "akumulatorem" i mi to wystarcza. A kominek okiełznam w inny sposób. Najważniejsza jest w tym wszystkim świadomość tego co się robi. Nieświadomemu inwestorowi....

...można zrobić jak wyżej. Jest ładnie zrobione, na okres letni działa bojler z pompą ciepła. Brakuje mi tu 4D i przede wszystkim dostrojenia instalacji. Jest problem ze zbyt gorącą podłogówką. Ja na razie nic nie robiłem, bo na to trzeba czasu i też nie za darmo. Hydraulik tego nie zrobi, tak powiedział. A sam kocioł jak dla mnie masakra albo już jest tak zalepiony syfem nie wiem.

#61 2016-12-18 19:20:43

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

... Brakuje mi tu 4D i przede wszystkim dostrojenia instalacji. Jest problem ze zbyt gorącą podłogówką. Ja na razie nic nie robiłem, bo na to trzeba czasu i też nie za darmo. Hydraulik tego nie zrobi, tak powiedział. A sam kocioł jak dla mnie masakra albo już jest tak zalepiony syfem nie wiem.

Jak dla mnie, to brakuje tam sprzęgła hydraulicznego tej samej firmy, która wyprodukowała ten rozdzielacz kotłowy, oraz pompy kotłowej...
A jeśli bez sprzęgła... to przynajmniej sama pompa kotłowa z obejściem przez ten rozdzielacz, co zadziała jako namiastka sprzęgła i załatwi podniesienie temperatury powrotu, co pewnie się tam przyda wink
Poza samą pompą kotłową, potrzebne by były tylko 4 zawory zwrotne i to wszystko...

P.S.
A co do temp. powrotu, to sprawdzałeś jaka ona jest?
Oczywiście wtedy jak bojler nie jest dogrzewany wink
Bo się obawiam, że może to być "klucz" do tego "zalepionego syfem" kotła...
A obniżenie temperatur zasilania instalacji jest koniecznością... a także "kluczem" do zmniejszenia spalania...

#62 2016-12-18 19:29:41

suchy998
Często się udziela
Od: Ostrołęka

Sprzęgło aż samo się prosi żeby tam być.

P.S.
Oprócz mareckiego ,  niech zatrudnią harka, on jest miatrzem w doprowadzaniu kotła do stanu fabrycznego.

Pellasx revo mini, ster. PLUM S.control+moduł mieszaczy+ panel pokojowy, defro optima 20kw. Do ogrzania 200m2 i 50m garaż+kotłownia, cwu 500l

#63 2016-12-18 19:52:45

darecki
Często się udziela

suchy998 napisał:

Sprzęgło aż samo się prosi żeby tam być... .

Ono się wręcz wpraszało, ale instalator tego nie zauważył wink... . ale z dołożeniem sprzęgła, może problemu by nie było.
Większy pewnie byłby z brakiem zrozumienia tegoż instalatora oraz samego inwestora...

#64 2016-12-18 20:28:30

Harek87
Często się udziela
Od: Stolno

suchy998 napisał:

Sprzęgło aż samo się prosi żeby tam być.

P.S.
Oprócz mareckiego ,  niech zatrudnią harka, on jest miatrzem w doprowadzaniu kotła do stanu fabrycznego.

A moja osoba w tym wątku znajduje się ponieważ...

MB 10kW, Palnik 16kW. Pow. użytkowa - 130m2, 7 pętli + 7 grzejników, CWU 140l.

#65 2016-12-19 15:54:44

marecki
Często się udziela

Pany wszystko zgoda, sprzęgło by się przydało. Powrót jest zimny. Ale to było info ciekawostka, w tym wątku nie ma co dalej kontynuować. Jak sie babka zdecyduje to ewentualnie założę inny wątek.

#66 2016-12-19 18:50:27

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

...  to było info ciekawostka... .

Ciekawostka, ale raczej mało ciekawa w skutkach... pokazująca ignorancję instalatorów, którzy nie mają pojęcia o funkcjonalności (a raczej jej braku) instalacji, którą sami przecież tworzyli...
Więc takie przykłady należy piętnować... choćby ku przestrodze...

#67 2016-12-20 10:51:36

marecki
Często się udziela

Pacjentka po prostu tego nie czyści więc zalepione. To raz, druga sprawa, że odpowiednim dostrojeniem sterownika na 100% doszedłby z tym kotłem ładu i składu (tam nawet załączanie pompek było od 25'C, zakres mocy 80-100%). Sprzęgło ani 4D nie jest tu w 100% niezbędne. Kolejna rzecz w domu byłem na chwilę a po mojemu w środku było ze 24-25'C, więc albo tak lubią albo tak piec kotłował bo tak ustawiony (tam większość rzeczy było na default settings).

Na 99% każdy hydraulik gdy mu zwrócisz uwagę traktuje cię jak wroga nr1 łącznie z ripostą, że jesteś głąbem, a jak jeszcze majster będzie z pomocnikiem to będą obaj nawzajem się nakręcać ile cię wydymać za przeszkadzanie w pracy. Także ja nie mam misji naprawienia ani zbawienia świata. A co się z tą instalacją będzie działo bez mojej (płatnej) pomocy mało mnie interesuje smile Bezpłatne jest forum ale tu raczej żaden hydraulik nie zajrzy.

#68 2016-12-20 15:36:57

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

... Sprzęgło ani 4D nie jest tu w 100% niezbędne...

Co do mieszacza 4D to absolutnie się z Tobą zgadzam... gdyż w takiej konfiguracji jaka tam jest zastosowana, z rozdzielaczem kotłowym, to 4D nie ma tam racji bytu.
Ale sprzęgło jak najbardziej byłoby tam bardzo przydatne...

W przypadku dostrajenia takiej instalacji, a co za tym idzie, także obniżenia temperatur zasilania... temperatura wody powrotnej do kotła także będzie zbyt niska... a wzrastać będzie jedynie w czasie dogrzewania zasobnika C.W.U.

Podniesieniem temperatury startu pomp, podniesiesz temperaturę powrotu, ale tylko do czasu startu pomp właśnie, a i to pod warunkiem, że zostanie wykonana modyfikacja, która pozwoli na grawitacyjną pracę obwodu kotłowego, który w prosty sposób mógłby zostać utworzony...
Po starcie pomp zasilających obwody grzejne, ta temperatura szybko ulegnie obniżeniu i w żaden sposób tego nie powstrzymasz...

#69 2016-12-20 17:01:18

fotlot
Często się udziela
Od: Podlasie

Zamiast przerabiać na grubszy obwód kotłowy dla grawitacji, taniej wyszła by pompka + sterowniczek za 70zł.
Ale to tylko tak dla podtrzymania razgawora.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#70 2016-12-20 17:49:54

darecki
Często się udziela

Czytasz uważnie?
Bo z tekstu wynika, że to sensu nie ma, bo nie zmieni temperatur powrotu w czasie normalnej pracy obwodów grzewczych... dlatego że pisałem o możliwości poprowadzenia grawitacyjnego przepływu przez rozdzielacz kotłowy, którego na grubszy raczej przerabiać nie trzeba.

Nadal więc twierdzę, że pompka jak najbardziej... ale w połączeniu z zastosowaniem sprzęgła, które w instalacji z 3 pompami zrobi dodatkową robotę, poza podniesieniem temperatury powrotu...

#71 2016-12-20 20:02:43

fotlot
Często się udziela

Pytasz czy czytam z uwagą? Staram się jak mogę.
To co przeczytałem poniżej spowodowało , że otworzyłem paszczę dla podtrzymania razgawora.

darecki napisał:

" pod warunkiem, że zostanie wykonana modyfikacja, która pozwoli na grawitacyjną pracę obwodu kotłowego, który w prosty sposób mógłby zostać utworzony...

Ale temat tymczasem pozostaje w sferze czysto teoretycznych dywagacji. Gdyby marecki dostał zlecenie , to wtedy będzie ciekawie.

Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l,  pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

#72 2016-12-20 20:46:37

darecki
Często się udziela

Tylko, że istotna także była dalsza część wypowiedzi, która podważa sens grawitacyjnego obwodu kotłowego, który w momencie startu pomp, nie jest w stanie nic zmienić...

darecki napisał:

...
Po starcie pomp zasilających obwody grzejne, ta temperatura szybko ulegnie obniżeniu i w żaden sposób tego nie powstrzymasz...

Grawitacyjny obwód kotłowy występuje także przy zastosowaniu mieszacza 4D słusznej wielkości... i on potrafi podnieść temperaturę powrotu...
Ale zastosowanie zaworu 4D w połączeniu z rozdzielaczem kotłowym, który już tam istnieje i prosi się o zastosowanie przed nim sprzęgła wink  nie byłoby dobrym pomysłem..

P.S.
Rozważamy to oczywiście, czysto  hipotetycznie wink  co nie znaczy, że nie może się to komuś przydać do zastosowania praktycznego smile

#73 2016-12-20 22:28:03

marecki
Często się udziela

Hipotetycznie: ok a weźmiesz odpowiedzialność za przeróbkę, która może nie przynieść żadnych oszczędności? Pytam ogólnie? Bo już takie opinie nawet na tym forum były, które nie są niczym nowym, czyli spali tyle ile musi, ile potrzebuje chałupa. Może się okazać, że wymiennik jest kiepski i spali nadal tyle samo peletu. Klientka wpakuje w to realne złotówki a okażę się, że efektów brak. Poprawianie po kimś jest ryzykowne.

Dlatego zaproponowałem klientce coś bardziej realnego: nauka obsługi, ustawień, co do czego itp. instalacji, która już działa. Muszę tam jeszcze raz podjechac porobię więcej zdjęć, właśnie jako ciekawostkę.

#74 2016-12-20 23:19:51

darecki
Często się udziela

marecki napisał:

Hipotetycznie: ok a weźmiesz odpowiedzialność za przeróbkę, która może nie przynieść żadnych oszczędności? Pytam ogólnie? Bo już takie opinie nawet na tym forum były, które nie są niczym nowym, czyli spali tyle ile musi, ile potrzebuje chałupa. Może się okazać, że wymiennik jest kiepski i spali nadal tyle samo peletu. Klientka wpakuje w to realne złotówki a okażę się, że efektów brak. Poprawianie po kimś jest ryzykowne...

Marecki... sprawa jest oczywista, że skoro wymiennik jest kiepski, to palnik  spali więcej niż miałoby to miejsce z MB czy P100... ale jaki by on nie był, to z zimnym powrotem zawsze spala więcej, szybciej też "zarośnie" syfem, który dodatkowo pogorszy sytuację...
Natomiast chcąc optymalnie dostroić zasilanie obwodów grzewczych, tak aby zadowoliły się jak najmniejszą ilością energii, należy obniżyć temperatury zasilania.
A skutkiem tego będzie niestety także, obniżenie temperatur powrotów z tych obwodów... a co za tym idzie także temperatury powrotu kotła, która jest ich wypadkową, a  która i tak jest niska...

Więc sytuacja jest patowa, gdyż bez podniesienia temperatury powrotu palnik ma więcej pracy, czyli spala więcej paliwa... a kocioł szybciej zakończy swój żywot.
Dlatego uważam, że dołożenie sprzęgła i pompy obwodu kotłowego, wyjdzie w ogólnym rozrachunku dużo taniej...

#75 2016-12-21 09:40:16

fotlot
Często się udziela

marecki napisał:

Hipotetycznie: ok a weźmiesz odpowiedzialność za przeróbkę, która może nie przynieść żadnych oszczędności?

A znasz takiego, co mu koledzy z forum nie pomogli? Po paru sezonach spędzonych na forum działanie jest prawie zautomatyzowane. Przyczyną problemów generalnie są błędy instalatorów, komin, napowietrzanie, regulacja palnika. Potrzebujący pomocy może skorzystać z rad i na pewno nie pogorszy swojej sytuacji.
Wystarczy pokazać schemat, rzetelnie opisać warunki i już. A z tony na miesiąc zawsze powinno się dać zjechać. No chyba , że ogrzewa się hektar pod dachem.

Stopka forum